Hemoroidy – Przyczyny, objawy, ryzyko i leczenie

0
7711
hemoroidy
Hemoroidy to dość często występujący, choć zwykle nie groźny, problem medyczny

Hemoroidy to spuchnięte żyły w odbycie i odbytnicy, znane również jako żylaki odbytu. Hemoroidy mogą mieć wiele przyczyn, choć często jedna konkretna w danym przypadku jest nieznana. Mogą one wynikać z wysiłku podczas ruchów jelit lub zwiększonego obciążenia podczas ciąży. Hemoroidy mogą znajdować się wewnątrz odbytnicy (wewnętrzne hemoroidy) lub rozwijać się pod skórą wokół odbytu (hemoroidy zewnętrzne). W niniejszym artykule wskazujemy na ich objawy, przyczyny, czynniki ryzyka oraz diagnozę i sposoby leczenia.

Hemoroidy są bardzo często występującym problemem medycznym, cechującym się codzienną uciążliwością. Ich objawy mogą się od czasu do czasu pojawiać prawie u trzech na czterech dorosłych. Czasami nie powodują one żadnych objawów, a w innych przypadkach powodują swędzenie, dyskomfort i krwawienie. Czasami może pojawić się w nich skrzep, choć z reguły nie są niebezpieczne. Mogą natomiast być bardzo bolesne, a czasami wymagać osuszenia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod leczenia hemoroidów. Wiele osób może złagodzić ich objawy terapią domową i zmianami codziennego stylu życia.

Objawy hemoroidów

Objawy hemoroidów mogą obejmować:

 • bezbolesne krwawienie podczas ruchów jelit – możesz zauważyć małe ilości, jaskrawoczerwonej krwi na swojej bieliźnie lub w toalecie
 • swędzenie lub podrażnienie w okolicy odbytu,
 • ból lub dyskomfort,
 • obrzęk wokół odbytu,
 • guz blisko odbytu, który może być wrażliwy lub bolesny – może być zakrzepowym hemoroidem.

Objawy hemoroidów zwykle zależą od ich lokalizacji.

Hemoroidy wewnętrzne – Znajdują się wewnątrz odbytnicy. Zwykle nie możesz ich zobaczyć ani poczuć i rzadko powodują dyskomfort. Ale nadwyrężenie lub podrażnienie przy przechodzeniu stolca może uszkodzić ich powierzchnię i spowodować krwawienie. Czasami wysiłek może wypchnąć wewnętrzny hemoroid przez otwór odbytu. Zjawisko to znane jest jako wystające lub wypadające hemoroidy i może powodować silniejszy ból i podrażnienie.

Zewnętrzne hemoroidy – Znajdują się pod skórą wokół odbytu. Po podrażnieniu zewnętrzne hemoroidy mogą swędzić lub krwawić.

Zakrzepłe hemoroidy – Czasami krew może gromadzić się w zewnętrznym hemoroidzie i tworzyć skrzep (zakrzep), który może powodować silny ból, obrzęk, stan zapalny i twardą grudkę w pobliżu odbytu.

Kiedy iść do lekarza?

Krwawienie podczas ruchów jelit jest najczęstszym objawem hemoroidów. Lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne i wykonać inne testy w celu postawienia diagnozy i wykluczyć bardziej poważne choroby lub dolegliwości.

Porozmawiaj też z lekarzem, jeśli wiesz, że masz żylaki odbytu, które powodują ból, często lub nadmiernie krwawią, a także gdy sytuacja nie poprawia się przy stosowaniu środków domowych.

Nie zakładaj, że krwawienie z odbytu jest spowodowane hemoroidami, szczególnie jeśli masz ponad 40 lat. Krwawienie z odbytnicy może także wystąpić w związku z innymi chorobami, w tym z rakiem jelita grubego i rakiem odbytu. Jeśli obserwujesz krwawienie z wyraźną zmianą nawyków jelitowych lub jeśli stolec zmienia kolor lub konsystencję, skonsultuj się z lekarzem. Tego typu stolce mogą sygnalizować bardziej rozległe krwawienie w innym miejscu przewodu pokarmowego.

Jeśli wystąpią duże ilości krwawienia z odbytu, zawroty głowy lub omdlenia, należy zwrócić się o pomoc doraźną.

Przyczyny hemoroidów

Żyły wokół odbytu mają tendencję do rozciągania się pod naciskiem i mogą wybrzuszać się lub puchnąć. Obrzęk żył może rozwinąć się z powodu zwiększonego ciśnienia w dolnym odcinku odbytnicy, wynikającego np. z:

 • siedzenia przez dłuższy czas w toalecie,
 • przewlekłej biegunki lub zaparcia,
 • otyłości,
 • ciąży,
 • seksu analnego,
 • diety o niskiej zawartości błonnika.

Hemoroidy są bardziej prawdopodobne wraz ze starzeniem, ponieważ tkanki podtrzymujące żyły w odbytnicy mogą się bardziej osłabiać i rozciągać.

Zapobieganie hemoroidom

Najlepszym sposobem na zapobieganie hemoroidom jest zadbanie o miękkie stolce, aby łatwo przechodziły. Aby zapobiec temu problemowi i zmniejszyć jego objawy, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Jedz potrawy o wysokiej zawartości błonnika – Jedz więcej owoców i warzyw, a także pełnoziarnistego pieczywa. W ten sposób zmiękczasz stolec i zwiększasz jego objętość, co pomoże uniknąć wysiłku, który może spowodować hemoroidy. Dodawaj błonnik do swojej diety powoli, aby uniknąć problemów z gazami.
 • Pij dużo płynów – Pij od sześciu do ośmiu szklanek wody i innych płynów (nie alkoholu) każdego dnia, aby utrzymać miękkość stolca.
 • Rozważ suplementy błonnika – Większość ludzi nie przyjmuje wystarczającej, zalecanej ilości błonnika – 25 gramów dziennie dla kobiet i 38 gramów dziennie dla mężczyzn. Badania wykazały, że suplementy błonnika sprzedawane bez recepty, poprawiają najczęściej występujące objawy i krwawienie przy tego rodzaju problemach. Produkty te pomagają utrzymać stolec miękkim i regularnym. Jeśli korzystasz z suplementów błonnika, pamiętaj, aby codziennie wypijać co najmniej osiem szklanek wody lub innych płynów. W przeciwnym razie suplementy mogą powodować pogorszenie zaparcia.
 • Nie napinaj się – Wstrzymywanie oddechu przy próbie podania stolca powoduje większy nacisk w żyłach w dolnej części odbytnicy.
 • Idź do toalety, jak tylko poczujesz potrzebę – Jeśli poczekasz, aż minie ruch jelita, a chęć zniknie, stolec może stać się suchy i twardszy.
 • Ćwiczenia – Bądź aktywny, aby zapobiec zaparciom i zmniejszyć nacisk na żyły, które mogą pojawić się podczas długich okresów stania lub siedzenia. Ćwiczenia mogą również pomóc w pozbyciu się nadwagi, która może przyczyniać się do powstawania hemoroidów.
 • Unikaj długich okresów siedzenia – Zbyt długie siedzenie, szczególnie w toalecie, może zwiększyć nacisk na żyły w odbycie.

Diagnoza hemoroidów

Lekarz może być w stanie zobaczyć, czy masz hemoroidy zewnętrzne po prostu je obserwując. Testy i procedury diagnozowania hemoroidów wewnętrznych mogą obejmować badanie kanału odbytu i odbytnicy:

 • Badanie doodbytnicze – Podczas badania z lekarz umieszcza nasmarowany palec w rękawiczce w odbytnicy. Badanie tego rodzaju może zasugerować lekarzowi, czy potrzebne są dalsze badania.
 • Oględziny – Ponieważ hemoroidy wewnętrzne są często zbyt miękkie, aby można je było poczuć podczas badania doodbytniczego, lekarz może również zbadać dolną część okrężnicy i odbytu za pomocą anoskopu, proktoskopu lub sigmoidoskopu.

Lekarz może chcieć zbadać całe jelito grube za pomocą kolonoskopii, jeśli:

 • twoje oznaki i objawy sugerują, że możesz mieć inną chorobę układu trawiennego,
 • występują czynniki ryzyka raka jelita grubego,
 • jesteś w średnim wieku i nie wykonywałeś ostatnio tego badania.

Leczenie hemoroidów

Często można złagodzić łagodny ból, obrzęk i stan zapalny hemoroidów za pomocą domowych terapii. Często są to jedyne potrzebne zabiegi.

 • Jedz potrawy o wysokiej zawartości błonnika – Jedz więcej owoców, warzyw i pełnoziarnistego pieczywa. W ten sposób zmiękczasz stolec i zwiększasz jego objętość, co pomoże uniknąć wysiłku, który może pogorszyć objawy istniejących hemoroidów. Dodawaj błonnik do swojej diety powoli, aby uniknąć problemów z gazami.
 • Użyj miejscowych terapii – Zastosuj dostępny bez recepty krem ​​na hemoroidy lub czopek zawierający hydrokortyzon, lub użyj środków zawierających oczar wirginijski.
 • Korzystaj regularnie z ciepłej kąpieli – Mocz obszar odbytu w czystej ciepłej wodzie od 10 do 15 minut dwa do trzech razy dziennie.
 • Utrzymuj obszar odbytu w czystości – Kąp się, najlepiej codziennie, aby delikatnie oczyścić skórę wokół odbytu ciepłą wodą. Unikaj chusteczek na bazie alkoholu lub perfumowanych. Delikatnie wysusz ten obszar ręcznikiem.
 • Nie używaj suchego papieru toaletowego – Aby utrzymać czystość w odbytnicy po wypróżnieniu, użyj wilgotnych chusteczek lub mokrego papieru toaletowego, który nie zawiera perfum ani alkoholu.
 • Zimne okłady – Zastosuj okłady z lodu lub zimne okłady na odbycie, aby złagodzić obrzęk.
 • Zastosuj doustny środek przeciwbólowy – Możesz tymczasowo stosować acetaminofen, aspirynę lub ibuprofen, aby złagodzić dyskomfort.

Dzięki tym zabiegom objawy hemoroidalne często ustępują w ciągu tygodnia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pacjent nie odczuje ulgi w tym czasie lub jeśli wystąpi silny ból albo krwawienie.

Leki na hemoroidy

Jeśli hemoroidy powodują tylko niewielki dyskomfort, lekarz może zalecić kremy, maści, czopki lub poduszki. Produkty te zawierają składniki, takie jak oczar wirginijski lub hydrokortyzon i lidokainę, które mogą łagodzić ból i swędzenie, przynajmniej tymczasowo.

Nie należy stosować steroidowego kremu bez recepty dłużej niż przez tydzień, chyba że zaleci to lekarz, ponieważ może to doprowadzić do rozrzedzenia skóry.

Zewnętrzna trombektomia hemoroidów

Jeśli w zewnętrznym hemoroidzie utworzy się bolesny skrzep krwi, czyli tzw. zakrzepica, lekarz może usunąć skrzepy za pomocą prostego nacięcia i drenażu, co może zapewnić natychmiastową ulgę. Ta procedura jest najskuteczniejsza, jeśli zostanie wykonana w ciągu 72 godzin od wytworzenia skrzepu.

Procedury małoinwazyjne

W przypadku uporczywych krwawień lub bolesnych hemoroidów, lekarz może zalecić jedną z pozostałych minimalnie inwazyjnych procedur. Zabiegi te można wykonywać w gabinecie lekarskim lub w innych placówkach ambulatoryjnych i zazwyczaj nie wymagają znieczulenia.

 • Podwiązanie gumą – Lekarz umieszcza jeden lub dwa maleńkie gumki wokół podstawy hemoroidów wewnętrznych, aby odciąć krążenie krwi. Hemoroidy więdną i odpadają w ciągu tygodnia. Ta procedura jest skuteczna dla wielu osób. Opaska uciskowa na hemoroidy może być niewygodna i może powodować krwawienie, które może rozpocząć się od dwóch do czterech dni po zabiegu, ale rzadko jest ono silne. Czasami mogą wystąpić bardziej poważne komplikacje.
 • Iniekcja (skleroterapia) – W tej procedurze lekarz wstrzykuje roztwór chemiczny do tkanki hemoroidalnej, aby go zmniejszyć. Podczas gdy wstrzyknięcie powoduje niewielki ból lub nie ma go wcale, może być mniej skuteczne niż podwiązanie gumą.
 • Koagulacja (podczerwona, laserowa lub dwubiegunowa) – Techniki krzepnięcia wykorzystują światło lasera, podczerwień lub ciepło. Zmuszają małe, krwawiące, wewnętrzne hemoroidy do stwardnienia i usychania. Podczas gdy koagulacja ma niewiele skutków ubocznych i może powodować niewielki natychmiastowy dyskomfort, wiąże się z większym odsetkiem powracających hemoroidów (nawrotem) niż leczenie opaską.

Zabiegi chirurgiczne na hemoroidy

Jeśli inne procedury nie zakończyły się powodzeniem lub hemoroidy są znacznej wielkości, lekarz może zalecić wykonanie zabiegu chirurgicznego. Operacja może zostać wykonana ambulatoryjnie lub może wymagać noclegu w szpitalu.

Usuwanie hemoroidów – W tej procedurze, zwanej jako hemoroidektomią, chirurg usuwa nadmierną tkankę, która powoduje krwawienie. W takim przypadku można stosować różne techniki. Operację można wykonać za pomocą znieczulenia miejscowego połączonego z sedacją, znieczulenia podpajęczynówkowego lub znieczulenia ogólnego.

Hemoroidektomia – Stanowi najbardziej skuteczny i kompletny sposób leczenia ciężkich lub nawracających hemoroidów. Powikłania mogą obejmować tymczasową trudność w opróżnianiu pęcherza i wynikających z tego infekcji dróg moczowych. Większość osób odczuwa ból po zabiegu, który można łagodzić lekami. Może również pomóc moczenie w ciepłej wodzie.

Zszywanie hemoroidów – Ta procedura, zwana zszywaną hemoroidektomią lub zszytą hemoroidopeksją, blokuje przepływ krwi do tkanki hemoroidalnej. Zazwyczaj stosuje się ją tylko do hemoroidów wewnętrznych. Zszywanie na ogół wiąże się z mniejszym bólem niż hemoroidektomia i umożliwia wcześniejszy powrót do regularnych czynności. W porównaniu z hemoroidektomią, zszywanie wiąże się jednak z większym ryzykiem nawrotu i wypadania odbytnicy – stanu, w którym część odbytnicy wystaje z odbytu. Powikłania mogą również obejmować krwawienie, zatrzymanie moczu i ból, a także rzadko, zagrażające życiu zakażenie krwi (sepsa). Porozmawiaj z lekarzem o najlepszej opcji leczenia w Twoim przypadku.

Przygotowanie się do wizyty u lekarza

Jeśli masz objawy hemoroidów, umów się na wizytę u lekarza. W zależności od objawów przedmiotowych i podmiotowych lekarz może skierować pacjenta do jednego lub więcej specjalistów – w tym lekarza z doświadczeniem w zakresie ochrony zdrowia przewodu pokarmowego, czyli gastroenterologa lub chirurga obszaru okrężnicy i odbytu – w celu oceny i podjęcia właściwego leczenia. Możesz pomóc swojemu lekarzowi w diagnozie, przygotowując się odpowiednio do wizyty. Oto kilka sugestii, które pomogą ci przygotować się na spotkanie.

Pamiętaj o wszelkich ograniczeniach przed spotkaniem. Gdy umówisz się na spotkanie, zapytaj, czy jest coś, co musisz zrobić wcześniej.

 • Zapisz objawy, których doświadczasz i czas, kiedy zostały zauważone.
 • Zapisz kluczowe dane osobowe, w tym typowe zwyczaje na temat wypróżniania i diety.
 • Zrób listę wszystkich leków, witamin i suplementów, które regularnie stosujesz.

W przypadku hemoroidów warto zadać pewne pytania lekarzowi, a w szczególności:

 • Jaka jest prawdopodobna przyczyna moich objawów?
 • Czy mój stan może być tymczasowy czy trwały?
 • Czy jestem narażony na ryzyko powikłań związanych z tym schorzeniem?
 • Jakie podejście do leczenia jest najlepsze w moim przypadku?
 • Jeśli zabiegi, które wypróbujemy najpierw nie zadziałają, co dalej?
 • Czy jestem kandydatem do operacji? Dlaczego tak lub dlaczego nie?
 • Czy są jakieś dodatkowe czynności związane z samoleczeniem, które mogą pomóc?
 • Mam inne problemy medyczne. Jak mogę je leczyć razem z hemoroidami?

Oprócz tych pytań, nie wahaj się zadawać innych, które nasuną ci się już podczas wizyty. Lekarz prawdopodobnie również zada Ci kilka pytań. Bycie gotowym na udzielenie odpowiedzi, może zarezerwować czas na omówienie punktów, na które chcesz poświęcić więcej czasu. Lekarz może zapytać:

 • Kiedy pojawiły się pierwsze objawy?
 • Jak niewygodne są twoje objawy?
 • Jakie są twoje typowe nawyki?
 • Ile błonnika zawiera twoja dieta?
 • Co, jeśli w ogóle, poprawia objawy?
 • Co, jeśli w ogóle, wydaje się pogarszać twoje objawy?
 • Czy ktoś z twojej rodziny kiedykolwiek miał hemoroidy lub raka jelita grubego, odbytnicy lub odbytu?
 • Czy podczas wypróżnień zauważyłaś krew na papierze toaletowym, kapała do toalety lub mieszała się ze stolcem?

W czasie przed wizytą, podejmij kroki w celu zmiękczenia stolca. Jedz więcej produktów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, i rozważ wypróbowanie suplementów błonnika dostępnych bez recepty. Picie od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie może również pomóc zmiękczyć stolce i złagodzić objawy hemoroidów.

Poprzedni artykułBorelioza – Objawy, przyczyny, zapobieganie i leczenie
Następny artykułNiedokrwistość – Objawy, przyczyny i leczenie anemii
Przede wszystkim jestem pasjonatką i propagatorką wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Od wielu lat interesuję się działaniem rozmaitych składników aktywnych, witamin i minerałów, a zwłaszcza ich wpływem na ludzki organizm. Swoją wiedzą farmaceutyczną i doświadczeniem najczęściej dzielę się w formie artykułów prasowych i opracowań, które mam nadzieję pomagają czytelnikom w utrzymaniu pełni zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Swoje artykuły kieruję przede wszystkim do czytelników, którzy szukają jasnych i czytelnych informacji, pozbawionych niestrawnego medycznego żargonu. Prywatnie jestem miłośniczką sportu i aktywnej rekreacji. Uwielbiam kontakt z przyrodą i kocham wszystko, co naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.