Herbata z ostropestu i jej zalety zdrowotne

2
37491
herbata z ostropestu
Herbata z ostropestu plamistego zapewnia naturalną ochronę zdrowia i urody

Herbata z ostropestu oferuje bezpieczny i naturalny sposób na detoks naszego organizmu. Jest również nieoceniona w kontekście regeneracji wątroby, a także przyczyniania się do zmniejszenia skutków cukrzycy. Ostropest plamisty można kupić w gotowych torebkach albo zmielić nasiona i stworzyć własną mieszankę do zaparzania. Warto zauważyć, że większość ludzi dobrze toleruje ostropest, który nie wywołuje praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Ostropest to wspaniałe zioło, które przede wszystkim wykazuje wiele zalet w zakresie ochrony zdrowia, ale także urody. Co prawda pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, to obecnie można je spotkać prawie na całym świecie. Coraz częściej polecana herbata z ostropestu to jeden z najbardziej popularnych sposobów na regenerację i ochronę wątroby, ale również przynosi organizmowi wiele innych korzyści, które niewątpliwie warto poznać.

Herbata z ostropestu

Ostropest plamisty uważany jest za chwast, ponieważ szybko się rozprzestrzenia i dojrzewa w czasie krótszym niż rok. Należy do rodziny astrowatych, a jego liście są szerokie i posiadają białe żyłki. Po ich zmiażdżeniu uwalnia się biała i lepką mleczna ciecz. Nasiona ostropestu są małe, brązowe i lekko błyszczące. Wszystkie części tej rośliny mogą być wykorzystywane do celów leczniczych.

Biochemiczny profil herbaty z ostropestu

Najbardziej cennym składnikiem herbaty z ostropestu jest sylimaryna, będąca flawonoidem, najlepiej znanym z silnego działania przeciwutleniającego i właściwości przeciwzapalnych. Sylimaryna to w rzeczywistości trzy składniki, które działają synergicznie: sylibinina, silydianina i silicristin. Uznawana jest za składnik leczniczy, pozwalający na regenerację wątroby i pomoc w odzyskaniu zdrowia, również w przypadku początkowych stadiów marskości i zapalenia wątroby.

Herbata z ostropestu plamistego w ochronie zdrowia

Korzyści ze stosowania herbaty z ostropestu w największym zakresie dotyczą działań poprawiających zdrowie wątroby. Niektórzy zalecają stosowanie tego zioła jako pomocy na kaca, ponieważ naturalnie regeneruje komórki tego bardzo ważnego organu. Wykazuje również działanie moczopędne, podobnie do mniszka lekarskiego, co może przyczynić się do zmniejszenia obrzęku i ciśnienia krwi. Ostropest plamisty jest również pomocny w przypadku:

 • prewencyjnej ochrony wątroby,
 • zmniejszenia stanów zapalnych wątroby,
 • zwiększenia odporności organizmu,
 • podniesienia dobrego cholesterolu,
 • zmniejszenia dynamiki podziału komórek nowotworowych,
 • zmniejszenia ryzyka stwardnienia tętnic,
 • poprawy poziomu cukru we krwi,
 • stymulowania pracy komórki nerek,
 • zapobiegania chorobie Alzheimera.

Ostropest plamisty daje możliwość zastosowania jednego z najbardziej skutecznych i naturalnych sposobów na regenerację organizmu i polepszenie swojego zdrowia, bez istotnych skutków ubocznych.

Jak spożywać herbatę z ostropestu

Herbata z ostropestu ma gładką i lekko mleczną konsystencję. Do jej przygotowania warto korzystać z dobrze zmielonych ziaren, gdyż zawarte w nich najbardziej cenne substancje nie rozpuszczają się w wodzie i mogą pozostać na dnie naczynia. Spożywając herbatę z ostropestu plamistego nie należy pozostawiać osadu i można robić dolewki.

Smak herbaty może być nieco gorzki, dlatego można do niej dodać nieco cukru czy substytutów cukru, takich jak ksylitol lub miód. Dla zmiany smaku wiele osób dodaje liście mięty pieprzowej, która pozwala jeszcze lepiej stymulować pracę układu trawiennego. Warto również zauważyć, że zapewnia ona uczucie świeżości i podnosi energię.

Połączenie ostropestu plamistego z mniszkiem lekarskim pozwala na poradzenie sobie z dolegliwościami układu trawiennego, takimi jak rozstrój żołądka, biegunka czy nudności. To wspaniałe zioło dobrze współpracuje również z nagietkiem, poprawiając pracę układu krwionośnego i zmniejszenia dyskomfortu związanego z żylakami.

Korzyści zdrowotne ze spożywania herbaty z ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to wyjątkowe zioło, które jest coraz powszechniej uprawiane w wielu miejscach na całym świecie. Zapewne wiele osób mogło przejść obok niego wiele razy i nawet nie zwrócić na nie swojej uwagi.

To właśnie zawarta w ostropeście sylimaryna czyni go tak wyjątkową rośliną. Związek ten jest naturalnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym, który pozwala skutecznie regenerować uszkodzenia wątroby, spowodowane przez obecność toksyn, a także alkohol, paracetamol, toluen lub inne środki odurzające. W szczególności ostropest plamisty posiada:

 • zdolności do regeneracji komórek wątroby,
 • możliwości regulacji właściwego poziomu glukozy we krwi,
 • działanie przeciwzwłóknieniowe,
 • aktywność przeciwnowotworową,
 • zdolność neutralizowania toksyn,
 • działania hipocholesterolemicznego,
 • właściwości przeciwwirusowych,
 • zdolności przeciwzapalnych,
 • działania ochronnego dla mózgu.

Herbata z ostropestu plamistego a skutki uboczne

Herbata z ostropestu dla większości ludzi jest z reguły zupełnie bezpieczna. Niektórzy ludzie doświadczają jednak reakcji alergicznej, która może obejmować podrażnienie żołądka, nudności i biegunkę. U innych może także wystąpić wysypka. Przy spożywaniu produktów z zawartością ostropestu plamistego należy zachować ostrożność, szczególnie jeśli jesteś uczulony na rośliny z rodziny astrowatych, takie jak ambrozja, chryzantemy, nagietki, rumianek, krwawnik pospolity, czy stokrotki.

Warto również przyjąć zasadę, szczególnie w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych, że stosowanie jakichkolwiek ziołowych środków zaradczych powinno być konsultowane z lekarzem lub dietetykiem. Osoby zmagające się z chorobą nowotworową, często związaną z problemami hormonalnymi, szczególnie w przypadku raka piersi czy prostaty, nie powinny stosować ostropestu plamistego w swojej diecie, ponieważ może on upośledzać gospodarkę estrogenową.

Herbata z ostropestu plamistego nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży lub karmiące matki.

Dawkowanie i przygotowanie herbaty

Zastosuj 1 łyżkę dobrze rozdrobnionych nasion ostropestu plamistego na 1 torebkę herbaty. Parz w 3 szklankach wrzątku przez ok. 20 minut. Przed spożyciem pozwól herbacie przestygnąć do pożądanej temperatury. Spożywaj 1 filiżankę herbaty z ostropestu przed każdym posiłkiem, włącznie z osadem na dnie naczynia.

Kiedy korzystać z ostropestu plamistego

Zastosowanie ostropestu plamistego jest bardzo korzystne dla zwiększania ogólnej kondycji fizycznej. Jednak największe korzyści mogą odnieść osoby cierpiące na zaburzenia czynności wątroby.

Wiele osób korzysta z herbaty z ostropestu w przypadku rekonwalescencji po chorobie nowotworowej, cukrzycy oraz w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu. Przyczynia się on do poprawy funkcji komórek wątroby, a także może naprawić szkody, związane z marskością wątroby spowodowaną nadmiernym spożyciem alkoholu.

Smak ostropestu jest zazwyczaj dobrze tolerowany i dość łatwo łączy się z innymi herbatami ziołowymi, takimi jak mięta. Zioło to jest z reguły dość tanie w porównaniu z wieloma innymi. Ostropest plamisty praktycznie nie posiada efektów ubocznych, z wyjątkiem alergii na ambrozję i inne kwiaty z tej rodziny.

2 KOMENTARZE

 1. Muszę przyznać że w przeszłości trochę nadużywałem i wątroba dała znać o sobie. Zacząłem brać regularnie ostropest i trochę pomogło. Pewnie nie będzie jak nowa, ale da się przynajmniej żyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.