Domowe metody i leki na endometriozę

0
6341
leki na endometriozę
Endometrioza wiąże się często z bolesnymi objawami, które można łagodzić domowymi sposobami

Endometrioza to zaburzenie dotykające narządy rozrodcze kobiet, w których endometrium, czyli tkanka wyściełająca wnętrze macicy, rośnie poza macicą. Najczęściej rozrasta się w tkance wyściełającej miednicę, jajniki i jajowody. W ciężkich przypadkach może rozprzestrzeniać się za układ rozrodczy. W niniejszym artykule wskazujemy na najczęściej wykorzystywane leczenie naturalne i domowe leki na endometriozę.

Najczęstszym objawem endometriozy jest ból miednicy, szczególnie w okresie menstruacyjnym. Zamiast denerwującego skurczu podczas miesiączki, kobiety z endometriozą często doświadczają silnego bólu, który może być trudny do opanowania. Inne objawy to przede wszystkim:

 • ból podczas stosunku,
 • ból podczas oddawania moczu i wypróżnienia,
 • nadmiernie obfite krwawienie podczas okresu,
 • biegunka,
 • zaparcia,
 • wzdęcia,
 • zmęczenie.

Znalezienie ulgi od objawów jest ważne dla kobiet próbujących poradzić sobie z tym stanem, szczególnie jeśli plan leczenia nie został jeszcze dokładnie opracowany. Na szczęście istnieje wiele domowych środków, których można użyć, aby dość szybko zmniejszyć uciążliwe objawy.

Domowe leki na endometriozę

Na wstępnie należy wskazać, że nie da się wyleczyć endometriozy domowymi sposobami. Monza natomiast łagodzić jej objawy, dzięki czemu codzienne życie nie będzie wiązać się z uciążliwymi dolegliwościami. Poniżej wskazujemy na najbardziej popularne i naturalne leki na endometriozę.

 1. Ciepłe okłady

Jeśli objawy endometriozy się nasilają i potrzebna jest ulga, ciepło jest jednym z najlepszych domowych środków, jakie ma się do dyspozycji. Ciepłe okłady mogą pomóc rozluźnić mięśnie miednicy, co może zmniejszyć skurcze i ból. Do skutecznego leczenia skurczów można stosować ciepłe kąpiele, butelki z gorącą wodą, termofory lub koce grzewcze.

 1. Leki przeciwzapalne OTC

Niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty mogą zwykle dość szybko uwolnić od bolesnych skurczów wywołanych przez endometriozę. Warto jednak zawsze skonsultować ich stosowanie z lekarzem. Najczęściej należy je przyjmować wraz z jedzeniem lub piciem, aby zapobiec dolegliwościom żołądkowym i wrzodom, a także nie używać ich dłużej niż tydzień.

 1. Olej rycynowy

Olej rycynowy w leczeniu endometriozy jest używany od setek lat. Można go stosować na samym początku, kiedy najpierw odczuwa się skurcze, aby pomóc organizmowi pozbyć się nadmiaru tkanek. Ważne jest, aby tę technikę stosować tylko przed miesiączką, a nie w czasie jej trwania.

Olej rycynowy należy wmasować bezpośrednio w brzuch. Można również zmieszać go z kilkoma kroplami relaksującego olejku eterycznego, takiego jak olejek lawendowy, aby skuteczniej rozluźnić mięśnie miednicy. Poleca się często nałożyć go na ciepły kompres, aby go następnie umieścić na brzuchu.

 1. Kurkuma

Kurkuma wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, które mogą być korzystne dla kobiet z objawami endometriozy. Może być również stosowana do długoterminowego leczenia endometriozy. Niektóre badania wykazały, że może mieć nawet zdolność hamowania wzrostu tkanki endometrium.

Czasami poleca się stosować kapsułki kurkumy lub przyrządzić herbatę z kurkumy, gotując jedną filiżankę wody i dodając łyżeczkę kurkumy oraz proszku imbirowego. Do całości można również dodać miód i cytrynę. Taki napój należy pić 3 razy dziennie, gdy doświadcza się objawów endometriozy oraz przynajmniej raz dziennie, dla utrzymania efektów.

 1. Żywność przeciwzapalna

Dieta nie zapewni szybkiego złagodzenia objawów, ale może pomóc w leczeniu endometriozy w perspektywie długoterminowej. Unikając pokarmów powodujących stany zapalne i zwiększając ilość pokarmów o właściwościach przeciwzapalnych w codziennej diecie, można zmniejszyć objawy w przyszłości.

Żywność i inne produkty, których należy unikać, to przede wszystkim:

 • nabiał,
 • przetworzona żywność bogata w rafinowane cukry,
 • kofeina,
 • alkohol.

Żywność, która może łagodzić objawy endometriozy obejmuje takie produkty jak:

 1. Masaże miednicy

Masowanie mięśni miednicy może pomóc je rozluźnić i zmniejszyć stan zapalny oraz redukować skurcze. Stosowanie kilku kropli wysokiej jakości olejku lawendowego może pomóc w dalszym rozluźnieniu mięśni. Poleca się delikatnie masować dotknięty dolegliwościami obszar każdorazowo przez 10 do 15 minut.

Masaże miednicy powinny być stosowane tylko przed cyklem miesiączkowym, ponieważ w innym wypadku może zaostrzać objawy.

 1. Herbata imbirowa

Niektóre kobiety z endometriozą doświadczają uciążliwych nudności. Imbirowa herbata jest jednym z najlepszych domowych środków do łagodzenia tego rodzaju dolegliwości. dostępne wyniki badań wykazały, że jest bezpieczna i skuteczna w tym zakresie.

Gotową herbatę imbirową można kupić w supermarketach i sklepach spożywczych. Można ją jednak także przygotować ze świeżego imbiru, zalewając posiekany drobno korzeń. Herbatę imbirową dla łagodzenia mdłości należy pić 2 do 3 razy dziennie.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli odczuwa się ból miednicy, ból podczas seksu lub przechodzi się ciężkie lub nietypowe miesiączki, należy umówić się na wizytę u lekarza ginekologa. Lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie miednicy i może zlecić badanie ultrasonograficzne. Uzyskane wyniki mogą pomóc opracować odpowiedni plan leczenia endometriozy. Ponieważ endometrioza może powodować bezpłodność, należy również skonsultować się z lekarzem, jeśli planuje się zajść w ciążę.

Zabiegi zalecane przez lekarza mogą obejmować:

 • leki przeciwbólowe, które należy przyjmować w czasie okresu,
 • terapię hormonalną, która może spowolnić wzrost endometrium i zmniejszyć objawy choroby,
 • operację, polegającą na usunięciu tkanki endometrium,
 • histerektomię, która jest operacją usunięcia macicy i szyjki macicy.

Uwagi końcowe

Endometrioza może powodować bolesne objawy, które są trudne do opanowania. Omówione powyżej domowe środki zaradcze i leki na endometriozę mogą pomóc w łagodzeniu jej objawów, ale najlepiej stosować je w połączeniu z innymi opcjami leczenia zaleconymi przez lekarza.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Lete I, et al. (2016). The effectiveness of ginger in the prevention of nausea and vomiting during pregnancy and chemotherapy. DOI: 10.4137/IMI.S36273

Mayo Clinic Staff. (2016). Endometriosis: Self-management. mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/manage/ptc-20236461

Valiani M, et al. (2010). The effects of massage therapy on dysmenorrhea caused by endometriosis. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3093183/

Yeung P, et al. (n.d.). The anti-inflammatory and elimination diet for adults living with endometriosis. obgyn.slu.edu/uploads/centerforendo/Combined%20Anti-Inflammatory%20and%20Elimination%20Diet%20for%20Adults%20Living%20with%20Endometriosis%20booklet.pdf

Zhang Y, et al. (2013). Curcumin inhibits endometriosis endometrial cells by reducing estradiol production. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941414/

Poprzedni artykułImbir na odchudzanie – Zalecenia i działanie
Następny artykułKasza jaglana dla diabetyków – Porady i wskazówki
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.