8 możliwych działań ubocznych stosowania nasion kozieradki

2
37142
nasiona kozieradki
Kozieradka posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych

Kozieradka pospolita od bardzo dawna uważana jest za produkt spożywczy o ogromnym potencjale zdrowotnym. Uprawiana głównie w Azji i na Bliskim Wschodzie jest przede wszystkim ważnym składnikiem kuchni indyjskiej i arabskiej. Posiada także wielką wagę w indyjskiej medycynie ajurwedyjskiej oraz tradycyjnej medycynie ludowej. Można jednak czasem spotkać się z działaniami ubocznymi stosowania kozieradki, o których warto wiedzieć.

W wielu miejscach na świecie kozieradka pospolita stosowana jest jako przyprawa w postaci nasion, świeże zioło lub susz ziołowy, a także warzywo. Wysoko ceniona jest zarówno ze względu na swój smak, jak i potencjalne korzyści zdrowotne. Warto jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach jej spożywanie może przynosić niekorzystne skutki uboczne. Choć nie są one zwykle zbyt groźne, niewątpliwie warto o nich wiedzieć.

Kozieradka pospolita — Możliwe działania niepożądane

  1. Luźne stolce

Kozieradka jest znanym środkiem przeczyszczającym, dlatego u matek karmiących piersią nie poleca się jej stosowania. Biegunka może być łatwo przekazywana z matki na dziecko za pośrednictwem mleka, co mogłyby prowadzić do ciężkiego odwodnienia dla karmionego piersią dziecka. Z drugiej strony może pomóc osobom cierpiącym na zatwardzenie i mającym problemy z regularnym wypróżnianiem.

  1. Reakcje alergiczne

Biorąc pod uwagę fakt, że kozieradka należy do rodziny bobowatych, tej samej co orzeszki ziemne i ciecierzyca, nie powinno zbytnio dziwić, że niektórzy ludzie mogą na nią mieć widoczne reakcje alergiczne. Typowe objawy to wysypka, pokrzywka, duszności, a nawet omdlenie. W takim przypadku zawsze należy natychmiast zaprzestać spożywania kozieradki i udać się na konsultację lekarską.

  1. Hipoglikemia

Innym możliwym efektem ubocznym stosowania nasion kozieradki jest wywołanie hipoglikemii. Hipoglikemia uważana jest za stan zagrożenia życia i może powodować poważne objawy, takie jak drgawki, trwałe uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć. Może się ona wiązać z bardzo różnymi czynnikami, takimi jak cukrzyca, przyjmowanie określonych leków, znaczny wysiłek czy niedożywienie.

  1. Skurcze macicy u kobiet w ciąży

Nadmierne dawki kozieradki u kobiet mogą powodować niekorzystne skurcze macicy, które w przypadku ciąży mogą nawet przed terminem przyspieszyć poród. Kozieradka zawiera bowiem oksytocynę, naturalną substancję, która wywołuje skurcze macicy. Choć spożywanie kozieradki w umiarkowanych ilościach i w gotowanej żywności generalnie uważane jest za bezpieczne, w czasie ciąży przyjmowanie jej w postaci preparatów zdrowotnych jest wyraźnie niewskazane, zwłaszcza bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

  1. Może być niebezpieczna dla dzieci

Oprócz powodowania efektów przeczyszczających niektóre źródła wskazują na możliwość na sytuacje utraty przytomności u dzieci, które spożywały znaczniejsze ilości  herbaty z kozieradki. Wskazane jest, aby nie stosować żadnych suplementów diety z zawartością kozieradki u dzieci, a jedynie używać jej umiarkowanych ilości w posiłkach przygotowywanych dla całej rodziny.

  1. Skutki uboczne kozieradki u mężczyzn

Cierpiący na astmę mężczyźni również powinni być ostrożni w konsumpcji kozieradki, ponieważ niektóre źródła wskazują na możliwość obciążania wzorców oddechowych u osób cierpiących na tę chorobę. Również osoby cierpiące na problemy z tarczycą, przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety z zawartością kozieradki, powinny skonsultować się z lekarzem. Odnotowano bowiem wiele doniesień na temat możliwości pojawienia się dysfunkcji tarczycy u mężczyzn stosujących jej suplementy podczas leczenia przepukliny.

  1. Interakcje z lekami na receptę

Kozieradka może obniżyć poziom cukru we krwi oraz w skojarzeniu z lekami na cukrzycę, może powodować niebezpiecznie niski poziom cukru w organizmie. W przypadku takich problemów zdrowotnych nigdy nie należy samodzielnie podejmować zmian dietetycznych i na własną rękę stosować suplementów diety.

  1. Zmieniony zapach ciała i moczu

Paradoksalnie, prawidłowe dawkowanie kozieradki może powodować zmianę zapachu moczu oraz ciała, który jest dość podobny do aromatu syropu klonowego. Wiele osób uważa, że jest to dość słodkawy aromat, który dość łatwo zamaskować odpowiednimi kosmetykami.

Podsumowanie

Jak widać, nawet najzdrowsze produkty spożywcze mogą w określonych przypadkach powodować niechciane skutki uboczne. Warto zatem rozważnie modyfikować swoją dietę, a w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych, zawsze konsultować się z lekarzem. Stosowanie kozieradki w umiarkowanych ilościach, dodawanej do gotowanych potraw dla całej rodziny, nie powinno jednak powodować żadnych niepokojących problemów zdrowotnych.

Poprzedni artykuł30 cudownych właściwości orzechów laskowych
Następny artykułWłaściwości zdrowotne oleju z orzechów nerkowca
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

2 KOMENTARZE

  1. “Biegunka może być łatwo przekazywana z matki na dziecko za pośrednictwem mleka”??! Proszę nie szerzyć mitów! Mleko matki tworzy się z krwi, nie z treści żołądka-nie ma możliwości by przeczyszczające składniki kozieradki dostały się do mleka. Tak jak nie dostają się wzdymające składniki kapusty czy fasoli, lub bąbelki z napojów gazowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.