Korzeń łopianu jako naturalny detoks dla organizmu

1
22412
korzeń łopianu
Łopian to wspaniała roślina oczyszczająca krew

Co, jeśli opowiemy Wam, że korzenie niektórych roślin działają detoksykacyjnie na krew, układ limfatyczny, a nawet na skórę? Czy bylibyście tym zainteresowani? Jeśli tak, to powinniście przeczytać niniejszy artykuł, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat właściwości i zastosowań jednego z najwspanialszych darów natury. Korzeń łopianu może bowiem zapewnić nam wiele cennych korzyści zdrowotnych i pielęgnacyjnych.

Od tysięcy lat korzeń łopianu doceniany jest na wielu kontynentach, dzięki swojej zdolności oczyszczania krwi, a także schładzania organizmu od wewnątrz. Korzeń łopianu wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwwirusowe, dotyczy to zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części ludzkiego ciała. Według ostatnich badań korzeń łopianu zawiera również kwasy fenolowe, kwercetynę i luteolinę, które są silnymi antyoksydantami wpływającymi na utrzymanie zdrowia i prawidłowych funkcji organizmu.

Podobnie, jak w przypadku mniszka lekarskiego, z którego można zrobić herbatę, tak i tego rodzaju napar może powstać z łopianu. Co więcej, można go znaleźć również w formie suplementów diety lub spożywać podobnie jak warzywa.

Charakterystyka łopianu

Łopian jest rodzajem dwuletnich roślin z rodziny Asteraceae, pochodzących z Azji Północnej oraz Europy. Obecnie można go spotkać również w Stanach Zjednoczonych, gdzie rośnie jako chwast. Natomiast w Japonii łopian zwany jest “gobo” i uprawia się go jako warzywo.

Łopian charakteryzuje się dużymi liśćmi w kształcie serca, natomiast kwiaty występują w kolorach od jasno różowoczerwonych do purpurowych. Roślina ta posiada również zadziory, które przyczepiają się do futra zwierzęcego oraz do ubrań. Korzeń łopianu z zewnątrz jest w kolorze bardzo ciemnego brązu lub wręcz czarnego.

Kłącza łopianu są stosunkowo wąskie i zazwyczaj osiągają długość niewiele ponad pół metra. Składa się przede wszystkim z węglowodanów, olejów lotnych, a także steroli roślinnych, taniny oraz kwasów tłuszczowych.

Jak smakuje korzeń łopianu? Posiada dość przyjemną i chrupką strukturę, a także ziemisty, słodki smak, podobny nieco do korzenia lotosu czy selera. Koniecznie dowiedzcie się więcej na temat korzenia łapaniu i jego właściwości korzystnie wpływających na zdrowie.

Korzeń łopianu – 10 wspaniałych właściwości i korzyści zdrowotnych

Korzyści wynikające ze stosowania korzenia łapaniu są różnorodne i szerokie, które z pewnością mogą zaimponować. Oto niektóre z nich, które poważnie mogą wpłynąć na poprawę skutków ochrony zdrowia, a nawet leczenia.

 1. Oczyszcza krew

W tradycyjnych tekstach, związanych z ziołolecznictwem, korzeń łopianu określany jest mianem „naturalnego oczyszczacza krwi”. Wszystko to dlatego, że stosowano go przede wszystkim do tego, by usunąć toksyny z krwi. Kłącza łopianu posiadają bowiem cenne składniki aktywne, które przyczyniają się do detoksykacji krwi m.in. z metali ciężkich, a tym samym poprawiają stan zdrowia wszystkich narządów ludzkiego organizmu. Wspiera również poprawę krążenia krwi, co przyczynia się także do lepszej kondycji i wyglądu skóry.

 1. Wzmacnia układ limfatyczny

Tak naprawdę układ limfatyczny jest m.in. wewnętrznym systemem organizmu, siecią połączonych naczyń krwionośnych oraz węzłów chłonnych, które mają za zadanie przenoszenie płynu z tkanek do krwi w obrębie całego organizmu. Jeśli masz możliwość wsparcia układu limfatycznego, to pomożesz organizmowi w zapobieganiu różnego rodzaju chorobom i dolegliwościom, a także poważnym problemom zdrowotnym. Zawarte w korzeniu łopianu składniki są w stanie wywołać drenaż limfatyczny i detoksykację. Stanowią one naturalne środki czyszczące dla krwi i wzmacniają efektywność podstawowych funkcji układu limfatycznego.

 1. Naturalny lek moczopędny

Leki moczopędne stymulują nerki i pomagają organizmowi w pozbyciu się nadmiaru płynów, głównie wody i sodu. Korzeń łopianu wykazuje naturalne działanie moczopędne, dzięki czemu może stanowić organiczny środek wspierający organizm w eliminowaniu nadmiaru wspomnianych płynów z organizmu. Podwyższając tempo wydalania moczu, korzeń łopianu może pomóc również skutecznie wyeliminować toksyny z krwi i narządów organizmu. Jeśli jednak masz problemy z utrzymaniem płynów w organizmie, zanim zaczniesz stosować korzeń łopianu, koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

 1. Wzmacnia zdrowie skóry

Przez wieki produkty zawierające w składzie korzeń łopianu przynosiły ulgę dla skóry. Jest on znany ze swojej skuteczności przy leczeniu trądziku, łuszczycy, a nawet wyprysków na skórze. Spożywanie ekstraktów lub kłączy łopianu pomogło również wielu osobom mającym problemy dermatologiczne, a to dzięki jego właściwościom oczyszczającym krew, a także chłodzeniu ciała od wewnątrz.

Badania wykazały, że korzeń łopianu daje możliwość poprawienia klinicznych oznak starzenia się skóry. W 2008 roku przeprowadzono badanie, z którego wynika, iż ekstrakt z łopianu znacząco poprawił metabolizm skóry macierzy pozakomórkowej, co przyczyniło się do znaczącej redukcji zmarszczek. Dlatego właśnie łopian jest coraz częściej wykorzystywany jako składnik kosmetyków, zwłaszcza tych, przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej oraz suchej.

 1. korzeń łopianuObrona przed cukrzycą

Kłącza łopianu zawierają inulinę, czyli rozpuszczalny i prebiotyczny błonnik, który pomaga poprawić trawienie i w ten sposób obniżyć poziom cukru we krwi. To właśnie sprawia, że łopian jest idealnym naturalnym środkiem dla wszystkich tych, którzy chcą w taki sposób kontrolować poziom cukru we krwi.

W tradycji ludowej w wielu zakątkach Europie świeży korzeń łopianu stosowany był właśnie do obniżenia poziomu cukru we krwi, już od wielu pokoleń. Jego skuteczność zależy także od zawartości insuliny, która sprawia, że w szczególności nadaje się on dla cukrzyków. Badania przeprowadzone na zwierzętach dowodzą również tego, że łopian zmniejsza nasilenie powikłań cukrzycy, takich jak retinopatia cukrzycowa.

 1. Walka z nowotworami

Od Średniowiecza europejscy lekarze wykorzystywali łopian w leczeniu chorób nowotworowych, a także chorób skórnych, chorób wenerycznych, jak również problemów związanych z pęcherzem moczowym oraz nerkami. Wielu zielarzy uważa, że korzeń łopianu jest w stanie powstrzymać komórki rakowe przed przerzutami, co czyni tę roślinę potencjalnym naturalnym lekiem przeciwnowotworowym. W rzeczywistości przeprowadzono badania na zwierzętach chorych na raka sutka, okrężnicy oraz trzustki. Ich wyniki są obiecujące i wykazują, iż łopian może być potencjalnie skutecznym lekiem przeciw nowotworom. Należy jednak poczekać na dalsze wyniki badań, które potwierdzą pierwsze tezy.

Jednym z powodów, dla których korzeń łopianu ma potencjalne możliwości zwalczania komórek nowotworowych, jest fakt, że zawiera on arctigeninę. Arctigenin jest lignanem znajdującym się w niektórych roślinach z rodziny Asteraceae, w tym w łopianie większym (łac. Arctium lappa). Wykazano, że substancja ta zwalcza komórki nowotworowe, selektywnie hamując ich proliferację i hamując wytwarzanie poszczególnych białek komórek nowotworowych (NPAT białka).

W innym badaniu uznano, że arctigenina była skuteczna w zakresie neutralizacji ludzkich komórek raka płuc, wątroby i żołądka. Wyniki tych badań potwierdzają to, w co ludzie wierzyli już od lat, a mianowicie, że korzeń łopianu jest naturalnym i skutecznym środkiem przeciwnowotworowym. Nie należy jednak wyciągać zbyt pochopnych wniosków i podejmować samodzielnego leczenia.

 1. Zmniejsza stany zapalne stawów

Korzeń łopianu znany jest ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych, dlatego właśnie pomaga łagodzić stany zapalne stawów. Badania, które zostały opublikowane w International Journal of Rheumatic Diseases wykazały, że wykonany z łopianu napar przyczynia się do redukcji stanów zapalnych i stresu oksydacyjnego u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych, która jest również znana jako choroba zwyrodnieniowa stawów.

Pacjenci, którzy brali udział w tym badaniu, otrzymywali po trzy filiżanki herbaty z korzenia łopianu dziennie, przez okres czterdziestu dni. W tym czasie oceniano ich pod kątem markerów zapalnych, takich jak białko o wysokiej czułości C-reaktywnej. Wyniki tych badań wykazały, że herbata przygotowana z korzenia łopianu może pomóc osobom cierpiącym na zapalenie kości i stawów.

 1. Pomaga przy powiększonej śledzionie

Kłącza łopianu mogą być pomocne przy leczeniu powiększonej śledziony. Śledziona jest bardzo ważnym organem, który jest strażnikiem organizmu chroniące organizm przed zakażeniami, wirusami, a także wszelkiego rodzaju niebezpiecznymi patogenami. Powiększenie tego organu jest wyraźnym znakiem, że system immunologiczny właśnie zwalcza zagrożenie, jednak jednakże ono tak duże, że trudno organizmowi samodzielnie sobie poradzić.

Śledziona jest w stałym kontakcie z krwią, zatem jeśli substancje z łopianu oczyszczają ją z toksyn, działa również korzystnie na ten organ. W ten sposób może pomóc śledzionie poprzez poprawę jakości krwi, jak również zdrowia wątroby, układu krążenia oraz poprzez zwalczanie wewnętrznych stanów zapalnych. Poprawa tych czterech czynników ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia śledziony.

 1. Łagodzenie stanów zapalnych układu oddechowego

Korzeń łopianu może pomóc w pozbyciu się bolesnego zapalenia migdałków. Ostry stan zapalny to rodzaj infekcji, który może prowadzić do poważnego i długotrwałego zakażania szkodliwymi bakteriami. W takim wypadku łopian może być skutecznym środkiem zaradczym, ponieważ przyspiesza gojenie ran, zmniejsza stany zapalne, a także pomaga w złagodzeniu kaszlu oraz bólu gardła.

 1. Doskonałe właściwości pielęgnacyjne

Łopian to częsty składnik naturalnych preparatów regeneracyjnych oraz kosmetyków naturalnych do pielęgnacji skóry i włosów. Doskonale sprawdza się w przypadku nadmiernej łamliwości włosów, a także w celu przywrócenia im naturalnego blasku. Coraz częściej stosuje się olej łopianowy w celu zapobiegania ich wypadaniu oraz przerzedzaniu. Olej z korzenia łopianu pozwala także na naturalną i intensywną regenerację włosów po obciążających zabiegach fryzjerskich. Poleca się go także stosować przy problemach dermatologicznych skóry głowy, takich jak łupież. Pozyskiwany z korzenia olej jest skutecznym środkiem odżywiającym skórę, pozwalającym również na zapobiegnie powstawaniu zmarszczek, a także złagodzeniu zmian trądzikowych.

Korzeń łopianu kontra mniszek lekarski

Dlaczego korzeń łopianu porównuje się do mniszka lekarskiego? Obie rośliny pochodzą z rodziny Asteraceae, a także od wielu lat wykorzystywane są w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie.

Zarówno łopian, jak i mniszek lekarski, pomocne są przy stanach zapalnych skórnych oraz cukrzycy. Obie rośliny są również moczopędne, a to dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy. Mniszek lekarski jest wyjątkowo skuteczny przy oczyszczaniu wątroby oraz ochronie zdrowia kości. Natomiast korzeń łopianu jest skuteczny w zakresie oczyszczania krwi z toksyn, co również przyczynia się do utrzymania zdrowia wątroby.

Łopian pomocny jest również dla zapewnienia zdrowia kości, a zwłaszcza przy ich stanach zapalnych. Mniszek lekarski jest bogaty w błonnik, a także w witaminę A, witaminę C oraz witaminę K. Natomiast korzeń łopianu jest bogaty w błonnik, jak również witaminę B6 oraz potas i magnez.

Historia i interesujące fakty na temat korzenia łopianu

Od tysięcy lat używano korzenia łopianu w Azji oraz w Europie, a ostatnio nawet w Ameryce Północnej. W Japonii korzeń łopianu traktowany jest jako warzywo, które spożywa się w postaci surowej oraz ugotowanej. Natomiast liście łopianu mogą być gotowane, podobnie jak warzywa.

W tradycyjnej medycynie owoce łopianu również są nieustannie wykorzystywane od tysięcy lat. Zazwyczaj stosuje się je przy leczeniu chorób płuc, a także żołądka. Ze względu na swoje możliwości chłodzenia organizmu od wewnątrz korzystnie wpływa na kondycję skóry. W europejskiej medycynie ludowej infuzja nasion była często stosowana jako środek moczopędny, który poprawiał stan zdrowia poprzez wspieranie procesów trawienia, a także eliminacji problemów gastrycznych.

Czy uwierzysz, że inspiracja do stworzenia popularnych rzepów pochodziła od łopianu? W 1941 roku szwajcarski inżynier Georges de Mestral poszedł do lasu na spacer ze swoim psem. Zaczął się zastanawiać czy zadziory, które przyczepiają się do jego ubrania i do sierści psa można w jakiś pożyteczny sposób wykorzystać. Po prawie ośmiu latach badań inżynier pokazał nowy sposób na przyczepienie dwóch pasków tkaniny, gdzie na jednym było tysiące małych haczyków, a na drugim odpowiednia ilość pętelek. Swój wynalazek opatentował w 1955 roku.

Od wieków korzeń łopianu jest stosowany do wspierania zdrowia i wyglądu włosów oraz łagodzenia podrażnień skóry głowy. W wielu krajach olejek z korzenia łopianu jest stosowany do leczenia problemów dermatologicznych, a także zapobiegania wypadaniu włosów, jak również do pozbywania się łupieżu. Najważniejszym faktem jest to, że składniki odżywcze, które pomagają w zachowaniu zdrowia krwi oraz narządów wewnętrznych, mogą również pomóc w poprawie stanu wyglądu włosów oraz skóry głowy.

Jak przygotowywać i stosować korzenie łopianu

Produkty z zawartością korzenia łopianu zawierają surowce w postaci nieprzetworzonej lub suszonej. Świeży korzeń łopianu często można zaleźć w sklepach z azjatyckimi produktami spożywczymi. Poleca się go dodawać do przygotowywanych dań, np. do gulaszu lub jeść w surowej postaci posypane solą morską.

Przed spożyciem kłącza łopianu zawsze muszą być dobrze oczyszczone. W przypadku gdy nie lubimy skórki, można je obrać podobnie jak marchewkę. Suche korzenie można przechowywać na świeżym powietrzu, nawet przez kilka miesięcy, pod warunkiem jednak, że są przechowywane w chłonnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Korzeń łopianu, który jest przetworzony lub pokrojony w plasterki, należy przechowywać w lodówce i spożyć w miarę krótkim okresie czasu.

Suplementy diety z zawartością ekstraktu z korzenia łopianu można nabyć w Internecie lub w sklepach ze zdrowymi i naturalnymi artykułami spożywczymi. Najczęściej spotykane produkty wytwarzane z łopianu to olejek z korzenia łopianu, wysuszony kłącza, nalewki, a także kapsułki z ekstraktem ziołowym oraz herbaty. Standardowa dzienna dawka sproszkowanego korzenia łopianu to jeden do dwóch gramów trzy razy na dobę.

Niektórzy ludzie spożywają korzenie dzikiego łopianu, jednakże niesie to ze sobą pewne ryzyko. Warto pamiętać, że kłącza tej rośliny wchłaniają i gromadzą toksyny z otoczenia. Dlatego też wybierając dziki łopian, należy być absolutnie pewnym, że nie pochodzi on z terenów przemysłowych, gdzie mógłby być narażony na wchłanianie dużej ilości szkodliwych związków z gleby i powietrza. Poza tym, wybierając dziką opcję łopianu, musisz być w stu procentach pewnym, jak wygląda ta roślina, i że na pewno sięgasz po odpowiednią. Ludzie często mylą młode korzenie łopianu z naparstnicą, która jest bardzo trująca. To dość niebezpieczna pomyłka, dlatego warto jednak wybrać opcję zakupu korzenia łopianu w sklepie ziołowym.

Łopian – Możliwe skutki uboczne i kilka słów dotyczących ostrożności

Korzeń łopianu jest generalnie uważany za bezpieczny środek spożywczy, a w krajach azjatyckich spożywa się go dość regularnie. Jednakże kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny unikać rośliny, która może negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Nie powinno się stosować łopianu w przypadku odwodnienia organizmu, gdyż posiada on właściwości moczopędne. Warto również upewnić się, czy nie cierpimy na uczulenie na rośliny z rodziny Asteraceae / Compositae, takie jak stokrotki, chryzantemy, czy nagietki. Reakcje alergiczne w takim przypadku mogą wystąpić przy zastosowaniu wewnętrznym i zewnętrznym.

kwiaty łopianuPonieważ korzenie łopianu są pod względem wyglądu ściśle zbliżone m.in. do korzeni belladonna istnieje ryzyko, że preparaty zawierające łopian mogą być zanieczyszczone tymi potencjalnie niebezpiecznymi ziołami. Dlatego właśnie zawsze należy kupować produkty ze sprawdzonych i znanych źródeł.

Nie odnotowano żadnych niepożądanych reakcji, wynikających z połączenia stosowania łopianu i tradycyjnego leczenia. Nie mniej jednak, w przypadku jakichkolwiek poważnych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, zanim zacznie się stosować korzeń łopianu. Zwłaszcza, jeśli stosuje się leki moczopędne, leki przeciwcukrzycowe, a także leki rozrzedzające krew.

Jeśli poddajesz się zaplanowanej operacji lub innemu zabiegowi chirurgicznemu, to koniecznie na dwa tygodnie przed tym zaprzestań stosowania korzenia łopianu. Może on bowiem przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia krwawienia w czasie zabiegu.

Nie przebadano łopianu pod kątem pediatrycznym, dlatego też korzeni łopianu nie należy podawać dzieciom, chyba że pod ścisłym nadzorem lekarza.

Słowo końcowe

Roślina zwana łopianem nie jest zbyt smaczna, z czym pewnie zgodzi się nawet większość jej zwolenników. Posiada jednak wiele korzystnych właściwości dla organizmu, a także potrafi zwalczyć wiele problemów zdrowotnych. Zwłaszcza, gdy szukasz naturalnego produktu dla poprawy stanu zdrowia lub dla jego utrzymania. Oto przypomnienie, dlaczego warto go stosować:

 • Korzeń łopianu oczyszcza krew, wzmacnia układ limfatyczny, a także jest naturalnym lekiem moczopędnym, jak również wpływa korzystnie na ogólną kondycję skóry. Chroni on również przed cukrzycą, zwalcza nowotwory, łagodzi zapalenia stawów, a także leczy powiększoną śledzionę oraz zapobiega zapaleniu migdałków.
 • Mniszek lekarski i korzenie łopianu mają podobne właściwości. Przede wszystkim dlatego, że pochodzą z tej samej rodziny roślin. Poprawiają zdrowie i wygląd skóry oraz leczą cukrzycę. Mniszek lekarski jest szczególnie pomocny przy oczyszczaniu wątroby oraz ochronie kości. Natomiast korzenie łopianu skutecznie oczyszczają krew z toksyn, co także wpływa korzystnie na wątrobę.
 • Korzenie łopianu można jeść w postaci surowej, gotowanej, a także jako herbatki lub też przyjmować go w formie suplementu diety. Ponadto produkty z łopianu obejmują suszone korzenie, olej, a także nalewkę i wygodne do stosowania kapsułki.
Poprzedni artykułKorzyści zdrowotne i zastosowania oregano
Następny artykułNiesamowite korzyści ze stosowania olejku z krwawnika
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.