Herbata z pokrzywy – Właściwości i zastosowania

0
10655
herbata z pokrzywy
Herbata z pokrzywy to naturalne remedium na wiele dolegliwości zdrowotnych

Herbata z pokrzywy to wspaniały napój leczniczy, który wykorzystywany jest przez ludzkość od wielu stuleci. Można ją wykonywać zarówno ze świeżych liści rośliny, jak i kupionego w sklepie suszu. Dzięki swoim właściwościom oczyszczającym doskonale wpływa na ogólne samopoczucie oraz wiele różnych funkcji organizmu. Sprawdźmy zatem, dlaczego warto włączyć herbatę z pokrzywy do codziennej diety.

Pokrzywa jest dość dziwnym składnikiem świata natury, gdyż z jednej strony przynosi szkody i ból, a z drugiej jest doskonałym środkiem leczniczym. W celach zdrowotnych wykorzystywana jest od niepamiętnych czasów, na wiele różnych dolegliwości. W średniowieczu roślina ta wykorzystywana była głównie jako skuteczny lek na bóle stawów oraz jako środek moczopędny. Również obecnie korzenie pokrzywy wykorzystywane są często do leczenia problemów z oddawaniem moczu, najczęściej w przypadku powiększonego gruczołem prostaty, a także zakażenia dróg moczowych oraz kataru siennego. Wszystkie te właściwości może zapewnić nam regularnie pita herbata z pokrzywy.

Liście pokrzywy są powszechnie stosowane w leczeniu bólu i zapalenia kości oraz stawów, a także w leczeniu alergii i gorączki. Liście oraz łodygi pokrzywy można wykorzystać jako składnik sałatki, można je również gotować czy wykonywać z nich herbatę. Natomiast korzeń pokrzywy nadaje się jedynie do wyekstrahowania w alkoholu, w celu przygotowania nalewki z pokrzywy. Roślina może wywołać różne skutki uboczne, jednak większość z nich nie ma groźnych objawów. W przypadku ich wystąpienia zawsze należy zgłosić się do lekarza.

Herbata z pokrzywy dobrym źródłem cennych składników

Herbata z pokrzywy może mieć bezpośredni wpływ na pracę nerek, gdyż jest naturalnym lekiem moczopędnym, który zwiększa wydalanie moczu i usuwa kwas moczowy z organizmu. Badania wykazały, że połączenie pokrzywy z bocznią piłowatą może przynieść ulgę u pacjentów, którzy mają problem z oddawaniem moczu. Pokrzywa posiada ponadto wiele korzystnych składników odżywczych, które sprawiają, że jest ona jednym z najpożyteczniejszych ziół, występującym w naszym klimacie. Ponadto, napar z pokrzywy jest bardzo łatwo wykonać samodzielnie, by czerpać z niego jak najwięcej korzyści zdrowotnych.

Głównymi składnikami pokrzywy są flawonoidy, m.in. kwercetyna, kaempferol, a także karotenoidy. Wśród witamin znajdziemy witaminę C, witaminę B oraz witaminę K1, a także triterpeny, sterole i minerały. Jeden gram pokrzywy, zawiera 290 mg wapnia oraz 86 mg magnezu. Dla porównania 10 gramów surowego szpinaku zawiera 10 mg wapnia oraz 8 mg magnezu. Warto zatem częściej sięgać po herbatę z pokrzywy, a także inne jej produkty.

Herbata z pokrzywy – Właściwości i zastosowania dla zdrowia i urody

Herbata z pokrzywy posiada liczne właściwości lecznicze, które w tradycyjnej medycynie ludowej wykorzystuje się już od stuleci. Jednak dopiero stosunkowo niedawno przeprowadzono badania, które jednoznacznie wykazały, że pokrzywa posiada silne właściwości antybakteryjne, a także przeciwgrzybiczne. Dzięki nim, napary z pokrzywy mogą być łatwo dostępnym i tanim sposobem na poradzenie sobie z wieloma problemami zdrowotnymi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości lecznicze pokrzywy.

  1. Remedium na alergie i gorączkę

Katar sienny dotyka milionów ludzi na całym świecie, a herbata z pokrzywy może pomóc w złagodzeniu swędzenia, kichania i temu podobnych objawów. W National College of Naturopathic Medicine przeprowadzono badania, w których pacjenci otrzymywali liofilizowaną formę pokrzywy do leczenia gorączki. Wyniki obserwacji wykazały, że u 58% uczestników badania objawy się zmniejszyły. Ponieważ leki na receptę i bez recepty mogą powodować senność, napady padaczkowe oraz suchość w ustach, to dla osób wrażliwych herbata z pokrzyw wydaje się być doskonałą alternatywą.

  1. Pomoc przy łagodnej hiperplazji prostaty

Właściwości moczopędne herbaty z pokrzywy poprawiają pracę nerek, co w rezultacie redukują negatywne objawy łagodnej hiperplazji prostaty. Dzięki niej poprawia się częstotliwość i intensywność przepływu moczu, a także utrzymuje się właściwy poziom globuliny. W przypadku początkowych problemów z gruczołem krokowym możliwe jest poprawienie funkcji seksualnych. Wyciąg z pokrzywy zawiera cenne związki fitoterapeutyczne, do których należą olejki roślinne, fitosterole oraz fitoestrogeny. Wykazują one działanie przeciwzapalne, regulują peroksydację lipidów, utrzymują 5α-reduktazę na właściwym poziomie, a także chronią pęcherz.

  1. Łagodzenie problemów z wysokim ciśnieniem krwi

Wyniki niektórych przeprowadzonych na zwierzętach badań pokazują, że pokrzywa może skutecznie obniżać ciśnienie krwi. Jednakże efekty te nie zostały jeszcze wykazane w badaniach przeprowadzonych na ludziach. Zdolność pokrzywy do obniżania ciśnienia krwi najprawdopodobniej wynika z jej działania moczopędnego jako naturalnego diuretyku, obniżającego skurczowe ciśnienie krwi. Ponieważ wysokie ciśnienie krwi jest poważną chorobą, przy jego wystąpieniu zawsze należy konsultować się z lekarzem. Pokrzywa może jedynie wspomagać terapię farmakologiczną.

  1. Wsparcie leczenia zapalenia stawów

W 2006 roku w Phytomedicine opublikowano informacje, że olejowe ekstrakty z pokrzywy mogą skutecznie pomagać w zmniejszaniu stanów zapalnych. Wykazano ich znaczny potencjał w leczeniu stawów, jednakże w tej kwestii niezbędne są dalsze badania. Większość doświadczeń wskazuje, że właściwości przeciwzapalne pokrzywy mogą faktycznie pomóc pacjentom, którzy cierpią na artretyzm. Ponadto, badanie opublikowane w czerwcu 2000 roku w Journal of Royal Society of Medicine wykazuje, iż liście pokrzywy mogą zmniejszyć ból osteopatyczny w podstawie kciuka, gdy są stosowane bezpośrednio na obszar dotknięty bólem.

  1. Pokrzywa na odchudzanie

Chociaż nie opublikowano dotychczas żadnych, oficjalnych badań z zakresu zdolności pokrzywy do wspomagania odchudzania, to niewątpliwe posiada ona niezaprzeczalne właściwości oczyszczające. Herbata z pokrzywy doskonale wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, co jest szczególnie ważne podczas procesu utraty wagi ciała. Podczas zmniejszania masy ciała uwalniane są bowiem z tkanek tłuszczowych i mięśniowych odpady procesów metabolicznych, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Regularne spożywanie 3-4 szklanek herbaty z pokrzywy dziennie, wpływa doskonale na zwiększenie metabolizmu i polepszenie apetytu, a także detoksykację organizmu.

  1. Regulacja poziomu testosteronu

W 2014 roku przeprowadzono badanie na myszach, które miało udowodnić szkodliwość działania nikotyny na plemniki. Naukowcy odkryli wtedy, że zwiększenie dawki pokrzywy znacząco zwiększyło ruchliwość, liczebność, a także poprawiło morfologię nasienia. Wpłynęło również na średnicę kanalików nasiennych oraz poziom testosteronu.

Ekstrakt z pokrzywy szczególnie polecany jest kulturystom, gdyż wpływa na utrzymanie wyższego poziomu męskich hormonów. Tym samym, herbata z pokrzywy może pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej oraz wpływać może na lepsze samopoczucie. Jeśli chodzi o libido,  pokrzywa może wpływać na zwiększenie popędu seksualnego, głównie dzięki utrzymaniu nieco wyższego poziomu testosteronu. Właściwości te nie zostały jednak dotychczas w pełni udowodnione i funkcjonują na razie jako pewnego rodzaju hipotezy badawcze.

  1. Pomoc w leczeniu cukrzycy

Wstępne badania wskazują na korzystny wpływ herbaty z pokrzywy na proces leczenia cukrzycy typu II, gdyż może wpływać na utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Nie należy jednak traktować jej jako podstawowego lekarstwa, a w przypadku długotrwałego leczenia, jej włączenie do diety należy konsultować z lekarzem.

  1. Herbata z pokrzywy dla wzrostu włosów i ochrony skóry

Nie ma dotychczas naukowych dowodów czy wiarygodnych wyników badań, które potwierdzałyby skuteczność stosowania herbaty z pokrzywy w zakresie wpływu na wzrost włosów czy eliminowanie trądziku. Jednakże zielarze stosują pokrzywę na te przypadłości, gdyż zawarta w niej krzemionka dawać może zadziwiające efekty pielęgnacyjne. Ma ona przede wszystkim poprawiać krążenie, a tym samym zwiększać dotlenienie i odżywienie komórek skóry. Od wielu lat pokrzywa występuje jako jeden z podstawowych składników wielu szamponów do włosów i innych preparatów pielęgnacyjnych na ich wzmocnienie.

Herbata z pokrzywy może być z powodzeniem stosowania jako płukanka do włosów lub domowa odzywka. Wystarczy jedynie zastosować ją na czyste włosy i pozwolić delikatnie się wchłonąć. Można ją także stosować jako dodatek do stosowanych na co dzień kosmetyków, np. toników do ciała czy balsamów.

Bardzo często ekstrakt z pokrzywy wykorzystuje się w różnego rodzaju maściach lub innych preparatach o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych na rozmaite problemy skórne, takie jak wypryski czy trądzik. Według zwolenników naturalnego leczenia kluczowe znaczenie ma zawarta w pokrzywach duża ilość chlorofilu, która zapewnia właściwości alkalizujące oraz detoksykujące. Dzięki temu herbata z pokrzywy może być skuteczna przy leczeniu trądziku. Liście pokrzywy zawierają cenne bioflawanoidy, takie jak kwercetyna, które mogą łagodzić objawy pokrzywki, ponieważ stabilizują komórki, które skutecznie redukują poziom histaminy.

Pokrzywa – Dawkowanie i konsumpcja

Większość źródeł wskazuje, że picie 3-4 szklanek herbaty z pokrzywy dziennie, pod warunkiem jednoczesnego spożywania wody, jest zupełnie bezpieczne. Suszone liście pokrzywy zazwyczaj wykorzystuje się w dawce 2-4 gramów 3 razy dziennie. Osobom, którym nie pasuje smak i aromat pokrzywy, często zaleca się dodawanie ziela mięty.

Suplementy z zawartością pokrzywy można zakupić pod różnymi postaciami, takich jak suszony susz ziołowy, kapsułki czy nalewka. Dostępne są również kremy z pokrzywy, które najczęściej polecane są na określone problemy dermatologiczne.

Dawka suplementu pokarmowego z pokrzywy uzależniona jest od rodzaju dodatku, który jest preferowany. W przypadku ekstraktu z pokrzywy dawka uzależniona jest od tego, czy pochodzi on z liści, czy też z korzeni rośliny. W przypadku ekstraktu z korzenia pokrzywy należy spożywać ok. 1,5 ml trzy lub cztery razy dziennie. Natomiast w przypadku ekstraktu z liści pokrzywy, należy zażywać ok. 2-5 ml trzy razy na dobę. Jeśli wybrana zostanie nalewka z pokrzywy, to można spożywać 1-4 mililitrów 3-4 razy dziennie.

Istnieją jednak pewne ostrzeżenia przed spożywaniem pokrzywy już bardzo dojrzałej, gdyż może ona zawierać związki szkodliwe dla nerek. Należy zbierać liście, zanim pokrzywa zakwitnie. Można z nich samodzielnie wykonywać silnie zielony sok z pokrzywy. Najczęściej spożywa się go w ilości nie większej niż 3 ml, ze względu na silny smak i wysoką zawartość składników odżywczych. Sok z pokrzywy można wykonać z samych liści lub też z liści i łodyg. Z 4 szklanek liści pokrzywy uzyska się pól szklanki gotowego soku. Można również sok z pokrzywy połączyć z wodą, najlepiej w proporcji dwóch do jednego.

Herbata z pokrzywy – Ostrzeżenia i przeciwwskazania

Herbaty z pokrzywy nie powinny spożywać kobiety w ciąży, ponieważ może ona niekorzystnie wpływać na niektóre funkcje macicy i przyczynić się do poronienia. Lekarze ostrzegają, że osoby cierpiące z powodu chorych nerek, a także z zaburzeniami pracy serca, powinny zachować ostrożność przy stosowaniu herbaty z pokrzywy. W takich sytuacjach jej stosowanie powinno się odbywać pod nadzorem lekarza.

Jedno z badań wskazało, że herbata z pokrzywy może wpływać na podwyższenie poziomu cukru we krwi. Natomiast inne pokazują, że pokrzywa obniża ten poziom. Z tego względu pacjenci z cukrzycą, którzy stosują herbatę z pokrzywy, powinni cały czas kontrolować poziom cukru we krwi.

Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na pokrzywę, dlatego jej spożywanie należy rozpocząć od niewielkich dawek, które stopniowo można zwiększać. Pokrzywa, podobnie jak aspiryna, może powodować rozrzedzenie krwi i zmniejszać jej krzepliwość. Z tego względu niektóre leki mogą niekorzystnie oddziaływać z herbatą z pokrzywy, zmniejszając skuteczność terapii farmakologicznej.

 

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Poprzedni artykułSok z selera – Właściwości odżywcze i zdrowotne
Następny artykułWitamina D – Właściwości i wpływ na organizm
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.