Cynamon to jeden z najpopularniejszych składników roślinnych, jeśli chodzi o przyprawianie potraw, a także zastosowanie w medycynie i kosmetyce naturalnej. Przynosi wiele korzyści dla zdrowia, choć równocześnie często bywa przyczyną podrażnień lub reakcji alergicznych. Z tego powodu ludzie wolą używać go w formie nieprzetworzonej, niż korzystać z zalet wytłaczanego zeń olejku. Poniższy artykuł pozwoli ci zapoznać się z walorami zdrowotnymi tej bardzo popularnej przyprawy.
Cynamon, noszący łacińską nazwę Cinnamomum Zeylanicum, pochodzi ze zwrotnikowego klimatu Azji, najpowszechniej zaś wykorzystywany był niegdyś na Sri Lance oraz w Indiach. Obecnie krzew hodowany jest niemal we wszystkich tropikalnych rejonach świata. Najbardziej popularną odmianą jest cynamon cejloński. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie medyczne roślina ta zajmuje ważną pozycję w medycynie tradycyjnej, w szczególności w indyjskiej ajurwedzie. Wiele kultur stosuje je do leczenia licznych dolegliwości, takich jak: biegunka, artretyzm, bóle miesięczne, obfite krwawienia menstruacyjne, zakażenia drożdżakami, przeziębienia, grypa oraz problemy trawienne.
Obecnie cynamon z Cejlonu stosuje się na całym świecie w leczeniu: dolegliwości układu oddechowego, infekcji skórnych, zakażeń krwi, dolegliwości menstruacyjnych oraz zaburzeń pracy serca. Najważniejszą częścią owego składnika roślinnego jest jego kora, która może być wykorzystywana na wiele różnych sposobów.
Cynamon – Właściwości zdrowotne
Walory zdrowotne cynamonu wiążą się głównie z jego antybakteryjnymi, przeciwgrzybiczymi, ściągającymi oraz przeciwzakrzepowymi właściwościami. Obfituje on w wartościowe minerały, takie jak mangan, żelazo oraz wapń, posiada też wysoką zawartość błonnika. Oto korzyści zdrowotne, których dostarcza cynamon:
Poprawa krążenia krwi
Cynamon poprawia krążenie krwi, głównie dzięki zawartości składnika, który ją rozcieńcza. To z kolei pomaga łagodzić ból. Dobre krążenie sprzyja dostarczaniu tlenu do komórek, co z kolei skutecznie przyspiesza metabolizm. Regularne spożywanie cynamonu redukuje również ryzyko zawału serca.
Zapewnia polepszenie pracy mózgu
Kora cynamonowa wspomaga działanie mózgu, a w szczególności pomaga w usuwaniu napięcia nerwowego oraz ubytków pamięci. Badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, iż zapach cynamonu jest w stanie pobudzić aktywność mózgu w dość szerokim zakresie. Amerykański zespół badawczy odkrył, iż osoby, którym podawano cynamon, miały lepsze wyniki w zakresie funkcji poznawczych, takich jak: koncentracja, pamięć oraz szybkość reakcji na bodźce.
Wspomaga leczenie niestrawności
Naturalny cynamon obecny jest w wielu tradycyjnych przepisach kulinarnych i dietetycznych. Poza dodawaniem smaku potrawom wspomaga również proces trawienia. Skutecznie zwalcza niestrawność, nudności, wymioty, rozstrój żołądka, biegunkę oraz wzdęcia. Dzięki swoim wiatropędnym właściwościom pomaga usuwać nadmiar gazów z żołądka i jelit. Jest również pomocny przeciwko nadkwaśności i łagodzi poranne nudności. Dzięki owym właściwościom jest on skutecznym środkiem wspomagającym trawienie i zapewniającym znacznie lepsze samopoczucie.
Wspomaga usuwanie toksyn i zanieczyszczeń
Cynamon może również pomóc w usuwaniu zanieczyszczeń krwi. Dzięki temu jest też skutecznym lekarstwem na pryszcze i trądzik. Wykorzystywany jest również w naturalnych produktach na odchudzanie, a także preparatach antycellulitowych.
Przyczynia się do przyśpieszania gojenia ran
Ten wyjątkowy składnik aktywny pozwala także przyspieszać krzepnięcie krwi, dzięki czemu jest pomocny w tamowaniu krwotoków. W związku z tymi właściwościami cynamon usprawnia proces gojenia się ran i przyśpiesza rekonwalescencję.
Zawarte w cynamonie związki zapewniają wspomaganie leczenia cukrzycy
Cynamon pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, dzięki czemu jest naturalnym sprzymierzeńcem diabetyków, pozwalając im na stosowanie mniejszych ilości insuliny. Badania wykazały, iż jest on szczególnie skuteczny w przypadku cukrzycy typu 2, kiedy cierpiące na nią osoby nie są w stanie skutecznie naturalnie regulować poziomu insuliny.
Naukowcy z Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa i Żywienia Człowieka przebadali wpływ różnych substancji spożywczych – w tym również cynamonu – na poziom cukru we krwi. Odkryli oni, iż rozpuszczalny w wodzie związek polifenolu, zwany MHCP i obecny w dużym stężeniu w cynamonie, działa synergicznie z insuliną i usprawnia jej wykorzystanie przez organizm. Dzięki tej właściwości można ten wyjątkowo aromatyczny składnik diety uznać za wspaniały suplement wspomagający walkę z jedną najpoważniejszych chorób dzisiejszych czasów.
Skutecznie wspomaga łagodzenie bólu
Dostarczany orgazmowi naturalny cynamon posiada również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga usuwać sztywność mięśni i stawów. Poleca się go szczególnie osobom cierpiącym na artretyzm. Stanowi on również bardzo skuteczny środek na bóle głowy związane z przeziębieniem i grypą.
Pomaga zwalczać infekcje
Ze względu na swoje przeciwgrzybicze, antybakteryjne, antywirusowe oraz antyseptyczne właściwości, cynamon skutecznie leczy zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne infekcje. Pomaga zwalczać drobnoustroje w woreczku żółciowym, a także gronkowca.
Wspomaga zapobieganie chorobom serca
Uważa się, że wapń oraz błonnik, obecne w cynamonie, zapewniają skuteczną ochronę przeciwko chorobom serca. Dodając odrobinę cynamonu do potraw, zapobiegasz chorobie wieńcowej oraz nadciśnieniu.
Łagodzi dolegliwości układu oddechowego
Ten wyjątkowy składnik dietetyczny, głównie dzięki znacznej zawartości naturalnych olejków eterycznych, doskonale sprawdza się w łagodzeniu dolegliwości układu oddechowego. Cynamon dość skutecznie łagodzi objawy przeziębienia, grypy, bólu gardła oraz kataru.
Ogranicza ryzyko rozwoju raka jelita grubego
Regularne spożywanie cynamonu pozwala zadbać również o zdrowie jelita grubego, redukując ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.
Wspomaga karmienie piersią
Uważa się, że stosowanie cynamonu pomaga w wytwarzaniu przez matkę zdrowego mleka podczas okresu karmienia piersią.
Naturalnie odświeża usta
Dzięki temu, że cynamon posiada bardzo charakterystyczny i odświeżający aromat jest popularnym składnikiem odświeżaczy do ust i gum do żucia. Zawarte w nim olejki eteryczne bardzo skutecznie odświeżają oddech i przynoszą uczucie czystości.
Wspaniale wzbogaca nutę aromatyczną produktów kosmetycznych
Aromatyczne właściwości cynamonu zapewniają mu również szerokie wykorzystanie w przemyśle perfumeryjnym. Jego charakterystyczną nutę zapachową można również rozpoznać w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych.
Przywraca zdrowy wygląd skóry
Wiele peelingów i scrubów do ciała z zawartością cynamonu polecanych jest do intensywnej pielęgnacji skóry z cellulitem, a także do wspomagania procesu odchudzania.
Olejek cynamonowy a właściwości zdrowotne
Olejek cynamonowy dobrze łączy się z innymi olejkami eterycznym, w związku z czym jest on dodawany do wielu mieszanek stosowanych w aromaterapii. Zwiększa również efektywność działania innych ziół oraz olejków naturalnych, przyspieszając ich działanie oraz kurację. Dodatkowo wiele ziół i ekstraktów roślinnych posiada nieprzyjemny smak, który może zostać skutecznie zmieniony dodatkiem olejku cynamonowego. Komponuje się on dobrze z takimi olejkami jak: olejek cytrynowy, rozmarynowy, z bodziszka, lawendowy oraz kardamonowy.
Zalety olejku cynamonowego
Olejek cynamonowy pozyskiwany jest z kory i liści drzewa cynamonowego, w procesie tłoczenia na zimno. Ma on szerokie zastosowanie w aromaterapii, nie jest jednak tak popularny jak inne olejki eteryczne, takie jak olejek sosnowy, bazyliowy, rozmarynowy czy lawendowy.
- W kuchni: niektórzy używają olejku cynamonowego również do przyrządzania potraw. Pozyskiwany z liści olejek zawiera charakterystyczny związek, zwany aldehydem cynamonowym, który jest znakomitym środkiem aromatyzującym.
- Odświeżacz do wnętrz: przyjemny zapach olejku cynamonowego czyni zeń znakomity odświeżacz do wnętrz, pozwalający zabić nawet nieprzyjemny zapach dymu papierosowego. Często dodaje się go do potpourri.
- Zwalczanie komarów: olejek cynamonowy skutecznie odstrasza komary oraz inne insekty. Badania wykazały, iż jest on również bardzo skuteczny w eliminacji larw komarów. Nie tylko liście, lecz również kora, jest dobrym źródłem aldehydu cynamonowego, który jest aktywnym środkiem zwalczającym insekty.
Wiele firm produkujących olejek cynamonowy twierdzi, iż jest on dobrym środkiem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, który skutecznie zwalcza wszelkie infekcje. Najnowsze badania wskazują również, iż olejek z gatunku Cinnamomum cassia może być wykorzystany w przemyśle spożywczym jako naturalny środek antybakteryjny.
Olejek cynamonowy usprawnia również krążenie krwi i działa stymulująco w zakresie zwiększania aktywności seksualnej. Badania wykazały też, iż olejek pozyskiwany z liści oraz gałązek cynamonowych może być wykorzystywany do tępienia roztoczy.
Cynamon na odchudzanie i cellulit
Kosmetyczne zastosowanie cynamonu
Co jeszcze warto wiedzieć
Olejek cynamonowy, z racji tego że jest bardzo intensywny, nie powinien być bezpośrednio spożywany. Co więcej, może on negatywnie działać na skórę, jeśli używa się go zewnętrznie w skoncentrowanej postaci.
Z tego powodu należy go zawsze rozcieńczać lub dodawać do innych olejków naturalnych, takich jak olej lniany czy olej kokosowy. Przed użyciem olejku cynamonowego we względnie silniejszej formie powinno się go przetestować na skórze. Warto zacząć od niewielkiej ilości i sprawdzić, czy nie rozwinie się reakcja alergiczna.
Nie należy również nakładać olejku cynamonowego bezpośrednio na twarz ani inne wrażliwe miejsca. Może być on jednak bardzo cennym składnikiem aktywnym peelingów i scrubów do oczyszczania i wyrównywania kolorytu cery.
Z cynamonem należy uważać w przypadku osób cierpiących na choroby przewodu pokarmowego oraz borykające się z częstymi krwotokami. Ograniczyć nieco jego spozycie powinny również kobiety w ciąży i matki karmiące piersią.
Cynamonowiec jest wiecznie zielonym krzewem z rodziny wawrzynowatych. Uprawiany jest głównie w Indiach, jednak najlepszy gatunkowo cynamon pochodzi – zgodnie z tradycją – ze Sri Lanki. Z oskrobanej, zwijającej się podczas suszenia kory powstają cylindryczne pałeczki cynamonu, znane nam jako aromatyczna przyprawa kuchenna. Słodko, a zarazem korzennie pachnący olejek cynamonowy pozyskiwany jest z liści i kory.
Cynamon był w okresie starożytności cenionym afrodyzjakiem. Greckie kobiety wplatały we włosy małe kawałeczki cynamonu, był również mielony, proszkowany i, w postaci pudru lub zmieszany z olejkiem, używany jako perfumy. Wino o właściwościach afrodyzjaku składało się z wanilii, cynamonu, żeń-szenia, rzewienia i esencji ambry.
Cynamon to popularna przyprawa korzenna, używana do potraw, słodyczy i przetworów. Otrzymuje sieją z wewnętrznej warstwy kory cynamonowca cejlońskiego. Przyprawę tę sprowadza się przede wszystkim ze Sri Lanki, ale także z Brazylii, Indii, Jamajki, Jawy, Madagaskaru i Martyniki. Ze sproszkowanej kory przyrządza się też aromatyczne napary. Cynamon ma działanie odkażające, pobudzające i wiatropędne. Wolno sączona ciepła herbata cynamonowa likwiduje mdłości, działa też odprężająco i sprowadza senność. Ludowa medycyna Jemenu poleca mocne napaiy z cynamonu jako środek łagodzący bóle menstruacyjne. Powszechnie dostępny jako proszek, rzadziej całe kawałki kory.
Jest dobrze znany gospodyniom domowym jako dodatek aromatyczny do ciast i deserów. Ostatnie badania na zwierzętach wykazują, że cynamon poprawia zdolność insuliny do przemiany glukozy, wpływa więc na poziom cukru we krwi, co jest szczególnie istotne dla cukrzyków. Mimo iż badań nie przeprowadzono na ludziach, doktor Richard Anderson z Department of Agriculture w USA twierdzi, że codzienne stosowanie jednej czwartej łyżki stołowej cynamonu do porannej owsianki korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi.
Cynamon wzmaga działanie insuliny, co sprzyja spalaniu glukozy. Pomagając w leczeniu cukrzycy, może również zapobiegać chorobie wieńcowej serca i nadciśnieniu tętniczemu krwi.
Cynamon dla mnie to pyszne wypieki. Zapach cynamonu zawsze poprawia mi nastój, a dzięki wam poznam jego szersze zastosowanie. Bardzo ciekawe i przydatne informacje.
Uwielbiam cynamon. Kojarzy mi się z obiadem z podstawówki – z ryżem i jabłkami!