Kasza jaglana z jabłkiem to wspaniała propozycja śniadaniowa, zapewniająca wiele cennych właściwości odżywczych. Zawarte w niej węglowodany zapewniają wiele energii na resztę dnia, a znaczne ilości białka wspomagają proces regeneracji organizmu. Ponadto, można do niej dodawać ulubione składniki, gdyż świetnie komponuje się z wieloma smakami i aromatami.
Kasza jaglana powstaje z prosa, które jest produktem bezglutenowym. Obok komosy ryżowej i amarantusa uważane jest za jedno z “starożytnych ziaren”, pochodzących z okresu jeszcze z przed rozwoju rolnictwa. Formalnie jest trawą uprawną i posiada wiele wspaniałych właściwościach odżywczych. Kasza jaglana zawiera ok. 10-14% białka, a także cenne sole mineralne, takie jak wapń, fosfor, jod, cynk, potas, magnez czy brom. Jest także cennym źródłem witaminy B1 i B2. Włączenie jej do codziennej diety pozwala uzupełniać również dzienne zapotrzebowanie na aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
Oparte na kaszy jaglanej dania są lekkostrawne i mają niewielki wpływ na wahania poziomu cukru we krwi. Uważa się także, ze dieta jaglana jest pomocna dla utrzymania zdrowia serca, a także w przypadku astmy i migren. Ponadto, doskonale wzmacnia pracę jelita grubego i odkwasza organizm. Przyczynia się także do skuteczniejszego pozbywania się toksyn i ułatwia proces odchudzania. Spożywana rano stanowi cenne źródło energii. Dzięki obecności cynku przyczynia się do skuteczniejszej regeneracji organizmu, a obecny w niej krzem wspomaga wzrost włosów i paznokci. Dzięki wspaniałym właściwościom odżywczym, kasza jaglana uważana jest za jedną z najlepszych propozycji śniadaniowych, odpowiednich niemal dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.
Kasza jaglana z jabłkiem – Przepis
Kasza jaglana daje niezliczone wprost możliwości komponowania rozmaitych potraw, nie tylko na słodko. Świetnie sprawdza się jako podstawa dań śniadaniowych, a także obiadów czy deserów. Propozycja z jabłkiem również może przyjmować różne postacie, zależnie od zastosowanych dodatków.
Składniki:
- ok. 50 g kaszy jaglanej,
- mleko lub woda,
- 1 średniej wielkości jabłko,
- garść suszonej żurawiny,
- garść posiekanych orzechów włoskich,
- cynamon,
- opcjonalnie coś do słodzenia, np. miód czy syrop klonowy.
Przygotowanie:
- Kaszę jaglaną należy wypłukać i zalać wodą lub mlekiem w ilości ok. 2,5 raza większej od objętości kaszy.
- Całość gotujemy na wolnym ogniu, aż kasza wchłonie cały płyn,regularnie mieszając – przez ok. 15-20 minut.
- Po ugotowaniu dodajemy tarkowane lub drobno pokrojone jabłko, cynamon i miód lub jakiś syrop.
- Całość posypujemy suszoną żurawiną i orzechami.
Życzymy smacznego i dużo zdrowia!
Chętnie poznamy Wasze opinie na temat naszej propozycji!