Korzeń maca dla kobiet – Korzyści i zastosowania

0
12029
korzeń maca dla kobiet
Korzeń maca może zapewnić kobietom wiele korzyści zdrowotnych

Wiele osób zastanawia się czy korzeń maca dla kobiet jest odpowiednim suplementem diety. Co prawda nie ma jeszcze zbyt wielu wiarygodnych badań na ten temat, jednak w ocenie oprzeć się można na wielowiekowej tradycji Indian. Sprawdźmy zatem czego można się spodziewać po suplementach diety, opartych na tej roślinie.

Korzenie maca dla kobiet? Mieszkańcy Andów od stuleci wykorzystują je w codziennej diecie, uważając ten superfood za korzystny środek do zapobiegania wielu dolegliwościom oraz poprawiania ogólnej kondycji zdrowotnej. Nazywane są również czasem żeńskim żeń-szeniem. Chociaż od tysięcy lat maca jest podstawowym składnikiem roślinnym w diecie mieszkańców Andów, to zachodni naukowcy dopiero niedawno odkryli tą wspaniałą roślinę oraz jej cenne właściwości, które mogą pomóc wielu kobietom. Zdrowie seksualne, poprawa płodności czy też zwalczanie efektów menopauzy, to tylko niektóre z korzyści, jakie nieść może kobietom ta roślina. Przyjrzyjmy się zatem tej roślinie nieco bliżej.

Korzeń maca dla kobiet – Korzyści ze stosowania

Chociaż tak naprawdę spożywanie korzeni maca zapewnić może wiele korzyści zarówno kobietom, jak i mężczyznom, to jednak skupimy się na tej pierwszej grupie. Poniższe właściwości zostały potwierdzone już pewnymi badaniami naukowymi.

  1. Maca normalizuje objawy menopauzy

Korzenie maca były na przestrzeni wielu stuleci przede wszystkim wykorzystywane do uzyskania równowagi hormonalnej. Badania naukowe potwierdzają, że ich wysokie nasycenie składnikami ożywczymi oraz zawartość fitochemikaliów nadają się do wykorzystania w tym celu.

Naukowcy zauważyli, że dodanie korzenia macy do diety kobiet pozwala na zmniejszenie wielu uciążliwych objawów menopauzy. Zaliczyć można do nich między innymi wybuchy gorąca, zaburzenia snu, czy też nocne poty oraz depresję. Podobne badania wykazały, że kobiety, które spożywały korzenie macy, zaobserwowały mniejsze skutki występowania menopauzy.

  1. Korzeń maca wpływa na poprawę funkcji seksualnych

Dysfunkcja seksualna u kobiet może być wywołana wieloma czynnikami. Wpływ na to mogą mieć m.in. wiek, zła dieta czy styl życia. Chociaż medycyna konwencjonalna wykorzystuje leki, które mają na celu zwieszenie pożądania i satysfakcji seksualnej u kobiet, to jednak bardzo często mają one więcej skutków ubocznych niż korzyści.

W jednym z badań sprawdzano skuteczność suplementacyjną korzeni maca, w zakresie redukowania zaburzeń seksualnych u kobiet. Sprawdzono grupę, u której pożądanie seksualne zmniejszyło się w wyniku przyjmowania leków SSRI, czyli środków powszechnie przypisywanych na depresję. Kobiety biorące udział w badaniu cieszyły się poprawą satysfakcji seksualnej przy suplementacji 3 gramów korzenia maca dziennie.

  1. Korzeń maca to naturalny afrodyzjak

Dotychczas przeprowadzono wciąż niewiele badań, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić działania korzenia maca jako naturalnego afrodyzjaku. Pewne przesłanki wskazują jednak, że ta wyjątkowa roślina może być bardzo pomocna w tym zakresie.

Nic zatem dziwnego, że korzenie maca mają wielowiekową reputację jako potężny afrodyzjak. W połączeniu z takimi minerałami jak jod, cynk oraz niezbędne kwasy tłuszczowe, może zrównoważyć hormony płciowe oraz poprawić nastrój. Zrównoważone hormony oraz lepszy nastrój dają większą szansę na szybsze i lepsze osiągnięcie pobudzenia seksualnego.

  1. Związki aktywne z korzenia maca poprawiają nastrój

Niektóre badania żywieniowe dowodzą, że znajdujące się w produktach spożywczych naturalne kwasy tłuszczowe, w tym również w korzeniu maca, są niezbędne do utrzymania dobrego nastroju oraz ogólnego stanu zdrowia mózgu. Badania nad tą wyjątkową rośliną, mające na celu sprawdzenie skuteczności ochronnej dla mózgu, dały naukowcom obiecujące wyniki. Być może dzięki temu istnieje szansa na znalezienie zdrowszej alternatywy dla zachowania funkcji poznawczych.

Zawarte w macy kwasy tłuszczowe wspierają najważniejsze funkcje mózgu, które są odpowiedzialne za stabilizowanie umiejętności analitycznych, a także funkcji poznawczych oraz racjonalnego myślenia. Wielu lekarzy, którzy skoncentrowali się na leczeniu holistycznym, zaleca stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3, które również możemy znaleźć w korzeniu maca. Wybór tego suplementu diety może być pierwszym krokiem w celu złagodzenia pewnych objawów związanych z depresją oraz stresem.

  1. Maca zapewnia lepszą płodność

Bezpłodność jest coraz częściej występującym problemem zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nic zatem dziwnego, że obecnie wiele osób sięga po naturalną alternatywę do zapobiegania niepłodności. Do tej pory przeprowadzono jedynie badania na zwierzętach, ale wyniki są naprawdę obiecujące. Dotychczasowe wyniki potwierdzają wpływ spożywania korzenia maca na płodność, zwłaszcza u kobiet. Przede wszystkim działa poprzez zdolność do zwieszania stężenia luteinizującego hormonu surowicy w przysadce mózgowej. Hormon ten odpowiedzialny jest za płodność, a także inne funkcje w organizmie.

  1. Korzenie maca wpływają pozytywnie na utrzymanie gęstości kości

Wraz z wiekiem u większości kobiet zaczyna występować problem z utrzymaniem prawidłowej gęstości kości. Badania wpływu korzenia maca na objawy menopauzy wykazały, że znacząco zwiększa on markery związane ze zdrowiem układu szkieletowego. Suplement ten może okazać się pomocny dla kobiet, u których w rodzinie występowała osteoporoza, a także dla wszystkich tych, którzy chcą profilaktycznie chronić swoje kości.

  1. Korzeń maca dodaje energii

Korzenie maca są bogate w minerały, witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe oraz białko. Zawarte w nich substancje odżywcze w naturalny sposób wspierają prawidłowy poziom energii oraz wspomagają odzyskiwanie jej w trakcie rehabilitacji. Wiele badań wskazywało na suplementy z korzeniem macy jako dobre uzupełnienie diety sportowców. Rekomendacje oparto właśnie na podstawie właściwości składników odżywczych. Nawet jeśli nie jesteście sportowcami możecie dodać macę do swojej codziennej diety, dzięki czemu zyskacie dodatkową energię na cały dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć o korzeniach maca w kontekście zdrowia kobiet?

Korzenie maca są bezpiecznym, ale silnym składnikiem odżywczym. Dla wtajemniczonych wcale nie jest to zaskakujące, gdyż już od stuleci były one wykorzystywane przez mieszkańców Andów. Niezależnie od tego, czy korzeń maca dla kobiet wykorzystywany jest w celu dodania energii, zwiększenia popędu seksualnego i libido, czy też poprawy gęstości kości, to jest on zawsze smacznym dodatkiem. Wiele osób korzenie maca wykorzystuje na co dzień w koktajlach, sosach czy też zupach lub jako dodatek do pieczywa. Sproszkowany korzeń maca dostępny jest w wielu suplementach, zarówno samodzielnie, jak i z różnymi dodatkami.

Poprzedni artykułJeżyny – Właściwości odżywcze i korzyści zdrowotne
Następny artykułOdżywcza gryka i kasza gryczana
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.