Olejek eukaliptusowy – Podstawowe korzyści zdrowotne

1
14675
olejek eukaliptusowy
Zastosowanie olejku eukaliptusowego jest bardzo szerokie

Olejek eukaliptusowy jest substancją bezbarwną, o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu. Jego stosowanie przynosi liczne korzyści zdrowotne, które są dość dobrze znane i szeroko rozpowszechnione. Do podstawowych właściwości można zaliczyć funkcje przeciwzapalne, rozkurczowe, obkurczające, odświeżające, antyseptyczne, antybakteryjne, stymulujące oraz inne właściwości lecznicze.

Choć olejek eukaliptusowy posiada większość typowych cech olejku eterycznego, to nie był on w przeszłości zbyt często wykorzystywany w aromaterapii. Niewiele wiadomo było na jego temat praktycznie do ostatnich dziesiątek lat, gdyż jego pochodzenie jest odległe i praktycznie nigdy nie został objęty zainteresowaniem głównego nurtu świata starożytnego.

Dopiero w ostatnich latach liczne korzyści zdrowotne olejku eukaliptusowego przyciągnęły uwagę znacznie szerszej części świata, inicjując wiele badań w zakresie stosowania aromaterapii, a także w medycyny konwencjonalnej z jego wykorzystaniem.
Olejek eukaliptusowy otrzymywany jest ze świeżych liści permanentnie zielonego i wysokiego drzewa eukaliptusa. Roślina ta została naukowo klasyfikowana jako Eucalyptus globulus i najczęściej określana jako eukaliptus gałkowy, zwany również eukaliptusem właściwym lub rozdrębem gałkowym. Jako gatunek drzewa zalicza się go do rodziny mirtowatych.

Eukaliptus pochodzi z Australii i w ciągu ostatnich kilku wieków został rozprzestrzeniony w innych częściach świata, szczególnie w Indiach, Europie i Afryce Południowej. Choć obecnie wiele krajów w niewielkich ilościach produkuje olejek eukaliptusowy, głównym jego producentem na świecie nadal pozostaje Australia.

Ze względu na swoje sprawdzone właściwości lecznicze olejek eukaliptusowy i jego pochodne są bez recepty stosowane w wielu zróżnicowanych produktach, na bardzo wiele różnych dolegliwości, takich jak przetarcia, wysypka, a także do inhalacji, kremów i balsamów do skóry, czy płynów do ust.

Najpowszechniejsze właściwości zdrowotne olejku eukaliptusowego:

Uszkodzenia skóry: Olejek eukaliptusowy posiada doskonałe właściwości antyseptyczne, zwalczające rozwój bakterii. Zastosowanie w postaci aerozolu pozwala utworzyć dobre zabezpieczenie rany i stworzenia skutecznej bariery ochronnej. Z tego powodu olejek eukaliptusowy jest dość często stosowany podczas leczenia ran, owrzodzeń, oparzeń, a także rozcięć i otarć. Stanowi również bardzo cenny składnik różnorodnych maści na ukąszenia i użądlenia owadów. Oprócz wspaniałych zdolności kojenia pozwala chronić otwartą ranę lub podrażnienie skórne przed rozwojem infekcji.

Problemy z oddychaniem: Olejek eukaliptusowy doskonale sprawdza się podczas leczenia wielu dolegliwości układu oddechowego, a w szczególności kaszlu, kataru, bólu gardła, astmy, a także zapalenia oskrzeli i zapalenia zatok. Pozwala również złagodzić przekrwienie błony śluzówki nosa. Olejek eukaliptusowy cechuje naturalne działanie przeciwbakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe, przeciwzapalne, co czyni go wspaniałym składnikiem zróżnicowanych leków niwelujących problemy z oddychaniem.

Niektóre badania pokazały wysoką przydatność olejku w leczeniu wirusowego zapalenia zatok. Pacjenci cierpiący na tę przykrą przypadłość po zastosowania leku z eukaliptusem wykazywali znacznie szybszą poprawę i lepiej wychodzili z choroby. Jednym ze sposobów na problemy z bólem gardła jest z kolei regularne stosowanie płukanek z zawartością olejku eukaliptusowego oraz ciepłej wody.

Astma jest bardzo uciążliwą chorobą układu oddechowego, która dotyka wiele milionów ludzi na całym świecie. Co prawda istnieją liczne sposoby jej leczenia, jednak jednym z bardziej naturalnych jest zastosowanie olejku eukaliptusowego. W tym celu wystarczy regularnie wmasowywać ok. 1-3 kropel w skórę na klatce piersiowej. Bardzo charakterystyczny i kojący aromat pozwala uspokoić błonę śluzową gardła i delikatnie rozszerzyć naczynia krwionośne, ułatwiając dotarcie większej ilości tlenu do płuc. Olejek eukaliptusowy pozwala zatem zredukować objawy astmy i wyraźnie zwiększa komfort oddychania.

Zmęczenie psychiczne: Jednym z częściej występujących przyczyn, dla których wiele osób sięga po olejek eukaliptusowy jest przyjemny efekt orzeźwienia i odświeżenia. Pozwala on skutecznie pobudzić pracę umysłu i niwelować uczucie zmęczenia. Oprócz zwalczania ospałości umysłowej oraz przywracania energii może stanowić skuteczne wspomaganie podczas leczenia stresu, a nawet niektórych zaburzeń psychicznych.

Oprócz zmęczenia psychicznego olejek eukaliptusowy doskonale sprawdza się w procesie pobudzenia aktywności umysłowej i zwiększenia przepływu krwi do mózgu. Te niezwykle cenne właściwości zapewnione są dzięki rozszerzaniu naczyń krwionośnych, a tym samym zwiększeniu przepływu krwi i zwiększeniu jej cyrkulacji. Większa ilość krwi w mózgu oznacza lepsze dotlenienie i odżywienie, a tym samym większą moc jego pracy. Olejek eukaliptusowy jest z tego powodu powszechnie stosowany jako naturalna forma zwiększania zdolności uczenia poprzez aromaterapię. Przypuszcza się zatem, że istnieje dodatnie korelacja między zastosowaniem olejku eukaliptusowego, a zwiększoną aktywnością funkcji mózgu.

Bóle mięśni: Olejek eukaliptusowy doskonale sprawdza się na bóle stawów i mięśni. Wmasowywanie go w powierzchnię skóry pomaga znosić stres i napięcie. Eteryczny olejek eukaliptusowy wykazuje naturalne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, z tego względu zalecany jest dla pacjentów cierpiących na reumatyzm i lumbago, a także z naciągniętymi więzadłami i ścięgnami, sztywnością mięśni, bólami nerwowymi oraz zwłóknieniami. Najlepsze efekty przynosi regularnie wmasowywany okrężnymi ruchami w problematycznych obszarach ciała.

Opieka stomatologiczna: Olejek eukaliptusowy to zupełnie naturalny, a co ważne, bardzo skuteczny środek pozwalający usuwać płytkę nazębną, leczyć zapalenie dziąseł oraz innych infekcji jamy ustnej. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze jest powszechnie stosowany jako składnik aktywny w płynów do płukania ust, past do zębów i innych środków utrzymania higieny jamy ustnej.

Wszawica: Ze względu na dobrze znane właściwości odstraszające może być z powodzeniem stosowany jako naturalny pestycyd, używany również jako naturalny środek leczenia wszawicy. Niektóre z chemicznych metod leczenia z wszy mogą być bardzo silne i szkodliwe dla włosów, jak również dostarczać wielu niebezpiecznych składników, które po aplikacji wchłaniają się przez skórę do organizmu. Zastosowanie kilka kropli olejku eukaliptusowego w celu porażenia wszy wydaje się znacznie lepszym i mniej szkodliwym rozwiązaniem.

Zarazki jelitowe: Olej eukaliptusowy to naturalny środek do odrobaczania i może być stosowany do usuwania bakterii z jelit. Badania wykazały, że odpowiednio spożywany olejek może zniwelować działanie wielu bakterii, drobnoustrojów i pasożytów, które mogą pojawiać się w różnych częściach ciała, w szczególności obszarach wrażliwych, takich jak jelita.

Pielęgnacja skóry: Olejek eukaliptusowy stosowany miejscowo sprawdza w leczeniu zakażeń skóry. Przyśpiesza jej regenerację i zapewnia szybszą odbudowę jej struktury. Głównym jego zadaniem jest ochrona przed infekcjami, a także zachowanie zdrowego i świeżego wyglądu.

Cukrzyca: Spożywanie olejku eukaliptusowego pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, dzięki czemu wspomaga on leczenie diabetologiczne. Jego naturalne właściwości rozszerzające naczynia krwionośne pozwalają zwiększyć krążenie krwi w całym organizmie, a chorzy na cukrzycę często cierpią z powodu braku odpowiedniej cyrkulacji, prowadzącej nawet do amputacji lub śmierci. W związku z tym, warto regularnie stosować olejek eukaliptusowy do masażu ciała, a także inhalować jego opary.

Gorączka: Olej eukaliptusowy może być stosowany do naturalnego leczenia gorączki i zmniejszenia temperatury ciała. Z tego powodu jednym z bardziej popularnych nazw tego składnika naturalnego jest „olej na gorączkę„. W celu lepszego działania często łączy się go z olejkiem z mięty pieprzowej, a następnie rozpyla na ciele chorego.

Pozostałe, najpopularniejsze zastosowania olejku eukaliptusowego:

Odświeżacz powietrza: Antyseptyczne i orzeźwiające właściwości olejku wykorzystywane są często do odświeżania powietrza w pomieszczeniach, również szpitalnych. Olejek eukaliptusowy neutralizuje bowiem bakterie oraz zarazki z powietrza, utrzymując środowisko pomieszczeń w należytej czystości i sterylności.mydło eukaliptusowe

Mydła: Olejek eukaliptusowy jest częstym składnikiem różnego rodzaju mydeł, detergentów i innych środków czystości. Wykorzystuje się go ze względu na bardzo przyjemny i odświeżający aromat, zapewniający poczucie czystości, a także wykazujący się właściwościami antybakteryjnymi oraz antyseptycznymi.

Gruźlica i zapalenie płuc: Naturalny olejek eukaliptusowy ceniony jest przede wszystkim ze względu na swoje właściwości w zakresie zwalczania wirusów i bakterii. Wykorzystywany do smarowania skóry ciała w okolicach klatki piersiowej oraz przyjmowany wziewnie może łagodzić liczne objawy i dolegliwości układu oddechowego, w szczególności przyczyniając się do łagodzenia skutków gruźlicy, oczyszczania płuc i zmniejszania stanów zapalnych.

Płukanie jamy ustnej: Jak wcześniej wspomniano olejek eukaliptusowy jest podstawowym składnikiem wielu past do zębów i płynów do płukania ust. Dotychczas przeprowadzono znaczną liczbę badań potwierdzających jego wysoką skuteczność w zwalczaniu drobnoustrojów. Udowodniono, że olejek eukaliptusowy pozwala skutecznie wzmocnić ochronę i powstrzymać rozwój bakterii, powodujących liczne dolegliwości i choroby w organizmie.

Sauna: Olejek eukaliptusowy jest często wykorzystywany podczas różnego rodzaju zabiegów SPA. Stosuje się go jako dodatek do wody podczas kąpieli czy inhalujący środek do sauny. Z większości właściwości olejku można korzystać zarówno dzięki aplikacji miejscowej, jak i wdychania oparów czy też bezpośredniego spożycia. Bardzo popularnym zastosowaniem olejku jest aromaterapia.

Wciąż istnieje wiele nie do końca zbadanych obszarów działania olejku eukaliptusowego, dlatego nie należy bezgranicznie ufać wszystkim doniesieniom na temat jego działania. Wielkie nadzieje wiąże się jednak z jego zastosowaniem w przypadku leczenia alergicznego kataru siennego, trądziku, endometriozy czy wirusa opryszczki.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego w aromaterapii stale rośnie i zwiększa swoją popularność. Ten wyjątkowy składnik naturalny bardzo dobrze łączy się z wieloma innymi eterycznymi olejkami naturalnymi, w szczególności z olejkiem z tymianku, rozmarynu, majeranku, lawendy, cedru i olibanowym.

Olejek eukaliptusowy przyjmowany w nadmiarze i w niewłaściwy sposób może jednak działać toksycznie i przynosić pewne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Może również negatywnie oddziaływać na inne zabiegi medycyny naturalnej, zakłócając ich procesy lecznicze.

Ponadto, niektórzy ludzie wykazują wysoką wrażliwość alergiczną i praktycznie nie akceptują olejku. Może on wówczas wywoływać bardzo uciążliwe i niebezpieczne zapalenie skóry. Dlatego przed rozpoczęciem intensywnej terapii przy jego użyciu zawsze warto skonsultować się z lekarzem i wykonać stosowny test antyalergiczny.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here