Olej sezamowy na włosy i skórę głowy

5
36313
olej sezamowy na włosy
Olej sezamowy może być z powodzeniem stosowany w codziennej pielęgnacji włosów

Olej sezamowy na włosy może być stosowany z bardzo wielu powodów. W ostatnim czasie staje się bardzo popularnym składnikiem pielęgnacyjnym, stosowanym w kuracjach wspomagających ich porost. Jest to jedna z substancji roślinnych o najbardziej dobroczynnym wpływie na włosy! Olej sezamowy pozyskuje się zarówno z kwiatów rośliny, jak i jadalnych nasion. Dzięki licznym właściwościom terapeutycznym można go wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Poniżej wskazujemy w jaki sposób zastosowany olej na włosy i skórę głowy może pomóc w ich pielęgnacji i utrzymaniu zdrowej kondycji.

Olej sezamowy posiada wysoką wartość odżywczą, leczniczą i smarującą. Jest wykorzystywany nie tylko w kuchni, gdzie podnosi smak potraw, lecz również może przynieść spore korzyści dla urody, a także dla zdrowia skóry głowy i lepszego porostu włosów. Ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne jest cenną alternatywą dla bardziej popularnych olejków kosmetycznych, takich jak olejek rycynowy. Warto zatem przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Czym jest olej sezamowy?

Olej sezamowy obfituje w witaminę E, kompleks witamin z grupy B oraz minerały, takie jak magnez, wapń, fosfor, potas, sód, żelazo, a także białko, które wzmacnia włosy od samych korzeni, głęboko je odżywiając. Dzięki temu, wytwarzany z niezwykle popularnych w Azji ziaren sezamu olejek to wspaniały kosmetyk naturalny, posiadający ogromny potencjał dla pielęgnacji włosów.

W składzie oleju sezamowego dominują nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. kwas oleinowy z grupy omega‑9 w ilości ok. 42%, a także kwas linolowy z grupy omega-6 w ilości ok. 42%. Do najcenniejszych jego składników zaliczyć można m.in. lignany, takie jak  sezamol i sezamolina, a także fitosterole, m.in. kampasterol, stygmasterol i beta-sitosterol. Najwięcej tych składników zawierają produkty pozyskiwane z surowych ziaren tłoczonych na zimno.

Z całą pewnością zastosowanie oleju sezamowego we fryzjerstwie nie jest przypadkowe. Znaleźć go można w wielu profesjonalnych formułach kosmetycznych, a także domowych recepturach pielęgnacyjnych. Świetnie nadaje się do samodzielnego stosowaniu w celu złagodzenia wielu typowych dolegliwości oraz poprawy wyglądu włosów. Stosując olej sezamowy na włosy przede wszystkim pozytywnie wpływamy na regulację gruczołów łojowych, dzięki czemu m.in. przeciwdziałamy przetłuszczaniu się włosów i powstawaniu uciążliwego i nieestetycznego łupieżu.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości i zastosowania, jakie można uzyskać stosując olej sezamowy na włosy i skórę głowy.

Dlaczego warto stosować olej sezamowy na włosy i skórę głowy

Wiele źródeł przedstawia olej sezamowy jako jeden z naturalnych produktów terapeutycznych, pozwalających na skuteczną i tanią pielęgnację włosów i skóry głowy. Poniżej zebraliśmy szereg informacji na ten temat.

  1. Pozwala zapobiegać przedwczesnemu siwieniu

Jeśli chcesz poprawić kolor swoich włosów, tj. pragniesz, by wyglądały na ciemniejsze, codziennie wmasowuj w nie olej sezamowy. Takie działanie pozwoli ci również zapobiegać oraz leczyć przedwczesne siwienie. Jest to jedna z najważniejszych zalet oleju sezamowego w odniesieniu do włosów.

  1. Wspomaga porost włosów

Olej sezamowy pobudza krążenie w obrębie skóry głowy dzięki temu, że łatwo wnika w jej głąb. W efekcie wspiera porost włosów, podobnie jak olej rycynowy. Nawet jeśli twoje włosy są bardzo zniszczone na skutek działania substancji chemicznych, olej sezamowy jest w stanie je zregenerować. Dlatego też jest on bardzo popularnym produktem w pielęgnacji włosów.

  1. Chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych

Kolejną zaletą oleju sezamowego jest jego funkcja naturalnego filtra przeciwsłonecznego. Nakładając go na skórę głowy, zapobiegniesz uszkodzeniom wywołanym przez promienie ultrafioletowe. Olej ten formuje wokół włosa warstwę ochronną, działającą jako bariera przeciwko szkodliwemu promieniowaniu oraz zanieczyszczeniom środowiska.

  1. Wspomaga leczenie wszawicy

Trochę mniej znaną właściwością oleju sezamowego jest możliwość jego zastosowania wraz z olejkami eterycznymi, np. olejkiem z drzewa herbacianego, w celu pozbycia się wszy głowowych. Regularny masaż z zastosowaniem owego oleju, poprzedzający mycie włosów szamponem, ma udowodnioną skuteczność. Zastosowany olej sezamowy na włosy działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu zapewnia dodatkową ochronę skóry głowy.

  1. Działa bardzo kojąco

Olej sezamowy ma właściwości łagodzące i uspokajające. Wysokie temperatury mogą uszkadzać mieszki włosowe. Wspomniany olej działa chłodząco od wewnątrz, odżywiając również skórę głowy. Wiąże wilgoć w jej obrębie, zapobiegając przesuszeniu. Właśnie dlatego olej sezamowy na włosy może być bardzo pomocny w zakresie naturalnej ochrony i kondycjonowania.

  1. Doskonale wspomaga walkę z łupieżem

Wmasuj olej sezamowy koniuszkami palców w skórę głowy przed udaniem się do łóżka i pozostaw na noc. Rozprowadź dokładnie, nie pomijając żadnego miejsca, a rano umyj włosy. Najlepsze efekty przynosi kuracja stosowana codziennie przez 30 dni. Po tym czasie łupież powinien ustąpić.

  1. Działa przeciw przesuszeniu

olej sezamowyWykonaj mieszankę z 1 łyżki stołowej soku z buraka, oleju sezamowego oraz soku z cytryny. Możesz nałożyć olej na skórę głowy za pomocą koniuszków palców. Wmasuj go okrężnymi ruchami, dokładnie pokrywając całą powierzchnię. Pozostaw na noc i zmyj rankiem. Jeśli chcesz zastosować olej w funkcji odżywki, możesz zaserwować swoim włosom zabieg z gorącym ręcznikiem. Zanurz ręcznik w gorącej wodzie, wyciśnij nadmiar i owiń tkaninę wokół głowy. Pozostaw na pół godziny, a następnie umyj włosy szamponem. Gorąca woda sprawi, że olej bez problemu wniknie w skórę głowy.

  1. Pomaga w uzyskaniu lśniących włosów

Nalej na dłonie 2-3 krople oleju i nanieś na suche włosy. Będzie działał jak naturalna odżywka. Zapewni włosom znacznie świeższy i naturalny połysk.

  1. Zapewnia głębokie odżywianie

Podgrzej olej i wymieszaj go z dowolną głęboko działającą odżywką. Nałóż miksturę na włosy i pozostaw na co najmniej godzinę. Dla najlepszych efektów pozostaw mieszankę na włosach na całą noc.

  1. Regeneruje zniszczone włosy

Jeśli zastosujemy olej sezamowy na włosy, będzie on wnikać głęboko w ich strukturę i jest w stanie zdziałać prawdziwe cuda na polu ich regeneracji. Można go także stosować wewnętrznie, dzięki czemu będzie on oddziaływać na skórę głowy niejako od środka.

  1. Walczy z wypadaniem włosów wywołanym stresem

Stres jest jednym z głównych winowajców, jeśli chodzi o wypadanie włosów. Ze względu na swoje niesamowite właściwości kojące, olej sezamowy pomaga zwalczać stres, dzięki czemu odgrywa niebagatelną rolę w powstrzymywaniu utraty włosów.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż stosując olej sezamowy jedynie do masażu włosów, nie wyleczysz w sposób trwały przesuszenia. Bardzo często jest ono spowodowane brakiem nawadniających pokarmów oraz płynów w diecie. Mimo że wspomniany olej odżywia skórę głowy i pomaga kontrolować suchość, aby pozbyć się na dobre tej przypadłości, podobnie jak łupieżu, konieczne jest podjęcie dodatkowych środków. Pij codziennie dużo wody. Włącz do jadłospisu świeże owoce i warzywa. Jedz dużo orzechów oraz nasion – uzupełnią one niedobory niezbędnych kwasów tłuszczowych. Oprócz tego nie myj włosów gorącą wodą, gdyż pozbawia ona skórę głowy naturalnego natłuszczenia.

Inne zalety oleju sezamowego

  • Masaż z jego użyciem pomaga walczyć z przesuszeniem i łuszczeniem się skóry głowy, dzięki czemu zapobiega wypadaniu włosów.
  • Wmasowywanie oleju w skórę głowy poprawia jej fakturę i stan fizyczny, redukując suchość i napięcie. Przypadłości takie jak swędząca skóra głowy czy łupież, wywołane infekcją, również mogą być leczone poprzez masaż z zastosowaniem oleju.
  • Włosy traktowane nadmiarem chemii z czasem się niszczą; olej sezamowy przywraca im blask, wnikając głęboko i odżywiając je od środka.
  • Wzmacnia on łodygę włosa od samego korzenia i pobudza porost nowych włosów.
  • Redukuje rozdwojone końcówki oraz łamanie się włosów, które prowadzi do ich nadmiernego wypadania – działa odmładzająco.
  • Szorstkie włosy można zmiękczyć i ułatwić ich układanie, używając oleju o odżywiających właściwościach.
  • Olej sezamowy na włosy można połączyć z oliwą lub olejem migdałowym, aby czerpać z nich jak największe korzyści.

Domowa maseczka na włosy z olejem sezamowym

Do przygotowania domowej maseczki na włosy można użyć 2 łyżki tego wspaniałego oleju. Można go stosować samodzielnie lub połączyć z ulubionym olejkiem eterycznym. W przypadku podrażnienia skóry głowy można dodać do niego niewielką ilość olejku golteriowego lub innego, o działaniu przeciwzapalnym. Po ich wymieszaniu i delikatnym podgrzaniu należy jedynie zanurzyć w nich koniuszki palców, a następnie delikatnie wmasowywać w skórę głowy oraz przesuszone pasma włosów. Maseczkę można spłukać już po godzinie. Olej można także w niewielkich ilościach stosować bez spłukiwania na włosy szczególnie przesuszone i splątane. Nie warto jednak z nim przesadzać, by nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia.

Poprzedni artykułOlejek z lebiodki – 10 głównych skutków ubocznych
Następny artykułOlej z nasion pietruszki – Podstawowe walory zdrowotne
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

5 KOMENTARZE

  1. Coraz częściej sięgamy po kosmetyki lecznicze. Również wtedy, gdy chodzi o kosmetyki przeciwsłoneczne, przypominamy sobie o właściwościach leczniczych przyrody, ponieważ chemicznie produkowane kremy chroniące nas przed promieniami ultrafioletowymi często obarczane są winą za wywoływanie alergii.
    Niektóre oleje roślinne zawierają naturalne środki chroniące przed promieniami ultrafioletowymi, jak na przykład olej sezamowy i olej z owocu awokado. Sięgnijmy zatem do środków naturalnych, które służą człowiekowi od wieków. Olej sezamowy zawiera substancję czynną, zapobiegającą oksydacji i absorbującą promienie ultrafioletowe; również olej z awokado zawiera naturalne składniki pochłaniające promienie ultrafioletowe. Dla człowieka, zwierząt i przyrody promienie słoneczne nigdy nie stanowiły niebezpieczeństwa, niebezpieczne jest postępowanie człowieka ze światem, ponieważ to nie słońce wytworzyło dziurę ozonową, lecz beztroskie postępowanie człowieka z trującymi chemikaliami. Nie należy ich używać do ochrony skóry przed słońcem, albowiem zasada, by zło przeganiać innym złem, jeszcze nigdy w sposób rozsądny nie rozwiązała problemów. Smażenie się na słońcu jest zresztą szkodliwe dla skóry. Opalając się, należy zadbać o prawidłowe dozowanie słońca, a słońce lubi, by z rozwagą używać kosmetyków. Skóra w sposób łagodny i naturalny brązowieje w cieniu, dzięki czemu unikamy jej wysuszenia, a i opalenizna dłużej pozostanie na skórze.

  2. Polecam do przeczytania: “Ojczyzną sezamu jest południowo-wschodnia Azja, Chiny, Indie Zachodnie i Afryka. Uprawiany od tysięcy lat należy do najstarszych roślin oleistych. Pozyskiwany z nasion olej wytłaczany jest z prażonych lub nie prażonych nasion. Olej z prażonych nasion ma mocny, aromatyczny smak, dlatego chętniej stosowany jest w kuchni azjatyckiej niż niemal bezzapachowy olej pozyskiwany z nasion nie prażonych. Do pielęgnacji skóry używa się oleju z nasion nie prażonych.

    Jak pamiętamy z legendy o Ali Babie i czterdziestu rozbójnikach, Cassim, zapomniawszy czarodziejskiego zaklęcia: „Sezamie otwórz się”, musiał ponieść klęskę, mimo prób otworzenia bramy przed nadejściem rozbójników za pomocą nazw innych roślin. Albowiem sezam jest rośliną boską. W Azji jest ulubionym darem składanym w ofierze, a pozyskiwany z jego nasion olej uważany jest za dar bogów. Przed rozpoczęciem delikatnych prac nacierano nim instrumenty i narzędzia, by w ten sposób je poświęcić, aby ich błogosławieństwo przeniosło się na ręce i mógł rozpocząć się boski proces tworzenia. Chińczycy używali oleju sezamowego do polerowania kamieni szlachetnych i grawerowanej biżuterii, aby im nadać więcej szlachetności, a tym samym więcej wyrazu. Inne pisma powiadają, jakoby olej sezamowy miał chronić kamienie przed nieszlachetnymi spojrzeniami ludzi.

    Nasiona sezamu mają wysoką wartość odżywczą. Zawierają około 55% oleju, 26% białka i 9% węglowodanów oraz witaminę E, kwas foliowy, kwas nikotynowy i składniki mineralne. Olej sezamowy jest bogaty w kwas olejowy i linolowy, palmitynowy i stearynowy. Nasiona cenione były w kuchni azjatyckiej także z powodu swych zdolności leczniczych. Żuto je dla obniżenia temperatury ciała i uspokojenia nerwów. Nasionom i olejowi przypisywano działa¬nie rozluźniające mięśnie i naczynia krwionośne oczu.
    I wreszcie olej sezamowy uważany jest za środek odprężający mięśnie całego ciała, zwłaszcza mięśnie organów trawiennych. Jest znanym środkiem wzmacniającym i łagodnie przeczyszczającym.
    W ziołolecznictwie ajuiwedyjskim uchodzi za lek odpowiedni dla ludzi o cechach vata, zbyt nerwowych, chwiejnych i zmiennych, niespokojnych i podejrzliwych. Ze względu na jego uspokajające i regulujące pracę serca działanie, stosuje się go jako lek przeciw codziennym stresom. W Indiach uważa się, że życie codzienne często po-woduje małe stany szokowe, umykające świadomości człowieka, które mimo wszystko go niepokoją.

    Wyśmienity, orzechopodobny smak lekko prażonych nasion sezamu należy do ulubionych smaków w europejskiej kuchni. Nasionami sezamu posypuje się ciastka i bułki, warzywa i sałatki, sezam dobrze smakuje z musli, a sporządzona z niego pasta, masło sezamowe lub tabina tworzą znakomitą bazę dla sosów sałatkowych lub przekąsek.

    Tłoczony na zimno olej sezamowy, używany w naszej co-dziennej kuchni, uchodzi za środek leczniczy. Odpręża mięśnie, pobudza trawienie, działa uspokajająco. Zawiera naturalny czynnik ochronny przed promieniami słonecznymi, toteż chętnie stosowany jest w kremach do opalania. Używany wewnętrznie i zewnętrznie należy do kosmetyków o działaniu leczniczym. “

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.