Herbata z oregano – Właściwości i zastosowania

0
23830
herbata z oregano
Oregano to wspaniałe zioło lecznicze, które można stosować w formie naparu lub herbaty

Oregano to popularna roślina zielna powszechnie stosowana w kuchni, szczególnie w potrawach śródziemnomorskich. Posiada ono jednak niesamowicie silne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, z których można korzystać na wiele różnych sposobów. Herbata z oregano lub napar można stosować na takie dolegliwości jak stany zapalne, problemy trawienne czy wzmocnienie układu odpornościowego. Oregano znane jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i stanowi także ceniony składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. W tym artykule przybliżamy najważniejsze informacje na ten temat.

Oregano to roślina wieloletnia, należąca do rodziny lebiodki i określana w łacinie jako Origanum vulgare. Znane jest głównie jako charakterystyczna przyprawa, głównie kojarzona z kuchnią włoską. Oregano to jednak także surowiec zielarski, wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Głównym jego składnikiem jest olejek eteryczny zwany olejkiem z oregano lub tymolowym, ponieważ jednym z jego głównych składników aktywnych jest tymol. Ponadto znaleźć w nim można także karwakrol i seskwiterpeny, a także garbniki, flawonoidy, fitosterole, a także kwasy: kawowy, ursolowy i rozmarynowy.

Oregano w zastosowaniach leczniczych

Oregano pochodzi z tej samej rodziny roślin co mięta i znane jest pod kilkoma rożnymi nazwami:

  • lebiodka pospolita,
  • oregano europejskie,
  • oregano greckie,
  • dziki majeranek,
  • majeranek zimowy.

Oregano wykazuje potwierdzone naukowo działanie wykrztuśne, wiatropędne, przeciwbiegunkowe, moczopędne, detoksykujące, dezynfekujące, przeciwbiegunkowe, moczopędne i przeciwskurczowe. Wykorzystuje się je także w postaci olejku eterycznego, m.in. do płukania gardła, przygotowywania kąpieli leczniczych czy leczenia ran. Napar lub herbata z oregano to jedna z wygodniejszych form wewnętrznego zastosowana tego zioła.

Zastosowanie herbaty z oregano

Oregano ma pieprzny i lekko gorzki smak, a przygotowana z niego ​​herbata ma silnie aromatyczny aromat. Jednak większość osób pije ją bardziej ze względu na walory zdrowotne niż smakowe. Tradycyjnie poleca się stosować napar z oregano w celu złagodzenia różnych problemów zdrowotnych, m.in. takich jak:

Ze względu na potencjalne właściwości moczopędne herbata z oregano polecana jest również w celu łagodzenia wzdęć i obrzęków.

Udowodnione zalety picia herbaty z oregano

Chociaż herbata z oregano ma bogatą historię stosowania, która jest pełna rzekomych korzyści zdrowotnych, niewiele badań naukowych na ludziach je potwierdza. Dostępne wyniki dotyczą głównie próbek laboratoryjnych i ekstraktów z oregano, a nie herbaty czy naparu.

Jednak te same badania laboratoryjne sugerują, że oregano zapewnić może poważne korzyści zdrowotne. Wiele z nich związane są z obecnością związków aktywnych, takich jak flawonoidy i kwasy fenolowy. Warto zatem przyjrzeć się bliżej najważniejszym właściwościom, jakie może zapewnić lebiodka pospolita w formie naparu i herbaty.

Działanie przeciwutleniające

Należy przeprowadzić więcej badań na ludziach, aby w pełni zrozumieć potencjalny wpływ oregano na nasze zdrowie. Jednak wiele badań in vitro wykazało, że oregano może blokować szkodliwe działanie substancji w organizmie, zwanych wolnymi rodnikami. Substancje te powodują stres oksydacyjny, który z kolei sprzyja rozwojowi wielu chorób i dolegliwości.

Według wielu poważnych źródeł, stres oksydacyjny może prowadzić do uszkodzenia komórek i zwiększać ryzyko niektórych chorób. Antyoksydacyjne działanie oregano może zmniejszyć nagromadzenie wolnych rodników i wpłynąć na poprawę zdrowia.

Działanie przeciwzapalne

Flawonoidy i związki fenolowe z oregano mogą zmniejszać stany zapalne w organizmie. Dlatego spożywanie tego zioła może pomóc w niektórych stanach zapalnych, takich jak ból mięśni lub stawów, podrażnienie skóry lub suchy kaszel.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

Olejek w oregano może również blokować wzrost mikroorganizmów, w tym niektórych rodzajów szkodliwych bakterii i wirusów. Oznacza to, że ta niezwykła roślina zielna może również odgrywać pewną rolę w leczeniu lub zapobieganiu niektórym rodzajom infekcji.

Badanie przeprowadzone w 2011 roku na ludziach wykazało, że zastosowanie maści zawierającej ekstrakt z oregano pomogło zmniejszyć ryzyko zakażenia rany po zabiegu chirurgicznym poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia bakteryjnego.

Inne badanie z 2011 roku, przeprowadzone w laboratorium wykazało, że olejek eteryczny z oregano był skuteczny przeciwko niektórym wirusom układu oddechowego, w tym takim, które mogą powodować poważne choroby układu oddechowego u dzieci.

Wspomaganie pracy jelit

Warto być ostrożnym względem wszystkich opinii na temat potencjalnych właściwości oregano. Niektóre z nich brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe. Bardzo niewiele badań dotyczy ludzi, a żadne z nich nie dotyczy konkretnie herbaty z oregano.

Nie oznacza to jednak, że picie naparów i herbat z lebiodki pospolitej nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych. Jednak wiele twierdzeń na temat ich zdrowotnych właściwości nie zostało popartych wynikami badań.

Przygotowanie herbaty z oregano

Najłatwiejszym sposobem na zrobienie herbaty z oregano jest zakup gotowej torebki z surowcem zielnym i przygotowanie jej zgodnie z instrukcjami na etykiecie danego produktu. Aby przygotować taką herbatę samodzielnie w domu, można użyć tego samego suszu zielnego, którego używa się do gotowania dań.

Przygotowując herbatkę ziołową z lebodki należy:

  • doprowadzić 1 szklankę wody do wrzenia,
  • wlać wrzącą wodę do szklanki z 2 łyżeczkami suszonego oregano w sitku,
  • odstawić napar na 2–4 ​​minuty,
  • wyjąć sitko z ziołami.

Tak przygotowana herbata może być pita na ciepło i na zimno. Gotowe torebki z oregano można również kupić online.

Czy herbata z oregano może powodować jakieś skutki uboczne?

Oregano ma długą historię bezpiecznego stosowania w kuchni i produktach spożywczych. Większość ludzi nie odczuwa skutków ubocznych spożywania przygotowywanych z niego herbat i naparów. Jeśli jednak wypije się ich zbyt dużo, powiedzmy więcej niż 4 filiżanki dziennie, może rozwinąć się niestrawność.

W rzadkich przypadkach niektóre osoby mogą również dotykać reakcje alergiczne na oregano. Jeśli jest się uczulonym na jakąkolwiek miętę, warto unikać picia herbaty i naparu z oregano, ponieważ można doświadczyć nieprzyjemnych objawów uczulenia.

Informacje końcowe

Jako zioło, oregano oferuje wiele korzyści zdrowotnych. W badaniach naukowych wykazano, że zapewnia działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i zawiera cenne przeciwutleniacze. Nie jest jednak dotychczas zupełnie jasne, w jaki sposób picie przyrządzonej z niego herbaty lub naparu może różnić się od innych sposobów konsumpcji. Wydaje się, że dla większości ludzi może być bardzo cennym wsparciem w zwalczaniu różnych dolegliwości i chorób.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Han X, et al. (2017). Anti-inflammatory, tissue remodeling, immunomodulatory, and anticancer activities of oregano (Origanum vulgare) essential oil in a human skin disease model. DOI: 10.1016/j.biopen.2017.02.005

Gilling DH, et al. (2014). Antiviral efficacy and mechanisms of action of oregano essential oil and its primary component carvacrol against murine norovirus. DOI: 10.1111/jam.12453

Gutiérrez-Grijalva EP, et al. (2018). Flavonoids and phenolic acids from oregano: Occurrence, biological activity and health benefits. DOI: 10.3390/plants7010002

Benito M, et al. (1996). Labiatae allergy: Systemic reactions due to ingestion of oregano and thyme. DOI: 10.1016/S1081-1206(10)63456-4

The history of oregano. (2014). myspicer.com/history-of-oregano/

Oniga I, et al. (2018). Origanum vulgare ssp. vulgare: Chemical composition and biological studies. DOI: 10.3390/molecules23082077

Venkateswara Rao G, et al. (2011). Chemical constituents and biological studies of Origanum vulgare Linn. DOI: 10.4103/0974-8490.81964

Santoyo S, et al. (2014). Antiviral properties of supercritical CO2 extracts from oregano and sage. DOI: 10.1080/10942912.2012.700539

Poprzedni artykułOlejek z drzewa herbacianego na łupież
Następny artykułOlejek arganowy na włosy – Jak stosować
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.