Korzyści zdrowotne z oleju z pestek dyni

7
29793
olej z pestek dyni
Olej z pestek dyni posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych

Stosowanie oleju z pestek dyni staje się coraz bardziej popularne, praktycznie na całym świecie. Jakie korzyści zdrowotne przynosi dieta bogata o ten składnik i czy warto przyjmować go regularnie jako suplement?

Olej z pestek dyni posiada ciemno zielony kolor i jest otrzymywany z tłoczenia surowych lub prażonych pestek, które posiadają bardzo wiele korzyści zdrowotnych, ale również pielęgnacyjnych. Posiada on bogaty orzechowy smak i jest cennym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów i związków blokujących DHT, takich jak beta-sitosterol i delta-7-sterin.

Olej z pestek dyni tłoczony na zimno – Właściwości i zastosowania

Wysokiej jakości olej z pestek dyni jest często używany jako dressing do sałatek, mieszany z świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub z dobrym octem jabłkowym. Może być także używany by doprawić i wzbogacić składnikami odżywczymi zupę, sos i wiele innych potraw. Jednakże nie należy oleju z pestek dyni używać do smażenia lub pieczenia, ponieważ wysoka temperatura niszczy jego delikatną strukturę i pozbawia go najcenniejszych właściwości odżywczych.

Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych korzyści zdrowotnych oleju z pestek z dyni.

  1. Stosowanie przeciw przerostowi prostaty

Przerost prostaty jest obecnie dolegliwością, która dotyka bardzo wielu mężczyzn na całym świecie, najczęściej po 50-ce. Łagodny rozrost gruczołu krokowego powodowany jest najprawdopodobniej działaniem męskiego hormonu dihydrotestosteronu (DHT), przyspieszającego rozmnażanie się komórek prostaty. Powiększenie gruczołu krokowego może prowadzić do problemów i uczucia dyskomfortu przy oddawaniu moczu.

Obecny w dużym stężeniu w nasionach dyni naturalny fitosterol beta-sitosterol pomaga blokować szkodliwe skutki działania DHT, powstrzymując jego negatywny wpływ na pracę prostaty. Olej z pestek dyni posiada również łagodne steroidy – delta-7-sterine, które konkurują z hormonem DHT i prawdopodobnie zapobiegają rozmnażaniu się komórek gruczołu krokowego.

Oprócz tych dwóch substancji blokujących hormon DHT, olej z pestek dyni posiada dużą zawartość przeciwutleniaczy, karotenoidów, kwasów omega-9 i cynku. Związki te pomagają zredukować ryzyko rozwinięcia się syndromu łagodnego rozrostu stercza. Badania wykazały, że dieta z bogatym udziałem oleju z pestek dyni wyraźnie redukuje symptomy i ból, związany z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego, bez żadnych skutków ubocznych. Olej z pestek dyni na prostatę to bardzo łatwy i tani sposób na działanie profilaktyczne, które pozwala zapobiec bardzo poważnym zmianom chorobowym u dojrzałych mężczyzn.

  1. Zapobieganie wypadaniu włosów

Powiększona prostata, jak i skłonność do łysienia u mężczyzn jest prawdopodobnie w dużym stopniu spowodowana przez nadprodukcję DHT. Ten sam beta-sitosterol, delta-7-sterin i inne związki zawarte w oleju z pestek dyni pozwalają hamować negatywny efekt działania hormonu DHT na komórki prostaty, ale jednocześnie zapobiegają wypadaniu włosów.

Niektórzy specjaliści od tradycyjnych metod pielęgnacji rekomendują nakładanie oleju z pestek dyni bezpośrednio na skórę głowy, by zablokować efekt działania hormonu DHT bezpośrednio w jej tkance. Jeżeli jednak nie chcesz posiadać głowy pofarbowanej na zielono lepiej używaj oleju z pestek dyni na przykład jako dressing do sałatek.

  1. Zwalczanie pasożytów jelitowych

Olej z pestek dyni jest tradycyjnie stosowany w zwalczaniu pasożytów jelitowych. Przyjmując na czczo, z rana, posiada niezwykłą zdolność do niszczenia szkodliwych organizmów, na przykład takich jak powszechnie znany tasiemiec, glista czy owsiki. Dawkowanie oleju z pestek dyni w takim przypadku zależy od rodzaju i zaawansowaniu infekcji.

Ważne jest by pamiętać, że paraliż działa tylko ograniczony czas i dlatego powinno się użyć dodatkowo środek przeczyszczający, mniej więcej po godzinie po spożyciu oleju z pestek dyni. W tym celu można użyć oleju rycynowego, dzięki któremu pasożyty zostaną wydalone przez wypróżnienie. Bez zabiegu wymuszonego i pełnego wypróżnienia pasożyty odżyją ponownie.

Generalnie zaleca się, aby kontynuować leczenie przez kilka dni, z kilkoma dniami przerwy, a potem powtórzyć cały proces w ciągu kilku tygodni. Zawarte oleju dyniowym alkaloidy, zwane kukurbitacynami, pozwalają skutecznie uszkadzać układy nerwowe pasożytów przewodu pokarmowego.

Pasożyty jelitowe to wytrwałe małe robaki, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie i energię, a także uważa się, że bardzo duży odsetek ludzi jest nimi nieświadomie zainfekowane. Jeżeli podejrzewasz taki problem u siebie, pamiętaj by skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

  1. Obniżanie ryzyka podwyższonego cholesterolu i chorób układu krążenia

Olej z pestek dyni tłoczony na zimno jest bardzo bogaty w fitosterole, które pomagają redukować zły cholesterol LDL obniżając jego wchłanianie w potrawach, zawierających niekorzystne substancje. Badania pokazują, że wysoki poziom fitosteroli w diecie znacząco obniża wchłanianie szkodliwego cholesterolu i może bardzo korzystnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka choroby serca.

  1. Wspomaganie leczenia artretyzmu

Spożywanie oleju z pestek dyni bardzo korzystnie wpływa na twoje stawy, a kapsułki z tym olejem są bardzo popularnym suplementem na schorzenia związane z ich zapaleniem. Wysoki poziom antyoksydantów, kwasów tłuszczowych i innych składników odżywczych w oleju z pestek dyni pomaga zmniejszać stan zapalne u osób cierpiących na artretyzm.

W rzeczywistości, niektóre badania wykazały bardzo pozytywne skutki spożywania oleju z nasion dyni u osób z artretyzmem, na równi z lekiem o nazwie Indometacyną. Taka kuracja nie przynosi również żadnych negatywnych skutków ubocznych, takich jak podwyższony poziom nadtlenków lipidowych w wątrobie.

  1. Pomoc dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego

Wśród niezliczonej ilości zastosować oleju z pestek dyni jest także pomoc w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Wysokie stężenie kwasów tłuszczowych zmniejsza zapalenie przewodu pokarmowego i wielu ludzi zauważa, że przy regularnym jego spożywaniu, wyraźne zmniejszenie objawów tej przykrej dolegliwości.

Kaloryczność oleju z pestek z dyni

Jedna łyżka oleju z pestek z dyni zawiera około 120 kalorii, przede wszystkim pochodzących z kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9. Potrzebujemy tych kwasów w naszej codziennej diecie, a także wielu innych składników odżywczych w nim zawartych, dlatego nie warto w tym wypadku rozważać kaloryczności tego składnika diety.

Olej z pestek dyni w kuchni

Olej z pestek dyni cechuje się ciemną barwą i charakterystycznym posmakiem i zapachem. Przeznaczony jest do stosowania na zimno i nie należy go nigdy smażyć, ponieważ straci swoje cenne właściwości, a nawet wytworzą się substancje toksyczne dla organizmu.

Olej dyniowy to doskonały dodatek do wielu potraw. Można go stosować do sałatek, surówek, a także do kanapek czy sera. Można go również dodawać do różnego typu deserów i przekąsek.

Olej z pestek dyni w kosmetyce

Olej z pestek dyni może być stosowany do pielęgnacji skóry, doskonale ją nawilżając, poprawiając elastyczność, a także spłycając widoczność efektów starzenia. Może także skutecznie wspomagać leczenie trądziku, łagodzić podrażnienia oraz wspomagać procesy regeneracji skóry. Olej z pestek dyni na twarz to bardzo tani i efektywny sposób na odżywanie, nawilżenie i regenerację cery.

Olejek dyniowy jest dość często stosowanym składnikiem naturalnych preparatów antycellulitowych, a także kosmetyków leczniczych do zmniejszania widoczności blizn i rozstępów. Jego ciemna barwa może mieć wpływ na delikatne przebarwienie pielęgnowanej skóry, dlatego często poleca się stosować go w postaci rozcieńczonej, najlepiej w połączeniu z innym olejkiem naturalnym. Olej z pestek dyni doskonale sprawdza się także podczas pielęgnacji włosów, przyczyniając się do ich wzmocnienia i przywracając naturalny blask. Można go także z powodzeniem stosować na rozdwajające się końcówki włosów.

Gdzie znajdziemy olej z pestek z dyni

Olej wysokiej jakości powinien być 100% naturalny, tłoczony na zimno i najlepiej organiczny. Sałatkowy olej z pestek dyni jest zwykle wątpliwej jakości, ponieważ może być wymieszany z niezdrowymi olejami roślinnymi.

1 łyżeczka 100% naturalnego oleju z pestek z dyni na czczo z rana to zawsze zdrowy początek dnia. Do leczenia problemów zdrowotnych, takich jak powiększenie prostaty, artretyzm czy zespół jelita drażliwego, łyżeczka z każdym posiłkiem przyniesie więcej efektów. Jako alternatywę można również wybrać kapsułki z jego zawartością.

Olej z pestek dyni jest bardzo wrażliwy na światło oraz ciepło, dlatego najlepiej jest trzymać go w lodówce. Tak przechowywany będzie nadawał się do użycia przez co najmniej kilka miesięcy. Z kolei kapsułki można spokojnie przechowywać w szufladzie z dala od światła.

Olej z pestek dyni – Opinie

Przyjmując regularnie olej z pestek dyni mamy szansę poprawić wiele aspektów naszej kondycji zdrowotnej. Oprócz pozytywnych efektów na prostatę i wypadanie włosów, szeroka gama składników odżywczych zawartych w oleju jest także korzystna w innych obszarach. Przede wszystkim podnosi naszą odporność, poprawia koloryt skóry oraz zmniejsza stany zapalne i podrażnienia skórne.

Większość osób regularnie stosujących olejek dyniowy bardzo chwali sobie uzyskiwane efekty. Produkt ten sprawdza się zarówno jako codzienny dodatek do wielu różnych potraw, jak również łatwy do stosowania suplement lub kosmetyk naturalny. Istotną zaletą olejku jest jego łatwa dostępność i względnie niska cena.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Axford, S., Mutton, O., & Adams, A. (1991, April). Beyond pumpkin seeds. The British Journal of Psychiatry, 158(4), 573. bjp.rcpsych.org/content/158/4/573.1

Cho, Y. H., Lee, S. Y., Jeong, D. W., Choi, E. J., Kim, Y. J., Lee, J. G., & Cha, H. S. (2014). Effect of pumpkin seed oil on hair growth in men with androgenetic alopecia: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017725/

El-Mosallamy, A. E., Sleem, A. A., Abdel-Salam, O. M., Shafflie, N., & Kenawy, S. A. (2012, February). Antihypertensive and cardioprotective effects of pumpkin seed oil. Journal of Medicine and Food, 15(2), 180-190. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2208206%208

Gossell-Williams, M., Hyde, C., Hunter, T., Simms-Stewart, D., Fletcher, H., McGrowder, D., & Walters, C. A. (2011, October). Improvement in HDL cholesterol in postmenopausal women supplemented with pumpkin seed oil: Pilot study. Climacteric, 14(5), 558-564
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21545273

Hong, H., Kim, C-S., & Maeng, S. (2009). Effects of pumpkin seed oil and saw palmetto oil in Korean men with symptomatic benign prostatic hyperplasia. Nutrition Research and Practice, 3(4), 323-327. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2809240/

Morrison, M. C., Mulder, P., Stavro, P. M., Suárez, M., Arola-Arna, A., van Duyvenvoorde, W., & Kleemann, R. (2015, September 25). Replacement of dietary saturated fat by PUFA-rich pumpkin seed oil attenuates non-alcoholic fatty liver disease and atherosclerosis development, with additional health effects of virgin over refined oil. PLoS ONE, 10(9), e0139196. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2640576%205

Nishimura, M., Ohkawara, T., Sato, H., Takeda, H., & Nishihira, J. (2014, January-March). Pumpkin seed oil extracted from cucurbita maxima improves urinary disorder in human overactive bladder. Journal of Traditional and Complementary Medicine, 4(1), 72-74.

Retrieved from ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032845/

Poprzedni artykułOlej rycynowy na twarz – Stosowanie i efekty działania
Następny artykułKorzyści stosowania oleju palmowego dla skóry i włosów
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

7 KOMENTARZE

  1. Mojemu koledze żona każe pić olej z pestek dyni codziennie. Podobno ma wpływ na zmniejszenie gruczołu prostaty. Ma ktoś takie doświadczenia?

  2. Olej z pestek dyni niektórych dużych firm śmierdzi olejem rybnym, czego nie można powiedzieć o olejach z innych małych lokalnych firm tłoczących oleje

  3. Olej z pestek dyni sprawdza się świetnie. Zamawiam w sklepie i jestem bardzo zadowolona, pomógł mi w walce z trądzikiem dużo lepiej niż wszelkie kremy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.