Korzyści zdrowotne z oleju kokosowego dla psa

0
9116
olej kokosowy dla psa
Olej kokosowy może zapewnić psu nie tylko zdrowy i ładny wygląd, ale również energię i siłę

Większość właścicieli psów zapewne słyszało o korzyściach płynących z karmienia pupila olejami rybnymi. Istnieją jednak również inne rodzaje tłuszczu, które warto wykorzystać w ochronie zdrowia i pielęgnacji. Sprawdźmy dlaczego warto stosować olej kokosowy dla psa i jakie może przynieść korzyści.

Olej kokosowy składa się z więcej niż 90% tłuszczów nasyconych i kilku nienasyconych kwasów tłuszczowych. Większość tłuszczów nasyconych to średnie trójglicerydy, tzw. MCT. Główny składnik MCT, obejmujący ponad 40% zawartości, to kwas laurynowy. Pozostałe tłuszcze to kwas kaprynowy, kwas kaprylowy, kwas mirystynowy i kwas palmitynowy. Olej kokosowy zawiera także około 2% kwasu linolowego, będącego wielonienasyconym kwasem tłuszczowym oraz około 6% kwasu oleinowego będącego jednonienasyconym kwasem tłuszczowym.

To wyjątkowe zestawienie różnych typów tłuszczu sprawia, że warto również stosować olej kokosowy dla psa. Dlaczego? Przyjrzyjmy się nieco bliżej.

Energia i smukły wygląd psa

Większość korzyści płynących ze stosowania oleju kokosowego związane jest z zawartością MCT. Zawarty w nim kwas laurynowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i właściwości przeciwgrzybicze, które również doskonale chronią zdrowie czworonogów. Z kolei, kwas kaprynowy i kaprylowy mają dość podobne właściwości i szczególnie dobrze znane ze swojego naturalnego działania anty-grzybiczego.

Dodatkowo, zawarty w oleju kokosowym MCT jest bardzo skutecznie metabolizowany, stanowiąc bezpośrednie źródło energii. Tę właściwość wykorzystuje się bardzo powszechnie dla zwiększenia wyników sportowych i wspomagania utraty masy ciała. U psów MCT również pomaga schudnąć, a przy tym zyskuje się więcej energii.

Wielu dietetyków potwierdza, że olej kokosowy delikatnie podnosi metabolizm, zapewnia wyższy poziom energii i witalności, a także chroni przed chorobami i przyspiesza gojenie. Jako dodatkową korzyść dla psa można wskazać na poprawę kondycji skóry i stanu sierści, a także lepszą regulację trawienia i zmniejszanie ewentualnych reakcji alergicznych.

Wśród wielu korzyści, jakie może dawać olej kokosowy dla psa, warto przede wszystkim wymienić:

  1. Poprawa kondycji skóry i sierści psa

  • zwalczanie chorób skóry, takich jak egzema, alergia na pchły, kontaktowe zapalenie skóry, swędzenie skóry, itp.
  • zmniejszanie reakcji alergicznych skóry i poprawia zdrowie,
  • podawanie psu oleju kokosowego sprawia, że sierść staje się bardziej gładka i błyszcząca, a przy tym neutralizuje  się przykry „psi” zapach,
  • zapobieganie i leczenie infekcji grzybiczych, w tym wywołanych Candidą,
  • dezynfekcja i stymulacja gojenia się ran,
  • przy zastosowaniu miejscowym doskonale likwiduje suchość skóry, a także łagodzi ukąszenia i użądlenia.
  1. Poprawa procesów trawienia

  • poprawa trawienia i wchłaniania cennych składników odżywczych z pokarmu,
  • zmniejszanie nieświeżego oddechu u psów,
  • pomoc w leczeniu zaburzeń trawiennych, takich jak zapalenia jelita grubego i okrężnicy,
  • pomaga w eliminacji kulek z kłaczków.
  1. Wzmocnienie systemu odpornościowego i zdrowia kości

  • zawiera potężne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i środki przeciwgrzybicze, które uniemożliwiają infekcje i choroby,
  • reguluje poziom insuliny i wspomaga prawidłową czynność tarczycy,
  • pomaga w zapobieganiu lub kontroli cukrzycy,
  • pomaga zmniejszyć wagę, przy jednoczesnym zwiększaniu energii,
  • pomaga w problemach ze stawami lub więzadłami.

Dlaczego nie dać olejowi kokosowemu szansy i nie wprowadzić go do diety swojego psa? Oferuje on wiele korzyści i jest bardziej trwały, a nawet mniej toksyczny, niż oleje z ryb. Nie wymaga to specjalnych zabiegów, gdyż wystarczy dodawać do pożywienia 1- 2 łyżeczki dziennie, w zależności o d wielkości czworonoga. Olej kokosowy dla psa to zdrowa i skuteczna alternatywa dla wielu innych środków ochrony zdrowia.

Więcej o zadziwiających zastosowaniach oleju kokosowego przeczytasz TUTAJ.

Poprzedni artykułZdrowotne działanie olejku z jałowca
Następny artykułOlej z żywokostu – Kontrowersyjny preparat leczniczy
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.