Zastosowania oleju rycynowego dla zdrowia i urody

3
52665
zastosowania oleju rycynowego
Olej rycynowy pochodzi z nasion rącznika pospolitego i znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie i pielęgnacji urody

Olej rycynowy jest jednym z największych i najlepiej strzeżonych tajemnic w świecie zdrowia naturalnego. Otrzymywany z ziaren rącznika pospolitego, bogatego w niezwykle zdrowotną substancję oleistą, wykazuje bardzo silne działanie terapeutyczne. Zastosowania oleju rycynowego jest obecnie bardzo szerokie, chociaż tradycja ajurwedyjska w tym zakresie sięga wielu setek lat. Sprawdźmy zatem w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza i jak samodzielnie stosować coraz bardziej popularny olejek rycynowy.

W historycznej perspektywie olej rycynowy był zwykle wykorzystywany głównie jako doustny środek przeczyszczający. Obecnie ma on zupełnie inne zastosowanie, a dawne sposoby na problemy gastryczne nie są już tak często zalecane, ze względu na możliwość zakłócenia procesów trawiennych oraz szkodzenia korzystnej florze jelitowej.

Obecnie zastosowanie oleju rycynowego skupia się głównie w obszarze radzenia sobie z problemami natury pielęgnacyjnej. Sprawdza się doskonale w ochronie i regeneracji skóry, a także włosów i paznokci. Coraz częściej również można go spotkać w składach rozmaitych kosmetyków pielęgnacyjnych, a także domowych recepturach kosmetycznych. Poniżej przedstawiamy główne zastosowania oleju rycynowego, które budzą stale rosnące zainteresowanie wielu osób na całym świecie.

Zastosowania oleju rycynowego

W przewlekłych i długotrwałych schorzeniach może być przydatny jako naturalny środek leczniczy, o delikatnym i skutecznym działaniu. Stosowanie oleju rycynowego bezpośrednio na skórę okazuje się być niezwykle prostym i tanim sposobem na pozbycie się niechcianych dolegliwości, a także poprawę wyglądu. Poniżej przedstawiamy główne zastosowania.

  1. Zastosowania oleju rycynowego dla utrzymania zdrowia skóry i włosów

Olej rycynowy charakteryzuje się stosunkowo małym ciężarem cząsteczkowym, dzięki czemu może ​​szybko wchłaniać się w skórę i włosy, zapewniając im niezbędne wartości odżywcze i nawilżające. Jest on szczególnie polecany do stosowania na końcówki suchych włosów, gdyż pozwala zapobiegać ich rozdwajaniu i nadmiernemu puszeniu. Jest on często dodawany, jako jeden z głównych składników aktywnych, do wielu kosmetyków organicznych do pielęgnacji skóry ciała i włosów.

Powszechne zastosowanie oleju rycynowego w licznych kremach ​​do twarzy wynika z jego zupełnie naturalnych i niezwykłych zdolności zapobiegania starzeniu skóry i powstawania zmarszczek. Pozwala on również zapobiegać problemom z workami pod oczami, podkrążeniami oraz sinym odcieniem skóry. Z tego względu coraz częściej poleca się stosować olej rycynowy w pielęgnacji twarzy, zapewniającej zarówno właściwości pielęgnacyjne, jak i lecznicze.

Olej rycynowy jest powszechnie dodawany do wielu kosmetyków naturalnych, w szczególności balsamów do ust i błyszczyków. Pozwala on dodać pięknego połysku i nawilżenia, a także doskonale i długotrwale zabezpiecza suche usta. Zastosowanie oleju rycynowego w kosmetyce jest niezwykle szerokie i można go spotkać również w takich produktach jak tusz do rzęs. Pozwala on wydobyć naturalne piękno, a także zachęcić rzęsy do zdrowego wzrostu.

 

Polecamy kosmetyczny olej rycynowy nierafinowany

olej rycynowy nierafinowany

  1. Zastosowania oleju rycynowego a działanie antybakteryjne

Składnikiem aktywnym oleju rycynowego jest kwas rycynolowy, który wykazuje doskonałe właściwości przeciwbakteryjne. Po nałożeniu go na otwarte rany, może działać jako naturalny środek dezynfekujący. Jest również niezwykle skuteczny w leczeniu zmian grzybicznych i zakażeń skóry, a także drobnych skaleczeń i zadrapań.

Dodatkową korzyścią ze stosowania oleju rycynowego jest możliwość złagodzenia efektu swędzenia oraz wrażliwości bólowej skóry. Pomaga również leczyć drobne objawy dolegliwości skóry głowy, takich jak łupież i nadmierna suchość skóry.

  1. Stosowanie oleju rycynowego pobudza czynności niektórych organów

Ze względu na niską masę cząsteczkową, stosowanie oleju rycynowego pozwala przenikać przez skórę i oddziaływać na organy wewnętrzne. Zgodnie z ajurwedyjską szkołą medycyny naturalnej ma niezastąpione właściwości rozgrzewające, a także zmniejszające złogi nadmiaru płynów ustrojowych oraz limfy. Starożytna indyjska sztuka uzdrawiania wskazuje na niezwykle niekorzystne zjawisko powstawania zatorów w organach wewnętrznych, skutkujących zatrzymaniem wody oraz niekontrolowanym wzrostem wagi ciała.

Olej rycynowy jest stosowany w Indiach od wielu setek lat, najczęściej jako jeden z głównych składników naturalnych lekarstw oraz kosmetyków. W powszechnym zastosowaniu jest mieszanina oleju rycynowego i kurkumy, która stanowi doskonały środek do leczniczego masażu. Może być on stosowany samodzielnie i wspaniale stymulować ciało do wzmożonej pracy oczyszczającej, jak również zewnętrznie odżywiać i ocieplać skórę. Szczególnie polecany jest dla osób ze skórą suchą i matową.

  1. Wykorzystanie oleju rycynowego przynosi ulgę w bólu i usprawnia stawy

Kwas rycynolowy, oprócz doskonałych właściwości przeciwbakteryjnych, posiada silną zdolność uśmierzania bólu. Może pomóc nie tylko w łagodzeniu nieprzyjemnych odczuć z otwartych ran i zadrapań, ale również sprawia, że ​​olej rycynowy jest idealnym środkiem do smarowania bolących stawów. Stosuje się go przy zmianach reumatycznych, zapaleniu stawów oraz innych dolegliwościach układu mięśniowo-szkieletowego.

Przy zastosowaniu oleju rycynowego do bolących, skrzypiących i sztywnych stawów, kwasowa substancja aktywna przez skórę przenika do wnętrza organizmu i zwiększa aktywność regeneracyjną. Dzięki temu poprawia krążenie krwi i ruchomość stawy, a także zmniejsza jego ból. W celu dodatkowego zwiększenia krążenia należy olej zmieszać z dodatkiem proszku kurkumy, pozwalającego na podniesienie miejscowej ciepłoty ciała. Po nasmarowaniu bolesnych obszarów ciała należy odczekać co najmniej kilka godzin, a najlepiej pozostawić na całą noc.

  1. Zastosowania oleju rycynowego zapewnia łagodzenie zaparć oraz detoksykację

W medycynie naturalnej olej rycynowy był od zawsze dość popularnym lekarstwem na leczenie zaparć i niezbędnym składnikiem aktywnym podczas detoksykacji organizmu. Pacjenci są instruowani, aby wmasować olej w skórę w cały obszar brzucha, rozpoczynając od dolnej części klatki piersiowej i kończąc poniżej pępka, zwracając szczególną uwagę na obszar znajdowania się wątroby.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, polecane jest by pacjenci naoliwioną powierzchnię przykryć ręcznikiem oraz przyłożyć do niej termofor lub butelkę z gorącą wodą. Ciepło z gorącej wody wyraźnie wspomaga wnikanie naturalnych substancji aktywnych do narządów wewnętrznych w jamie brzucha. Taki zabieg sprawia, że zastosowanie oleju rycynowego sprzyja wydalaniu z organizmu szkodliwych toksyn oraz aktywuje pracę całego układu pokarmowego, w szczególności pracę wątroby. Jego zdolność do stymulowania wyraźnie wspomaga naturalne procesy detoksykacji organizmu oraz szybsze pozbycie się trujących związków.

  1. Wykorzystanie oleju rycynowego zapewnia zmniejszenie stresu i lepsze zrozumienie własnego ciała

Podczas leczenia bólu i zaparć, zamiast łykania pigułek można wykonywać masaż ciała z użyciem oleju rycynowego, stanowiącego doskonały i zupełnie naturalny lek do samodzielnego leczenia. Taka możliwość jest coraz częściej doceniana przez coraz większą grupę osób chcących żyć zgodnie z naturą i unikających chemicznych rozwiązań zdrowotnych.

Proces samodzielnego leczenia daje nie tylko skutek bezpośredni, ale również decyduje o zwiększeniu świadomości własnego ciała i odczuć, a także pozwala zrozumieć naturalne zdolności uzdrawiania organizmu. Stosowanie oleju rycynowego oraz innych leków naturalnych zwiększa łączność ciała i umysłu, przyczyniając się do nie tylko do poprawy zdrowia fizycznego, ale również psychicznego i emocjonalnego.

 

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Następny artykułOlej musztardowy – Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

3 KOMENTARZE

  1. Przy dokuczliwej endometriozie pomocna powinna być suplementacja enzymami proteolitycznymi, takimi jak nattokinaza, lub serropeptaza. Nie są to hormony, więc nie narobią bałaganu w organizmie.

  2. Wiele lat cierpiałam na endometriozę.Znam te sprawy.Jednak w latach 90. spotkałam przypadkiem LEKARZA ginekologa, który wrócił z wieloletniego pobytu w Afryce.Tam miał dostęp do zachodniej prasy.Kiedy wrócił do Polski -trafiłam do niego przypadkiem.Miałam skierowanie na “skrobankę”..z powodu i obfitego krwawienia. Pani Ginekolog podejrzewała ciążę pozamaciczną… tyle ,że ja nie widziałam faceta w tamtym czasie ponad rok.Ten lekarz odkrył u mnie ENDOMETRIOZĘ.Wytłumaczył mi o co chodzi.To dziedziczne. Dostałam leki -zastrzyk …wtedy ten lek był drogi (miałam go ze Szwajcarii od rodziny) raz na 6 m-cy.To blokowało mi okres na ten czas. Organizm mógł odpocząć. Groziła mi anemia. Po tym czasie dostawałam PROGESTERON 1 amp. i po miesiącu znowu taka kuracja.Sama sobie robiłam te zastrzyki przez kilka lat (18Lat); Mam dwóch synów, groziły mi mięśniaki po II ciąży. Nic nie usuwałam i do dzisiaj jestem zdrowa i wyglądam młodo! Kiedy powiedziałam “pani doktor” – zadziwiona rzekła: no, kochana, ty masz kurację jak księżna DIANA!! Na Polkach oszczędza się na każdym kroku! Jeśli chcesz kontakt do mnie napisz na e-mail:mzmorka@o2.pl

  3. Wczoraj zrobiłam sobie pierwszy raz okład z olejkiem rycynowym – w związku z endometriozą… niestety, nie ulżyło to memu bólowi ( zwykle koło 5.00 nad ranem budzę się z bólem w podbrzuszu, po prawej stronie) , lecz jeszcze go zintesyfikowało. Ból, i gorąco, promieniujące z tego miejsca, okropne.
    Wierzę z zbawienne działanie olejku rycynowego, ale niepokoi mnie to, ze ten ból się nasilił.
    Czy ktoś ma podobne doświadczenie?
    Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić dlaczego tak się dzieje?
    W ciągu dnia ból zanika, tak stało się też i tego poranka. Ale boję się kolejnej nocy, nie wiem czy robić te okłady czy nie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.