Owoce Goji w naturalnej ochronie zdrowia

2
3242
owoce Goji
Owoce Goji to bardzo popularne jagody, które posiadają silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne

W tradycyjnej medycynie chińskiej owoce Goji stosowane są już od ponad dwóch tysięcy lat. Niektóre legendy mówią o tym, że czasach starożytnych tybetańscy mnisi wykorzystywali namoczone w ciepłej wodzie jagody Goji w celu usprawnienia procesu medytacji, a także w celach zdrowotnych. Miały one także dodać witalności i energii oraz zapewnić długowieczność i wytrzymałość organizmu.

Owoce Goji, znane również jako jagody Goji lub owoce kolcowoju chińskiego, posiadają niewielką ilość kalorii oraz tłuszczów, za to są bardzo dobrym źródłem cennego błonnika i przeciwutleniaczy. Dzięki nim właśnie zapewnić mogą cenne właściwości odżywcze, a tym samym korzystnie wpływają na poprawę zdrowia, wspierają leczenie wielu chorób i dolegliwości, jak również mogą wspomóc utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dzieje się tak między innym poprzez wsparcie procesu trawienia.

Cenne owoce goji

Jagody Goji spożywa się zwykle w postaci suszonej, sproszkowanej, suplementu diety oraz w postaci napoju. Zawierają one wiele różnego rodzaju składników odżywczych, m.in. cenne minerały, witaminy oraz pierwiastki śladowe, dzięki którym wielu ekspertów żywieniowych uważa je za produkt z grupy tzw. „superfood”.

Jagody Goji – Potwierdzone właściwości i korzyści zdrowotne

Owoce Goji znane są i wykorzystywane w Chinach od ok. dwusetnego roku przed naszą erą. Wspomniano również o nich w starożytnej księdze „Shen Nong Ben Cao Jing“, która szczegółowo opisuje rośliny lecznicze i ich zastosowanie. Przedstawiono w niej wiedzę mitycznego chińskiego cesarza Shen Nong, a jednocześnie stanowi ona najstarszy zbiór informacji o ziołach.

Jagody Goji (Lycium barbarum) zostały dotychczas dokładnie przebadane m.in. pod kątem ich zdolności do poprawy ogólnego samopoczucia, a także poprawy funkcji neurologicznych i psychologicznych, wspierania układu pokarmowego, wsparcia budowy silniejszego układu mięśniowo-szkieletowego, poprawy działania układu krążenia, a także w zakresie ogólnej ochrony zdrowia. Zdołano tym samym potwierdzić wiele wielowiekowych obserwacji i tradycji stosowania tych owoców w tradycyjnej medycynie ludowej.

Naturalne zdolności lecznicze owoców Goji obejmują takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby zakaźne, a także przewlekła gorączka. Tradycyjnie wykorzystywane są one również do wsparcia leczenia depresji, lęków i innych chorób związanych z zaburzeniami nastroju. Jagody Goji są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, a także posiadają inne cenne składniki odżywcze, które również pomagają chronić skórę i oczy. Dzięki temu, że owoce Goji wykazują zdolność do kontrolowania glukozy we krwi, a także mogą regulować cholesterol we krwi oraz utrzymać trójglicerydy na odpowiednim poziomie. Z tego względu jagody Goji często wykorzystywane są w zakresie zapobiegania chorobom serca.

Odżywcze fakty na temat jagód goji

Jagody goja są owocami rośliny zwanej kolcowojem chińskim, która należy do rodziny psiankowatych. Ten rodzaj roślin obejmuje również inne znane nam owoce i warzywa, jak chociażby ziemniaki, papryka, pomidory czy bakłażany. Owoce Goji to również bardzo doskonała zdrowa przekąska, która oferuje wiele składników odżywczych. Posiada wysoką zawartość białka, sporą dawkę błonnika, a także 20 różnych witamin i minerałów. Nie należy zapominać również o sporej dawce przeciwutleniaczy.

Amerykański Departament Rolnictwa nie przedstawia jednolitych faktów, które dotyczyłyby wszystkich dostępnych na rynku jagód Goji, ponieważ uważa się, że wiele zależy od tego w jakim miejscu dane owoce rosły i w jaki sposób były przechowywane. Z tego względu, różne źródła informacji podawać mogą nieco inne wartości zawartych w nich składników odżywczych. Poniżej znajduje się wykaz witamin, minerałów oraz fitochemikaliów, które na pewno znajdują się w owocach Goji.

Jedna porcja, czyli 28 g jagód Goji, dostarcza jedynie 23 cal i zawiera:

  • 0 g tłuszczu,
  • 6 g węglowodanów, w tym 2 g błonnika i 4 g cukrów,
  • 3 g białka,
  • 50 % witaminy A (zalecanej dziennej dawki),
  • 21 % witaminy B2 (zalecanej dziennej dawki),
  • 9 % witaminy C (zalecanej dziennej dawki),
  • 14 % żelaza (zalecanej dziennej dawki),
  • 3 % wapnia (zalecanej dziennej dawki),
  • 7 % potasu (zalecanej dziennej dawki),
  • 28 % miedzi (zalecanej dziennej dawki),
  • 25 % selenu (zalecanej dziennej dawki).

Ponadto, owoce Goji to cenne źródło zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu alfa-linolenowego i kwasu linolowego, a także beta-karotenu, zeaksantyny, likopenu, kryptoksantyny, luteiny i polisacharydów.

Jagody Goji na tle innych popularnych owoców

Według amerykańskiej instytucji państwowej do spraw kontroli żywienia i leków USDA suszone jagody Goja mają wysoką zdolność do absorpcji reaktywnych form tlenu. Ich średnia pojemność antyoksydacyjna ORAC wynosi 3,290, a dla porównania jabłka osiągają wynik 2,568, rodzynki 3,406, borówki 4,633, a nasiona granatu 4,479. Ponadto, jagody Goji są dobrym źródłem cennych aminokwasów, co wyróżnia je na tle innych owoców, a także zapewniają odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych oraz specyficznych przeciwutleniaczy.

Warto zauważyć, że bardzo rzadko zdarza się, by owoc dostarczał cennych aminokwasów. Tym bardziej 11 różnych, które są potrzebne do odpowiedniej pracy organizmu, a które trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem. Należy również pamiętać o tym, że różne rodzaje jagód i owoców dostarczają różnych rodzajów aminokwasów. Dlatego też im więcej rodzajów ich spożywasz tym lepiej dla organizmu.

Inną korzyścią, dla której coraz częściej wybiera się owoce Goji, jest ich niewielki rozmiar. Dlatego też mogą one stanowić szybką i zdrową przekąskę. Tak na przykład, jeśli porównamy jagody Goji do pomarańczy, to wagowo znacznie się od siebie różnią. Natomiast ich zawartość witaminy C na pewno was zaskoczy. Mianowicie suszone owoce Goji mają 500 razy więcej tego cennego związku w tej samej wadze surowca, aniżeli świeże pomarańcze, które są znacznie większe i cięższe.

Zastanawiacie się, jak smakują jagody Goji w porównaniu z innymi owocami, a także, w jaki sposób można je wykorzystać? Dobra wiadomość jest taka, że większość ludzi, którzy spróbowali owoców Goji uważają je za dość smaczne. Pod względem smakowym można porównać je do skrzyżowania żurawiny z wiśnią. Wyglądem przypominają rodzynki, a to przede wszystkim dlatego, że owoce Goji najczęściej dostępne są w wersji suszonej. Jednakże mają nieco jaśniejszy, lekko różowaty kolor.

Owoce goji – 8 najważniejszych korzyści wynikających z ich stosowania

  1. Jagody goji zapewniają wysoki poziom przeciwutleniaczy oraz składników odżywczych

Owoce Goji, podobnie jak inne najzdrowsze rodzaje pożywienia, dostarczają spore ilości antyoksydantów. To właśnie one wspierają układ odpornościowy, a także chronią organizm przed zagrożeniem stanami zapalnymi, dzięki wsparciu walki z wolnymi rodnikami. Porównując jagody Goji  z innymi owocami, pod względem ilości przeciwutleniaczy, mają one wysoką wartość ORAC, czyli wysoki potencjał przeciwutleniający. Fakt ten może sugerować jednoznacznie, iż mają one doskonałą zdolność do zmniejszania stresu oksydacyjnego.

Jedną z zaskakujących korzyści ze stosowania jagód Goji, o której nie każdy wie, jest zawartość cennych składników odżywczych. Jeśli zestawi się ze sobą porcję owoców Goji z porcją marchwi to okaże się, że te pierwsze dostarczają organizmowi większe ilości beta-karotenu. Z kolei zestawienie ich ze szpinakiem wykaże, iż dostarczają większe ilości żelaza. Owoce Goji zapewniają również więcej żelaza niż soja. Wszystko to sprawia, że doskonale nadają się do uzupełnienia diety w przypadku niedokrwistości i anemii.

  1. Goji wspomagają funkcje immunologiczne i walkę z rakiem

Owoce Goji są podobne do innych owoców jagodowych, jak czarna jagody czy maliny. Dlatego właśnie dostarczają do organizmu spore ilości przeciwutleniaczy, witaminy A oraz witamin z grupy B. Stanowią one składniki odżywcze, które są kluczowe w walce z różnymi chorobami, począwszy od delikatnych jak przeziębienie, aż po poważniejsze, związane ze zmianami nowotworowymi oraz spadkiem neurodegeneracyjnym.

Wśród przeciwutleniaczy, które zawarte są w jagodach Goji, znaleźć możemy również karotenoidy. Najbardziej intensywne z nich to zeaksantyna, a jej prekursorem jest witamina C. Wysoki poziom tych związków w owocach Goji sprawia, że dają one możliwość skuteczniejszej walki z komórkami nowotworowymi, a także ze wzrostem guzów. Wykazują one również zdolność do zmniejszania stężenia cytokin zapalnych, a także do odtruwania organizmu ze szkodliwych toksyn.

Jagody kolcowoju chińskiego wykazują również korzystny wpływ na inne części organizmu. Wszystko to zawdzięczamy obecności polisacharydów oraz związków promujących glikokoniugaty, będących kompleksami węglowodanowymi. Związki te wykazują unikalne właściwości, m.in. są bioaktywne immunomodulacyjnie, antynowotworowe i dają korzyści przeciwutleniające w mózgu, wątrobie, a także w narządach rodnych i przewodzie pokarmowym. Owoce Goji, poprzez właściwości związane z hamowaniem wzrostu nowotworów i indukowanie apoptozy, są w stanie wpłynąć na opóźnienie starzenia się skóry, a także mogą mieć wpływ na skuteczniejszą ochronę przeciwnowotworową dla komórek skóry.

  1. Owoce goji wzmacniają i chronią zdrowie skóry

Podobnie jak w przypadku innych owoców jagodowych, w owocach Goji można znaleźć spore ilości beta-karotenu, czyli pigmentu, który znajduje się w niektórych roślinach. Beta-karoten pomaga w zachowaniu zdrowia skóry, a także może działać jako naturalny środek przeciwnowotworowy.

Na Uniwersytecie w Sydney na Wydziale Nauk Weterynaryjnych przeprowadzono badania na zwierzętach. 5% osobników karmionych było napojem z jagód Goji. Zaobserwowano u nich wzmożoną aktywność antyoksydacyjną, co sprawiało, iż znacznie zwiększyła się ochrana przed chorobami skóry, a także peroksydacją lipidów, powodowaną uszkodzeniami promieniowaniem ultrafioletowym. W jagodach Goji występują dwa znane nam endogenne antyoksydanty skórne. Chodzi o oksygenazę hemową-1 i metalotioneinę, które mogą być zaangażowane w ochronę przed promieniowaniem UV.

Badania te wykazały, że regularne spożywanie soku z owoców Goji może zapobiec powstawaniu wolnych rodników, wynikających z narażenia na działanie słońca. Dodatkowo, wzmacnia on ochronę dla tych, którzy mają większe prawdopodobieństwo na zachorowanie na raka skóry i inne problemy dermatologiczne, wynikające z nadmiernego przebywania na słońcu.

  1. Jagody goji chronią i dbają o oczy

Korzyści, wynikające ze stosowania jagód Goji, obejmują również ochronę wzorku, przede wszystkim przed zmianami związanymi z zaawansowanym wiekiem. Dotyczy to m.in. zwyrodnienia plamki żółtej, która jest główną przyczyną ślepoty u osób starszych. Owoce goji stanowią naturalne wsparcie leczenia plamki żółtej oraz wpływają korzystnie na dolegliwości wzorku. Ich skuteczność w tym zakresie zależy głównie od wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, zwłaszcza zeaksydacyny, które są w stanie zatrzymać niekorzystne zmiany, związane z ekspozycją na światło ultrafioletowe, wolne rodniki, a także inne rodzaje stresu oksydacyjnego.

W American Academy of Optometry & Vision Science Journal opublikowano badanie, z którego wynika, iż regularne spożywanie soku z jagód kolcowoju chińskiego nieprzerwanie przez 92 dni przyczyniło się do zwiększenia poziomu zeaksantyny w osoczu oraz znacząco podniosło poziom ochrony antyoksydacyjnej. Dzięki temu właśnie możliwa jest ochrona oczu przed odbarwieniami oraz akumulacją utleniania niektórych związków, które w efekcie mogą uszkodzić plamkę żółtą oka. Inne badania wykazały, że owoce Goji przejawiają również inne korzyści dla oczu, gdyż skutecznie chronią siatkówkę z komórek zwojowych, co sprawia, że mogą być skutecznym wsparciem podczas leczenia jaskry.

  1. Goji pomagają w stabilizacji właściwego poziomu cukru we krwi

Owoce Goji są korzystne również dla osób cierpiących na cukrzycę. Wszystko dlatego, że pomagają w kontrolowaniu odpowiedniego poziomu cukru, który przedostaje się do krwi, co przyczynia się do uniknięcia zatorów oraz problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu we krwi. Wyniki różnych badań jednoznacznie ukazują, że jagody Goji wykazują zdolność niwelowania skutków hipoglikemii. w związku z czym stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla naturalnej diety dla cukrzyków. Stanowią także dobry sposób na naturalne zwiększenie wrażliwości na insulinę, a także do równoważenie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Zmniejszenie spożywania cukru oraz zwiększenie wrażliwości na insulinę jest niezwykle ważne, szczególnie w większości krajów wysokorozwiniętych, w których co roku odnotowuje się coraz więcej zachorowań na cukrzycę. Dlatego również owoce Goji to najlepsza alternatywa dla wszystkich słodzonych przekąsek.

  1. Owoce goji oczyszczają wątrobę i nerki

W tradycyjnej medycynie ludowej jagód Goji używa się również po to, by lepiej chronić wątrobę. W celu oczyszczenia tego roganu stosuje się mieszankę owoców Goji z ziołami, takimi jak lukrecja, ganoderma, gynostemna i pentaphylla. Jest to jeden z powodów, dla których występują one w mieszankach przypraw do zup, a także w słodkich i słonych kaszkach dla chorych ludzi.

Według wielu źródeł jagody Goji są najlepszym produktem spożywczym do promowania zdrowia wątroby. Wszystko to dzięki korzyściom dla utrzymania niektórych organów wewnętrznych w zdrowiu, które zapewniane są przez składniki aktywne jagód. Te wyjątkowe owoce są również w stanie przywrócić organizmowi witalność i lepsze samopoczucie, również poprzez usuwa naturalnych kamieni z nerek oraz oczyszczanie krwi.

  1. Goji podtrzymują energię i dobry nastrój

Według badań opublikowanych w Journal of Alternative Medicine regularne spożywanie soku z jagód Goji może pomóc w zwiększeniu poziomu energii, a także przyczynić się do poprawy nastroju oraz zdrowia układu pokarmowego. Uczestnicy tego badania, którzy regularnie spożywali napój z owoców Goji, odczuwali polepszenie samopoczucia, które utrzymywało się dłużej. Co więcej, zauważono u nich wzrost energii oraz lepsze funkcjonowanie układu pokarmowego. Warto zatem spożywać owoce Goji przed treningiem, by dodać sobie więcej energii.

  1. Owoce goji zwiększają płodność

Chińczycy wierzą, że spożywanie jagód Goji korzystnie wpływa na układ rozrodczy oraz przyczynia się do zwiększenia płodności. Uważa się, że owoce Goji pozytywnie wpływają na zwiększenie ilości plemników i przedłużają ich żywotność. Badania przeprowadzone na tych jagodach wykazują również zdolność do leczenia niepłodności u kobiet. Jednak tylko w przypadku przedwczesnej niewydolności jajników oraz przy braku normalnej owulacji.

W tradycyjnej medycynie chińskiej jagody Goji wykorzystywane są jako „yin”, które jest uznawane za żeński aspekt osobowości i ciała. Ponieważ praktycy tego nurtu znają korzyści wynikające ze stosowania tych owoców, zalecają spożywanie sześciu dawek po 15 gramów dziennie, w celu zrównoważenia yin i przywrócenia zdrowia hormonalnego. Chodzi w tym przypadku oczywiście o korzyści związane ze zmniejszaniem stresu, zwiększaniem nastroju, a także walką ze stanami zapalnymi.

Według badań, które zostały przeprowadzone w Chinach, owoce Goji wykazują również zdolność ochrony tkanek jąder przed uszkodzeniem, głównie dotyczy to problemów wywołanych nadmiernym ciepłem. Mogą również przyczynić się do podniesienia aktywności antyoksydacyjnej dysmutazy ponadtlenkowej w układzie rozrodczym, podnieść poziom hormonów płciowych, jak również chronić komórki DNA jąder przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Obserwacje te potwierdzają ludowe wierzenia w potencjał i możliwości jagód goja w walce z niepłodnością.

Historia stosowania jagód Goji

Owoce Goji pochodzą z Azji, a dokładnie z Chin, gdzie uprawiane są zarówno w północnej, jak i południowej części. Obecnie mamy dwa najbardziej popularne gatunki rośliny, które są uprawiane, czyli L. chinense, która jest uprawiana w południowej części Chin oraz L. barbarum, która jest uprawiana na północy.

Jagody Goji wykorzystywane są w badaniach farmakologicznych i zostały nazwane mianem „Lycii fructus”. Na całym świecie mnożna jednak spotkać się z najróżniejszymi nazwami określającymi owoce Goji, chociażby takimi jak jagoda tybetańska czy kolcowój chiński. Od początku XXI wieku o jagodach Goji zrobiło się bardzo głośno i stają się coraz bardziej popularne wśród mieszkańców świata zachodniego. Nieustannie odkrywane są również ich korzyści, a dzięki temu powiększają się możliwości wykorzystywania tej rośliny w celach zdrowotnych.

Tak naprawdę, zarówno całe owoce jagód Goji, jak i tworzony z nich ekstrakt, miały już od wieków wiele zastosowań, jednakże wykorzystywane były jedynie w chińskiej medycynie ludowej. W Chinach owoce Goji uprawiane są i wykorzystywane już od ponad 2000 lat. W medycynie chińskiej, ze względu na swoje liczne korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne, cenione są nie tylko owoce jagód Goji, ale również kwiaty, liście, nasiona oraz korzenie.

Według niektórych teorii, jak i praktyki ludowej medycyny chińskiej, korzyści ze stosowania jagód Goji obejmują pozytywne działanie na niemal wszystkie organy wewnętrzne. Przede wszystkim działają odżywczo na nerki i detoksykacyjnie na wątrobę. Przyczyniają się także do poprawy funkcjonowania organów wzroku, poprawy płodności, a także dodają energii i zapewniają poczucie spokoju. Praktycy medycyny ludowej wykorzystują owoce Goji jako odżywczego składnika w leczeniu wielu chorób. Właśnie dlatego Chińczycy powszechnie wykorzystują jagody w codziennej diecie, jako jeden z wielu zdrowych produktów żywieniowych.

W Chinach owoce Goji traktowane są jako powszechnie dostępny i stosowany produkt spożywczy, który dodaje się je do najróżniejszych receptur. Wykorzystywane są między innymi w potrawach z ryżu, galaretkach, chińskich zupach, jak również jako dodatek do kurczaka lub wieprzowiny, a nawet warzyw czy innych produktów roślinnych, takich jak lukrecja. Jagody Goji są również gotowane i wykorzystywane do przygotowywania herbatek owocowych. Dodaje się je także do soków i win, podobnie jak winogrona.

Uprawa i zbiór owoców Goji

jagody Goji podczas zbiorówPrzeznaczone na sprzedaż jagody Goji najczęściej uprawiane są w Azji, przede wszystkim w regionach Mongolii Wewnętrznej, Qinghai, Gansu, Shaanxi, Shanxi i Hebei. Kiedy owoce są już dojrzałe, zostają zerwane lub są delikatne strząsane z krzaka na tace. Następnie wysusza się je, a proces ten może mieć dwie postacie. Pierwsza z nich to suszenie w specjalnych rynnach, poprzez wystawienie ich na słońce.

Druga metoda to odwadnianie mechaniczne, czyli przez wykorzystanie specjalnej maszyny. Proces ten trwa około dwóch dni. Najczęstszą postacią, w jakiej możemy spotkać jagody Goji w sprzedaży, to właśnie wysuszone lub sproszkowane owoce. Wszystko dlatego, że świeże owoce kolcowoju chińskiego są bardzo delikatne i mają krótki okres przydatności do spożycia. W związku z tym byłby problem z ich transportowaniem do różnych części świata.

Jak kupować i stosować owoce Goji?

Najłatwiej znaleźć owoce Goji w sklepach ze zdrową żywnością, najczęściej w postaci suszonej lub ekstraktu. Coraz częściej można znaleźć te owoce także na rynkach i bazarach. Jeśli zależy nam na jak nieświeżych owocach, pełnych składników odżywczych, to najlepiej zaopatrywać się w suszone jagody. Wiele mieszanek bakaliowych również zawiera je w swoim składzie, dlatego warto w takich przypadkach szukać ich w opisie na etykiecie.

W ostatnim czasie na światowych rynkach pojawiły się także preparaty z ekstraktem z jagód Goji, przeznaczone do wspomagania odchudzania. Warto również wspomnieć o wykorzystywanych w kosmetyce olejkach z jagód Goji, które wykazują wspaniałe właściwości pielęgnacyjne i zapobiegające przedwczesnym objawom starzenia.

Najczęściej jagody Goji można znaleźć w składzie:

  • granoli i musli,
  • niektórych organicznych jogurtów,
  • koncentratów soków,
  • niektórych przecierów,
  • ekstraktu proszkowego,
  • kosmetyków naturalnych,
  • olejku kosmetycznego.

Owoce Goji w codziennej diecie

Jednym z powodów, dla których niektórzy decydują się na jedzenie jagód Goji w mniejszych ilościach, jest ich cena. Chociaż faktycznie w porównaniu z innymi suszonymi produktami, jak chociażby z rodzynkami, owoce te są nieco droższe, jednakże ze względu na swoją długą listę korzyści na pewno warto je regularnie spożywać. Ich ceny rzeczywiści mogą się istotnie różnić, również ze względu na to, czy owoce pochodzą z uprawy ekologicznej, w jaki sposób były przechowywane i transportowane, a także czy są w pełni naturalne.

Co można z nimi zrobić? Owoce Goji bez problemu można wykorzystać w wielu recepturach i warto je dodać do swoich ulubionych potraw. Można je również spożywać w surowej postaci lub namoczone w wodzie, gdyż wtedy stają się pulchniejsze. Najczęściej jagody Goji dodawane są do mieszanek musli, jogurtów, koktajli, a także sałatek.

Jeśli lubisz gotować i piec, to zapamiętaj, że suszone jagody Goji mogą być wykorzystywane w licznych recepturach i przepisach na wypieki, czy dodatki do słodkich sosów. Owoce te można również wykorzystać jako dodatek do pieczonych warzyw czy deserów.

Jako, że owoce te posiadają delikatnie słodki i nieco cierpki smak, można je porównać do smaku żurawiny. Niektórzy wyczuwają w nich również delikatny ziołowy posmak. To wszystko sprawia, że jagody Goji można wykorzystać w wielu recepturach kulinarnych, gdyż nie dominują one smakiem i aromatem, a także świetnie komponują się z nabiałem, mięsem i warzywami.

Przepis na sałatkę z marchewki z jagodami Goji

Czas przygotowania: 15 minut

Ilość porcji: 4

Składniki:

  • 10 dużych rozdrobnionych marchewek,
  • 1 szklanka suszonych jagód Goji,
  • 4 posiekane zielone jabłka,
  • 1 szklanka orzechów pekan,
  • 3 łyżki musztardy Dijon,
  • ¼ szklanki soku ze świeżych limonek,
  • ¼ szklanki syropu klonowego,
  • 1 łyżeczka pieprzu cytrynowego,
  • 1 łyżeczka soli morskiej.

Wszystkie składniki dokładnie i delikatnie wymieszać ze sobą. Sałatkę podawać schłodzoną.

Czy istnieje jakieś ryzyko wynikające ze spożywania jagód Goji?

Jagody Goji, podobnie jak inne suszone owoce, zawierają cukier w niewielkich ilościach, którego często dobrze nie czuć w smaku. Dlatego też należy kontrolować ilość ich spożywania, co dotyczy w szczególności osób z tendencją do zaburzeń poziomu cukru we krwi.

Osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe lub chorują na cukrzycę mogą zaobserwować u siebie negatywne skutki spożywania tych owoców w dużej ilości. Nie powinny one jednak powodować żadnych alergii czy uczuleń, jednak trzeba się wystrzegać produktów z niewiadomego pochodzenia, ponieważ w wyniku złego magazynowania mogą być zakażone pleśnią lub innymi drobnoustrojami. Zasadniczo mogą być również spożywane przez dzieci, jednakże jeśli występuje alergia na inne owoce jagodowe, to warto ostrożnie podchodzić również do owoców kolcowoju chińskiego, a najlepiej ich spożywanie uprzednio skonsultować z lekarzem.

Poprzedni artykułOlej z rzepaku – Zdrowy i niedoceniany produkt
Następny artykułKorzyści zdrowotne i zastosowania oregano
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

2 KOMENTARZE

  1. Praktycznie nie ma wątpliwości, że owoce goji, jak zresztą wiele innych, charakteryzują się obecnością wielu ważnych i niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Posiadają znaczne ilości witaminy C, która doskonale wspomaga procesy immunologiczne. Z kolei witamina E to związek stosunkowo rzadko występujący w roślinach, który zapewnia efekt odmładzania. Posiada on przede wszytkom działanie antyoksydacyjne. Witaminy z grupy B wpływają korzystnie na niemal cały organizm i jego funkcje metaboliczne. W jagodach Goji można także znaleźć selen, żelazo, cenne białka, błonnik, sterole roślinne, cynk, potas, czy wapń.

  2. Owoce goji stanowią też idealny dodatek do herbat. Niezależnie od tego, jaką przyrządzasz herbatę, wrzuć do niej dziesięć do dwudziestu jagód, a docenisz sposób, w jaki łagodzą gorzki posmak niektórych ziół, podkreślając i łącząc pozostałe smaki. Spróbuj też herbaty parzonej wyłącznie z jagód goji. Mrożona herbata z tych owoców wybornie smakuje latem. Picie takiego napoju to doskonały sposób na przyswojenie polisacharydów, ponieważ przenikają one do gorącej wody.
    Suszone owoce goji powinny być przechowywane w suchej, szczelnie zamykanej torebce lub pojemniku. Jeżeli pozostawimy je bez zamknięcia, wchłoną wilgoć z powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.