Łojotokowe zapalenie skóry – Objawy, przyczyny i leczenie

0
15417
łojotokowe zapalenie skóry
Łojotok skóry to rodzaj dermatozy, która występuje głównie w okolicach twarzy i skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry jest dość często występującym schorzeniem skóry, które dotyka głównie skóry głowy. Powoduje łuskowate plamy, zaczerwienioną skórę i uporczywy łupież. Objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą również występować na innych obszarach ciała, np. na twarzy, często na bokach nosa, powiekach i brwiach, a także uszach czy na klatce piersiowej. W niniejszym artykule przybliżamy informacje na temat objawów tej choroby, przyczyn, czynników ryzyka oraz sposobów leczenia.

Łojotokowe zapalenie skóry to dość tajemnicza dolegliwość, która może ustąpić bez leczenia. Może tajże wymagać wielu powtarzających się terapii, zanim jakiekolwiek jej symptomy ustaną. Nie ma również przy tym żadnej gwarancji, że problem za jakiś czas nie powróci. Kluczowym czynnikiem w zakresie zwalczania tego rodzaju dolegliwości jest codzienna higiena, głównie zastosowanie odpowiedniego mydła i szamponu, które mogą pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i usuwać martwy naskórek. Łojotokowe zapalenie skóry jest również nazywane łupieżem, łojotokiem i łuszczycą łojotokową. W przypadku niemowląt, powoduje powstawanie skorupowatych, łuszczących się plam na skórze głowy. Poznajmy zatem typowe objawy tego rodzaju choroby skóry.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Typowe oznaki i objawy, związane z łojotokowym zapaleniem skóry, mogą obejmować takie dolegliwości jak:

  • płatki skóry na skórze głowy, włosach, brwiach, brodzie lub wąsach,
  • płaty tłustej skóry, pokryte łuszczącą się białą lub żółtą łuską lub też skorupą na skórze głowy, twarzy, bokach nosa, brwiach, uszach, powiekach, klatce piersiowej, pachach, okolicy pachwiny lub pod biustem,
  • czerwoną skórę,
  • swędzenie.

Objawy przedmiotowe i podmiotowe mogą być ostrzejsze, jeśli dana osoba jest zestresowana i ma skłonność do większego objawiania się w chłodnych i suchych porach roku.

Kiedy iść do lekarza?

Najczęściej zaleca się kontakt z lekarzem w przypadku:

  • ogólny stan stale powoduje zakłopotanie i niepokój,
  • istnieją podejrzenia, że skóra jest zainfekowana,
  • podejmowane próby samodzielnego leczenia nie przynoszą rezultatów.

Przyczyny rozwoju łojotokowego zapalenia skóry

Naukowcy nie rozpoznali dotychczas dokładnej przyczyny rozwoju łojotokowego zapalenia skóry, jednak najczęściej wiąże się tę chorobę z dwoma czynnikami:

Czynniki ryzyka rozwoju łojotoku

Dotychczas zidentyfikowano cały szereg czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju łojotokowego zapalenia skóry, w tym przede wszystkim:

  • chorobowe stany neurologiczne i psychiatryczne, takie jak choroba Parkinsona i depresja,
  • osłabiony układ odpornościowy, taki jak u biorców przeszczepionych narządów i osób z HIV / AIDS, alkoholowym zapaleniem trzustki i niektórymi nowotworami,
  • okres rekonwalescencji po stresujących stanach chorobowych, takich jak zawał serca,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Diagnoza łojotoku skóry

Lekarz prawdopodobnie będzie mógł określić, czy dane objawy są typowe dla łojotokowego zapalenia skóry, dzięki dość prostym badaniom. W niektórych przypadkach może zachodzić potrzeba pobrania komórek skóry w celu zbadania laboratoryjnego i wykluczenia innych stanów chorobowych, w tym takich jak:

  • Łuszczyca – Dermatoza, która również powoduje łupież i zaczerwienienie skóry, pokryte płatkami i łuskami. W przypadku łuszczycy zwykle występuje więcej łusek i są one srebrno-białe.
  • Atopowe zapalenie skóry (wyprysk) – Tego rodzaju choroba skóry powoduje swędzenie, stany zapalne w zgięciu łokci i kolan, lub na przedniej części szyi. Objawy AZS często się powtarzają.
  • Łupież pstry – Objawia się wysypką, najczęściej pojawiającą się na torsie, ale zazwyczaj nie jest czerwona, jak w przypadku łojotokowego zapalenia skóry.
  • Trądzik różowaty – Rodzaj dermatozy, która zwykle występuje na twarzy i łuszczy się w bardzo małym stopniu.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Lecznicze szampony, kremy i balsamy są głównymi środkami leczenia łojotokowego zapalenia skóry. Lekarz najczęściej zaleca wypróbowanie domowych środków, takich jak szampony sprzedawane bez recepty, przed rozważeniem środków na receptę. Jeśli domowe środki nie pomagają, należy zwrócić się do lekarza o zmianę sposobu leczenia. Poniżej wymieniamy najczęściej stosowane preparaty lecznicze:

  • Kremy, szampony lub maści, które kontrolują stan zapalny – Bardzo często w przypadku dermatozy tego rodzaju stosuje się środki z kortykosteroidami, zarówno na skórę głowy, jak i inne obszary dotknięte chorobą. Produkty lecznicze tego rodzaju są skuteczne i łatwe w użyciu, ale powinny być używane oszczędnie. Jeśli są stosowane przez wiele tygodni lub miesięcy, bez przerwy, mogą powodować działania niepożądane, takie jak efekt pergaminowej skóry.
  • Kremy lub płyny zawierające inhibitory kalcyneuryny – Preparaty takie mogą być skuteczne i wywołują mniej skutków ubocznych, niż kortykosteroidy. Nie są to jednak zazwyczaj leki pierwszego wyboru, ponieważ istnieją pewne obawy w zakresie ich wpływu na rozwój nowotworów. Ponadto, zazwyczaj kosztują istotnie więcej, niż łagodniejsze leki kortykosteroidowe.
  • Przeciwgrzybicze żele, kremy lub szampony na przemian z innym lekiem – W zależności od diagnozy dotkniętego chorobą obszaru i nasilenia objawów, lekarz może przepisać produkt zawierający 2% ketokonazolu lub 1% cyklopiroksu.
  • Leki przeciwgrzybicze przyjmowane w pigułce – Jeśli stan zdrowia nie poprawia się przy wcześniejszych metodach leczenia, lekarz może zalecić zastosowanie leków przeciwgrzybiczych w postaci tabletek. Nie stanowią one pierwszego wyboru w leczeniu, ze względu na możliwe działania niepożądane i interakcje z innymi lekami.

Styl życia i domowe środki zaradcze

Wiele osób jest w stanie kontrolować łojotokowe zapalenie skóry wraz z wprowadzeniem pewnych zmian w stylu życia i stosowania środków homeopatycznych. Wiele z tego rodzaju preparatów jest dostępnych w bez recepty. Najczęściej jednak konieczne jest wypróbowanie wielu różnych produktów lub ich kombinacji, zanim da się zauważyć istotną poprawę.

Dobór indywidualnej terapii zależy od rodzaju skóry, stopnia zaawansowania choroby oraz od tego, czy objawy mają wpływ na skórę głowy lub inne obszary ciała. Leczenie często również nie powstrzymuje choroby przed nawrotami.

Regularne mycie skóry głowy

Często poleca się w takich przypadkach wypróbowanie różnych szamponów przeciwłupieżowych. Klasyfikowane są one zgodnie z zawartym w nich głównym składnikiem aktywnym, jakim może być:

  • cynk pirytionowy,
  • siarczek selenu,
  • ketokonazol,
  • węgiel aktywny,
  • kwas salicylowy.

Produkty tego rodzaju należy zwykle stosować codziennie, aż objawy ustąpią, a następnie stosować go od 1 do trzech 3 w tygodniu w celu profilaktycznym. Szampon zawierający węgiel aktywny może odbarwić jasne włosy, więc w takich przypadkach nie jest preferowany.

Jeśli jeden rodzaj szamponu działa przez pewien czas i wydaje się, że traci swoją skuteczność, warto spróbować korzystać na przemian z dwóch lub więcej typów. Szampony te można delikatnie natrzeć na twarzy, na uszach i klatce piersiowej, a następnie dobrze spłukać.

Inne domowe środki zaradcze

Poniżej wymieniamy typowe, domowe sposoby leczenia i porady dotyczące samodzielnego kontrolowania objawów łojotokowego zapalenia skóry:

  • Zmiękczanie i usuwanie łusek z włosów – Należy nałożyć na głowę olej mineralny lub oliwę z oliwek na skórę głowy i pozostawić na około godzinę. Po tym czasie rozczesać włosy i je umyć.
  • Regularne mycie skóry – Podczas mycia należy regularnie dokładnie spłukiwać ze skóry mydło i inne środki pielęgnacyjne. Należy także unikać agresywnych mydeł i używać balsamów.
  • Zastosowanie kremu ​​leczniczego – Warto w pierwszej kolejności wypróbować na dotkniętych chorobą obszarach skóry łagodnego kremu kortykosteroidowego. Zawsze jednak trzeba stosować go z dala od oczu. Jeśli metoda ta nie zadziała, można spróbować kremu ​​przeciwgrzybiczego.
  • Unikanie produktów do stylizacji – Podczas leczenia choroby zaleca się zaprzestać używania lakierów do włosów, żeli i innych produktów do stylizacji.
  • Unikanie produktów do pielęgnacji skóry i włosów zawierających alkohol – Produkty tego rodzaju mogą spowodować nawrót objawów.
  • Noszenie bawełnianej odzieży o gładkiej fakturze – Pomaga ona utrzymać krążenie powietrza przy skórze i zmniejsza podrażnienia.
  • W przypadku zarostu, regularne używanie szamponu na twarzy – Łojotokowe zapalenie skóry może powodować silniejsze objawy pod wąsami i brodą. Zaleca się w takim przypadku stosowanie szamponu z 1% ketokonazolem, najlepiej codziennie, dopóki objawy nie znikną. W późniejszym okresie warto stosować go raz w tygodniu. Ogolenie zarostu także może zmniejszyć objawy choroby.
  • Delikatnie oczyszczanie powiek – Jeśli powieki wykazują oznaki zaczerwienienia lub łuszczenia się, można przemyć je co wieczór szamponem dla dzieci i zetrzeć bawełnianym wacikiem. Pomocne mogą być również ciepłe lub gorące kompresy.
  • Delikatne mycie skóry głowy dziecka – Jeśli dziecko ma ciemieniuchę, można umyć skórę głowy za pomocą szamponu dla dzieci, najlepiej raz dziennie. Poleca się często delikatne pocieranie skóry niewielką szczoteczką o miękkim włosiu przed wypłukaniem szamponu. Jeśli objawy choroby nie ustępują, często zaleca się nałożenie na głowę na kilka godzin oleju mineralnego.

Medycyna alternatywna a łojotokowe zapalenie skóry

Wiele alternatywnych terapii, w tym wymienionych poniżej, może niektórym osobom znacznie pomóc w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Dowody na ich skuteczność nie są jednak jednoznaczne i potwierdzone przez szersze badania. Przed rozpoczęciem ich stosowania zawsze dobrze jest skonsultować się wcześniej z lekarzem, w celu wyeliminowania działań niepożądanych.

  • Olejek z drzewa herbacianego – Często stosowany samodzielnie lub w szamponie, może być aplikowany na obszarze dotkniętym chorobą. Niektóre badania sugerują, że olejek z drzewa herbacianego może jednak wywoływać reakcję alergiczną.
  • Suplement oleju rybnego – Tego typu tabletki zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, który jest często polecany w celu łagodzenia dolegliwości skórnych.
  • Aloes – Często poleca się stosować na dotknięty chorobą obszar skóry żel aloesowy, pochodzący z gotowego preparatu lub bezpośrednio z wyciętego liścia rośliny.

Przeczytaj także: Olej cedrowy – Właściwości, zastosowania i korzyści

Co jeszcze warto wiedzieć

Najczęściej osoby z objawami łojotoku trafiają najpierw do lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku poważniejszych dolegliwości warto udać się od razu do specjalisty, czyli dermatologa.

Zanim możliwa będzie wizyta u lekarza, można korzystać ze środków bez recepty, np. kremu ​​przeciwgrzybiczemu lub kremu ​​przeciw świądowi. Również szampon przeciwgrzybiczy pozwala zazwyczaj istotnie złagodzić objawy na skórze głowy. Warto starać się nie drapać, ani nie dotykać obszaru dotkniętego chorobą, ponieważ podrażniając skórę lub drapiąc ją, zwiększa się ryzyko infekcji.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Seborrheic dermatitis. American Academy of Dermatology.

Seborrheic dermatitis. National Eczema Association.

Adult Seborrheic Dermatitis. J Clin Aesthet Dermatol. 2011 May; 4(5): 32–38.

Histopathological Differential Diagnosis of Psoriasis and Seborrheic Dermatitis of the Scalp. Ann Dermatol. 2016 Aug; 28(4): 427–432. Published online 2016 Jul 26. doi: 10.5021/ad.2016.28.4.427

Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. J Clin Investig Dermatol. Author manuscript; available in PMC 2016 May 2. Published in final edited form as:J Clin Investig Dermatol. 2015 Dec; 3(2): 10.13188/2373-1044.1000019. Published online 2015 Dec 15. doi: 10.13188/2373-1044.1000019

Dermoscopic Findings in Scalp Psoriasis and Seborrheic Dermatitis; Two New Signs; Signet Ring Vessel and Hidden Hair. Indian J Dermatol. 2015 Jan-Feb; 60(1): 41–45. doi: 10.4103/0019-5154.147786

Poprzedni artykułNalewka bukwicowa – Przepis, właściwości i działanie
Następny artykułNalewka cynamonowa – Przepis i działanie lecznicze
Przede wszystkim jestem pasjonatką i propagatorką wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Od wielu lat interesuję się działaniem rozmaitych składników aktywnych, witamin i minerałów, a zwłaszcza ich wpływem na ludzki organizm. Swoją wiedzą farmaceutyczną i doświadczeniem najczęściej dzielę się w formie artykułów prasowych i opracowań, które mam nadzieję pomagają czytelnikom w utrzymaniu pełni zdrowia, kondycji i dobrego samopoczucia. Swoje artykuły kieruję przede wszystkim do czytelników, którzy szukają jasnych i czytelnych informacji, pozbawionych niestrawnego medycznego żargonu. Prywatnie jestem miłośniczką sportu i aktywnej rekreacji. Uwielbiam kontakt z przyrodą i kocham wszystko, co naturalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.