Właściwości zdrowotne oraz działanie olejku kardamonowego

0
10215
olejek kardamonowy
Olejek kardamonowy posiada szerokie zastosowanie zdrowotne

Kardamon jest znany na całym świecie, głównie jako bardzo charakterystyczna przyprawa do wielu potraw. Najczęściej występuje w postaci całych lub sproszkowanych nasion rośliny, o łacińskiej nazwie Elettaria Cardamomum. Eteryczny olejek kardamonowy jest znacznie mniej popularny, jednak warto poznać jego najważniejsze właściwości oraz szerokie działanie lecznicze.

Naturalny olejek kardamonowy wytwarzany jest najczęściej w procesie destylacji parą wodną torebek nasiennych kardamonu. Głównymi składnikami aktywnymi olejku kardamonowego są: Sabinene, Limonene, Terpenene, eugenol, Cyneol, Nerol, Geraniol, Linalool, Nerodilol, Heptenone, Borneol, Alpha Terpineolu, Beta Terpineol, Terpinyl Acetate, Alpha Pinen, Mircen, Cymen, Neryl Acetate, Methyl Heptenone, linalilu Acetate i Heptacosane.

Olejek kardamonowy

Z uwagi na swoje bogactwo cennych substancji zdrowotnych posiada on wiele zastosowań w domowych i tradycyjnych sposobach leczenia. Szerokie zastosowanie olejku z kardamonu wynika m.in. z jego zdolności zmniejszania skurczów, neutralizowania negatywnych skutków chemioterapii, zmniejszania nudności, a także działania antyseptycznego, antybakteryjnego, ściągającego oraz stymulującego działanie wielu układów organizmu.

Olejek kardamonowy swoje zastosowanie znajduje nie tylko w leczeniu rozmaitych dolegliwości zdrowotnych, głównie układu pokarmowego i oddechowego, lecz również w pielęgnacji urody. Posiada niezwykle odprężający, pobudzający, a zarazem egzotyczny zapach, chętnie wykorzystywany przy produkcji perfum.kardamon

Jest również częstym dodatkiem naturalnych kosmetyków do ust, balsamów, a także kremów ujędrniająco-wyszczuplających. Uważa się, że przyspiesza przemianę materii i doskonale wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Olejek kardamonowy sprawia także, że skóra staje się znacznie bardziej miękka i aksamitnie delikatna.

Olejek kardamonowy znajduje zastosowanie w aromaterapii oraz w perfumerii jako składnik do tworzenia aromatycznych kompozycji, wnosząc powiew świeżości i orientalno-korzennej nuty. Szczególnie często można go spotkać w aromatach dla mężczyzn.

Korzyści zdrowotne działania olejku z kardamonu

  1. Antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe

Olejek kardamonowy posiada silne właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, przy okazji nie wykazując zbyt inwazyjnego i szkodliwego działania na organizm człowieka. Można go z powodzeniem stosować jako naturalny środek do płukania jamy ustnej, eliminujący bakterie oraz nieprzyjemny zapach. Działa uzdatniająco na wodę pitną, a także bywa stosowany jako organiczny środek smakowo-zapachowy, zabezpieczający produkty spożywcze przed zepsuciem, w wyniku działania drobnoustrojów. Roztwór wodny z olejkiem kardamonowym może być stosowany do kąpieli dezynfekującej skórę i włosy.

  1. Przeciwskurczowe

Olej kardamonowy jest skuteczny w leczeniu skurczów mięśni układu oddechowego, uwalniając od astmy, kaszlu czy kokluszu. Najlepszym sposobem zastosowania jest wykonywanie zabiegów aromaterapii.

  1. Wspomagające pracę układu pokarmowego i żołądka

Olejek kardamonowy doskonale stymuluje procesy trawienne, dlatego pozwala utrzymywać żołądek w zdrowiu i zapewnia jego odpowiednie funkcjonowanie. Wspomaga regulację właściwego poziomu wydzielania soków żołądkowych, żółci oraz kwasów. Chroni układ trawienny przed infekcjami.

  1. Moczopędne

Naturalny olejek kardamonowy wykazuje działanie moczopędne, wspomagające również proces utraty wagi ciała. Przyczynia się również do obniżenia ciśnienia krwi, przyśpiesza usuwanie z organizmu toksyn, złogów i mocznika.

  1. Rozgrzewające

Kardamon zapewnia efekt rozgrzania, może zwiększać potliwość, a także wspomaga łagodzenie objawów przeziębienia. Zapewnia również ulgę podczas bólu głowy, przyśpiesza proces leczenia biegunki, a także umożliwia szybsze przejście tak zwanej grypy żołądkowej.

  1. Pobudzające

Olejek kardamonowy praktycznie pobudza działanie całego organizmu, również układu nerwowego, zapobiegając depresji i niwelując uczucie zmęczenia. Jak wspomniano wyżej pobudza również układ trawienny, w tym także perystaltykę jelit. Z tego powodu wspomaga utrzymanie całego organizmu na odpowiednim poziomie metabolicznym, a tym samym zapewnia lepsze samopoczucie.

  1. Afrodyzjak

W tradycyjnej medycynie Indii olejek kardamonowy stosowany był do pobudzania libido, a także leczenia oziębłości seksualnej oraz zaburzeń erekcji.

Olejek kardamonowy – Inne korzyści

Olejek z nasion kardamonu niweluje skutki zatrucia dymem tytoniowym, łagodzi ukąszenia owadów, działa odtruwająco, również w przypadku łagodnych trucizn. Poza tym może leczyć kolki, neutralizować nieświeży oddech oraz złagodzić infekcje jamy ustnej i ból zębów.

Olejek z kardamonu dobrze łączy się z olejkiem różanym, pomarańczowym, cynamonowym, goździkowym, kminkowym, cedrowym i olejkiem bergamotowym.

Kilka słów przestrogi

Sam w sobie olejek kardamonowy nie posiada znanych i poważniejszych efektów ubocznych. Natomiast przy nadmiernym spożyciu może dojść do jego przedawkowania, objawiającego się gorączką i efektem przeczyszczającym. Nie poleca się również stosowania olejku z kardamonu przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia.

Poprzedni artykułMigdały – Właściwości i wartości odżywcze
Następny artykułJagody Acai – Właściwości, działanie i opinie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.