Olejek jaśminowy i jego właściwości zdrowotne

1
10147
olejek jaśminowy
Olejek jaśminowy posiada wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych

Olejek jaśminowy posiada szereg właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych, które w wielu regionach świata docenia się już od wielu setek lat. Kwiat jaśminu to z kolei często występujący w wielu historiach symbol miłości i romansu. Przez wieki inspirował także poetów i innych artystów, swoim charakterystycznym kwitnieniem w nocy i niezwykle intrygującym zapachem.

Sam kwiat jaśminu posiada charakterystyczny, mocny, słodki zapach, tak ja większość roślin kwitnących w nocy. Dał też początek żeńskiemu imieniu Jasmine, niezwykle popularnemu na Bliskim Wschodzie, a także w wielu innych rejonach świata.

Olejek jaśminowy pozyskuje się z jaśminu królewskiego oraz lekarskiego, jednak głównie z tej drugiej odmiany. Jego głównymi składnikami aktywnymi są: kwas benzoesowy, aldehyd benzoesowy, aldehyd benzylowy, alkohol benzylowy, indol, benzyl, benzoesan, cis-3-heksenylu, cis-jasmon, ceosol, eugenol, farnezol, geraniol, linalol, antranilan metylu, p-krezol, nerol, gamma terpineolu, nerolidol, isohytol i phytol.

Wracając jednak do sedna jaśmin to coś znacznie więcej niż tylko piękny kwiat i jego zapach. Romantyczne uniesienia to jedno, jednak warto zejść na ziemie i zauważyć jego wprost imponujące właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Do najważniejszych z nich można zaliczyć działanie przeciwdepresyjnie, antyseptycznie i rozkurczowo. Może być również stosowany jako naturalny afrodyzjak. Wykazuje wspaniałe działanie ziarnujące, wykrztuśne, uspokajające oraz pomaga w dolegliwościach kobiecych, laktacji i porodzie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety, jakie posiada olejek jaśminowy.

Działanie olejku jaśminowego

Jaśmin i olejek jaśminowy to wspaniałe źródło wielu cennych substancji leczniczych i pielęgnacyjnych, które mogą być dość łatwo wykorzystywane w codziennym życiu. Najważniejsze korzyści z nich płynące to bardzo wszechstronne działanie:

 1. Antyseptyczne:

Olejek jaśminowy działa antyseptycznie i dezynfekująco, głównie ze względu na zawarty w nim aldehyd benzoesowy, aldehyd benzoesowy i benzoesan benzylu, posiadające skutecznie działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Stosowany zewnętrznie na rany doskonale zapobiega tężcowi. Dzięki zastosowaniu inhalacji może mieć pomocne działanie w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych, przeziębienia oraz kaszlu.

 1. Wykrztuśne:

Właściwości wykrztuśne olejku jaśminowego mogą pomóc w zapewnieniu spokojnego snu, głównie podczas przeziębienia lub grypy. Pomaga usunąć nagromadzony w drogach oddechowych śluz, a także eliminuje problemy z chrapaniem, naturalnie udrażniając nos i drogi oddechowe.

 1. Uspokajające:

Działanie relaksacyjne olejku jaśminowego potrafi przynosić ulgę w stresie i leku, hamuje wybuchach agresji. Łagodzi dolegliwości podczas stanów zapalnych, mających wpływ na ogólne samopoczucie i bóle. Może także przyczynić się do ukojenia podczas dolegliwości bólowych, związanych z zapaleniem stawów i dny moczanowej. Olejek jaśminowy pomocny jest również w utrzymaniu równowagi emocjonalnej podczas terapii leczenia uzależnień.

 1. Nasenne:

Połączenie składników znajdujących się w olejku sprawia, że stanowi on niezastąpioną pomoc w przypadku problemów ze snem, zapewniając, że będzie on długi, spokojny i niezakłócony. Jego działanie wykrztuśne doskonale rozluźnia drogi oddechowe, zapewniając odpowiedni poziom natlenienia organizmu. Zmniejszenie problemów ze snem sprawia, że człowiek jest znacznie bardziej wypoczęty i wydajny w ciągu dnia.

 1. Przeciwdepresyjne:

Przyjemny aromat olejku jaśminowego wpływa pozytywnie na umysł i pomaga zwalczać depresję. Stąd też jego intensywne oddziaływanie na wyobraźnię ludzką. Aromatyczny olejek jaśminowy pobudza organizm do samodzielnego wytwarzania serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Ma on zatem bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie, aktywność umysłową i zapał do pracy.

 1. Regulacyjne na gospodarkę hormonalną u kobiet:

Olejek jaśminowy daje również ulgę wielu kobietom, szczególnie tym cierpiącymi na nieregularne i bolesne miesiączki oraz przedwczesną menopauzę. Naturalnie reguluje cykle miesiączkowe oraz sprawia, że okresy są mniej bolesne. Niweluje przy tym problem nadmiernego zmęczenia, rozdrażnienia, nudności i wahań nastoju. Regulacja okresu pomaga także w zapobiegnięciu wczesnej menopauzie i wyrównaniu właściwego poziomu hormonów w organizmie.

 1. Rozluźniające:

Zapach jaśminu wywołuje uczucie relaksu i działa przeciwskurczowo. Dzięki temu przynosi ulgę w takich stanach chorobowych jak kaszel, astma, duszności, udar, a także łagodzi bóle brzucha i jelit.

 1. Pomocne podczas porodu:

Olejek jaśminowy w naturalny sposób ułatwia przeprowadzenie akcji porodowej i zmniejsza ból podczas jej trwania. Kobiety stosujące go podczas porodu twierdzą, że odczucie bólu było mniejsze i krótsze, zwłaszcza gdy łączy się go z podaniem tlenu. Jaśmin wzmacnia skuteczność skurczy, pomagając dziecku w przyjściu na świat. Skraca również okres połogu i zmniejsza ryzyko depresji poporodowej.

 1. Ochronne na narządy rodne:

Olejek jaśminowy wspomaga produkcję niektórych hormonów, dzięki czemu reguluje prawidłową pracę narządów rodnych kobiet. Chroni macicę przed ewentualnymi nowotworami, na które narażone są głównie kobiety po menopauzie, które cierpią na braki estrogenu.

 1. Laktacyjne:

Dla karmiących piersią matek olejek jaśminowy to idealny środek wspomagający laktację. Jest to szczególnie ważne w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zapobiega on także powstawaniu nowotworów piersi.

 1. Pielęgnacyjne:

Stosowany od wieków jest w pielęgnacji skóry jaśmin szczególnie pomocny jest w ochronie skóry suchej, łuszczącej się i odwodnionej. Pomimo delikatnych właściwości może jednak wywoływać delikatne podrażnienia i reakcje alergiczne, szczególnie w przypadku stosowania go na otwarte rany lub zadrapania. Mimo tego, jest bardzo popularnym i w pełni naturalnym środkiem w leczeniu egzemy i atopowego zapalenia skóry. Olejek jaśminowy to również często wykorzystywany składnik wielu kosmetyków naturalnych i organicznych.

 1. Ochronne skóry:

Olejek jaśminowy skutecznie redukuje powstałe w skutek trądziku blizny na twarzy, ślady po czyrakach i innych ranach. Może także przyczynić się do redukcji rozstępów, które są częstym utrapieniem kobiet w ciąży i osób nadmiernie otyłych.

 1. Afrodyzjak:

Olejek jaśminowy silnie zwiększa libido. Ze względu na to działanie, w rejonach swojego występowania, jest on często stosowany jako dekoracja pokoju panny młodej. Pomaga on także leczyć różne problemy natury seksualnej, począwszy od przedwczesnego wytrysku, poprzez oziębłość do impotencji mentalnej.

Przeciwwskazania :

Kobiety w ciąży nie powinny stosować olejku jaśminowego, do momentu rzeczywistego porodu, z powodu jego działań przyspieszających akcję porodową. Posiada działanie relaksujące i uspokajające, dlatego należy unikać zbyt dużych dawek, mogących wprowadzać splątanie myśli i bezwład. Olejek z jaśminu może również wywoływać reakcje alergiczne, szczególnie podczas stosowania bezpośrednio na skórę.

Olejek jaśminowy doskonale sprawdza się w zabiegach aromaterapii, a także bardzo dobrze łączy się i komponuje z olejkiem z bergamotki, olejkiem z drzewa sandałowego, a także z olejkiem różanym i olejkami z owoców cytrusowych.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

 1. Witam, czy mogę prosić o dodatkowe informacje dotyczące zastosowania olejku jaśminowego jako afrodyzjaku:) jak go stosować, może jakieś odnośniki do literatury w tym temacie – może być też po angielsku.
  Będę wdzięczna. pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here