Właściwości zdrowotne olejku z drzewa herbacianego

5
18142
olejku z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego to samodzielny kosmetyk naturalny

Praktyczny, niedrogi, o wielu zastosowaniach dla zdrowia i w życiu codziennym. Mowa o olejku z drzewa herbacianego, który nie bez powodu ceniony jest jako jeden z najbardziej uniwersalnych roślinnych olejków. Poniżej znajdziesz użyteczne informacje na jego temat.

Zwany również olejkiem melaleuca, sporządzany jest z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), należącego do rodziny mirtowatych, w naturze występujących w Australii. Nazwę nadał tej roślinie brytyjski podróżnik, porucznik James Cook w latach 70-tych XVIII wieku, gdy ujrzał autochtonów, parzących herbatę z jej liści. Cook poszedł za ich przykładem i raczył owym naparem swoją załogę, aby zapobiegać szkorbutowi.

Czym jest olejek z drzewa herbacianegoPlantacja drzew herbacianych

Drzewo herbaciane jest rośliną wysoko cenioną wśród prymitywnych australijskich ludów ze względu na swoje niepowtarzalne lecznicze właściwości. Według danych zgromadzonych przez Uniwersytet w Sydney, liczne aborygeńskie społeczności wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii od dawien dawna wykorzystują drzewo herbaciane przy dolegliwościach skórnych jako naturalny środek antyseptyczny. Miażdżą liście rośliny i aplikują je na rany, oparzenia oraz zakażenia.

W latach 20-tych XX wieku, po tym jak Arthur Penfold, chemik związany z rządem australijskim, opublikował serię rozpraw naukowych na temat antyseptycznych właściwości olejku z drzewa herbacianego, zalety owego specyfiku stały się powszechnie znane. Dzięki nowoczesnym metodom destylacji producenci są obecnie w stanie uzyskać olejek o jasnej, złocistej lub żółtej barwie i świeżym zapachu, przypominającym kamforę.

Zastosowania olejku z drzewa herbacianego

Olejek ten od dawna ceniony jest ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i antywirusowe. W latach 20-tych XX wieku był wykorzystywany w stomatologii oraz chirurgii do oczyszczania ran i zapobiegania zakażeniom. Chirurdzy sądzili, iż działa on skuteczniej niż fenol, powszechnie wówczas stosowany środek odkażający.

Olejek z drzewa herbacianego w przeciągu ostatnich kilku lat zyskał większą popularność. Obecnie dodaje się go do mydeł, szamponów, balsamów oraz innych środków higieny osobistej. Znajduje również wiele zastosowań w gospodarstwie domowym. Oto kilka najpopularniejszych:

 • Czyszczenie szczoteczki do zębów – Kropla olejku jest w stanie zdezynfekować szczoteczkę do zębów, która stanowi siedlisko pleśni oraz bakterii.
 • Usuwanie pleśni – Rozmieszaj kroplę olejku z drzewa herbacianego w filiżance wody, rozpyl miksturę w miejscach zaatakowanych przez pleśń, a następnie wytrzyj do czysta. Jeśli chcesz skorzystać z zalet naturalnego środka dezynfekującego, możesz również spryskać powierzchnie łazienkowe czy kuchenne mieszanką olejku z sodą oczyszczoną.
 • Naturalna ochrona przed szkodnikami – Intensywny zapach olejku z drzewa herbacianego odstrasza mrówki oraz inne insekty. Można wykonać naturalny środek odstraszający owady, mieszając kilka kropli olejku z olejem kokosowym.
 • Odświeżanie prania – Dodając kilka kropli olejku do prania, nadasz wypranym tkaninom świeży zapach, jednocześnie eliminując mikroorganizmy zamieszkujące pralkę.

Skład olejku z drzewa herbacianego

Olejek ów zawiera ponad 100 różnych komponentów, jednak w głównej mierze składa się z węglowodorów terpenowych: monoterpenów, seskwiterpenów oraz ich alkoholi. Światło, ciepło, wystawienie na działanie powietrza oraz wilgoci mogą zaburzyć równowagę składu chemicznego olejku, tak więc zadbaj o to, by był przechowywany w hermetycznym pojemniku, w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.

Zalety olejku z drzewa herbacianego

Olejek ten zyskał reputację środka uniwersalnego, który potrafi zarówno usuwać makijaż, jak i leczyć kurzajki. Przeprowadzono liczne badania w celu ustalenia potencjału omawianego olejku na polu leczenia różnych dolegliwości, takich jak:

 • Trądzik – Studium porównawcze, opublikowane w czasopiśmie Medical Journal of Australia, wykazało, iż zarówno olejek z drzewa herbacianego, jak i nadtlenek benzoilu, wykazują znaczną skuteczność w łagodzeniu objawów trądziku. Mimo że początkowe działanie olejku było wolniejsze, wywoływał on mniej skutków ubocznych niż nadtlenek benzoilu.
 • Infekcje grzybicze – Badanie opublikowane w czasopiśmie Tropical Medicine and International Health udowodniło, iż leczenie grzybicy paznokci u nóg 2% roztworem butenafiny i 5% olejku z drzewa herbacianego w kremie wykazuje skuteczność u 80% pacjentów.
 • Infekcje bakteryjne – Badanie z 2004 roku, przeprowadzone przez Narodowe Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM), wykazało, iż olejek z drzewa herbacianego może być wykorzystywany w ramach wspomagającego leczenia ran, a nawet jest w stanie zwalczać ciężkie infekcje, jak zakażenie gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA). Tym niemniej wciąż brakuje prób klinicznych na dużą skalę i wciąż nie ma zgody środowiska co do rzeczywistego potencjału olejku z drzewa herbacianego na tym polu.

Badania kliniczne, przeprowadzone na mniejszą skalę, wykazały, iż omawiany olejek ma potencjał w kuracji grzybicy międzypalcowej, łupieżu, wszawicy, zapalenia dziąseł oraz infekcji narządów płciowych.

Olejek z drzewa herbacianego łagodzi również objawy przypadłości takich jak: zatory w obrębie głowy oraz klatki piersiowej, zatkany nos i inne dolegliwości związane z przeziębieniem oraz grypą – szczególnie, gdy używa się go w formie parówki. Oczyszcza ona zatkane kanały nosowe i zabija bakterie. Dodanie do takiej inhalacji antywirusowego olejku eterycznego czyni z niej zabieg jeszcze skuteczniejszy. Dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do miski z parującą, oczyszczoną wodą, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 5-10 minut. Podobnie, dodanie kilku kropli olejku do kąpieli może powstrzymać rozwój przeziębienia.

Jak wykonać olejek z drzewa herbacianego

Do masowej produkcji olejku stosowany jest proces destylacji parowej. Jeśli jednak masz pod ręką świeże liście drzewa herbacianego, możesz z łatwością wykonać ów olejek samodzielnie. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak to zrobić krok po kroku:

 1. Włóż liście do garnka i przykryj je wodą. Umieść koszyczek do gotowania na parze w garnku ponad powierzchnią wody.
 2. Umieść w koszyczku miarkę kuchenną.
 3. Przykryj garnek odwrotnie położoną pokrywką, tak aby uchwyt skierowany był w stronę miarki.
 4. Zagotuj wodę. Roztwór ulegnie kondensacji, będzie parować i ściekać po uchwycie do miarki.
 5. Umieść około czterech kostek lodu na powierzchni odwróconej pokrywki, aby przyspieszyć kondensację pary wodnej.
 6. Gdy cały lód stopnieje, wyłącz gaz.
 7. Zdejmij pokrywkę i wylej wodę pozostałą po roztopieniu się lodu, następnie wyjmij z garnka szklaną miarkę.
 8. Wylej zawartość miarki do rozdzielacza, bacząc, by zawór odcinający w jego dolnej części był zamknięty. Zamknij górną część rozdzielacza i energicznie potrząśnij.
 9. Odwróć rozdzielacz, a następnie otwórz go, aby spuścić ciśnienie. Olejek będzie się unosił na powierzchni wody – obie substancje ulegną dokładnemu rozdzieleniu.
 10. Umieść szklaną butelkę pod zaworem i wypuść wodę. Przelej olejek do ciemnej szklanej butelki.
 11. Powtórz proces do trzech razy, aby pozyskać więcej olejku z liści.

Jak działa olejek z drzewa herbacianego

Zawarte w owym olejku substancje chemiczne zabijają bakterie, grzyby i łagodzą skórne reakcje alergiczne. Specjaliści uważają, iż najbardziej dobroczynnym spośród składników olejku są terpeny w wysokim stężeniu. Stanowią one rodzaj olejków eterycznych o udowodnionym działaniu bakteriobójczym.

Tym niemniej zaleca się ostrożne stosowanie olejku z drzewa herbacianego – jest on przeznaczony do użytku zewnętrznego. Choć niektóre pasty do zębów oraz płyny do płukania ust zawierają go i są bezpieczne, nie należy ich połykać.

Używanie olejku w dużych stężeniach może prowadzić do wystąpienia podrażnień skóry. Dlatego też jest on najczęściej rozcieńczany za pomocą innych naturalnych składników, jak surowy miód czy olej kokosowy. Należy również pamiętać, iż różne kuracje wymagają zastosowania różnych stężeń olejku z drzewa herbacianego. Na przykład trądzik leczy się roztworem 5-15%, zaś infekcje grzybicze – 70-100%.

Czy olejek z drzewa herbacianego jest bezpieczny

Tak, dopóki jest stosowany zewnętrznie w odpowiednich dawkach. Pod żadnym pozorem NIE należy go połykać. Olejek ten może podrażniać skórę, szczególnie przy pierwszym użyciu. Zaleca się zaczynać od niewielkich stężeń, aż uda się ustalić własną tolerancję.

Przed użyciem warto również określić, czy nie ma się alergii na olejek z drzewa herbacianego. Nałóż niewielką ilość specyfiku na wewnętrzną stronę ramienia i obserwuj, czy wystąpi jakaś reakcja.

NCCAM rekomenduje unikanie olejku w postaci utlenionej, to znaczy takiej, która została wystawiona na działanie powietrza, gdyż wywołuje ona alergie częściej niż świeży olejek. Nie powinno się również stosować nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego, aby uniknąć podrażnień. Zamiast tego używaj go w formie żelu, kremu lub balsamu. Rozejrzyj się za naturalnymi produktami do stosowania zewnętrznego, które zawierają olejek w bezpiecznych stężeniach.

Zagrożenia związane z olejkiem z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego zawiera zmienne ilości 1,8-cyneolu, substancji podrażniającej skórę, która może u niektórych osób wywoływać reakcje alergiczne. Przeważnie mają one postać łagodnej, swędzącej wysypki, czasem jednak mogą również prowadzić do powstawania pęcherzy. Niekiedy występują też poważne reakcje. Odnotowano przypadki zawrotów głowy i obrzęków gardła.

NIE połykaj olejku z drzewa herbacianego – nie należy przyjmować go wewnętrznie. Może to wywołać ciężkie reakcje, jak wysypki, nieprawidłowości w funkcjonowaniu krwinek, biegunkę, bóle brzucha, nudności, wymioty, ospałość, halucynacje oraz ataksję (utratę kontroli nad mięśniami rąk i nóg).

Olejek z drzewa herbacianego może być również szkodliwy dla zwierząt po połknięciu. Toksykolodzy weterynaryjni zauważyli, iż duże ilości nierozcieńczonego olejku, aplikowanego na skórę kotów oraz psów, wywołują jej nadwrażliwość (reakcję alergiczną).

Jeśli jesteś uczulony na eukaliptol, ostrożnie stosuj olejek z drzewa herbacianego, gdyż w wielu recepturach jest on mieszany z ową substancją.

UDOSTĘPNIJ

5 KOMENTARZE

 1. Dla mnie to prawdziwy hit. Olejek z drzewa herbacianego sprawił, że zaczęłam wierzyć w skuteczność kosmetyków naturalnych. Polecam wszystkim z problemami skórnymi.

 2. Olejek z drzewa herbacianego stosowany punktowo na wypryski przyspiesza gojenie i sprawia, że skóra szybciej się oczyszcza. Gdy nakładałam go na skórę czułam lekkie pieczenie, a potem przyjemny chłód. Olejek cechuje się bardzo ładnym zapachem, który trochę kojarzy mi się z mokrą ziemią, a nawet lasem. Warto uważać, bo stosowany zbyt intensywnie może wysuszać skórę. Polecam.

 3. Jeżeli chcecie poznać bliżej olejek z drzewa herbacianego, to mogę Wam polecić ten artykuł. Tutaj jest wszystko dokładnie opisane, szczególnie pod względem kosmetycznym. Ja znalazłam wiele przydatnych informacji i postanowiłam, że teraz będę kupować przede wszystkim kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here