Olejek z lebiodki – 10 głównych skutków ubocznych

5
28836
olejek z lebiodki

Olejek z lebiodki, inaczej olejek oregano, ma postać złotożółtego, oleistego płynu. Pozyskuje się go z zioła o łacińskiej nazwie Origanum vulgare. Jest ono powszechnie stosowane w kuchni włoskiej, a oprócz tego znane ze swoich wspaniałych zdolności leczniczych. Pamiętaj jednak, że nadmiar szkodzi!

Musisz wiedzieć, że olejek z oregano chociaż posiada wiele cennych składników aktywnych, takich jak tymol czy kwas rozmarynowy, może również w niektórych okolicznościach zaszkodzić zdrowiu, i to na kilka różnych sposobów. Dlatego właśnie warto zdawać sobie sprawę z istniejących zagrożeń i wszelkie próby stosowania poprzedzić konsultacją lekarską i sprawdzeniem w wiarygodnych źródłach.

Kuchnia włoska znana jest z subtelnych smaków, zaś olejek z lebiodki odgrywa znaczącą rolę w nadawaniu daniom charakterystycznego smaku. Zanim jednak zaczniesz planować przyrządzanie włoskich potraw, zapoznaj się z poniższymi uwagami!

Olejek z oregano – Skutki uboczne i przeciwwskazania

Olejek z oregano to niezwykle silny produkt naturalny, wykazujący liczne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Niestety, przy jego stosowaniu należy zachować szczególna ostrożność. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące skutki uboczne działania olejku oregano.

  1. Olejek oregano może zatruć organizm

Według naukowców duże dawki olejku z lebiodki mogą wyrządzić szkody organizmowi, zatruwając go. Większość gatunków lebiodki (wyłączając Origanum vulgare) znanych jest z zawartości dużych ilości tymolu, substancji silnie trującej dla człowieka. Dlatego też zaleca się, aby zawsze zaczynać od możliwie najmniejszych dawek.

  1. Olejek oregano może wywoływać reakcje alergiczne

Jeśli jesteś uczulony lub nadwrażliwy na rośliny z rodziny jasnotowatych (szałwia, tymianek, mięta, bazylia, itp.), istnieją duże szanse, iż również wskutek kontaktu z olejkiem z lebiodki rozwinie się u ciebie mniejsza lub większa reakcja alergiczna. Do często spotykanych postaci reakcji alergicznej przezeń wywoływanych należą: wysypki, podrażnienia, swędzenie, utrudnione oddychanie, trudności w mówieniu, nudności, wymioty, puchnięcie warg, języka i twarzy, itd.

  1. Olejek z lebiodki utrudnia wchłanianie żelaza

Olejek z lebiodki może obniżyć naturalną zdolność organizmu do wchłaniania żelaza. Zakłóca ów proces, uniemożliwiając dostarczanie do komórek niezbędnej ilości wspomnianego minerału. Jeśli zatem regularnie stosujesz produkty z oregano, powinieneś jednocześnie uzupełniać żelazo za pomocą suplementu. Żelazo jest najważniejszym składnikiem, którego potrzebuje organizm kobiety w czasie ciąży, dlatego też przyszłe mamy powinny unikać stosowania omawianego olejku.

  1. Olejek z oregano może być zagrożeniem dla ciąży

Regularna konsumpcja produktów z oregano może zagrażać płodowi. Odkryto, iż są one w stanie przyspieszyć krążenie krwi wewnątrz macicy, zwiększając jej przepływ przez ten organ. W rezultacie wewnętrzna warstwa pęcherza płodowego ulega osłabieniu, co może stać się przyczyną uszkodzenia płodu.

  1. Olejek oregano może wywoływać poronienia

Kobiety w ciąży powinny również unikać olejku z lebiodki ze względu na jego właściwości poronne. Istnieje wiele dowodów na poparcie faktu, iż przyjmowanie dużych dawek omawianego olejku może być zgubne w skutkach zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i przyszłej matki.

  1. Olejek z lebiodki rozrzedza krew

Olejek z oregano działa jak naturalny lek przeciwzakrzepowy i nie powinien być stosowany co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją, gdyż zwiększa ryzyko krwotoku. Z tego samego powodu powinieneś go unikać, jeśli przechodzisz leczenie przeciwzakrzepowe.

  1. Olejek z oregano może prowadzić do hipoglikemii

Ekstrakty olejowe z oregano odgrywać mogą istotną rolę w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Ich duże dawki mogą sprowadzić ten poziom poniżej normy, prowadząc do hipoglikemii. Jeśli leczysz się na cukrzycę, zachowaj ostrożność w stosunku do spożywanych ilości omawianego olejku.

  1. Olejek z oregano wywołuje problemy trawienne

Olejek z lebiodki dostępny na rynku występuje w wyjątkowo silnych stężeniach. Spożywanie surowego olejku może prowadzić do problemów trawiennych, w tym nieżytu żołądka. Przed użyciem zaleca się zatem rozcieńczanie go innym olejem.

  1. Olejek oregano wywoływać może objawy reakcji Jarischa-Herxheimera

Omawiany olejek zawiera pewne silnie działające składniki, które niszczą patogeny w organizmie, uwalniając toksyczne związki do krwiobiegu. Efektem tego mogą być objawy towarzyszące reakcji Jarischa-Herxheimera, takie jak: ból głowy, zmęczenie, nudności, zawroty głowy, itd. Picie dużych ilości wody pomoże wypłukać wspomniane toksyny z organizmu, zapobiegając opisanym objawom.

  1. Olejek z lebiodki może prowadzić do stanów zapalnych

Zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne stosowanie olejku z lebiodki grozi zapaleniami lub podrażnieniami różnych części ciała. Podczas przyjmowania doustnego może temu towarzyszyć uczucie ciepła i pieczenie jamy ustnej. W przypadku stosowania zewnętrznego mogą to być piekące okolice oczu, a także inne wrażliwe rejony ciała.

Wspomniane powyżej skutki uboczne mogą prowadzić do szkód w organizmie, powinieneś więc mieć świadomość, jak działa olejek z lebiodki.

Poprzedni artykułOlej arganowy – Korzyści dla zdrowia i urody
Następny artykułOlej sezamowy na włosy i skórę głowy
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

5 KOMENTARZE

  1. ja bym podchodziła do każdego specyfiku ostrożnie – nawet tych naturalnych, bo reakcje mogą być różne (u mnie po olejku były skoki ciśnienia, zawroty głowy i trudności w oddychaniu).

  2. dokładnie! wystarczy przeczytać pierwszą lepszą informację o skutkach ubocznych na lekach które są sprzedawane w aptekach aż głowa boli…..

  3. Omawiane skutki uboczne to pikuś, w porównaniu np. do leków antykoncepcyjnych, które przepisują doktorzy na szeroką skalę, nawet bez jakichkolwiek badań. Olej oregano jest bardzo skutecznym lekiem na samo zło tego świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.