25 codziennych zastosowań olejku herbacianego

2
23165
olejek herbaciany
Olejek z drzewa herbacianego to wspaniały kosmetyk naturalny

Olejek herbaciany jest jednym z najbardziej intensywnie badanych olejków eterycznych. Wytwarza się go z krzewu o nazwie Melaleuca alternifolia, które w warunkach naturalnych można spotkać głównie na podmokłych terenach rodzimej Australii. Gorąco zachęcamy do poznania najważniejszych zastosowań tego wspaniałego olejku naturalnego.

Nowoczesną historię badań nad właściwościami olejku herbacianego w 1920 rozpoczął chemik Arthur Penfold, który zajmował się odkrywaniem natywnych właściwości olejków eterycznych. Badał on ich strukturę molekularną i próbował zrozumieć chemiczne zmiany w obrębie różnych gatunków roślin. Zauważył on, że olejek z drzewa herbacianego przedstawia się bardzo obiecująco, przede wszystkim ze względu na swoje silne działanie antyseptyczne.

Jednak zanim współczesna nauka i przemysł zainteresował się tym wspaniałym olejkiem naturalnym rdzenni mieszkańcy Australii, czyli Aborygeni korzystali z darów drzewa herbacianego przez setki lat, przekazując swoją wiedzę z pokolenia na pokolenie. Uważali oni, że zastosowania olejku z drzewa herbacianego są praktycznie nieograniczone, dzięki czemu historia jego obecności w ludowej medycynie i pielęgnacji urody jest długa i bardzo bogata.

Olejek herbaciany – Nieocenione właściwości przeciwbakteryjne

Olejek herbaciany zwalcza drobnoustroje na kilka różnych sposobów. Badając mechanizm jego działania na bakterie E. coli, bakterie gronkowca S. aureus i drożdżaków C. albicans stwierdzono, że dotyczy to przede wszystkim dwóch aspektów – oddychania komórek, co prowadzi do zmniejszenia poboru tlenu przez bakterie oraz zwiększenie przepuszczalności komórkowej.

Zmniejszenie tlenu uszkadza komórki, ponieważ jest to istotny składnik łańcucha transportu elektronów, który tworzy proces oddychania komórkowego. Bez tego procesu nie ma sposobu, aby utworzyć użyteczną energię, aby komórka mogła dalej działać. Gdy zwiększa się przepuszczalność komórek substancje, obce mogą łatwo przenikać przez błony komórkowe i komórki mogą łatwo utracić istotne właściwości. Jest trochę niepewności w badaniach, w jaki sposób olejek z drzewa herbacianego ma właściwości anty-wirusowe zwłaszcza, jeśli chodzi o wirusa Herpes simplex.

Olejek z drzewa herbacianego zazwyczaj uzyskiwany jest w procesie destylacji liści parą wodną. Zachowuje on swoje właściwości przez okres ok. 1 roku od wytworzenia, gdy jest właściwie przechowywany, najlepiej w ciemnej i szklanej butelce, bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Jak już wspomniano, olejek herbaciany posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, zwalcza bakterie, hamuje wzrost grzybów i potencjalnie działa na pewne wirusy. W badaniach ustalono, że czerpie on te korzyści głównie z węglowodorów terpenowych. Chociaż istnieje wiele terpenów, które składają się na ten olejek, uważa się, że to właśnie terpinen-4-ol w największym stopniu wpływa na jego charakterystykę.

Podsumowując można powiedzieć, że olejek z drzewa herbacianego jest niesamowitym środkiem leczniczym i pielęgnacyjnym, z potężnym wachlarzem właściwości przeciwbakteryjnych. Nie jest co prawda wszechmogącym panaceum na wszelkie dolegliwości, jednak często sprawdza się jako naprawdę skuteczny środek wspomagający.

Lecznicze zastosowania olejku herbacianego

  1. Lekarstwo na ból gardła

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc w leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych, które przyczyniają się do bólu gardła, ale przede wszystkim może pomóc zwalczyć samą infekcję. To jeden z tradycyjnych sposobów Aborygenów na wykorzystanie olejku do celów leczniczych.

W celu przygotowania odpowiedniego preparatu dodaj 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego do filiżanki ciepłej wody, a następnie płucz gardło co najmniej raz dziennie. Nie panikuj, jeśli połkniesz go trochę, ale starają się większość wypluwać. Można także do całości dodać 2 łyżeczki soli, która dzięki efektowi osmozy, wyciągnie nadmiar wody z błon śluzowych, która może powodować poczucie dyskomfortu.

  1. Środek wspomagający walkę z zapaleniem zatok

Gdy masz katar, który rozwija się w zapalenie zatok, również warto zastosować olejek herbaciany. Pokryte błoną śluzową wnęki w przedniej części czaszki wypełnia powietrze, przez co tworzy ciśnienie, objawiające się bólem głowy. Poza tym, zapalenie zatok utrudnia oczyszczanie się przewodu oddechowego, co często objawia się bardzo słabym samopoczuciem. Antybakteryjne działanie olejku z drzewa herbacianego może wówczas przynieść korzyści podczas inhalacji, jak również może skuteczne przy stosowaniu w łaźni parowej.

Aby wyleczyć zakażenie zatok, dodaj do miski świeżo przegotowanej wody około 5-8 kropli olejku herbacianego. Ilość tę należy dopasować do wielkości naczynia. Nachyl się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem, a następnie wdychaj parę przez co najmniej dziesięć minut, nie rzadziej niż dwa razy dziennie.

  1. Lekarstwo wspomagające walkę z grzybicą

Grzybica paznokci jest nieprzyjemnym stanem chorobowym, który może powodować duży dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Można użyć olejku z drzewa herbacianego wymieszanego tylko z wodą, lub też można go dodać do oleju kokosowego. Olej kokosowy również posiada właściwości antygrzybicze, które doskonale uzupełniają działanie oleju herbacianego.

Podgrzej delikatnie łyżkę oleju kokosowego, a następnie wymieszaj z 4-5 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Przechowuj w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Tak przygotowaną mieszankę olejów roślinnych stosuj codziennie na problematycznym obszarze ciała, zarówno rano, jak i wieczorem. Nie trzeba używać dużych ilości tego środka, dlatego nie należy się bać uczucia tłustości na skórze. Pamiętaj jednak, aby dokładnie umyć ręce między aplikacjami, żeby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji grzybiczej.

  1. Preparat do oczyszczania niewielkich skaleczeń i otarć

Również drobne skaleczenia i otarcia można opatrywać przy pomocy olejku z drzewa herbacianego, który skutecznie oczyszcza powierzchnię skóry oraz zwalcza infekcje i lokalne stany zapalne. Przed jego zastosowaniem dokładnie oczyścić obszar urazu zwykłym mydłem, upewniając się, że nie ma w raniej brudu.

Wymieszaj kroplę olejku z drzewa herbacianego z 1 łyżeczką oleju kokosowego i nanieś odrobinę bezpośrednio do ranę. Można też nałożyć trochę tej mieszaniny na wewnętrznej stronie plastra czy bandaża i stosować jako opatrunek.

  1. Naturalny środek kojący swędzące ukąszenia

Niektóre badania wykazały, że olej herbaciany może odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu nasilenia uczucia świądu po ukąszeniach insektów, które znane są również jako bąbel pokrzywkowy. Gdy alergen lub jakiś inny składnik drażniący wchodzi w kontakt ze skórą organizm uwalnia histaminę, czyli neuroprzekaźnik, który powoduje reakcje takie jak swędzenie, zaczerwienienie oraz obrzęk. Reakcja skóry odbywa się w dwóch aspektach. Po pierwsze, pojawia się wypukły, czerwony bąbel, a niekiedy można dostrzec czerwony pierścień podrażnionej skóry wokół miejsca ukąszenia. Drugim aspektem jest nieprzyjemne uczucie pieczenia lub swędzenia.

Zastosowany w takim przypadku olejek z drzewa herbacianego może znacznie zmniejszyć wielkość powstałej opuchlizny. Stosując niewielką jego ilość wraz z olejem kokosowym bezpośrednio w miejscu ukąszenia możemy zmniejszyć nasilenie początkowej reakcji oraz złagodzić irytujące uczucie pieczenia i swędzenia.

  1. Środek redukujący łuszczycę

Łuszczyca to rodzaj choroby dermatologicznej, charakteryzującej się silnym łuszczeniem i odchodzeniem naskórka. Na problematycznych obszarach skóra jest produkowana szybciej, niż zdolność organizmu do zrzucania starego naskórka. Dotychczas nie znaleziono lekarstwa na łuszczycę, ale środki, które pomagają złagodzić dyskomfort i ewentualnie przyspieszyć gojenie podrażnionej powierzchni. Właśnie dzięki właściwościom przeciwzapalnym olejek herbaciany bardzo pomóc w takich przypadkach i przynieść wyraźną ulgę.

Zmieszaj 10 kropli olejku z drzewa herbacianego z 2 łyżkami roztopionego oleju kokosowego. Ten drugi działa jako doskonały nośnik i dostarcza skórze odpowiedniej wilgotności, dzięki czemu można jeszcze bardziej przyspieszyć gojenie. Zastosuj taką mieszankę olejów miejscowo, na całym obszarze z łuszczycą. Powtarzaj zabieg 2-3 razy dziennie, w zależności od potrzeb.

  1. Antidotum na ból mięśni

Od dawna wiadomo, że olejek herbaciany może dawać ulgę od bólu mięśni. Warto jednak przy tym wykorzystać sól Epsom, która ze względu na znaczną zawartość magnezu, może jeszcze lepiej pomóc zrelaksować mięśnie.

W takim przypadku warto połączyć 10 kropli olejku z drzewa herbacianego z jednym z bazowych olejów roślinnych, np. olejem kokosowym, olejkiem awokado lub jojoba, a następnie całość wymieszać z solami Epsom. Tak przygotowany preparat dodawaj do ciepłej wody w wannie podczas kąpieli.

  1. Pomoc w usuwaniu drzazgi

Drzazga wydaje się nieszkodliwa, dopóki skóra wokół niej nie robi się gorąca, opuchnięta i zbyt delikatna w dotyku. Aby odeprzeć bakterie i potencjalną infekcję można zastosować olejek herbaciany.

Do 2 łyżeczek soli Epsom dodaj 3 krople olejku z drzewa herbacianego i całość dodaj do miseczki z ciepłą wodą. Zanurz palec z drzazgą na 5-10 minut, dzięki czemu skóra zmięknie i zabezpieczymy się przed rozwojem infekcji. Następnie usuń drzazgę poprzez wywieranie nacisku tuż pod nią. W razie potrzeby za pomocą pęsety chwyć ją, gdy zacznie dostatecznie wystawać i będziesz mieć pewność, że wyjdzie w całości.

  1. Lekarstwo na katar

Uciążliwie zatkany i kapiący nos to częsty problem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W takim przypadku zastosowany w saunie olejek z drzewa herbacianego jest doskonałym sposobem na udrożnienie układu oddechowego.

W domowych warunkach stosuj olejek herbaciany do inhalacji, podobnie jak każdy inny olejek eteryczny. Dodaj kilka kropli do świeżo przegotowanej wody i nachylając się nad miską przykrytą ręcznikiem, wdychaj powstałą parę wodą.

Można również samodzielnie przygotować balsam na katar. Wystarczy zmieszać 3 krople olejku herbacianego z 2 kroplami olejku z mięty, 2 kroplami olejku eukaliptusowego oraz z 2 łyżkami roztopionego oleju kokosowego. Wlej całość do niewielkiej formy i pozostaw do ostygnięcia. Tak przygotowany balsam regularnie i w niewielkich ilościach nakładaj pod nosem.

  1. Naturalny środek na wszawicę

Olejek herbaciany może pomóc w pozbyciu się z włosów i skóry głowy wszy. Kilka kropli tego olejku należy wymieszać ze zwykłym szamponem i dokładnie myć włosy. Może być stosowany również u małych dzieci.

Pielęgnacyjne zastosowania olejku z drzewa herbacianego

  1. Kosmetyk naturalny do włosów i skóry głowy

Olejek z drzewa herbacianego doskonale stymuluje krążenie krwi w skórze głowy, a także zapobiega stanom zapalnym, infekcji wirusowym, grzybiczym i bakteryjnym. Przeciwdziała powstawaniu łupieżu, wyraźnie niweluje suchość skóry głowy, reguluje produkcję sebum, oraz wspaniale odświeża.

Olejek herbaciany stanowi odpowiedni dodatek podczas olejowania włosów. Można go łączyć z olejem rycynowym i migdałowym. Stanowi on także doskonałe uzupełnienie ulubionego szamponu, do którego warto dodać kilka kropel w przypadku problemów z łupieżem.

  1. Naturalny kosmetyk do dezynfekcji rąk

Dzięki antybakteryjnym i przeciwwirusowym właściwościom olejku z drzewa herbacianego przy jego użyciu można stworzyć własny płyn do dezynfekcji rąk, bez potrzeby stosowania drogeryjnych mydeł antybakteryjnych z mocnymi środkami chemicznymi. Wystarczy zmieszać go z niewielką ilością wody i dobrze wymieszać. Pamiętaj jednak, że olej nie miesza się  wodą i bez odpowiedniego emulgatora zawsze będzie wypływał na powierzchnię.

  1. Preparat do walki z nieświeżym oddechem

Czy chcesz tego, czy nie, Twoje usta są domem dla wielu bakterii. Większość z nich ma dobre oddziaływanie dla zdrowia, jednak niektóre z nich wcale nie są mile widziane. Wspólną przyczyną nieświeżego oddechu jest zazwyczaj przerost niepożądanych szczepów bakterii.

Olejek herbaciany, dzięki naturalnej skuteczności w zwalczaniu bakterii, może być niezwykle pomocny w zapobieganiu powstawaniu nieświeżego oddechu. Nie należy go jednak traktować jako lekarstwa, ale bardzo pomocne narzędzie. Podobnie jak podczas bólu gardła, wymieszaj kroplę z filiżanką ciepłej wody i płucz nią dokładnie jamę ustną.  Powtarzaj tę czynność 1-2 razy dziennie. Płukanka z kilku kropel olejku herbacianego i wody doskonale łagodzi stany zapalne dziąseł.

  1. Naturalny dezodorant

W naszym organizmie istnieją zasadniczo dwa rodzaje gruczołów potowych, tj. apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły ekrynowe obejmują większość ciała, m.in. dłonie, brzuch itp., a zdecydowana większość wydzielanego przez nie potu nie ma żadnego zapachu. Z kolei apokrynowe gruczoły potowe znajdują się w okolicach pach i narządów płciowych. Są prawie nieaktywne do momentu dojrzewania, a wydzielany przez nie pot zawiera więcej substancji, które karmą bakterie żyjące na naszej skórze. Bakterie te rozkładają pot, który uwalnia przykry zapach.

Ponieważ olejek z drzewa herbacianego zwalcza bakterie, pomaga on zapobiegać przykremu zapachowi. Im mniej bakterii w problematycznych okolicach ciała, z tym mniej intensywnym zapachem mamy do czynienia.

  1. Kosmetyk do relaksującej kąpieli

Istnieje wiele zastosowań dla olejku z drzewa herbacianego, ze względu na jego właściwości eteryczne i relaksujący zapach. Jednym z nich jest właśnie codzienne mycie.

Oprócz składnika w domowych dezodorantach, po dodaniu do kąpieli, olejek herbaciany może pomóc w głębszym relaksie i odświeżeniu. W przeciwieństwie do wielu pian i żeli do kąpieli, dobrze oczyszcza z bakterii, zamiast po prostu ukrywać zapachy. Dodaj 15 kropli lub łyżeczkę płynnego oleju do ciepłej wody w wannie. Mocz się w kąpieli przez 20 minut, a następnie osusz czystym, puszystym ręcznikiem.

  1. Preparat do walki z trądzikiem

olejek z drzewa herbacianego na twarzNie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ze nasza skóra jest prężnym środowiskiem dla żywych drobnoustrojów. Podobnie jak w ustach na powierzchni skóry muszą konieczne występować pewne szczepy bakterii, by zapewnić nam zdrowy i świeży wygląd. Z drugiej strony, niektóre z bakterii, takie jak trądzikowe P. acnes propiobacterium, mogą powodować pryszcze i z całą pewnością nie są mile widziane.

Podczas pielęgnacji cery twarzy olejek herbaciany przenika do porów, rozluźnia zablokowane sebum i zabrudzenia, które z kolei mogą powodować zaskórniki i bolesne czerwone wypryski. W celu właściwej ochrony wymieszaj kroplę lub 2 z olejem kokosowym, a następnie nakładaj miejscowo za pomocą wacika. Olej kokosowy może się wydawać sprzeczny z intuicją, ale większość ludzi nie ma z nim problemu, nawet przy tłustej skórze.

  1. Naturalny środek przeciwgrzybiczy do stóp

Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo skuteczny w walce z samą grzybicą, hamując jej zdolność rozwoju. Wiele tradycyjnych przepisów ludowych wskazuje go jako jeden z podstawowych surowców do przygotowania odpowiedniego antidotum na tego typu infekcje.

W celu przygotowania odpowiedniego preparatu należy zmieszać ¼ szklanki proszku maranty i ¼ szklanki sody oczyszczonej. Do całości należy dodać 20 kropli olejku herbacianego, a następnie dokładnie wymieszać i przesypać do zamkniętego pojemnika. Środek należy stosować na umyte i suche stopy. Zasypkę należy powtarzać 2 razy dziennie. Przed każdym użyciem należy dobrze wstrząsnąć pojemnikiem, który powinien być przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu.

  1. Doskonała maseczka i tonik do twarzy

Bardzo dobrym rozwiązaniem podczas pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej jest dodanie do zwykłego toniku kilku kropelek olejku herbacianego. Zabieg ten pozwoli znacznie lepiej oczyścić i zwęzić nadmiernie rozszerzone pory skóry, a także wyraźnie poprawić koloryt cery. Olejek pomoże również w walce z zaskórnikami.

Dodanie kilku kropel olejku z drzewa herbacianego wyraźnie zwiększy skuteczność oczyszczającego działania stosowanych maseczek do twarzy, a przede wszystkim aktywuje ich działanie przeciwbakteryjne. Stanowi świetny dodatek do naturalnych glinek kosmetycznych, który przy regularnym stosowaniu pozwolą złagodzić wszelkie stany zapalne, a także zmniejszą zaczerwienienia i plamy potrądzikowe.

Domowe zastosowania olejku herbacianego

  1. Naturalny środek do odstraszania szkodników

Zapach olejku herbacianego wystarczy, aby odstraszyć szkodniki. W naturze, zawarty w roślinie olejek odgrywa naturalną funkcję odstraszającą potencjalne szkodniki, które w przeciwnym razie mogłyby ją zniszczyć.

Dodaj 20 kropel oleju do butelki ze spryskiwaczem i uzupełnij go wodą. Wstrząśnij i rozpylaj wokół potencjalnych wejść szkodników. Można takim roztworem zabezpieczyć się przed insektami wokół miejsca w którym przebywamy. Olej herbaciany to również naturalny środek ochrony roślin.

  1. Środek do dezodoryzowania odpadków

Bardzo często wielu ludzi ogarnia prawdziwe obrzydzenie przy otwieraniu kosza na śmieci lub pojemnika na zużyte pieluchy. Odrobina olejku z drzewa herbacianego może być dobrym rozwiązaniem dla tego problemu, gdyż pomaga on zapobiegać rozwojowi bakterii.

Dodaj ¼ -1/2 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego do połowy lub jednej szklanki rozpuszczonej sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wymieszaj. Przy każdej zmianie worka na odpadki, dodaj nieco powstałej mieszanki na spód pojemnika. Dzięki temu odpadki wolniej się będą rozkładać i nie będą wydzielać tak przykrej woni.

  1. Naturalny preparat na pleśń

Pleśń składa się z drobnych włókien grzybów i szczególnie lubi rosnąć na powierzchniach organicznych, takich jak drewno, a najlepiej gdy jest ono wilgotne i ciepłe. Na szczęście w większości przypadków pleśń jest powierzchowna i można ją łatwo usunąć.

Oprócz unikania warunków zachęcających do rozwoju pleśni, np. brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach, wymieszaj 5-10 kropli olejku z drzewa herbacianego w 1 szklance wody i trzymaj tę mieszaninę w butelce ze sprayem. Dobrze wstrząsaj butelką przed każdym zastosowaniem. Pryskaj nią bezpośrednio na pleśń i odczekaj 3-5 minut, a następnie wytrzyj powierzchnię czystą i suchą szmatką. Olejek herbaciany powinien skutecznie hamować wzrost bakterii i grzybów na każdej powierzchni.

  1. Środek do czyszczenia blatów kuchennych

Coraz częściej na rynku pojawiają się ekologiczne i drewniane blaty robocze do kuchni. Przyjazne dla środowiska często traktowane są żrącymi chemikaliami, oby uniemożliwić rozwój bakterii i wnikanie brudu. Istnieje jednak dla nich zupełnie naturalna alternatywa.

Dla stworzenia delikatnego i skutecznego środka do czyszczenia wymieszaj 20-25 kropli olejku z drzewa herbacianego z ¼ szklanki wody i ½ szklanki octu. Całość dobrze wstrząśnij w butelce i rozpylaj bezpośrednio na powierzchniach, wycierając je czystą szmatką. Pamiętaj, że olej nie miesza się z wodą lub octem, dlatego podczas używania silnie wstrząsaj. warto unikać kontaktu takiego roztworu ze skórą, gdyż u osób bardziej wrażliwych może powodować podrażnienia.

  1. Środek do czyszczenia pralki

Jeśli chcesz w naturalny sposób odświeżyć swoją pralkę, aby pozbyć się z niej nieprzyjemnych zapachów, dodaj 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego do pustego bębna i uruchom pralkę na gorącym cyklu. Dzięki temu możesz pozbyć się wszelakich bakterii i przykrego zapachu, np. po wypraniu psiego koca.

  1. Usuwanie pleśni z roślin

Jeśli olej z drzewa herbacianego może walczyć pleśnią w domu, to dlaczego nie w ogrodzie? Użyj tej samej receptury, co w przypadku domowych zastosowań, aby lekko spryskać pleśń na roślinach. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku roślin jadalnych, kiedy zależy nam na tym, by nie używać środków chemicznych.

  1. Czyszczenie szczoteczki do zębów

Jak wiadomo bakterie uwielbiają gromadzić na wilgotnych i ciepłych powierzchniach. Świetnym miejscem do ich namnażania są właśnie szczoteczki do zębów.

W celu właściwej dezynfekcji zmieszaj 10 kropli olejku z drzewa herbacianego w 1 szklance wody. Raz w tygodniu płucz w niej szczoteczki do zębów, a następnie spłucz bieżącą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Zachowanie bezpieczeństwa stosowania

Olejki eteryczne zwykle wykazują się dość silnym działaniem na ludzki organizm, a olejek z drzewa herbacianego nie jest w tym wypadku wyjątkiem. W kontekście jego stosowania największym problemem jest ewentualne wywoływanie podrażnień skóry. Niektórzy ludzie, zwłaszcza ci o bardziej wrażliwej cerze, po bezpośrednim kontakcie z olejem mogą doświadczać nieprzyjemnych reakcji alergicznych. Jeśli jest to także Twój problem, zawsze przed użyciem rozcieńczaj olejek herbaciany w innym olejem bazowym, takim jak oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, olej migdałowy, lub innym. Warto również pamiętać, że nigdy nie powinien być spożywany!

Poprzedni artykułOlej z dziurawca – Właściwości i zastosowania
Następny artykułOrzechy brazylijskie – Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.