Alkoholizm – Objawy, skutki, zapobieganie i leczenie

0
5021
alkoholizm
Alkoholizm może prowadzić do bardzo wielu problemów w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i relacji społecznych

Alkoholizm to poważne zaburzenie zdrowia psychicznego, które może skutkować nieodwracalnymi skutkami zdrowotnymi i społecznymi. Dotyczy ono schematu spożywania alkoholu, który obejmuje problemy z kontrolowaniem jego picia i związanych z tym konsekwencji. Alkoholizm dotknąć może praktycznie każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Jego rozwój początkowo ma zazwyczaj bardzo niewinny przebieg, a w konsekwencji prowadzi do trudnych do odwrócenia zmian. Poniżej wskazujemy na objawy zaburzeń alkoholowych, ich przyczyny, czynniki ryzyka praz sposoby leczenia.

Niezdrowe spożywanie alkoholu obejmuje wszystkie rodzaje trunków, które zagrażają zdrowiu, bezpieczeństwu lub powodują inne związane z tym problemy. Mamy z nim do czynienia, kiedy schemat spożywania alkoholu powoduje powtarzające się poważne problemy w codziennym życiu. Alkoholizm może przybierać stan od łagodnego do ciężkiego, jednak nawet niewielkie zaburzenie może z czasem nasilać się i powodować poważniejsze problemy. Dlatego właśnie tak ważne jest wcześniejsze rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia alkoholizmu.

Objawy alkoholizmu

Choroba alkoholowa może być łagodna, umiarkowana lub ciężka., a wszystko zależy od ilości występujących objawów. Objawy te mogą obejmować:

  • brak możliwości samodzielnego ograniczenia ilości spożywanego alkoholu,
  • występowanie chęci do zmniejszenia ilość spożywanych drinków, ale próby te się nie udają.
  • tracenie dużej ilości czasu na picie alkoholu, jego zdobywanie oraz dochodzenie do siebie po spożyciu dużej ilości alkoholu – kac,
  • poczucie silnego pragnienia spożywania alkoholu,
  • nieprzestrzeganie głównych obowiązków w pracy, szkole czy domu – co wynika ze spożycia zbyt dużej ilości alkoholu,
  • kontynuowanie spożywania alkoholu, nawet jeśli ma się świadomość, że to powoduje problemy fizyczne, społeczne lub interpersonalne,
  • rezygnacja lub ograniczenie działań społecznych, zawodowych oraz hobby,
  • używanie alkoholu w sytuacjach niebezpiecznych, na przykład w czasie jazdy samochodem lub podczas pływania,
  • zwiększająca się tolerancja na alkohol, co powoduje, że trzeba zwiększać ilość spożywanego alkoholu, by odczuwać te same efekty – występują mniejsze efekty ze spożywania cały czas takiej samej ilości alkoholu,
  • Doświadczanie efektów odstawienia alkoholu – zalicza się do nich nudności, poceniem się, a także drgawki, które występują, kiedy przestaje się pić alkohol.

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu mogą obejmować okresy zatrucia alkoholem lub objawy wynikające z jego odstawienia.

Zatrucie alkoholem wynika ze wzrostu ilości alkoholu we krwi. Im większe stężenie alkoholu we krwi, tym większe upośledzenie organizmu. Zatrucie alkoholem powoduje problemy z zachowaniem oraz zmiany mentalne. Może skutkować nieodpowiednim zachowaniem, brakiem stabilności w nastrojach, a także zaburzeniami oceny sytuacji, niewyraźną mową, jak i zaburzeniami uwagi oraz pamięci lub też słabą koordynacją ruchową. Można również doświadczyć stanów zaniku pamięci, co spowoduje, że nie pamięta się jakichś wydarzeń z czasu kiedy piło się alkohol. Bardzo wysoki poziom alkoholu we krwi może doprowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci.

Odstawienie alkoholu może nastąpić, kiedy jego spożywanie jest intensywne i długotrwałe, po czym gwałtownie zostanie zaniechane. Taki stan występuje od kilku godzin po zaprzestaniu picia do maksymalnie pięciu dni po tym działaniu. Objawy odstawienia alkoholu obejmują między innymi pocenie się, szybkie bicie serca, a także drżenie rąk, problemy ze snem, nudności i wymioty, czy halucynacje. Może również wystąpić niepokój oraz pobudzenie, a czasami również i drgawki.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Jeśli czuje się, że spożywa się za dużo alkoholu lub też, kiedy picie alkoholu powoduje problemy, a także wtedy, kiedy rodzina się niepokoi, to należy udać się do lekarza rodzinnego. Inne sposoby na uzyskanie pomocy to wizyta u lekarza psychiatry, spotkania z grupami takimi jak Anonimowi Alkoholicy i temu podobnymi grupami wsparcia.

Odmowa leczenia jest bardzo częsta, ponieważ najczęściej nie ma się świadomości, iż spożywa się za duże ilości alkoholu. Można nie kontrolować, ile się pije alkoholu lub nie mieć świadomości, jakie konsekwencje w najbliższym otoczeniu ma takie picie. Warto w takiej sytuacji posłuchać rodziny i przyjaciół, czyi tego, co uważają na temat picia. Dobrze jest także w takim wypadku porozmawiać z osobą, która miała problem z piciem alkoholu, ale sobie z nim poradziła.

Co robić kiedy ktoś bliski ma problem z alkoholem?

Wiele osób z problemami z nadmiernym spożywaniem alkoholu waha się, czy udać się po pomoc, ponieważ nie uważają, iż mają z tym problem. W niektórych przypadkach interwencja bliskich osób może pomóc ujawnić problem i rozbudzić chęć skorzystania z profesjonalnej pomocy. Jeśli ktoś obawia się, że bliska mu osoba spożywa za dużo alkoholu, nie należy się wahać tylko jak najszybciej udać się po pomoc do lekarza lub kliniki leczącej uzależnienia. Alkoholizm jest zaburzeniem, które wymaga jak najszybszej interwencji, pozwalającej na skuteczne leczenie.

Przyczyny choroby alkoholowej

Czynniki genetyczne, psychologiczne, a także społeczne i środowiskowe mogą mieć wpływ na rozwój alkoholizmu. Kilka teorii wskazuje, że w przypadku niektórych osób częste spożywanie alkoholu ma silniejszy wpływ, który doprowadza do znacznych zaburzeń.

Z upływem czasu spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może zmienić normalne funkcjonowanie obszarów mózgu związanych z doświadczaniem przyjemności, oceny oraz zdolności do sprawowania kontroli nad swoim zachowaniem. Może doprowadzić do stałej chęci spożywania alkoholu, by przywrócić dobre samopoczucie oraz zmniejszyć uczucia negatywne.

Czynniki ryzyka rozwoju alkoholizmu

Alkoholizm może występować już u nastolatków. Nie mniej jednak zaburzenia związane z nadmiernym używaniem alkoholu najczęściej pojawiają się u ludzi w wieku od 20 do 30 lat. Chociaż na to nie ma żadnej reguły i stan ten może pojawić się u ludzi w każdym wieku.

  • Stałe picie alkoholu w miarę upływu czasu – Regularne picie alkoholu przez dłuższy czas może prowadzić do alkoholizmu i związanych z nim zaburzeń.
  • Zaczynanie picia alkoholu w młodym wieku – Osoby, które zaczynają regularnie spożywać alkohol w młodym wieku, są bardziej narażone na względnie trwałe zaburzenia.
  • Historia alkoholizmu w rodzinie – Ryzyko rozwoju alkoholizmu jest wyższe u osób, które mają rodzica lub innego bliskiego krewnego, który ma problemy z alkoholem. Wszystko dlatego, że na ten problem wpływ może mieć również genetyka.
  • Depresja oraz inne problemy z zaburzeniami psychicznymi – Osoby z zaburzeniami psychicznymi takimi jak lęk, depresja, schizofrenia czy też choroba afektywna dwubiegunowa często mają problemy z alkoholem i innymi substancjami uzależniającymi.
  • Przeżycie traumy – Osoby z historią emocjonalną lub też życiową traumą narażone są na większe ryzyko zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu.
  • Przejście operacji bariatrycznej – Niektóre badania wskazują, że operacja bariatryczna może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń związanych z piciem alkoholu lub nawrotów po wyzdrowieniu.
  • Czynniki społeczne i kulturowe – Posiadanie przyjaciół lub partnera, którzy regularnie spożywają alkohol, może skłaniać do niewłaściwego korzystania z alkoholu. Sposób, w jaki w mediach pokazywane jest picie alkoholu, również może wysyłać informacji, iż możliwe jest spożywanie dużych ilości alkoholu. Dla młodych ludzi duże znaczenie ma wpływ rodziców, rówieśników i innych wzorców. Wpływać mogą one na zwiększenie ryzyka wystąpienia zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu.

Alkoholizm a komplikacje życiowe i zdrowotne

Alkohol upośledza centralny układ nerwowy. W niektórych przypadkach początkową reakcją może być podrażnienie, ale w czasie picia zaczyna się odczuwać spokój.

Zbyt duża ilość alkoholu wpływa na mowę, koordynację mięśniową oraz kluczowe ośrodki mózgu. Ciężkie i znaczne spożycie alkoholu może nawet doprowadzić do śpiączki lub stać się zagrożeniem dla życia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Jest to w szczególności ważne w przypadkach, w których stosowane są leki, które również osłabiają pewne funkcje mózgu.

Alkoholizm a bezpieczeństwo

Alkoholizm może doprowadzić do zmniejszenia umiejętności oceny sytuacji, a także zmniejszyć zahamowania, tym samym prowadząc do podejmowania złych i ryzykownych wyborów. Zachowanie alkoholików często powoduje niebezpieczne sytuacje lub zachowania, takich jak:

  • wypadki samochodowe i inne sytuacje powodujące obrażenia, a także utonięcia,
  • problemy z relacjami z innymi osobami,
  • słaba wydajność w pracy i szkole,
  • zwiększenie prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa z użyciem przemocy lub też padniecie ofiarą przestępstwa,
  • problemy prawne, z zatrudnieniem i problemy finansowe,
  • problemy z innymi substancjami uzależniającymi,
  • narażenie na ryzykowny seks bez zabezpieczeń lub też doświadczenie wykorzystania seksualnego lub gwałtu,
  • zwiększone ryzyko usiłowania popełnienia samobójstwa lub skutecznego jego dokonania.

Alkoholizm a zdrowie

Spożywanie byt dużej ilość alkoholu jednorazowo lub na przestrzeni względnie długiego czasu może powodować problemy zdrowotne, w tym:

  • Choroba wątroby – Picie alkoholu w dużych ilościach może zwiększyć ilość tłuszczu w wątrobie, powodując tzw. stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby – alkoholowe zapalenie wątroby, a z czasem nawet nieodwracalne zniszczenia oraz bliznowacenia tkanki wątroby – marskość wątroby.
  • Problemy trawienne – Alkoholizm może skutkować zapaleniem żołądka, a także wrzodami żołądka i przełyku. Może również zakłócić prawidłowe wchłanianie witamin z grupy B, jak i innych składników odżywczych. Ciężki alkoholizm może doprowadzić do uszkodzenia trzustki lub zapalenia trzustki.
  • Problemy sercowe – Nadmierne picie alkoholu może doprowadzić do wysokiego ciśnienia krwi oraz zwiększyć ryzyko powiększenia serca, niewydolności serca, a nawet udaru. Nawet jednorazowe wypicie dużej ilości alkoholu może doprowadzić do poważnej arytmii serca zwanej migotaniem przedsionków.
  • Powikłania cukrzycowe – Alkohol zakłóca uwalnianie glukozy z wątroby i może zwiększyć ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi – hipoglikemia. Jest to niebezpieczne dla osób, które chorują na cukrzycę i przyjmują insulinę, która ma u nich obniżyć poziom cukru we krwi.
  • Funkcje seksualne i problemy z menstruacją – Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować zaburzenia erekcji u mężczyzn, natomiast u kobiet może spowodować przerwanie miesiączek.
  • Problemy z oczami – Alkoholizm może doprowadzić do mimowolnych szybkich ruchów gałek ocznych – oczopląs, jak również do osłabienia i podrażnienia mięśni oka, co jest spowodowane niedoborem witaminy B1 – tiaminy. Niedobór tiaminy, jeśli nie jest natychmiast leczony, może wiązać się również innymi zmianami w mózgu, takimi jak nieodwracalne otępienie.
  • Wady wrodzone – Spożywanie alkoholu w czasie ciąży może przyczynić się do poronienia. Może również powodować płodowy zespół alkoholowy, w którego wyniku rodzić się może dziecko z trwałymi problemami fizycznymi i rozwojowymi.
  • Uszkodzenia kości – Alkohol może zakłócać produkcję nowej tkanki kości. Z kolei jej utarta może prowadzić do przerzedzania kości – osteoporozy oraz do zwiększonego ryzyka złamań. Alkohol może także uszkadzać szpik kostny, co utrudnia powstawanie krwinek, przyczyniając się do niskiej liczby płytek krwi. Oznaką takiego stanu jest siniaczenie i krwawienie.
  • Powikłania neurologiczne – Alkoholizm ma duży wpływ na układ nerwowy. Może skutkować drętwieniem, bólem nóg i rąk, a także zaburzeniami myślenia, otępieniem oraz krótkotrwałą utratą pamięci.
  • Osłabiony układ odpornościowy – Nadmierne picie alkoholu może pozbawić organizm naturalnej ochrony przed chorobami. W ten sposób zwiększa się ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym na zapalenie płuc.
  • Zwiększone ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe – Długotrwałe i nadmierne spożywanie alkoholu może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na wiele rodzajów nowotworów. Zalicza się do nich raka jamy ustnej, raka wątroby, raka gardła, a także raka przełyku, raka okrężnicy i raka piersi. Nawet umiarkowane spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi.
  • Interakcje leków i alkoholu – Niektóre leki wchodzą w interakcje z alkoholem, tym samym zwiększając jego toksyczne działanie. Spożywanie alkoholu w czasie przyjmowania takich leków może zmniejszyć lub zwiększyć ich skuteczność. Co więcej, może to również sprawić, że staną się one niebezpieczne dla zdrowia.

Zapobieganie zaburzeniom spowodowanym spożywaniem alkoholu u nastolatków

Wczesna interwencja może zapobiec powstawaniu problemów wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu przez nastolatki. W takim przypadku przede wszystkim należy być czujnym na wszelkie objawy, które mogą wskazywać na nadużywanie alkoholu, czyli:

  • utrata zainteresowania zajęciami, hobby oraz własnym wyglądem,
  • czerwone oczy, niewyraźna mowa, problemy z koordynacją oraz utrata pamięci,
  • trudności lub zmiany w relacjach z przyjaciółmi – zalicza się do nich również trudność w nawiązywaniu relacji z nową grupą osób,
  • obniżone oceny i problemy w szkole,
  • częste zmiany nastroju oraz zachowanie obronne.

Można pomóc nastolatkom zapiec zaburzeniom wynikającym z nadmiernego spożywania alkoholu poprzez:

  • dawanie dobrego przykładu poprzez to, jak samemu się spożywa alkohol,
  • otwartą rozmowę, wspólne spędzanie czasu oraz aktywne angażowanie się w życie dziecka,
  • budowanie świadomości tego, czego się od niego oczekuje, a także jakie czekają je konsekwencje, jeśli tego nie spełni.

Diagnoza alkoholizmu

Najprawdopodobniej zacznie się od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli lekarz podejrzewa, że pacjent cierpi na alkoholizm, może go skierować do specjalisty od zdrowia psychicznego.

W celu oceny czy pacjent ma problem z alkoholem lekarz może przede wszystkim:

  • Zadać kilka pytać odnośnie nawyków związanych ze spożywaniem alkoholu – Może również poprosić o zgodę na rozmowę z członkami rodziny lub przyjaciółmi. Nie mniej jednak, zasady związane z tajemnicą lekarską uniemożliwiają lekarzowi przekazanie wiadomości o stanie zdrowia pacjenta innym osobom.
  • Wykonać test fizyczny – Lekarz może wykonać badania fizyczne i zadać kilka pytań dotyczących zdrowia. Istnieje wiele fizycznych oznak wskazujących na powikłania związane z piciem alkoholu.
  • Testy laboratoryjne oraz testy obrazowania – Chociaż nie ma konkretnych testów do diagnozowania zaburzeń związanych z piciem alkoholu, to jednak niektóre wzorce nieprawidłowości w testach laboratoryjnych mogą zdecydowanie sugerować taki stan. Może okazać się, że takie testy są potrzebne, by zidentyfikować problemy zdrowotne, które mogą być związane z alkoholizmem. Przede wszystkim wskazać mogą na uszkodzenia narządów, które mogą być widoczne w wynikach badań.
  • Wykonanie testów psychologicznych – Takie badanie obejmuje zadawanie pytań dotyczących symptomów, myśli, a także uczuć oraz wzorców zachowań. Lekarz może podać gotowy kwestionariusz, w którym pacjent udzieli odpowiedzi na tego rodzaju pytania.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie zaburzeń wynikających z nadmiernego spożywania alkoholu może się różnić w zależności od potrzeb. Może obejmować krótką interwencję, poradnictwo indywidualne lub grupowe, a także program ambulatoryjny lub też pobyt w szpitalu stacjonarnym. Głównym celem leczenia zaburzeń jest praca nad zatrzymanie spożywania alkoholu w celu poprawy jakości życia.

Leczenie zaburzeń związanych z alkoholizmem może obejmować jedną lub wiele metod równocześnie:

  • Detoks organizmu– Leczenie może rozpocząć się od detoksykacji, czyli od całkowitego odstawienia alkoholu, co jest podstawowym wskazaniem medycznym. Najczęściej trwa to od 2 do 7 dni. W tym czasie konieczne może okazać się przyjmowanie leków uspokajających, aby zapobiec objawom odstawienia. Najczęściej detoks jest przeprowadzany na terenie ośrodka leczenia szpitalnego lub w szpitalu.
  • Nabywanie umiejętności i ustalenie planu zajęć – Najczęściej dotyczy to specjalistów zajmujących się problemami z alkoholem. Może to obejmować ustalanie celów, techniki zmiany zachowań, a także korzystanie z podręczników samopomocy, doradztwo oraz opiekę nad pacjentem przebywającym w ośrodku leczenia.
  • Poradnictwo psychologiczne – Poradnictwo i terapia dla grup oraz zajęcia indywidualne dla poszczególnych osób, pomagają lepiej zrozumieć problem alkoholizmu. Takie zajęcia wspierają również nabycie właściwej perspektywy widzenia konsekwencji nadużywania alkoholu. Można również czerpać korzyści z uczestnictwa w terapii partnera lub rodziny, ponieważ wsparcie rodziny może być ważną częścią procesu zdrowienia.
  • Leki doustne – Lek o nazwie disulfiram może pomóc w zapobieganiu picia, chociaż nie będzie on leczył zaburzeń związanych z alkoholizmem, ani też nie wyeliminuje chęci wypicia alkoholu. W związku z tym, spożywając alkohol oraz leki wywołujące reakcję fizyczną, można spodziewać się, że powstanie zaczerwienienie, mdłości, wymioty i bóle głowy. Naltrekson to lek blokujący dobre uczucia powodowane przez alkohol, który może zapobiegać intensywnemu piciu i zmniejszać potrzebę picia. Akamprozat może pomóc w zwalczaniu łaknienia alkoholu po zaprzestaniu picia. W przeciwieństwie do disulfiramu to naltreksonu i akamprozat nie powodują nudności po spożyciu alkoholu.
  • Leki w zastrzyku – Vivitrol, który jest wersją leku naltrekson, jest wstrzykiwany raz w miesiącu, a czynność ta musi być wykonana przez specjalistę medycznego. Chociaż podobne leki mogą być przyjmowane w postaci tabletek, to jednak wersja tego leku w zastrzyku może być skuteczniejsza dla osób, które walczą z zaburzeniami spożywania alkoholu oraz z jego konsekwencjami.
  • Nieustanne wsparcie – Programy opieki oraz grupy wsparcia pomagają odzyskać zdrowie u ludzi po zaburzeniu wynikającym ze spożywania alkoholu. Wsparcie to jest niezbędne do tego, by osoby te przestały spożywać alkohol, uniknęły nawrotów choroby, a także lepiej radziły sobie z koniecznymi zmianami, które trzeba wprowadzić do codziennego życia. Może to obejmować opiekę medyczną i psychologiczną, a także uczestnictwo w zajęciach grup wsparcia.
  • Leczenie problemów psychologicznych – Zaburzenia związane z alkoholizmem często występują wraz z innymi zaburzeniami psychicznymi. Jeśli występuje depresja, lęki, a także inne stany zdrowia psychicznego, może okazać się, że potrzebna jest terapia u psychoterapeuty, a także leki lub inne formy leczenia.
  • Poprawa warunków zdrowotnych – Wiele problemów zdrowotnych związanych z alkoholem znacznie się poprawia po zaprzestaniu jego spożywania. Nie mniej jednak, niektóre schorzenia mogą wymagać kontynuacji leczenia i dalszej obserwacji.
  • Duchowa praktyka – Osoby zaangażowane w pewien rodzaj regularnej terapii duchowej mogą łatwiej odzyskiwać zdrowie po zaburzeniach związanych z alkoholizmem lub po innych uzależnieniach. Dla wielu osób poprawa ich duchowej strony życia jest kluczowym elementem w procesie leczenia.

Program leczenia w ośrodku zamkniętym

W przypadku poważnych zaburzeń wynikających ze spożywania alkoholu niezbędne może być leczenie w ośrodku stacjonarnym. Większość programów leczenia stacjonarnego obejmuje terapię indywidualną oraz grupową, a także różne grupy wsparcia, wykłady edukacyjne, jak i zaangażowanie rodziny oraz terapię aktywnością.

Programy stacjonarnego leczenia alkoholizmu zazwyczaj obejmują zaangażowanie licencjonowanych doradców do spraw nadużywania alkoholu i narkotyków, pracowników socjalnych, jak i pielęgniarki, lekarzy oraz wiele innych osób, posiadających wiedzę i doświadczenie w leczeniu zaburzeń związanych z uzależnieniem.

Styl życia i domowe środki zaradcze

W ramach leczenia alkoholizmu należy skupić się na zmianie stylu życia oraz codziennych nawyków. Poniższe strategie mogą okazać się w tym pomocne.

  • Należy rozważyć swoją sytuację społeczną – Warto wyjaśnić przyjaciołom oraz rodzinie, że nie pije się alkoholu. Warto również opracować jakiś system dla swojego otoczenia, które by wspierało zaprzestanie picia alkoholu. Całkiem możliwe, że konieczne będzie odseparowanie się od niektórych znajomych i sytuacji społecznych, które utrudniają leczenie alkoholizmu.
  • Należy rozwijać zdrowe nawyki – Niezwykle ważny jest dobry sen, regularna aktywność fizyczna, a także bardziej efektywne radzenie sobie ze stresem i dobre odżywianie, które mogą ułatwić powrót do zdrowia po zaburzeniach związanych z piciem alkoholu.
  • Należy wykonywać czynności, które nie wiążą się z obecnością alkoholu – Może okazać się, że wiele czynności wykonywanych do tej pory było związanych z piciem alkoholu. Należy je zastąpić hobby lub czynnościami, które nie mają związku z obecnością tego rodzaju trunków.

Alkoholizm a medycyna alternatywna

Należy unikać zastępowania konwencjonalnego leczenia i terapii medycyną alternatywną. Nie mniej jednak, jeśli zastosuje się je w połączeniu z profesjonalnym planem leczenia alkoholizmu niektóre działania mogą okazać się bardzo pomocne. Należą do nich przede wszystkim:

  • Joga – Seria ćwiczeń jogi oraz kontrolowane ćwiczenia oddechowe mogą pomóc się zrelaksować i opanować stres.
  • Medytacja – Podczas medytacji skupia się swoją uwagę i eliminuje strumień mieszanych myśli, które mogą tłumić umysł i powodować stres.
  • Akupunktura – Dzięki akupunkturze cienkie jak włos igły są umieszczane pod skórą. Takie działanie może zmniejszyć lęki oraz depresję.

W przypadku alkoholizmu często poleca się stosowanie niektórych ziół i suplementów diety, które wspomagają łagodzenie stanów lękowych oraz ułatwiają zasypianie. Ponadto, istnieją także naturalne metody wspomagania pracy niektórych narządów. Najczęściej w tym zakresie poleca się ostropest plamisty, który posiada potwierdzone działanie ochronne i regeneracyjne w przypadku alkoholowych problemów z wątrobą.

Radzenie sobie z problemem i odpowiednie wsparcie

Wiele osób z problemami alkoholowymi oraz członkowie ich rodzin uważają, że uczestnictwo w grupach wsparcia jest istotnym punktem leczenia uzależnienia. Pomaga ono w lepszym radzeniu sobie z chorobą, zapobieganiu lub radzeniu sobie z nawrotami choroby, a także w pozostaniu w trzeźwości. Również lekarza lub terapeuta może zaproponować udział w grupie wsparcia.

Przykładem takiej grupy wsparcia są anonimowi alkoholicy (AA), czyli grupa samopomocy dla osób chcących pozostać zdrowymi. AA oferuje trzeźwą grupę rówieśników i składa się zwykle z 12 członków. Jest to skuteczny model do osiągnięcia całkowitej abstynencji.

Przygotowanie do wizyty u lekarza

Oto kilka informacji, które pomogą przygotować się lepiej do wizyty u lekarza lub u specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego.

Należy dokładnie przeanalizować swoje nawyki żywieniowe, dokładnie sprawdzając jak często i ile pije się alkoholu. Warto przygotować się do omówienia problemów, które mogą powodować alkoholizm. Jeśli to możliwe, warto na wizytę u lekarza zabrać ze sobą członka rodziny lub przyjaciela.

Przed wizytą u lekarza można zrobić listę:

  • wszelkich objawów, które występują, w tym również te, które mogą pozornie nie mieć związku z piciem alkoholu,
  • kluczowych informacji osobistych, w tym wszystkie istotne napięcia i zmiany w stylu życia,
  • wszystkich leków, witamin oraz ziół i suplementów, które się stosuje i w jakich dawkach.

Pytania, które warto zadać lekarzowi, to przede wszystkim:

  • Czy uważa, że pacjent pije za dużo alkoholu lub czy widzi oznaki problemu z piciem?
  • Czy uważa, że pacjent powinien przerwać lub zaprzestać spożywania alkoholu?
  • Czy uważa, że alkohol może powodować lub pogłębiać inne stany zdrowotne?
  • Jaki jest najlepszy sposób działania?
  • Jakie są alternatywy dla sugerowanego leczenia?
  • Czy potrzebne są jakieś badania i testy?
  • Czy pomocne będzie spotkanie z profesjonalistą zajmującym się leczeniem alkoholizmu?

Nie należy również wahać się i zadać każde inne pytanie, które tylko przyjdzie do głowy w czasie wizyty w gabinecie lekarskim.

Należy być przygotowanym na udzielenie odpowiedzi na pytania, które zada lekarz lub specjalista od zdrowia psychicznego. Przykładowe pytanie to:

  • Jak często i ile pije się alkoholu?
  • Czy w rodzinie jest ktoś, kto ma problem z alkoholem?
  • Czy zdarza się wypić więcej niż się zamierzało?
  • Czy krewni, znajomi lub rodzina zasugerowali, że trzeba zaprzestać picia alkoholu?
  • Czy czuje się, że trzeba więcej pić niż wcześniej, by uzyskać takie same efekty jak wtedy?
  • Czy próbowało się przestać pić? Jeśli tak, to czy było to trudne i czy występowały jakieś objawy po odstawieniu alkoholu?
  • Czy występowały problemy w szkole, pracy lub związku, które wynikały z używania alkoholu?
  • Czy zdarzały się sytuacje, w których pacjent stawał się niebezpieczny, szkodliwy lub gwałtowny pod wpływem alkoholu?
  • Czy występują jakieś problemy zdrowotne, takie jak chora wątroba lub cukrzyca?
  • Czy są jakieś problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęki lub depresja?
  • Czy okazjonalnie korzysta się z narkotyków?

Z pewnością lekarz lub specjalista od zdrowia psychicznego zadadzą również dodatkowe pytania. Będą one wynikały z reakcji na pytanie, jak i na odpowiedzi na nie. Przygotowanie pytań i odpowiedzi pozwoli lepiej wykorzystać czas spędzony w gabinecie lekarskim.

Poprzedni artykułBezsenność – Objawy, przyczyny i leczenie
Następny artykułADHD u dorosłych – Objawy, przyczyny i leczenie
Przede wszystkim jestem pasjonatką i propagatorką wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Od wielu lat interesuję się działaniem rozmaitych składników aktywnych, witamin i minerałów, a zwłaszcza ich wpływem na ludzki organizm. Swoją wiedzą farmaceutyczną i doświadczeniem najczęściej dzielę się w formie artykułów prasowych i opracowań, które mam nadzieję pomagają czytelnikom w utrzymaniu pełni zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Swoje artykuły kieruję przede wszystkim do czytelników, którzy szukają jasnych i czytelnych informacji, pozbawionych niestrawnego medycznego żargonu. Prywatnie jestem miłośniczką sportu i aktywnej rekreacji. Uwielbiam kontakt z przyrodą i kocham wszystko, co naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.