Cellulit – Objawy, rodzaje, przyczyny i leczenie

0
1064
cellulit
Cellulit to widoczne zmiany skórne, które powodują przede wszystkim niekorzystny efekt estetyczny

Cellulit to powszechnie stosowane określenie na nierówne, wypełnione dołkami miejsca na udach, biodrach, pośladkach oraz na brzuchu. Najczęściej występuje u młodzieży oraz u dorosłych kobiet. Chociaż cellulit nie jest poważną chorobą i często traktowany jest jako jedynie defekt estetyczny, to bywa wyraźnym powodem do wstydu. Mimo, iż nie wiąże się on z cierpieniem fizycznym, to może mieć duże znaczenie dla zachowania prawidłowej kondycji psychicznej. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o cellulicie, a przede wszystkim o jego objawach, przyczynach powstawania, rodzajach oraz sposobach leczenia.

Wiele zabiegów na cellulit, w tym z wykorzystaniem masaży oraz kremów, reklamowanych jest, jako środki przynoszące wyraźne efekty. Nie mniej jednak, większość z nich nie spełnia swoich obietnic i wcale nie działa, tak jakbyśmy tego oczekiwali. Naukowcy wciąż badają możliwe metody leczenia, a także sposoby zapobiegania tego rodzaju dolegliwościom. Niewątpliwe jednak, można podjąć pewne kroki, które w jakimś stopniu poprawią wygląd problematycznej skóry. Na wstępie przyjrzyjmy się typowym objawom tego powszechnego problemu dermatologicznego.

Typowe objawy cellulitu

  • Cellulit wygląda, jakby skóra była nierówna i wyboista, a bardzo często jej widoczna faktura opisywana przyrównywana jest do twarogu lub skórki pomarańczowej.
  • Łagodny cellulit można zobaczyć tylko wtedy, kiedy dany obszar skóry się uszczypnie. Bardziej intensywna faza cellulitu sprawia, że obszar dotkniętych schorzeniem wygląda, jakby skóra była wyraźnie nierówna.
  • Dolegliwość ta najczęściej występuje na udach oraz na pośladkach. Nie mniej jednak, można go również dość często spotkać na piersiach, podbrzuszu oraz na ramionach.

Kiedy należy iść do lekarza?

Cellulit nie jest poważnym problemem medycznym, a jego leczenie nie jest konieczne. W rzeczywistości wielu lekarzy uważa go nawet za zjawisko zupełnie naturalne. Jeśli istnieją obawy przed rozwojem efektu skórki pomarańczowej, najczęściej poleca się skontaktować z lekarzem dermatologiem lub z chirurgiem plastycznym. W większości przypadków zalecana jest głównie zmiana dotychczasowego stylu życia, a przede wszystkim rezygnacja z używek, dostosowanie odpowiedniej diety i większa aktywność fizyczna.

Czynniki ryzyka

Cellulit znacznie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. W rzeczywistości u większości kobiet rozwija się po okresie dojrzewania. Wszystko dlatego, że tłuszcz u kobiet zwykle intensywniej pojawia się w okolicach ud, bioder i pośladków. Czyli wszędzie tam, gdzie pojawia się także najczęściej efekt skórki pomarańczowej. Problem ten jest również bardziej widoczny podczas procesu starzenia, kiedy to skóra traci swoją elastyczność.

Przyrost masy ciała może sprawić, że cellulit stanie się bardziej widoczny. Nie mniej jednak, niektóre szczupłe osoby również cierpią z powodu tego rodzaju problemu. Ma on tendencję do pojawiania się w rodzinie osób, które również go posiadają, a więc może on mieć podłoże genetyczne. Nieaktywny tryb życia, podobnie jak i ciąża, również zwiększa szansę na pojawienie się tego problemu.

Rodzaje cellulitu

Chociaż w źródłach medycznych rzadko stosuje się tego rodzaju rozróżnienia, to można jednak często spotkać podziała na rożne typy cellulitu, w zależności od jego struktury.

  1. Cellulit wodny (twardy)

Cellulit wodny uznawany jest za wynik nieprawidłowego krążenia krwi i limfy w tkankach, a także nieodpowiedniego działania układu hormonalnego lub nawet niewłaściwej diety. Często traktuje się go jako wstępną fazę rozwijającego się problemu i może wiązać się z niewielkimi dolegliwościami bólowymi podczas dotyku. Uznaje się także, że tego rodzaju zmiany można we względnie łatwiejszy sposób łagodzić i leczyć, często przy zastosowania mało inwazyjnych metod.

Tego rodzaju zmiany pojawiają się zazwyczaj u młodych kobiet, już na etapie dojrzewania, kiedy zachodzą duże zmiany hormonalne. Organizm w naturalny sposób magazynuje wodę i tłuszcz, w celu przygotowania się do ewentualnej ciąży. Przemieszczanie zasobów zgromadzonej wody i tłuszczów w kierunku zewnętrznych warstw skóry, powoduje widoczne i niepożądane efekty estetyczne. W wyniku możliwych zaburzeń hormonalnych organizm może w tym czasie nie pozbyć się zbędnych zasobów i powodować trwalsze zmiany cellulitowe.

  1. Cellulit lipidowy (miękki)

Cellulit lipidowy powstaje w wyniku gromadzenia się w tkance podskórnej związków lipidowych, z których powstają trójglicerydy. W przypadku zajścia pewnych zaburzeń mogą one nie zostać wydalone z organizmu i gromadzić się w tkankach. W wyniku tego na skórze pojawiają się widoczne i wyczuwalne wgłębienia oraz drobne guzki. Zmiany tego rodzaju mogą powodować pewne dolegliwości i zachodzą głównie w okolicach pośladków, ud, bioder, a nawet łydek. Mogą być dość rozległe i mniej zwarte w swojej strukturze.

  1. Cellulit cyrkulacyjny (mieszany)

Cellulit cyrkulacyjny to określenie na zmiany dermatologiczne w zakresie gosdpodarki wodnej i lipidowej.

Leczenie cellulitu

Ustalono, że żadne pojedyncze leczenie cellulitu nie jest w pełni skuteczne i zadowalające. Najbardziej widoczne efekty uzyskuje się w przypadku zastosowania wielu bodźców jednocześnie, zarówno w zakresie zmiany stylu życia, jak i stosowania określonych zabiegów dedykowanych. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane zabiegi na redukcję tego rodzaju problemu.

  • Utrata masy ciała

Jeśli ma się nadwagę lub jest się otyłym, to utrata wagi, głównie poprzez zdrową dietę i regularne ćwiczenia, może poprawić wygląd skóry objętej cellulitem. Nie mniej jednak sama utrata wagi oraz ćwiczenia nie spowodują, że problem całkiem zniknie. Jest to jednak czynnik mocno sprzyjający i ułatwiający proces leczenia.

  • Lasery i system radiofrekwencyjne

Całkiem możliwe, że najbardziej obiecującą terapią medyczną jest ta, która wykorzystuje lasery oraz system radiofrekwencyjny. Jeden system łączy ze sobą masaż tkankowy, technologię radiofrekwencji oraz światło podczerwone, by w efekcie synergicznym przynosić lepsze efekty lecznicze. Inny system zapewnia połączony masaż tkanek z energią lasera diodowego. Natomiast trzeci system wykorzystuje radiofrekwencję jednocześnie na głębokich i powierzchownych poziomach, co ma pomóc w osiąganiu efektu wygładzenia problematycznej skóry. Wszystkie trzy systemy oferują zmniejszenie cellulitu po całej serii zabiegów, a widoczne wyniki takich zabiegów mogą pojawić się po ok. sześciu miesiącach.

  • Liposukcja

Wielu ludzi traktuje klasyczną liposukcję jako jedną ze skuteczniejszych metod leczenia cellulitu. Chociaż liposukcja może kształtować ciało, to jednak nie usunie cellulitu, a może nawet pogorszyć ogólny wygląd skóry. Podczas zabiegu chirurg przez małe nacięcie wprowadza pod skórę cienką rurkę i wysysa tkankę tłuszczową. Jest to zabieg niezwykle inwazyjny dla tkanek podskórnych i może powodować silne zniekształcenia.

Liposukcja laserowa, czyli nowsza i mniej inwazyjna metoda, która niszczy komórki tłuszczowe, może być jednak bardziej skuteczna w usuwaniu cellulitu. Nie mniej jednak, by to potwierdzić, niezbędne są dalsze badania i obserwacje. Dotychczas poleca się tego rodzaju zabiegi jedynie przy bardzo silnych zmianach i otłuszczeniu kluczowych partii ciała. Traktuje się także tą metodą jedynie jako wstępną do całego procesu leczenia.

  • Kriolipoliza

Kriolipoliza to nieinwazyjny zabieg, który coraz częściej proponowany jest w zakresie metod leczenia cellulitu. Metoda ta zapewnia dość obiecujące efekty, w zakresie usuwania tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha i bioder. Cały proces polega na zamrażaniu komórek lipidowych w tkankach tłuszczowych. Zazwyczaj niezbędne jest przeprowadzenie ok. trzech zabiegów, dla uzyskania widocznych efektów. Widoczne zmiany pojawiają się jednak zazwyczaj dopiero po 3-4 miesiącach.

  • Ultradźwięki

Nieinwazyjna metoda ultradźwiękowa wykorzystuje fale dźwiękowe, by docelowo redukować tłuszcz znajdujący się w okolicach brzucha i ud. W celu osiągnięcia zadowalającego efektu potrzebne są z reguły 2 lub 3 zabiegi. Metoda ta daje zazwyczaj przynosi widoczną poprawę w wyglądzie skóry z cellulitem.

Cellulit a medycyna alternatywna

Wiele dostępnych na rynku kremów, urządzeń i innych produktów obiecuje usunięcie cellulitu, często już po kilku zabiegach. Nie mniej jednak, bardzo niewiele lub wcale nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby skuteczność ich działania. Jeśli znajdziemy już jakąś obiecująca metodę leczenia, to najczęściej osiągane wyniki są iluzoryczne lub zupełnie nietrwałe.

Oto kilka z najpopularniejszych alternatywnych metod na leczenie cellulitu, które poleca się najczęściej i szeroko reklamuje.

  • Energiczny masaż

Niektóre zabiegi na cellulit opierają się na twierdzeniu, że intensywny masaż zwiększa przepływ krwi, usuwa toksyny oraz zmniejsza nadmiar płynów w obszarach podatnych na rozwój problemu. Do tego celu proponuje się liczne urządzenia, które mają za zadanie intensywnie stymulować skórę i znajdująca się pod nią tkankę. W wyniku takich zabiegów zauważyć można czasem nieznaczną poprawę kondycji skóry, ale wyniki są zazwyczaj krótkotrwałe.

  • Mezoterapia

Metoda ta polega na wstrzyknięciu specjalnego roztworu pod skórę. Roztwór ten może zawierać aminofilinę, hormony, jak również enzymy, ekstrakty ziołowe oraz witaminy i minerały. Zabieg ten może jednak także powodować szereg niepożądanych efektów, w tym infekcje, wysypki, a nawet nierówne lub wyboiste kontury skóry.

  • Kremy na cellulit

Kremy na cellulit zawierają zazwyczaj bardzo różne składniki, takie jak witaminy i minerały, a także ekstrakty ziołowe oraz przeciwutleniacze. Często takie produkty sprzedawane są jako sprawdzone i skuteczne remedium na skórkę pomarańczową. Nie mniej jednak, nie ma żadnych badań, które by potwierdzały ich skuteczność w tego rodzaju leczeniu. Co więcej, niektóre takie produkty mogą zawierać składniki, które mogą powodować reakcje alergiczne i wysypkę.

Przygotowanie do wizyty u lekarza

Przygotowanie listy z pytaniami może pomóc lepiej wykorzystać czas spędzony w gabinecie. W przypadku cellulitu podstawowe pytanie, które należy zadać lekarzowi, to:

  • Jakiego rodzaju metody przynieść kogą najlepsze efekty?
  • Jakie są opcje leczenia i jakie mają wady i zalety?
  • Z jaką wysokością kosztów leczenia należny się liczyć?
  • Jakich efektów można się spodziewać?
  • Jaki rodzaj obserwacji, jeśli w ogóle, będzie konieczny?
Poprzedni artykułAtopowe zapalenie skóry – Objawy, przyczyny, leczenie
Następny artykułTrądzik – Objawy, przyczyny, lekarstwa i leczenie
Przede wszystkim jestem pasjonatką i propagatorką wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Od wielu lat interesuję się działaniem rozmaitych składników aktywnych, witamin i minerałów, a zwłaszcza ich wpływem na ludzki organizm. Swoją wiedzą farmaceutyczną i doświadczeniem najczęściej dzielę się w formie artykułów prasowych i opracowań, które mam nadzieję pomagają czytelnikom w utrzymaniu pełni zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Swoje artykuły kieruję przede wszystkim do czytelników, którzy szukają jasnych i czytelnych informacji, pozbawionych niestrawnego medycznego żargonu. Prywatnie jestem miłośniczką sportu i aktywnej rekreacji. Uwielbiam kontakt z przyrodą i kocham wszystko, co naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.