Olej lniany – Korzyści, zastosowanie, fakty i opinie

0
23119
olej lniany
Olej lniany podobnie jak siemię lniane daje wiele korzyści zdrowotnych

Olej lniany, także znany jako olej z siemienia lnianego, jest otrzymywany z nasion lnu. Zawiera on wiele substancji, które przynoszą masę korzyści zdrowotnych. Len i olej lniany są bowiem bogate w kwas alfa-linolowy ALA, będący niezbędnym dla prawidłowej pracy organizmu kwasem tłuszczowym, który zapewnia niezwykle zdrowotne korzyści w leczeniu chorób serca. Kwas ten należy do grupy związków nazywanych kwasami tłuszczowymi omega-3.

W celu utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej potrzebny jest w codziennej diecie odpowiedni stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do kwasów omega-6. Idealne proporcje to około 1:2. Nasza codzienna dieta najczęściej waha się od 1:20 do 1:50, z przeważającą ilością omega-6, a niewystarczającą ilością omega-3. Stosunek kwasów w oleju lnianym wynosi ok. 4:1, dlatego uznawany jest za jedno z najlepszych źródeł omega 3. Z tego też powodu warto codziennie spożywać małe porcje siemienia lnianego lub oleju lnianego.

Olej lniany dla zdrowia i urody

Należy jednak pamiętać, że gdy olej lniany przyjmowany jest w codziennej diecie przez dłuższy czas, bez spożywania innych olejów, może prowadzić do niedoboru kwasów omega-6. Najlepszym rozwiązaniem, w celu uzyskania właściwej równowagi, jest zatem spożywanie oleju lnianego razem z innymi olejami naturalnymi, które zawierają więcej kwasów omega-6. Doskonale nadają się do tego olej sezamowy, olej słonecznikowy czy też olej z wiesiołka.

Olej lniany, ze względu na niezwykłe bogactwo kwasu alfa-linolowego wspaniale oddziałuje na serce. Siemię lniane, zarówno mielone, jak i w całości, dostarcza organizmowi lignany lniane, które wykazują działanie antyoksydacyjne i doskonale chronią przed niektórymi rodzajami nowotworów. Nie wszyscy jednak równie mocno podzielają te entuzjastyczne opinie. Niemniej jednak, posiada on wiele cennych właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych, o których można przeczytać poniżej.

Olej lniany – Zastosowanie i właściwości

Poznaj najważniejsze korzyści i sposoby zastosowania, jakie daje siemię i olej lniany.

  1. Wpływa na obniżenie złego cholesterolu, ochronę przed chorobami wieńcowymi oraz kontrolę właściwego ciśnienia krwi

Liczne badania wskazują na to, że olej lniany, jak również zmielone siemię lniane, może obniżać poziom cholesterolu, tym samym znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia najgroźniejszych chorób serca. Regularne spożywanie oleju lnianego może także chronić przed dusznicą, czyli bólem w klatce piersiowej, a także radzić sobie z problemem wysokiego ciśnienia krwi.

Dodatkowo, potwierdzony wieloma badaniami fakt wskazuje, że olej lniany pomaga zapobiegać kolejnym zawałom serca. Może również zapobiegać podwyższonemu ciśnieniu krwi poprzez hamowanie reakcji zapalnych, które powodują miażdżycowe stwardnienie tętnic oraz stanowią źródło słabego krążenia.

  1. Wspomaga zwalczanie zapalenia związanego z podagrą, toczniem oraz dysplazją piersi

Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zahamować reakcje zapalne, związane z wieloma stanami chorobowymi. W przypadku tocznia, olej lniany nie tylko hamuje rozwój zapalenia w stawach, na skórze czy w nerkach, ale także pozwala obniżać poziom złego cholesterolu, który może być podwyższony przez chorobę.

Spożywanie oleju lnianego w przypadku objawów podagry może wyraźnie zmniejszyć nagły i bardzo silny ból stawów oraz występowanie obrzęków. Ponadto, naturalna zdolność kwasów tłuszczowych omega-3 pozwala zwiększać wchłanianie jodu. Jest on cennym minerałem, na którego niedobór cierpią kobiety przechodzące dysplazję piersi. Tym samym naturalny olej lniany objawia się jako cenny sprzymierzeniec w walce z tym bardzo bolesnym stanem chorobowym.

  1. Zapewnia pomoc w utrzymaniu pod kontrolą zaparć, hemoroidów, zaburzeń uchyłkowych jelit oraz kamienicy żółciowej

Dzięki temu, że mielone siemię lniane jest bogate w błonnik, może ono pomóc złagodzić problem z wypróżnianiem się jelit, a tym samym złagodzić zaparcia, hemoroidy oraz chorobę uchyłkową jelita grubego. W tym ostatnim przypadku, siemię lniane pomaga oczyścić woreczki jelitowe ze złogów, tym samym zapobiec potencjalnym infekcjom w jelicie.

Przy zapalnych chorobach jelit, olej lniany może pomóc złagodzić stan zapalny i odbudować wszelkie uszkodzenia przewodu jelitowego. W dodatku, olej ten może zapobiec tworzeniu się bolesnych kamieni żółciowych, a nawet rozpuścić już te istniejące.

  1. Polecany jest jako wsparcie leczenia trądziku, egzemy, łuszczycy, oparzeń słonecznych oraz trądziku różowatego

Niezbędne dla prawidłowego rozwoju organizmu i zawarte w oleju lnianym kwasy tłuszczowe są w dużym stopniu odpowiedzialne za jego niezwykłe właściwości regenerujące i gojące skórę. Czerwone, swędzące plamy egzemy, łuszczycy i trądziku różowatego często właściwie reagują na przeciwzapalne i kojące właściwości egzogennych kwasów tłuszczowych (NNKT). W większości przypadków poparzona słońcem skóra także szybciej się goi po zastosowaniu tego wyjątkowego oleju.

W przypadku trądziku, NNKT reguluje odpowiednie wydzielanie sebum, którego nadmiar zatyka pory skóry. Dzięki temu olej lniany umożliwia zmniejszenie stanów zapalnych skóry i wyraźnie poprawia jej wygląd.

  1. Zapewnia zdrowie włosów i paznokci

Bogactwo zawartych w oleju lnianym kwasów tłuszczowych omega-3 przyczynia się do zdrowego porostu włosów. Zbyt niski poziom tych kwasów w organizmie może powodować nadmierną suchość i kruchość włosów.

Olej lniany, dzięki swoim naturalnym właściwościom regeneracyjnym skóry oraz skutecznym działaniu przeciwzapalnym pozwala zwalczać liczne problemy ze zdrowym wyglądem włosów, pogłębioną łuszczycą, a także egzemą skóry głowy.

Podobnie, zawarte w nim NNKT doskonale odżywiają suche, łamliwe paznokcie, zapobiegając ich pękaniu i rozdwajaniu.

  1. Spożywanie oleju lnianego minimalizuje uszkodzenia nerwów, powodujących drętwienie i mrowienie, jak również innych zaburzeń neurologicznych

NNKT zawarte w oleju lnianym uczestniczą w przekazywaniu impulsów nerwowych, dzięki czemu skutecznie wspomagają leczenie takich dolegliwości, jak drętwienie i mrowienie. Odżywcze i wspomagające pracę połączeń nerwowych właściwości oleju mogą również pomóc w leczeniu choroby Parkinsona, zwyrodnieniowej choroby układu nerwowego oraz skutecznie chronić przed uszkodzeniem nerwów, związanych z cukrzycą i stwardnieniem rozsianym.

    1. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz chroni przed skutkami starzenia się

Zawarte w oleju lnianym lignany odgrywają znaczną rolę, chroniąc nasz organizm przed różnymi rodzajami nowotworów, m.in. piersi, jelita grubego, prostaty, a prawdopodobnie nawet raka skóry. Mimo, że konieczne są dalsze badania, dotychczasowe ustalenia wskazują, że kobiety z rakiem piersi, niezależnie od stopnia inwazyjności nowotworu, mogą odnieść korzyść ze stosowania siemienia lnianego. Co interesujące, lignany chronią również przed skutkami starzenia się organizmu.

  1. Wspomaga leczenie objawów menopauzy, bólów menstruacyjnych, niepłodności kobiet oraz endometriozy

Wchodzące w skład oleju lnianego i posiadające właściwości regulacyjne gospodarki hormonalnej lignany oraz roślinne estrogeny – fitoestrogeny. Pomagają one normalizować odpowiednie stężenie kobiecych hormonów estrogenu i progesteronu. Mogą mieć bardzo korzystny wpływ na cykl miesiączkowy oraz przynieść ulgę w przypadku zalewających fal gorąca związanych z około menopauzalnym i menopauzalnym okresem.

Siemię lniane także pomaga poprawić funkcjonowanie macicy, a tym samym sprawdza się w leczeniu niepłodności. Ponadto, kwasy tłuszczowe zawarte w oleju blokują wytwarzanie prostaglandyn, substancji podobnych do hormonów, które podczas menstruacji są uwalniane w dużych ilościach i które mogą spowodować obfite krwawienia związane z endometriozą.

  1. Pozwala skuteczniej walczyć z problemami prostaty, niepłodności męskiej i impotencji

Zawarte w oleju lnianym nienasycone kwasy tłuszczowe pomagają zapobiegać obrzękom oraz zapaleniu prostaty, małego męskiego gruczołu, który ma tendencję do powiększania się wraz z wiekiem. Dzięki stosowaniu diety z zawartością oleju nieprzyjemne objawy takiego powiększenia, takie jak pilność oddawania moczu, mogą się wyraźnie zmniejszyć.

NNKT odgrywają również ważną rolę by utrzymać plemniki w dobrej formie, co jest korzystne przy leczeniu bezpłodności u mężczyzn, poprawiając również ukrwienie penisa, co jest dobrodziejstwem dla tych, którzy cierpią na zaburzenia erekcji.

Siemię lniane mielone czy olej lniany?

Olej lniany jest bardzo łatwy w stosowaniu, choć należy go przechowywać w lodówce. Jest dostępny zarówno w postaci płynnej, jak i w kapsułkach.

Jeżeli wolisz stosować siemię lniane mielone, wystarczy dodać 1 lub 2 łyżeczki siemienia do szklanki wody i wymieszać. Siemię lniane ma przyjemny, orzechowy smak i dobrze smakuje posypane na sałatkę, ugotowane z warzywami lub płatkami.

Przed spożyciem poleca się samemu mielić siemię lub kupić zmielone, ponieważ nasiona pozostawione w całości nie są trawione, nie przyswajają się i po prostu przechodzą przez ciało. Mielenie ziarna bezpośrednio przed użyciem najlepiej zachowuje smak i wartości odżywcze, ale wstępnie zmielone ziarna są oczywiście łatwiejsze i szybsze w użyciu. Warto jednak przechowywać je w lodówce. Nie ma praktycznie żadnej różnicy w zakresie wartości odżywczej między nasionami brązowymi a żółtymi.

Dla najlepszego wchłaniania warto stosować olej lniany razem z jedzeniem. Łatwo się miesza z sokami i innymi napojami, a jego orzechowo maślany smak doskonale pasuje do serka wiejskiego, jogurtu i wielu innych potraw. Można go także stosować jako zdrowy składnik dressingu do sałatek, zamiast oliwy z oliwek. Warto jednak pamiętać, że nie nadaje się on do gotowania, ponieważ przy obróbce cieplnej praktycznie traci wszelkie wartości odżywcze.

Olej lniany należy zasadniczo kupować w nieprzezroczystej butelce. Zapobiegnie to jego popsuciu przez działanie światła słonecznego. Należy również koniecznie sprawdzić jego datę ważności na etykietce, dlatego, że olej lniany dosyć szybko ulega zepsuciu. Żeby jak najdłużej zachować jego świeżość należy go trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeżeli olej lniany zaczyna wydzielać silną woń, należy go wyrzucić.

Olej lniany – Skutki uboczne i przeciwwskazania

Bez wątpienia, olej lniany jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, a dokładniej, kwasu omega-3 alfa-linolenowego. Posiada on również znaczne ilości witaminy E, kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9 oraz wiele innych i cennych składników odżywczych, dzięki czemu uznawany jest za bardzo przydatny suplement diety. Podczas gdy liczba zwolenników stosowania oleju lnianego stale rośnie, wciąż większość z nie zdaje sobie sprawy z możliwych skutków ubocznych stosowania tego produktu.
Chociaż uważa się, że olej lniany posiada wiele korzyści zdrowotnych, utrzymuje się również czasem, że jego wartość odżywcza jest znacznie mniejsza, w porównaniu do wartości całych nasion.

Poniżej znajdziecie możliwe skutki uboczne stosowania oleju lnianego, z których niektóre mogą okazać się całkiem poważne.

  • Problemy żołądkowe

Jednym z dość często występujących skutków ubocznych jakie może wywoływać olej lniany są luźne stolce, które czasami mogą prowadzić do biegunki. Ten negatywny efekt jest zwykle związany ze spożywaniem zbyt dużych ilości tego produktu. Skutki uboczne działania oleju lnianego w diecie, takie jak wzdęcia i oddawanie wiatrów raczej nie powinny występować, ponieważ posiada on jedynie niewielką ilość błonnika.

  • Objawy alergiczne

Niewielka ilość ludzi, spożywająca olej lniany może przechodzić dość poważne reakcje alergiczne, z takimi objawami jak wysypka, pokrzywka, świąd, obrzęk, trudności w oddychaniu, świszczący oddech i inne. Należy się wówczas wystrzegać tego produktu w swojej diecie.

  • Zmiana krzepliwości krwi

Skutki uboczne stosowania oleju lnianego obejmują również problemy, związane z nadmiernym krwawieniem, ponieważ może on niekorzystnie wpływać na krzepnięcie krwi. Skutkiem tego mogą być krwotoki wewnętrzne, powodując objawy takie jak ból głowy, drętwienie i mrowienie kończyn, problemy z widzeniem, itd. lub krwawienie w przewodzie pokarmowym, powodujące czerwonawe lub czarno smoliste stolce, a nawet krwawe wymioty. Niektóre osoby mogą problemy z szybkim gojeniem lekkich stłuczeń lub zranień.

  • Niekorzystne zmiany metaboliczne

Chociaż kwas alfa-linolenowy ALA jest generalnie zdrowy, jednak w niektórych przypadkach nie przekształca się w kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), które są łatwo absorbowane przez organizm. Najczęściej zdarza się to u osób cierpiących na cukrzycę. Uważa się, że w normalnych przypadkach również tylko 1% całości zawartego w oleju lnianym kwasu omega-3 jest w procesie przemiany materii przekształcane w EPA.

  • Brak wiedzy o skutkach spożywania kwasów ALA

Olej lniany zawiera kwas alfa-linolenowy (ALA), a liczne badania wskazują, że dieta bogata w kwasy ALA, pochodzące z mięsa i nabiału, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Jednakże, raczej nie dotyczy to kwasów ALA pochodzenia roślinnego, m.in. zawarte w oleju lnianym. Wymagane są jednak dalsze badania na ten temat.

  • Interakcja z lekami

Skutki uboczne spożywania oleju z nasion lnu obejmują także interakcje z lekami oraz suplementami diety. Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew nie powinny spożywać oleju lnianego (kwas alfa-linolenowy lub ALA) oraz innych kwasów tłuszczowych omega-3, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Dotyczy to również innych rodzajów leków, w szczególności obniżających poziom cukru, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, obniżających poziom cholesterolu we krwi, cyklosporynę itp. Warto unikać stosowania oleju lnianego podczas stosowania leków przeczyszczających.

  • Tylko spożywanie na zimno

Olej lniany nie może być używany do gotowania i smażenia, ponieważ ciepło zmienia zdrowy tłuszcz w toksyczny, który szkodzi organizmowi. Zamiast tego, warto pokusić się o dodanie oleju do przygotowanych już potraw, dzięki czemu można poprawić ich smak, a także wzbogacić swoją dietę o wiele korzystnych składników odżywczych.

  • Krótki okres trwałości

Olej lniany może dość szybko zjełczeć, ze względu na proces utleniania, szczególnie gdy jest wystawiany na działanie światła lub powietrza. Należy przechowywać go w ciemnym, chłodnym miejscu, po uprzednim upewnieniu się że jest prawidłowo zamknięty.

  • Działanie hormonalne

Olej z ziaren lnu zawiera liczne fitoestrogeny, które mogą działać na organizm jak prawdziwy hormon – estrogen. Z tego powodu nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, karmiące oraz przez osoby z zaburzoną równowagą hormonalną. Pozostałe osoby również powinny używać tego produktu z należytym umiarem. Badania na zwierzętach wykazały, że stosowanie oleju lnianego podczas ciąży może wpływać na rozwój płodu. Nie wiadomo natomiast czy ma taki sam wpływ na ludzi, ponieważ nie przeprowadzono dotychczas wiarygodnych badań. Większość specjalistów twierdzi jednak, że w normalnych ilościach olej lniany można stosować zupełnie bezpiecznie, również podczas ciąży czy karmienia piersią. Ponieważ istnieją sprzeczne zdania na temat bezpieczeństwa spożywania oleju lnianego, zawsze lepiej skonsultować się ze swoim lekarzem.

  • Działanie toksyczne

Niedojrzałe strąki siemienia lnianego mogą powodować zatrucie pokarmowe. Niegotowane siemię lniane zawiera także bardzo małe ilości związków cyjanku, zwłaszcza gdy są spożywane na surowo. Obróbka termiczna, zwłaszcza suchych nasion lnu, niszczy te związki, jednakże ludzki organizm posiada zdolność neutralizacji pewnej ilości szkodliwych związków i taka ilość jak 2-3 łyżeczki siemienia jest całkowicie bezpieczną oraz skuteczną dawką dla celów zdrowotnych. Jeżeli chce się czerpać korzyści ze stosowania siemienia lnianego bez ryzyka toksyczności, warto rozważyć używanie oleju lnianego. Po procesie tłoczenia, glikozydy cyjanogenne stają się bowiem nieaktywne.

O czym jeszcze warto pamiętać

Podczas, gdy niektóre badania potwierdzają powyższe skutki uboczne, inne je odrzucają. Dlatego przed użyciem zawsze lepiej skonsultować się za swoim lekarzem. Bardzo ważne, by stosować się do przepisanych dawek, gdyż większość możliwych skutków ubocznych, może być spowodowana zbyt znacznym spożyciem tego produktu.

Olej lniany budwigowy

Co ma wspólnego olej lniany z serkiem wiejskim? To połączenie wydaje się dla niektórych dość egzotyczne, ale jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych elementów tzw. diety budwigowej. Dr. Joanna Budwig była znanym, cenionym na świecie i wiodącym w Niemczech biochemikiem, zajmującym się m.in. procesami metabolicznymi organizmu. Opublikowała kilka znanych książek, w tym jedną z najpoczytniejszych, zatytułowaną „Olej lniany jako prawdziwa pomoc w walce z artretyzmem, zawałem serca i rakiem”.

W połowie lat 50-tych dr. Budwig rozpoczęła szeroko zakrojone badania na temat korzyści płynących ze stosowania oleju lnianego, głównie ze względu na bogatą zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych, znanych jako „linolowy i linolenowy”. Budwig wspomagała leczenie wielu ciężko chorych pacjentów, od których odwrócili się tradycyjni lekarze, pomagając im odzyskać zdrowie za pomocą prostej diety – oleju lnianego zmieszanego z białym serkiem wiejskim.

Dr. Budwig dodawała do diety swoich pacjentów 2 łyżeczki oleju lnianego zmieszanych z ¼ szklanki serka. Twierdziła ona, że temu żółto zielona substancja we krwi pacjentów zmienia się w zdrowy czerwony pigment – hemoglobinę. Zauważyła również, że guzy pacjentów malały i znikały, anemia i niedokrwistość ulegała złagodzeniu, a energia życiowa ulegała znacznemu podniesieniu. Poniżej przedstawiamy klasyczny przepis na mieszankę Dr. Joanny Budwig:

Włóż do blendera i wymieszaj:

  • 1 szklankę organicznego serka wiejskiego,
  • 2-5 łyżeczek oleju lnianego,
  • 1-3 łyżeczki świeżo zmielonych ziaren lnu i trochę wody by je zmiękczyć.

Dlaczego akurat serek wiejski? Olej lniany budwigowy jest bardziej efektywny, gdy 2 łyżeczki oleju dodaje się do ¼ szklanki serka wiejskiego. Niezbędne tłuszcze wiążą się z białkiem zawartym w serku, dzięki czemu są one znacznie lepiej przyswajane przez organizm.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29688571
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29670845
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29652436
Poprzedni artykułSezam – Właściwości, jak jeść, zastosowania
Następny artykułOlejek różany – Korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.