Drzewo herbaciane w 80 różnych zastosowaniach

0
13755
drzewo herbaciane

Drzewo herbaciane to jedna z tych wspaniałych roślin, które przez wieki pozwalają ludziom dochodzić do zdrowia i skutecznie pielęgnować urodę. Pozyskiwany z niego olejek stał się w ostatnich latach niezwykle popularny. Poznajmy jego najczęstsze zastosowania.

Olejki eteryczne były wykorzystywane do celów leczniczych już od wielu wieków, a na pewno zanim jeszcze na serio zaczęliśmy dbać o swoje zdrowie, korzystając z rozmaitych tabletek i pigułek. Formalnie, w większości przypadków nie są one obecnie traktowane jako leki, jednak nikt nie neguje ich skuteczności w walce z wieloma codziennymi dolegliwościami. Z tego względu wciąż wiele osób samodzielnie poszukuje preparatów naturalnych i uczy się jak prawidłowo je wykorzystywać.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów olejków eterycznych, które dawniej stanowiły podstawowe środki lecznicze. Wśród wielu surowców roślinnych do ich wytwarzania można choćby wymienić miętę pieprzową, żywokost, rumianek, goździki i wiele innych. Jednym z bardziej egzotycznych należy uznać drzewo herbaciane, znane pod botaniczną nazwą Melaleuca.

Krótka historia drzewa herbacianego

Uważa się, że Aborygeni w Australii już od wielu wieków używali liści z drzewa herbacianego jako lekarstwa. Do leczenia przeziębienia najczęściej wykorzystywali wytworzone z niego olejki eteryczne, rany przykrywali zmiażdżonymi liśćmi, a napary były skuteczne w leczeniu bólu gardła oraz na różne dolegliwości skórne.

Stosowanie samego olejku z drzewa herbacianego, w porównaniu do czystego surowca roślinnego, dawniej nie było zbyt powszechnie praktykowane. Sytuacja zmieniła się dopiero od momentu, w którym w latach 1920-1930 naukowiec Arthur Penfold opublikował serię artykułów dowodzących jego wspaniałej aktywności przeciwbakteryjnej. Tym samym okazało się, że olejek z drzewa herbacianego był nawet 11 razy bardziej aktywny niż fenol.

Wkrótce po tym  olejek z drzewa herbacianego pojawił się branży handlowej, chociaż prawdziwe zainteresowanie wzbudził dopiero po II wojnie światowej. Początkowo, ze względu na rozwój w obszarze antybiotyków oraz powszechnego forsowania wizji zanikania naturalnych produktów, drzewo herbaciane było wykorzystywane do wytwarzania produktów niszowych. Dopiero w latach 70-tych odrodziło się zainteresowanie produktami naturalnymi, w tym również olejkiem z drzewa herbacianego.

80 możliwości zastosowania olejku z drzewa herbacianego

Rdzenni mieszkańcy Australii od tysięcy lat stosują produkty wytwarzane z drzewa Melaleuca, które okazywały się bardzo skuteczne w leczeniu różnych chorób. Oto 80 różnych zastosowań dla drzewa herbacianego.

  • Otarcia i drobne skaleczenia: po oczyszczeniu rany należy umieścić na niej kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Jeśli potrzebny jest bandaż warto użyć wacika i nałożyć kilka kropli olejku, a następnie poczekać aż się wchłonie. W następnym kroku należy umieścić go na ranie i całość zabandażować.
  • Trądzik: można zastosować kilka kropli podczas normalnego oczyszczania twarzy. Można również dodać 20-40 kropel do kosmetyku przeznaczonego regularnego mycia twarzy.
  • Odświeżacz powietrza: nasączone olejkiem z drzewa herbacianego waciki można przechowywać w plastikowej torbie lub puszce. W chwili pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z gotowania, zatęchłego smrodu z wilgoci powietrza, nieprzyjemnego zapachu w pokoju chorego warto zastosować kilka takich odświeżaczy powietrza, które pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
  • Alergia: często używa się go miejscowo, wmasowuje w klatkę piersiową, brzuch lub punkty odruchowe na stopach.
  • Artretyzm: aby zmniejszyć ból związany z obrzękiem stawów należy dodać 20 kropli olejku z drzewa herbacianego do ok. 50g oleju z pestek winogron lub innego bazowego olejku roślinnego. Wmasowywać w obolałe miejsce 2-3 razy dziennie.
  • Astma: dodać kilka kropli do ciepłej wody w misce. Nałożyć ręcznik na głowę i inhalować się przez co najmniej kilka minut.
  • Zniszczone stopy: oczyścić dokładnie stopy, szczególnie między palcami. Nakładać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na stopy co dwa tygodnie. Usuwać całość przy pomocy skrobi kukurydzianej. Można również dodać 10 kropli olejki z drzewa herbacianego do łyżki olejku z pestek z winogron lub innego olejku bazowego. Mieszanki używać codziennie bezpośrednio na stopy i między palce.
  • Pielęgnacja niemowląt: przechowywać pieluchy w czystym wiadrze spryskanym olejkiem z drzewa herbacianego wymieszanym z wodą. Nada on przyjemnego zapachu oraz zabezpieczy przed namnażaniem bakterii.
  • Zakażenie bakteryjne: drzewo herbaciane w postaci olejku można używać miejscowo do masowania stóp albo dodając kilka kropli do kąpieli. Można również ostrożnie stosować bezpośrednio na zainfekowane miejsce.
  • Nieświeży oddech: wypłukać usta niewielką ilością mieszanki wody i 1 kropli olejku z drzewa herbacianego. Płynu nie należy połykać!
  • Zakażenie pęcherza: do płytkiej kąpieli dodać 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego, a następnie usiąść i starannie umyć miejsca intymne.
  • Pęcherze na stopach lub dłoniach: problematyczną powierzchnię skóry należy starannie umyć. Stosuje się po przecięciu pęcherzy i bezpośrednio na powstałe rany.
  • Czyraki: na problematyczny obszar na kilka minut nałożyć ciepły ręcznik. Następnie nanieść kroplę lub dwie na obszar infekcji.
  • Zator oskrzelowy: stosować tę samą metodę co przy astmie. Dodać 5-10 kropli olejku z drzewa herbacianego do ok. 30g innego olejku nośnego. Wmasować w klatkę piersiową i gardło 2-3 razy dziennie.
  • Zapalenie oskrzeli: dodać 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego do miski z gorącą wodą. Pod przykryciem należy wdychać parę przez kilka minut. Można również wmasować olejek w klatkę piersiową.
  • Siniaki: na obtłuczenia stosować olejek z drzewa herbacianego tak samo, jak w przypadku artretyzmu.
  • Haluksy: drzewo herbaciane w postaci olejku to doskonały sposób na bolące miejsce na stopach. Najlepiej jest regularnie je masować mieszanką 5 kropli olejku z drzewa herbacianego wymieszanego z 1 łyżką oleju kokosowego.
  • Oparzenia: przez kilka minut polewać oparzone miejsce zimną wodą. Następnie nałożyć na to mieszankę 5 kropli olejku z drzewa herbacianego i 1 łyżeczki miodu. Czynność powtarzać 3-5 razy dziennie.
  • Stwardnienia i odciski: powierzchnię masować 5 kroplami olejku z drzewa herbacianego wymieszanego z 1 łyżką innego olejku bazowego. Czynność powtarzać 2 razy dziennie. By stwardnienia i odciski stały się miękkie po jakimś czasie można użyć pęsety, by je usunąć. Następnie nałożyć kilka kropli olejki z drzewa herbacianego i całość zabandażować.
  • Wrzody: nanieść wacikiem kroplę lub dwie olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na zainfekowany obszar. Można również przemyć tak samo, jak w zaleceniu na nieświeży oddech.
  • Ropne zapalenie gruczołów łojowych skóry: dodać jedną lub dwie krople olejku z drzewa herbacianego na wacik. Smarować bezpośrednio miejsce zakażenia. Całość powtarzać 2 razy dziennie.
  • Spierzchnięte usta: dodać jedną lub dwie krople oleju z drzewa herbacianego do balsamu do ust. Stosować, kiedy przyjdzie taka potrzeba.
  • Ospa wietrzna: nałożyć kroplę oleju z drzewa herbacianego bezpośrednio na krostę. Pozostawić do wyschnięcia, a następnie oprószyć mąką kukurydzianą. Powtarzać co kilka godzin lub do zniknięcia krost.
  • Ukąszenie przez owady: drzewo herbaciane doskonale nadaje się w rozwiązywaniu problemów po ukąszeniach owadów. Nanieść kroplę olejku bezpośrednio na obolałe miejsce. Czynność powtarzać według potrzeb.
  • Opryszczka: nanieść wacikiem kroplę lub dwie olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na opryszczkę. Czynność powtarzać 2-3 razy dziennie.
  • Kaszel: używać tak samo, jak przy infekcji oskrzeli. Dodać 10 kropli olejku do gorącej wody i inhalować się przez okres 5-10 minut.
  • Łupież: dodać 20-30 kropli olejku z drzewa herbacianego za każdym razem do szamponu. Po myciu wmasować w skórę głowy kilka kropli olejku. W tym czasie nie stosować żadnych
  • Zapalenie skóry: dodać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego do 1 łyżki olejku bazowego, np. oliwy z oliwek. Masować tą mieszanką dotknięte zapaleniem miejsca na skórze. Czynność powtarzać 2-3 razy dziennie.
  • Sucha skóra: dodać 5 kropli olejku z drzewa herbacianego do 1 łyżki olejku ze słodkich migdałów. Mieszankę regularnie wmasowywać w skórę według indywidualnych potrzeb.
  • Ból i zapalenie ucha: dodać 2-3 krople olejku z drzewa herbacianego do 1 łyżki ciepłej oliwy z oliwek. Przy użyciu kroplomierza nanieść niewielką ilość mieszanki na bolące miejsce. W czasie nakładania przechylić na chwilę głowę. Czynność powtarzać 2-3 razy dziennie.
  • Wypryski i egzema: dodać 10 kropli olejku do 1 łyżki oleju bazowego. Mieszanką masować chore miejsce. Można również stosować nierozcieńczony olejek herbaciany.
  • Rozedma płuc: używać tak samo jak w przypadku infekcji oskrzeli. Do gorącej wody dodać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego i regularnie inhalować się pod przykryciem przez ok. 5-10 minut.
  • Ugryzienie przez pchły: nanieść kroplę olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na miejsce ugryzienia. Czynność powtarzać według potrzeb.
  • Dna moczanowa: wymieszać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego z 1 łyżką oleju nośnego. Całość wmasować w chore miejsce, a czynność tą powtarzać 2-3 razy dziennie.
  • Choroba dziąseł: wykonać płukankę do ust z oczyszczonej wody, 1 kropli olejku z mięty pieprzowej i 1 kropli olejku z drzewa herbacianego.
  • Wszawica: dodać 20 kropli olejku z drzewa herbacianego do 2 łyżek szamponu do włosów. Mieszankę wmasować we włosy i skórę głowy. Pozostawić na 10 minut, a następnie dokładnie spłukać. Powtarzać 3-4 razy dziennie, aż wszy nie znikną.
  • Pokrzywka: dodać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego do 4 łyżek oczaru wirginijskiego. Nakładać wacikiem. Można również wymieszać z olejkiem kokosowym, który jest leczniczym oraz kojącym produktem naturalnym. Delikatnie stosować na zakażony obszar.
  • Domowe płukanie jamy ustnej: drzewo herbaciane daje również prosty sposób na zrobienie domowego płyn u do płukania jamy ustnej. Należy tylko wymieszać oczyszczoną wodę z wytwarzanym z niego olejkiem.
  • Chemia gospodarcza: drzewo herbaciane może być stosowane do poprawy aromatu lub dodawane do środków czystości by zabijać bakterie i zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów z przeziębienia i grypy. Wystarczy wymieszać 2 łyżeczki olejku herbacianego z 2 szklankami wody. Całość umieścić w butelce z dozownikiem. Wstrząsnąć, by składniki dobrze się połączyły. Wykorzystywać jako domowy środek czystości, w szczególności w łazience i toalecie.
  • Układ odpornościowy: drzewo herbaciane doskonale pobudza układ immunologiczny organizmu. Regularnie przenika za pomocą aromatów w powietrzu. Dodatkowo wmasowując olejek w podeszwy stóp zwiększamy jego skuteczność.
  • Zainfekowane rany: dodać olejek z drzewa herbacianego do gorącej wody. Miejsce zainfekowane trzymać nad parą wodną. Można też rozcieńczyć 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego w 1 szklance wody. Opłukiwać zakażony obszar 1-2 razy dziennie, w zależności od potrzeb.
  • Stan zapalny skóry: masować miejsce stanu zapalnego, zawsze w kierunku serca. Można również wdychać, pośrednio lub bezpośrednio, rozproszony w powietrzu olejek z drzewa herbacianego.
  • Wrastające włoski: umieszczać 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na miejsce wrastania. Czynność powtarzać co 2 godziny lub do momentu kiedy objawy zakażenia ustąpią.
  • Przeciwko owadom: dodać 15 kropli olejku z drzewa herbacianego do litra wody. Taka mieszanka to skuteczny środek na odstraszanie owadów. Można go używać przez spryskiwanie.
  • Świąd miejsc intymnych: wymieszać 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego z 2 łyżkami innego olejku bazowego. Stosować 2 razy dziennie. Dodatkowo miejsca te posypywać skrobią kukurydzianą, aby zmniejszać pęknięcia.
  • Zapalenie krtani: dodać 5-10 kropli olejku z drzewa herbacianego i szczyptę soli morskiej do szklanki ciepłej wody. Płukać gardło 2-3 razy dziennie. Płynu nie należy połykać.
  • Pranie: dodać ½ łyżeczki olejku z drzewa herbacianego do prania ręczników i innych materiałów podatnych na pleśń.
  • Usuwanie pleśni i grzybów: dodać 2 łyżeczki olejku herbacianego do 2 szklanek wody. Całość wymieszać i umieścić w butelce z aerozolem. Powstała mieszanka to skuteczny środek zapobiegający rozwojowi pleśni i grzybów. Przed użyciem wstrząsnąć i nie spłukiwać.
  • Ukąszenie komarów: nanieść kroplę olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na miejsce ukąszenia. Czynność regularnie powtarzać do czasu zniknięcia objawów.
  • Bóle mięśni: wymieszać 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego z ½ szklanki soli morskiej. Całość dodawać do kąpieli. Można również wymieszać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego z 2 łyżkami innego oleju bazowego i mieszankę wmasowywać w chore miejsce.
  • Świnka: drzewo herbaciane w postaci olejku to doskonały sposób na masaż całego ciała i stóp. Można go również rozproszyć w całym domu za pomocą aerozolu.
  • Grzybica paznokci: nakładać 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na paznokieć i otaczającą go skórę. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W przypadku rąk nie można niczego dotykać. Czynność powtarzać rano i wieczorem przez co najmniej tydzień.
  • Zwalczanie szkodników: mrówki i inne szkodniki nie lubią zapachu olejku z drzewa herbacianego. Wystarczy umieścić jego kilka kropli w miejscach, przez które dostają się one do gospodarstwa domowego. Szafki i inne przedmioty przetrzeć roztworem zrobionym z olejku z drzewa herbacianego i wody.
  • Brodawki podeszwowe: stosować nierozcieńczony olejek z drzewa herbacianego na miejsca dotknięte chorobą. Czynność powtarzać 2-3 razy dziennie.
  • Łuszczyca: 10 kropli olejku z drzewa herbacianego należy wymieszać z 1 łyżką olejku bazowego. Powstałą mieszanką smarować miejsca dotknięte chorobą. Czynność powtarzać 2-3 razy dziennie. Olejek z drzewa herbacianego można również wykorzystać w postaci nierozcieńczonej.
  • Wysypka: olejek z drzewa herbacianego wymieszać z olejkiem kokosowym i regularnie smarować miejsce z wysypką. Kurację stosować do ustąpienia objawów.
  • Reumatyzm: drzewo herbaciane zmniejsza ból związany z tą dolegliwością. Należy wymieszać 20 kropli olejku z ok 50 gramami oleju bazowego. Stosować 2-3 razy dziennie wmasowując w chore miejsca.
  • Grzybica: jedną lub dwie krople nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego umieścić na zainfekowane miejsce. Czynność powtarzać 2 razy dziennie. Można również wymieszać 1 kroplę olejku z drzewa herbacianego z 1 kropelką olejku lawendowego, co daje dodatkową korzyść.
  • Różyczka: rozcieńczyć w zależności od potrzeby z innym olejkiem. Smarować miejsca dotknięte chorobą.
  • Świerzb: stosować 1 lub 2 kropelki olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na miejsce swędzenia. Czynność powtarzać rano i wieczorem.
  • Rwa kulszowa: wymieszać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego z 1 łyżką nośnika oleju. Masować miejsca dotknięte bólem. Czynność powtarzać 2-3 razy dziennie. Można również korzystać z nierozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego.
  • Łojotok skóry twarzy: 10 kropli olejku z drzewa herbacianego wymieszać z 1 łyżką oleju bazowego, najlepiej oleju jojoba. Mieszankę wmasować w obszar dotknięty łojotokiem. Czynność powtarzać 2-3 razy dziennie.
  • Łojotok skóry głowy: dodać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego do 2 łyżek szamponu. Wmasować w skórę głowy i włosy, a następnie pozostawić na 10 minut. Dokładnie wypłukać. Zabieg powtarzać 3-4 razy dziennie.
  • Łojotok skóry ciała: dodać 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego do kąpieli.
  • Półpasiec: dodać 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego do ½ szklanki soli. Rozpuścić w kąpieli. Dodać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego do 2 łyżek oleju z pestek winogron lub olejku kokosowego. Mieszkankę dobrze wmasować w ciało.
  • Wstrząs nerwowy: wmasowywać olejek z drzewa herbacianego w podeszwy stóp. Stosować według potrzeb.
  • Zapalenie zatok: używać tak samo, jak przy infekcji oskrzeli. Do gorącej wody dodać 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Inhalacje prowadzić przez 5-10 minut pod przykryciem.
  • Ból mięśni. Napełnić wannę ciepłą wodą. Dodać do wody kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który pomaga zrelaksować spięte mięśnie.
  • Ból gardła: dodać 2 krople olejku z drzewa herbacianego do 1 szklanki z wodą i odrobiną soli morskiej. Płukać gardło 2-3 razy dziennie. Mieszanki nie połykać.
  • Zakażenie gronkowcem: drzewo herbaciane najlepiej stosować miejscowo. Wcierać w podeszwy stóp, aby zwiększyć odporność immunologiczną i zwalczyć zakażenie.
  • Jęczmień oka: dodać 5 kropli olejku z drzewa herbacianego do naczynia z gorącą wodą. Przykryć głowę ręcznikiem i poddać się kąpieli parowej przez 5 minut. Można zastosować ciepłe okłady bezpośrednio na jęczmień.
  • Oparzenie słoneczne: wymieszać jedną kroplę olejku kokosowego, kroplę olejku z drzewa herbacianego i 1 kroplę olejku lawendowego. Delikatnie wmasować w poparzone miejsca.
  • Tatuaże: nałożyć po wykonaniu tatuażu, aby uniknąć zakażenia. Używać nierozcieńczonego lub rozcieńczony z olejem kokosowym. Można również umieścić olejek z drzewa herbacianego wymieszany z oczyszczoną wodą w butelce z aerozolem.
  • Pleśniawki: płukać gardło mieszanką odrobiny soli morskiej, 1 kropli olejku z drzewa herbacianego i ciepłej wody.
  • Kleszcz: nanieść jedną lub dwie krople olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na kleszcza i okolice.
  • Grzybica paznokci: wetrzeć olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na chory paznokieć, a także pod niego. Wykorzystywać 1-2 kropelki tego olejku. Stosować raz dziennie, najlepiej przed snem.
  • Szczoteczka do czyszczenia: nakładać olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na szczoteczkę. Czynność mycia powtarzać 1-2 razy w tygodniu, by zabić bakterie. Po zabiegu płynu nie połykać.
  • Zapalenie migdałów: wdychać parę wodną z olejkiem z drzewa herbacianego. Wmasowywać w szyję i podeszwy stóp.
  • Zakażenie pochwy: dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego do wody do kąpieli.
  • Wirusowe zakażenie: rozproszyć olejek z drzewa herbacianego w całym domu lub wdychać parę wodną z kropelkami olejku z drzewa herbacianego.
  • Brodawki: stosować nierozcieńczony olejek z drzewa herbacianego bezpośrednio na brodawki. Stosować rano i wieczorem do momentu, kiedy brodawki zaczną znikać. W przypadku skóry wrażliwej olejek rozcieńczyć.
  • Rany: obszar z raną zanurzyć w wodzie z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. W zależności od rodzaju rany i wrażliwości można stosować olejek nierozcieńczony.

Uwagi na temat mieszania olejku z drzewa herbacianego

Aby w sposób efektywny wykorzystać olejek naturalny, nie tylko pochodzący z drzewa herbacianego, bardzo często konieczne jest rozcieńczenie go z innym olejkiem. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze jego rozpylenie lub wmasowanie w powierzchnię ciała. Takie oleje nazywa się często olejami nośnymi lub bazowymi. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się olejek kokosowy, olej z pestek winogron, olejek olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, oliwa z oliwek i tym podobne.

Oprócz tradycyjnego olejku i płynu można wykonać także maść dodając do niej dowolne olejki eteryczne. Wykonanie takiego balsamu jest bardzo proste i z pewnością opłacalne. Można znaleźć na to bardzo prosty przepis, wykorzystując przy tym drzewo herbaciane.

Frakcjonowany olej kokosowy i olej z pestek winogron są najbardziej popularne, ponieważ są bezwonne. Dodatkowo w przypadku rafinowanego oleju kokosowego mamy dużą odporność na jełczenie. W praktyce to każdy rodzaj oleju się nadaje, jeśli nie ma pod ręką któregoś z tych leczniczych olejków.

Poprzedni artykułOlej z wiesiołka na włosy – Jak stosować
Następny artykułOlej z kocanki – Zastosowania, korzyści i receptury
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.