Kukurydza to bardzo popularne ziarno, wykorzystywane przez Indian już 3000 lat p.n.e.. Roślina ta do Europy trafiła dopiero w XV wieku, jednak z czasem stała się niezwykle popularnym składnikiem diety. Obecnie uznawana jest za jedną z najważniejszych roślin uprawnych na świecie, zapewniających doskonałe właściwości odżywcze.
Korzyści zdrowotne, wynikające ze spożywania kukurydzy, to m.in. wspomaganie kontroli nad cukrzycą, zapobieganie chorobom serca, obniżenie ciśnienia kwi i zapobieganie wad cewy nerwowej w chwili urodzenia. Kukurydza jest jednym z najbardziej popularnych zbóż na świecie i stanowi podstawę codziennej diety w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach afrykańskich. Ziarna kukurydzy są tą częścią rośliny, która posiada większość składników odżywczych.
Kukurydza – Wartości odżywcze
Kukurydza, nie tylko dostarcza niezbędnych kalorii dla zdrowego, codziennego metabolizmu, ale jest również bogatym źródłem witaminy A, B, C, D, E oraz wielu mikroelementów, m.in. sodu, potasu, magnezu, żelaza, fosforu, miedzi, wapnia, selenu i cynku. Wysoka zawartość błonnika zapewnia, że może odgrywać istotną rolę w zapobieganiu chorobom układu pokarmowego, takim jak zaparcia i hemoroidy, oraz nowotwór jelita grubego. Występujące w kukurydzy antyoksydanty działają jako substancje przeciwnowotworowe, które również mogą zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera. To wyjątkowe zborze dostarcza także cennych kwasów omega-3. 100 g świeżych ziaren kukurydzy zapewnia organizmowi ok. 365 kcal energii. 60 – 70 % wagi surowca stanowi skrobia, a pozostała część to w większości błonnik i białko.
Kukurydza – Właściwości i korzyści zdrowotne
Kukurydza zapewnia wiele korzyści dla zdrowia, z powodu obecności wysokiej jakości składników odżywczych. Poza tym jest smacznym dodatkiem do każdego posiłku, bogatym w cenne fitochemikalia, wspomagające ochronę przeciw wielu chorobom. Niektóre z dobrze zbadanych i powszechnych działań zdrowotnych kukurydzy są wymienione poniżej.
Bogate źródło kalorii
Kukurydza jest bogatym źródłem kalorii i jest podstawą codziennej diety w wielu populacjach na świecie. Potencjał kaloryczny kukurydzy osiąga jeden z najwyższych wskaźników wśród zbóż, dlatego jest często stosowana do szybkiego przyrostu masy ciała. W połączeniu z łatwością i elastycznością warunków wzrostu kukurydzy, to właśnie wysoka zawartość kalorii sprawia, że ma kluczowe znaczenie dla przetrwania wielu ludzi na świecie.
Zmniejszanie ryzyka rozwoju raka jelita grubego i hemoroidów
Zawartość błonnika w jednej filiżance kukurydzy zapewnia ok. 18 % dziennej zalecanej ilości. Składnik ten pomaga w łagodzeniu problemów trawiennych, takich jak zaparcia i hemoroidy, a także zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Błonnik od dawna jest znany jako podstawowy składnik diety, zapewniający zdrowie układu trawiennego, jednak często brakuje go w codziennej diecie. Pomaga on w uzyskaniu optymalnego rytmu wypróżnień, stymuluje ruchy perystaltyczne, a nawet produkcję soku żołądkowego i żółci. Wspomaga także proces odchudzania.
Bogate źródło witamin
Kukurydza jest bogata w witaminy z grupy B, zwłaszcza tiaminę i niacynę. Tiamina jest niezbędna do utrzymania zdrowia układu nerwowego i funkcji poznawczych. Niedobór niacyny prowadzi do pelagry, choroby charakteryzującej się biegunką, demencją i zapaleniem skóry, która jest powszechnie obserwowana u pacjentów niedożywionych.
Kukurydza jest także dobrym źródłem kwasu pantotenowego, który jest niezbędny dla prawidłowego wykorzystania witamin, białek, węglowodanów i lipidów w organizmie. Niedobór kwasu foliowego u kobiet w ciąży może prowadzić do urodzenia dzieci z niedowagą, a także może prowadzić do wad cewy nerwowej u noworodków, a kukurydza zapewnia znaczny procent dziennego zapotrzebowania na tą witaminę. Ziarna kukurydzy są także bogate w witaminę E, która stanowi naturalny przeciwutleniacz, niezbędny do prawidłowego wzrostu, regeneracji i ochrony organizmu przed chorobami.
Dostarczanie niezbędnych składników mineralnych
Kukurydza zawiera liczne minerały, które pozytywnie działają na organizm w bardzo zróżnicowany sposób. Fosfor wraz z magnezem, manganem, cynkiem, żelazem i miedzią, występują we wszystkich odmianach kukurydzy. Zawiera ona także pierwiastki śladowe, takie jak selen, które są trudne do znalezienia w większości normalnych diet. Fosfor jest niezbędny do regulacji normalnego wzrostu, zdrowia kości i optymalnego funkcjonowania nerek. Z kolei magnez jest konieczny dla utrzymania normalnej akcji serca i zwiększenia wytrzymałości kości.
Zapewnienie właściwości przeciwutleniające
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Cornella, kukurydza jest bogatym źródłem antyoksydantów, które zwalczają rakotwórcze wolne rodniki. W rzeczywistości, w przeciwieństwie do wielu innych produktów spożywczych, gotowanie zwiększa ilość użytecznych przeciwutleniaczy w kukurydzy cukrowej.
Kukurydza jest bogatym źródłem związków fenolowych o nazwie kwas ferulowy, środka anty-rakotwórczego, który okazał się być skuteczny w zwalczaniu nowotworów piersi, a także raka wątroby. Antocyjany, bogato obecne w fioletowej odmianie kukurydzy, również działają jako eliminator rakotwórczych wolnych rodników. Przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko rozwoju wielu najbardziej niebezpiecznych form nowotworów, także ze względu na zdolność do indukowania apoptozy w komórkach nowotworowych i pozostawiania zdrowych komórek.
Ochrona serca
Według badaczy potwierdza, że olej z kukurydzy posiada przeciwmiażdżycowy wpływ na organizm i obniżanie poziomu cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejszanie ryzyka rozmaitych chorób sercowo-naczyniowych. Olej kukurydziany jest dobrym sposobem na poprawę zwiększenia wydolności serca, co wynika z faktu, że zboże to ma optymalne połączenia kwasów tłuszczowych. Zmniejsza także szanse zatorów w tętnicach, zmniejsza ciśnienie krwi i zmniejsza zmiany prowadzące do zawału serca i udaru mózgu.
Zapobieganie anemii
Kukurydza zapobiega niedokrwistości, spowodowanej niedoborem witamin i żelaza. Niedobór żelaza jest jedną z głównych przyczyn anemii.
Obniżanie poziomu LDL
Według Journal of Nutritional Biochemistry używanie oleju kukurydzianego obniża poziom cholesterolu LDL w osoczu przez zmniejszenie absorpcji cholesterolu w organizmie. Jak już wspomniano wcześniej, zmniejszenie stężenia cholesterolu frakcji LDL, nie oznacza zmniejszenia poziomu cholesterolu HDL, który jest uważany za “dobry cholesterol” i może zapewniać wiele korzystnych skutków dla organizmu, w tym zmniejszenia ryzyka choroby serca, zapobiegania miażdżycy i neutralizowania wolnych rodników.
Dostarczenie witaminy A
Żółta kukurydza jest bogatym źródłem beta-karotenu, który w organizmie tworzy witaminę A, będącej z kolei substancją niezbędną dla utrzymania dobrego wzroku i prawidłowej kondycji skóry. Witaminy A mogą być toksyczne w przypadku nadmiaru, dlatego pochodząca z przemiany beta-karotenu jest najlepszą odmianą. Witamina ta jest również korzystna dla zachowania zdrowia skóry i błon śluzowych, a także wzmocnienia układu immunologicznego.
Kontrola cukrzycy i nadciśnienia
W ostatnich dziesięcioleciach wielu ludzi na świecie cierpi z powodu cukrzycy. Chociaż dokładnego mechanizmu jej powstawania nie można jeszcze ustalić, to na ogół przyjmuje się, że w znacznej mierze zależy od sposobu odżywiania. Jedzenie owoców i warzyw ekologicznych, takich jak kukurydza, uważane jest za powrót do starszego typu diety i związane jest z obniżonym ryzykiem cukrzycy.
Badania wykazały, że spożywanie ziaren kukurydzy pomaga w leczeniu cukrzycy insulinoniezależnej (NIDDM) i jest skuteczne przeciwko nadciśnieniu, ze względu na obecność fitochemikaliów fenolowych. Może również lepiej regulować wchłanianie i wydzielanie insuliny w organizmie, co może pomóc chorym w prowadzeniu normalniejszego trybu życia.
Zapewnienie korzyści kosmetycznych
Skrobię kukurydzianą stosuje się do wytwarzania wielu produktów kosmetycznych, a także może być stosowana miejscowo do łagodzenia wysypek skórnych i podrażnień. Produkty z kukurydzy można stosować w celu zastąpienia rakotwórczych produktów z ropy naftowej, które są głównymi składnikami wielu drogeryjnych preparatów kosmetycznych. Wciąż liczne kremy do pielęgnacji skóry zawiera wazelinę, która często może blokować pory i powodować pogorszenie kondycji cery. W kosmetykach naturalnych alternatywę może stanowić właśnie skrobia.
Jak wybrać i przechowywać kukurydzę
Kukurydza jest łatwo dostępna praktycznie na wszystkich rynkach na świecie. Zawsze dobrze jest spożywać świeżą, jednak mrożona może być również dobrym wyborem. Kupując świeżą, warto upewnić się, że ziarno nie jest wysuszone. Kolby powinny być okryte zielonymi liśćmi, a włosy powinny być nieco wilgotne. Struktura ziaren powinna być zwarta.
Świeże ziarna należy spożyć w ciągu kilku dni, aby zapewnić im dobry smak i optymalne właściwości odżywcze. Do przechowywania świeżych ziaren można zachować łuski kolby i przechowywać w szczelnych zbiornikach w lodówce.
Kukurydza – Szybkie pomysły jak spożywać
Wielu konsumentów wskazuje żeby przed gotowaniem kolbę włożyć na jakiś czas do lodowatej wody. Świeżą kukurydzę na ogół gotuje się ok. 10 – 15 minut, gdyż po dłuższym czasie może stwardnieć. Najczęściej do wody dodaje się cukier lub mleko.
Gotowana na parze: Oczyść świeże ziarna i gotuj je w pojemniku wypełnionym wodą. Dodaj masło i sól do gotowanej kukurydzy, dla dodatkowego smaku.
Zupy i sałatki: Dodaj gotowane ziarna kukurydzy do sałatek i zup. Wymieszaj z pokrojoną cebulą, pomidorami i sałatą. Dopraw solą, pieprzem, sokiem z limonki i oliwą z oliwek.
Kilka słów ostrzeżenia
Niestety, kukurydza jest rośliną szczególnie często modyfikowaną genetycznie, w celu zwiększenia wydajności jej upraw. Chcąc uniknąć spożywania produktów GMO warto przed kupnem sprawdzać oznaczenia na etykietach.
Kukurydza zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych, dlatego nadmierne spożywanie kukurydzy lub oleju kukurydzianego może być niebezpiecznie dla osób przewlekle chorych. Ponadto, kukurydza jest często przekształcana w syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, który stosowany jest jako tani środek słodzący. Jest to produkt nawet gorszy niż cukier stołowy i może być przyczyną otyłości, a także negatywnie wpływać na poziom cukru we krwi. Występuje on w wielu sztucznie słodzonych produktach spożywczych i syropach, których warto unikać.
Kukurydza jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych i błonnika. Posiłek bogaty w kukurydzę może pomóc w zapobieganiu wielu chorób i dolegliwości. Więc zacznij ją jeść od dzisiaj!
Do Hiszpanii przywiózł ją na swoim statku Krzysztof Kolumb. W Meksyku, gdzie znana jest od bardzo dawna, przyrządza się z niej różne potrawy. Mieszkańcy tego rejonu świata mają niski poziom cholesterolu we krwi, a choroby serca zdarzają się u nich niezwykle rzadko. Być może jest to zasługa wysokiego spożycia tego produktu. Kukurydza jest bowiem bardzo zdrowa – jedna kolba słodkiej gotowanej kukurydzy dostarcza zaledwie 90 kcal, dużo zaś błonnika pokarmowego, potasu i witaminy A.
Błonnik pokarmowy zapobiega zaparciom i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.
Potas wpływa na utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu oraz prawidłowego rytmu serca, co zmniejsza ryzyko udaru mózgu i zawału serca.