Olej lniany – Korzyści, zastosowanie, fakty i opinie

0
8485
olej lniany
Olej lniany podobnie jak siemię lniane daje wiele korzyści zdrowotnych

Olej lniany, także znany jako olej z siemienia lnianego, jest otrzymywany z nasion lnu. Zawiera on wiele substancji, które przynoszą masę korzyści zdrowotnych. Len i olej lniany jest bowiem bogaty w kwas alfa linolowy ALA, będący niezbędnym dla prawidłowej pracy organizmu kwasem tłuszczowym, który posiada niezwykle zdrowotne korzyści w leczeniu chorób serca. Kwas ten należy do grupy związków nazywanych kwasami tłuszczowymi omega-3.

W celu utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej potrzebny jest w codziennej diecie odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do kwasów omega-6. Idealne proporcje to około 1:2. Nasza codzienna dieta najczęściej waha się od 1:20 do 1:50, z przeważającą ilością omega-6, a niewystarczającą ilością omega-3.

Stosunek kwasów w oleju lnianym wynosi ok. 4:1 i uznawany jest za jedno z najlepszych źródeł omega 3, dlatego warto codziennie spożywać małe porcje siemienia lnianego lub oleju lnianego.

Należy jednak pamiętać, jeżeli olej lniany przyjmowany w codziennej diecie przez dłuższy czas, bez spożywania innych olejów, może prowadzić do niedoboru omega 6. Najlepszym rozwiązaniem, w celu uzyskania właściwej równowagi, jest zatem spożywanie oleju lnianego razem z innymi olejami naturalnymi, które zawierają więcej kwasów omega 6. Doskonale nadają się do tego olej sezamowy, olej słonecznikowy czy też olej z wiesiołka.

Olej lniany, ze względu na niezwykłe bogactwo kwasu alfa linolowego wspaniale oddziałuje na serce. Siemię lniane, zarówno mielone, jak i w całości, dostarcza organizmowi lignany lniane, które wykazują działanie antyoksydacyjne i doskonale chronią przed niektórymi rodzajami nowotworów. Nie wszyscy jednak równie mocno podzielają te entuzjastyczne opinie.

Poznaj najważniejsze korzyści i sposoby zastosowania, jakie daje siemię i olej lniany:

Obniżenie złego cholesterolu, ochrona przed chorobami wieńcowymi oraz kontrola właściwego ciśnienia krwi

Liczne badania wskazują na to, że olej lniany, jak również zmielone siemię lniane, może obniżać poziom cholesterolu, tym samym znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia najgroźniejszych chorób serca. Regularne spożywanie oleju lnianego może także chronić przed dusznicą, czyli bólem w klatce piersiowej, a także radzić sobie z problemem wysokiego ciśnienia krwi.

Dodatkowo, potwierdzony wieloma badaniami fakt wskazuje, że olej lniany pomaga zapobiegać kolejnym zawałom serca. Może również zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi poprzez hamowanie reakcji zapalnych, które powodują miażdżycowe stwardnienie tętnic oraz stanowią źródło słabego krążenia.

Zwalczanie zapalenia związanego z podagrą, toczniem oraz dysplazją piersi

Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zahamować reakcje zapalne, związane z wieloma stanami chorobowymi. W przypadku tocznia, olej lniany nie tylko hamuje rozwój zapalenia w stawach, na skórze czy w nerkach, ale także pozwala obniżać poziom złego cholesterolu, który może być podwyższony przez chorobę.

Spożywanie oleju lnianego w przypadku podagry może wyraźnie zmniejszyć nagły i bardzo silny ból stawów oraz występowanie obrzęków. Ponadto, naturalna zdolność kwasów tłuszczowych omega-3 pozwala zwiększać wchłanianie jodu. Jest on cennym minerałem, na którego niedobór cierpią kobiety przechodzące dysplazję piersi. Tym samym naturalny olej lniany objawia się jako cenny sprzymierzeniec w walce z tym bardzo bolesnym stanem chorobowym.

Pomoc w utrzymaniu pod kontrolą zaparć, hemoroidów, zaburzeń uchyłkowych jelit oraz kamienicy żółciowej

Dzięki temu, że mielone siemię lniane jest bogate w błonnik, może ono pomóc złagodzić problem z wypróżnianiem się jelit, a tym samym złagodzić zaparcia, hemoroidy oraz chorobę uchyłkową jelita grubego. W tym ostatnim przypadku, siemię lniane pomaga oczyścić woreczki jelitowe ze złogów, tym samym zapobiec potencjalnym infekcjom w jelicie.

Przy zapalnych chorobach jelit, olej lniany może pomóc złagodzić stan zapalny i odbudować wszelkie uszkodzenia przewodu jelitowego. W dodatku, olej ten może zapobiec tworzeniu się bolesnych kamieni żółciowych, a nawet rozpuścić już te istniejące.

Leczenie trądziku, egzemy, łuszczycy, oparzeń słonecznych oraz trądziku różowatego

Niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu i zawarte w oleju lnianym kwasy tłuszczowe są w dużym stopniu odpowiedzialne za jego niezwykłe właściwości regenerujące i gojące skórę. Czerwone, swędzące plamy egzemy, łuszczycy i trądziku różowatego często właściwie reagują na przeciwzapalne i kojące właściwości egzogennych kwasów tłuszczowych (NNKT). W większości przypadków poparzona słońcem skóra także szybciej się goi po zastosowaniu tego wyjątkowego oleju.

W przypadku trądziku, NNKT reguluje odpowiednie wydzielanie sebum, którego nadmiar zatyka pory skóry. Dzięki temu olej lniany umożliwia zmniejszenie stanów zapalnych skóry i wyraźnie poprawia jej wygląd.

Sprzyjanie zdrowiu włosów i paznokci

Bogactwo zawartych w oleju lnianym kwasów tłuszczowych omega-3 przyczynia się do zdrowego porostu włosów. Zbyt niski poziom tych kwasów w organizmie może powodować nadmierną suchość i kruchość włosów.

Olej lniany, dzięki swoim naturalnym właściwościom regeneracyjnym skóry oraz skutecznym działaniu przeciwzapalnym pozwala zwalczać liczne problemy ze zdrowym wyglądem włosów, pogłębioną łuszczycą, a także egzemą skóry głowy.

Podobnie, zawarte w nim NNKT doskonale odżywiają suche, łamliwe paznokcie, zapobiegając ich pękaniu i rozdwajaniu.

Minimalizacja uszkodzeń nerwów, powodujących drętwienie i mrowienie, jak również innych zaburzeń neurologicznych

NNKT zawarte w oleju lnianym uczestniczą w przekazywaniu impulsów nerwowych, dzięki czemu skutecznie wspomagają leczenie takich dolegliwości, jak drętwienie i mrowienie. Odżywcze i wspomagające pracę połączeń nerwowych właściwości oleju mogą również pomóc w leczeniu choroby Parkinsona, zwyrodnieniowej choroby układu nerwowego oraz skutecznie chronić przed uszkodzeniem nerwów, związanych z cukrzycą i stwardnieniem rozsianym.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz chroni przed skutkami starzenia się

Zawarte w oleju lnianym lignany odgrywają znaczną rolę, chroniąc nasz organizm przed różnymi rodzajami nowotworów, m.in. piersi, jelita grubego, prostaty, a prawdopodobnie nawet raka skóry. Mimo, że konieczne są dalsze badania, dotychczasowe ustalenia wskazują, że kobiety z rakiem piersi, niezależnie od stopnia inwazyjności nowotworu, mogą odnieść korzyść ze stosowania siemienia lnianego. Co interesujące, lignany chronią również przed skutkami starzenia się organizmu.

Wspomaga leczenie objawów menopauzy, bólów menstruacyjnych, niepłodności kobiet oraz endometriozy

Wchodzące w skład oleju lnianego i posiadające właściwości regulacyjne gospodarki hormonalnej lignany oraz roślinne estrogeny – fitoestrogeny, pomagają normalizować odpowiednie stężenie kobiecych hormonów estrogenu i progesteronu. Mogą mieć bardzo korzystny wpływ na cykl miesiączkowy oraz przynieść ulgę w przypadku zalewających fal gorąca związanych z około menopauzalnym i menopauzalnym okresem.

Siemię lniane także pomaga poprawić funkcjonowanie macicy, a tym samym sprawdza się w leczeniu niepłodności. Ponadto, kwasy tłuszczowe zawarte w oleju blokują wytwarzanie prostaglandyn, substancji podobnych do hormonów, które podczas menstruacji są uwalniane w dużych ilościach i które mogą spowodować obfite krwawienia związane z endometriozą.

Walczy z problemami prostaty, niepłodności męskiej i impotencji

Zawarte w oleju lnianym nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają zapobiegać obrzękom oraz zapaleniu prostaty, małego męskiego gruczołu, który ma tendencję do powiększania się wraz z wiekiem. Dzięki stosowaniu diety z zawartością oleju nieprzyjemne objawy takiego powiększenia, takie jak pilność oddawania moczu, mogą się wyraźnie zmniejszyć.

NNKT odgrywają również ważną rolę by utrzymać plemniki w dobrej formie, co jest korzystne przy leczeniu bezpłodności u mężczyzn, poprawiając również ukrwienie penisa, co jest dobrodziejstwem dla tych, którzy cierpią na zaburzenia erekcji.

 

Czytaj dalej

1
2
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here