Granat – Właściwości, jak jeść, wartości

2
6851
granat
Nasiona granatu zapewniają wspaniałe właściwości odżywcze, chroniące organizm przed wieloma dolegliwościami

Granat jest jednym z najzdrowszych owoców na ziemi. Zawiera cały szereg pożytecznych związków roślinnych, które posiadają naturalną zdolność zapobiegania wielu chorobom i uciążliwym dolegliwościom. Może mieć również niebagatelny wpływ na stan naszej urody. Niewątpliwie warto przyjrzeć mu się z bliska.

W Starożytności Chińczycy promowali sok z granatów jako życiodajny napój, zapewniający zdrowie i urodę. Również w późniejszych wiekach granat uznawany był za owoc doskonałości w zakresie zapewniania długowieczności. Prawdopodobnie ze względu na oczywistą symbolikę, od niepamiętnych czasów, nasiona granatu uważano za symbol płodności.

Granat – Właściwości odżywcze i zdrowotne

W medycynie ludowej wielu krajów granat stosowany był do leczenia ran, biegunki, próchnicy zębów, wrzodów żołądka, a także stanów zapalnych gardła. Niektóre źródła donoszą o wykorzystywaniu go nawet do zwalczania tasiemca.

Współczesne badania nad owocem granatu skupione były przede wszystkim na jego właściwościach przeciwutleniających, mogących wspomagać organizm w neutralizacji wolnych rodników, a tym samym zapobiegać różnorodnym stanom zapalnym. Swoje naturalne właściwości w tym zakresie zawdzięcza obecności łatwo przyswajalnych polifenoli, których posiada więcej niż zielona herbata czy czerwone wino. Wiele wyników badań wykazało, że granat posiada niesamowity potencjał zapewniania korzyści zdrowotnych dla ludzkiego organizmu, a także może znacznie obniżyć ryzyko występowania niektórych chorób.

Oto 12 największych korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania owocu granatu:

  1. Owoce granatu są wypełnione ważnymi dla zdrowia składnikami odżywczymi

Granat, znany również jako Punica granatum, to wyjątkowy krzew, który posiada znacznej wielkości owoce, które klasyfikuje się jako jagody. Dojrzałe owoce tej rośliny mają zazwyczaj zmienną barwę, z przewagą koloru czerwonego i dorastają do średnicy 5-12 cm. Kształtem nieco przypominają jabłka z drobnym kwiatem zamiast łodygi.

Skóra granatu jest gruba i niejadalna. Jednak wewnątrz znajdują się setki jadalnych nasion, zwanych osłonkami. Właśnie te części owoców są najbardziej cenne i można jej jeść na surowo, lub w postaci wyciśniętego soku z granatu. Niezależnie od jego formy spożywania granat zapewnia imponujący profil składników odżywczych.

100 g nasion owocu granatu posiada wartość energetyczną 82 kcal. Ponadto zawiera:

  • węglowodany – 19 g,
  • białko – 1,7 g,
  • tłuszcze – 1,2 g
  • potas – 236 mg,
  • magnez – 12 mg,
  • kwas askorbinowy – 10,2 mg,
  • wapń – 10 mg,
  • sód – 3 mg,
  • żelazo – 0,3 mg,
  • witamina B6 – 0,1 mg.
  1. Owoce granatu zawierają dwa związki roślinne, które mają silne właściwości lecznicze

O wyjątkowych i wszechstronnych właściwościach granatu decydują zasadniczo dwie główne substancje, które można znaleźć w tych wyjątkowych owocach. Pierwszą z nich jest punicalagin, a drugą kwas punicynowy.

Punicalagin to silny przeciwutleniacz, który występuje w skórce i soku z granatu. Jego działanie jest na tyle silne, że sok z granatu okazuje się trzy razy silniejszy w swoim działaniu antyoksydacyjnym, niż czerwone wino czy zielona herbata. Wykorzystywany często do celów kosmetycznych ekstrakt i proszek z granatu najczęściej wytwarza się ze skórki owocu, dzięki czemu nie marnuje się cennych substancji aktywnych. Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość w przeciwutleniaczy i punicalaginu również w tej części owocu.

Kwas punicynowy, zwany również olejem z nasion granatu, jest głównym kwasem tłuszczowym w osłonkach owocu. Jest to rodzaj sprężonego kwasu linolowego, zapewniającego silne efekty oddziaływania biologicznego.

  1. Granat ma imponujące działanie przeciwzapalne

Przewlekłe stany zapalne w organizmie bardzo często są najważniejszą przyczyną zapadania na poważne choroby i dolegliwości zdrowotne, które mogą się w skrajnych przypadkach kończyć nawet skutkiem śmiertelnym. Warto tutaj przede wszystkim wymienić choroby serca, nowotwory, cukrzycę typu 2, chorobę Alzhaimera, a nawet otyłość.

Granat posiada silne działanie anty-zapalne, w znacznej mierze wynikające z właściwości przeciwutleniających obecnego w nim związku o nazwie punicalagin. Badanie próbek wykazało, że może on złagodzić skutki zapalenia przewodu pokarmowego, jak również zmniejszyć działanie komórek raka piersi i raka jelita grubego. W innym badaniu stwierdzono, że u pacjentów z cukrzycą 250 ml soku z granatu pitego codziennie przez 12 tygodni obniża poziom markerów zapalnych CRP i interleukiny-6, odpowiednio nawet o 32% i 30%.

  1. Granat może pomóc w walce z nowotworem prostaty

Nowotwór prostaty jest jednym z najbardziej powszechnych rodzajów raka, występującym wśród męskiej części populacji. Badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakt z granatu może spowolnić rozmnażanie się komórek rakowych, a co więcej, może on nawet wywołać apoptozę, czyli śmierć komórek nowotworowych.

PSA, będący antygenem charakterystycznym dla raka prostaty jest markerem krwi nowotworu prostaty. Mężczyźni, u których poziom PSA w krótkim czasie się podwoił, są w grupie zwiększonego ryzyka zgonu, wynikającego z tego rodzaju choroby. Co ciekawe, badania wykazały, że 237 ml soku z granatu pitego codziennie wydłuża czas podwojenia PSA od 15 miesięcy do 54 miesięcy, co jest bardzo ogromnym odroczeniem. Podobne wnioski wyciągnięto w czasie badań, w których użyto POMx, czyli rodzaju wyciągu z granatu.

  1. Granat może być również przydatny przy leczeniu nowotworu piersi

Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej występujących u kobiet poważnych chorób. Jak wskazują niektóre źródła, ekstrakt z granatów pozwala hamować namnażanie się komórek nowotworowych sutka, a nawet czasami może wpływać na ich zniszczenie. Warto jednak zwrócić uwagę, że dotychczas nie opublikowano zbyt wielu wyników badań w tym zakresie i należy uznać te doniesienia jako niesprawdzone, aczkolwiek obiecujące.

  1. Granat może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest jednym z głównych czynników powodujących zawały serca i udary mózgu. Jedno z badań przeprowadzono na osobach z nadciśnieniem i wykazano, że osoby spożywające 150 ml soku z granatu codziennie przez 2 tygodnie zaobserwowały spadek nadciśnienia. Inne badania wykazały podobne efekty, zwłaszcza względem ciśnienia skurczowego.

  1. Granat może pomóc w walce z artretyzmem i bólem stawów

Artretyzm to często występujące schorzenie w krajach zachodnich. Istnieje wiele różnych typów tej dolegliwości, która najczęściej dotyka osoby w bardzo podeszłym wieku i w większości przypadków obejmuje pewne postacie zapalenia stawów. Z uwagi na fakt, że pewne zawarte w granacie związki roślinne mają działanie przeciwzapalne, może on pomóc w leczeniu zapalenia stawów.

Co ciekawe, badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakt z granatów może blokować enzymy, o których wiadomo, że wpływają na uszkodzenie stawów u osób z zapaleniem kości i stawów. Przeprowadzono również badania na myszach, które wykazało, że sok z granatów ma korzystne działanie przeciwzapalne dla stawów. Nie ma jednak dotychczas wystarczających dowodów na tę skuteczność u ludzi.

  1. Sok z granatów może zmniejszyć ryzyko chorób serca

Choroby serca są obecnie jednym z głównych powodów przedwczesnej śmierci ludzi na całym świecie. Są to często skomplikowane choroby, napędzane przez wiele czynników, m.in. zły styl życia, brak ruchu, używki, nadwaga, stres, itp. Kwas punicynowy to zawarty w granacie główny kwas tłuszczowy, który może pomóc w ochronie przed kilkoma etapami chorób serca.

Przeprowadzono badanie na 51 osobach, które mają wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. Spożywali oni codziennie przez cztery tygodnie 800 mg oleju z nasion granatu. Wyniki wykazały, że u tych osób obniżyło się stężenie trójglicerydów, a także poprawił się poziom trójglicerydów HDL. W innym badaniu sprawdzono wpływ soku z granatu na osoby chore na cukrzyce typu 2 oraz na osoby z wysokim poziomem cholesterolu. Zaobserwowano znaczne obniżenie stężenia cholesterolu LDL, a także inne korzyści zdrowotne.

Badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach wykazały, że sok z granatów chroni cząstki cholesterolu LDL przed utlenieniem. Jak wiadomo to właśnie jeden z głównych czynników powodujących choroby serca.

  1. Sok z granatu może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji

Uszkodzenie oksydacyjne może zaburzyć krążenie krwi we wszystkich obszarach ciała i tkanek, w tym również tych odpowiedzialnych za erekcję. W czasie badań na królikach okazało się, że sok z granatów korzystnie zwiększa przepływ krwi i pomaga w osiągnięciu poprawy tych dysfunkcji.

Przeprowadzono również wstępne badania na 53 mężczyznach z zaburzeniami erekcji, które pokazały, że granat może mieć pozytywny wpływ również na ludzi, jednak na razie nie można wyciągać z tego zbyt daleko idących wniosków i jednoznacznych opinii.

  1. Granat może pomóc w walce z infekcją bakteryjną i grzybiczą

Zawarte w granacie aktywne związki roślinne mogą pomóc zwalczyć szkodliwe mikroorganizmy, które wywołują niebezpieczne infekcje i stany chorobowe. W wyniku obserwacji wykazano, że mogą mieć one korzystny wpływ na neutralizację niektórych bakterii i drożdży Candida albicans.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne może mieć również wpływ na silniejsze działanie ochronne organizmu przeciw infekcjom i stanom zapalnym w jamie ustnej. Dotyczy to takich dolegliwości jak zapalenie dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

  1. Granat może pomóc poprawić pamięć

Istnieją pewne dowody na to, że granat może pomóc w poprawie pamięci. Jedno z badań, przeprowadzone na pacjentach poddanych zabiegom chirurgicznym, polegało na podawaniu 2 g ekstraktu z granatu, w wyniku którego zaobserwowano poprawę w zakresie funkcji poznawczych.

Inne badanie przeprowadzono na 28 osobach w podeszłym wieku, które cierpiały na zaburzenia pamięci. Wyniki pokazały, że spożywanie ok. ¼ kg nasion granatu codziennie znacząco poprawia markery pamięci werbalnej i wizualnej. Pewne dowody z badań przeprowadzonych na myszach wskazują również, że zawarte w granatach związki aktywne mogą mieć pozytywny wpływ na hamowanie choroby Alzheimera.

  1. Granat może poprawić wydolność organizmu

Granat jest bogaty w azotany żywieniowe, które mają pozytywny wpływ na poprawienie wydolności organizmu. Przeprowadzone badanie na 19 zawodnikach biegających na bieżni, którym podawano 1 g ekstraktu na 30 minut przed treningiem, wykazało znaczne zwiększenie przepływu krwi i zwiększenie wydolności wysiłkowej. Co więcej, podawanie sportowcom granatu doprowadziło do opóźnienia powstania zmęczenia, a także zwiększyło efektywność wykonywanych ćwiczeń.

Choć potrzebne są dalsze badania w tym zakresie, to jednak wydaje się, że sok z granatu może działać podobnie jak sok z buraka i jest bardzo korzystny dla zdrowia fizycznego.

Niezwykły olej z nasion granatu

Znajdujące się w owocu granatu liczne nasiona zawierają w sobie wyjątkowy rodzaj oleju, o bardzo silnych właściwościach leczniczych i pielęgnacyjnych, chętnie wykorzystywanych w preparatach zdrowotnych i kosmetykach pielęgnacyjnych.

Olej z nasion granatu, podobnie jak sok, jest przede wszystkim bardzo bogaty w polifenole, będące silnymi związkami przeciwutleniającymi. Zapewniają one szerokie spektrum aktywności biologicznej, a przede wszystkim doskonale neutralizują niszczące działanie wolnych rodników. Ponadto, zawiera on unikalny skład tłuszczów, głównie kwasu punikowego, który związany jest ze sprzężonym kwasem linolowym CLA. O wyjątkowości tego oleju świadczy również obecność kwasu elagowego, wykazującego potencjał aktywności przeciwnowotworowej, przeciwmiażdżycowej i zapobiegającej zwłóknieniu tkanek.

Dzięki wyjątkowym właściwościom oleju z nasion granatu znajduje on dość szerokie zastosowanie:

  • Bogata obecność fitoestrogenów pozytywnie wpływać może na łagodzenie objawów związanych z okresem menopauzy. Zaleca się wówczas zastosowanie miejscowe, lub doustne, w postaci suplementu diety.
  • Wiele źródeł donosi o potencjale oleju z granatu do wzmocnienia obrony organizmu przed zmianami nowotworowymi. Wskazuje się najczęściej na raka skóry, piersi i białaczki. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniajacycm może on także skutecznie wesprzeć układ odpornościowy organizmu, również w przypadku wyraźnej otyłości, cukrzycy, czy przy chorobach serca.
  • Olejek z nasion granatu wykazuje doskonałe właściwości w zakresie naturalnej pielęgnacji skóry, zarówno w zakresie odżywiania, długotrwałego nawilżania, regeneracji naskórka oraz poprawy elastyczności skóry. Występuje często jako składnik kosmetyków ochronnych i regenerujących, szczególnie polecanych do stosowania przy matowej i dojrzałej cerze, a także w przypadku wystąpienia podrażnień. Wpływa również pozytywnie na skuteczność redukcji zmarszczek, ujędrnienia i przywrócenia młodszego wyglądu skóry.
  • Olej z granatu wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu stanów zapalnych skóry, dzięki czemu pomaga usuwać obrzęki, przewlekłe bóle, swędzenia i uczucie suchości. Sprawdza się jako naturalny środek wspomagający leczenie egzemy, łuszczycy i oparzeń, a także aktywuje syntezę kolagenu i naturalne wzmocnienie naskórka.

Kupowanie owoców granatu

Dojrzałe owoce granatu można rozpoznać po dźwięku, jaki oddają po opukiwaniu. Odpowiednie do spożycia wydają charakterystyczny odgłos po delikatnym ściśnięciu w dłoni. Niedojrzały owoc jest twardy i bardziej zwarty, a skórkę ma mniej suchą. Granaty sprzedawane są na sztuki lub na kilogramy. Ich cena zależy od sezonu i nie powinna przekraczać kilkunastu zł. za kilogram.

Coraz częściej można również dostać w sklepie sok z granatów, jednak przy jego kupnie warto zwrócić uwagę na skład. Najlepsze produkty nie zawierają żadnych dodatków, w szczególności konserwantów, cukru i wody. Z nasion granatu wytwarza się również syrop zwany grenadyną, chętnie wykorzystywany do przyrządzania różnego rodzaju drinków i koktajli.

Jak jeść owoc granatu

Wiele osób nie wie jak granat obierać szybko i skutecznie. Wymaga to trochę wprawy, jednak szybko można się tego nauczyć.

Podsumowanie

Jeśli chcesz czerpać korzyści wymienione w niniejszym artykule, musisz spożywać bezpośrednio osłonki owocu lub pić sok z granatu. Granat jest najzdrowszym produktem do spożywania wieczorem i zapewnia liczne korzyści w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia, a przede wszystkim może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju różnego rodzaju poważnych chorób.

Poprzedni artykułOlej z nasion papai w ochronie zdrowia i urody
Następny artykułOlejek z drzewa herbacianego na grzybicę paznokci
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

2 KOMENTARZE

  1. Nigdzie nie ma odpowiedzi jak i czy spożywać twarde pestki (nasiona) znajdujące się w osłonce granatu. Nie spotkałem również opisu wartości lub przeciwwskazań spożywania tych części granatu. Będę wdzięczny za informację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.