Masło shea – Zastosowanie, właściwości, opinie

3
16966
masło shea
Masło shea to wspaniały kosmetyk naturalny

Masło Shea, znane również jako masło Karite, zapewnia lekko dymny zapach i jedwabistą w dotyku skórę. Pozyskuje się je z nasion drzewa Vitellaria paradoxa pochodzącego z Afryki Zachodniej i cechuje się wspaniałymi właściwościami pielęgnacyjnymi. Masło karite jest wybawieniem dla mieszkańców tego regionu, którzy od tysięcy lat używają go do celów kosmetycznych, odżywczych i leczniczych. Poznajmy jego najważniejsze właściwości i zastosowania.

W Afryce masła shea  używa się dość powszechnie, by chronić swoją skórę i włosy przed skutkami suchego klimatu subsaharyjskiego. Istnieją dowody na to, że odegrało ono ważną rolę w pielęgnacji urody Kleopatry, w starożytnym Egipcie, mniej więcej w pierwszym wieku przed naszą erą.

Pozyskiwanie masła shea

Masło shea jest nadal uzyskiwane ręcznie, w starannym i długim procesie, który obejmuje zbieranie, oczyszczanie, segregację, suszenie i miażdżenie na pastę suszonych orzechów. Pastę z nasion bogatych w tłuszcz miesza się następnie z wodą, aby oddzielić masło, które wypływa na wierzch. Ta wierzchnia warstwa jest zbierana, a następnie oczyszczana przez stopienie do stanu płynnego. Po oczyszczeniu i schłodzeniu masło shea ma barwę kości słoniowej, jednak może zawierać brązowe plamki, zwłaszcza gdy proces filtrowania nie jest zbyt skrupulatny.

Najlepiej jest wybierać produkty naturalne i nierafinowane. Mogą one jednak wyglądać nieco mniej jednolicie i atrakcyjnie, gdyż zawierają zazwyczaj drobne cząsteczki nasion. Bielone i perfumowane masło shea jest zazwyczaj stosowane do celów kosmetycznych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że chemicznie przetworzone i rafinowane produkty będą oferować wszystkich właściwości zdrowotnych, z jakich masło shea jest znane.

Masło shea – Główne składniki

Głównymi składnikami masła shea są dwa kwasy tłuszczowe, a mianowicie kwas oleinowy i kwas stearynowy. Zawartość kwasu stearynowego sięga nawet 30-50%, co sprawia, że to wyjątkowe masło roślinne jest bardzo podobne do tłuszczu zwierzęcego. Zapewne jest to jeden z głównych powodów, które przyczyniają się do łatwego tolerowania i absorbowania przez ludzki organizm. Ma ono również pewną ilość kwasu linolowego i kwasu linolenowego, jak i niezbędnych kwasów tłuszczowych, które oferują pewne dodatkowe korzyści zdrowotne i pielęgnacyjne.

Jak korzystać z masła shea dla zachowania pięknej skóry

Zastosowanie masła karite w pielęgnacji skóry zapewnia doskonałe efekty regenerujące i ochronne. Stanowi ono częsty składnik wielu naturalnych balsamów, kremów do ciała oraz innych kosmetyków organicznych, przeznaczonych do codziennego stosowania.

 1. Doskonale chroni skórę przed przesychaniem

Masło karite jest stabilne w temperaturze pokojowej, ale topi się na skórze, tworząc delikatną powłokę, która skutecznie uszczelnia i zabezpiecza przed nadmierną utratą wilgoć. Kiedy Afryka Zachodnia jest nękana przez zimne i suche wiatry, które silnie wieją od strony Sahary, rdzenni mieszkańcy smarują się z masłem shea, aby chronić swoją skórę przed wysychaniem.

Stosowanie masła Shea na całym ciele pomoże po kąpieli utrzymać skórę nawilżoną i miękką. Alternatywnie, przed samym zakończeniem ciepłej kąpieli można dodać łyżkę do wody. Powinno ono dość szybko stopnieć i zacząć pokrywać skórę ciała cienką, ochronną warstwą. Nie sprawi ono jednak, że skóra będzie nadmiernie tłusta.

 1. Zapewnia ochronę przed skutkami ekspozycji na słońce

Masło karite nie może w pełni zastąpić kremu do opalania, jednak może zapewnić pewną dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV. Naturalnie posiada ono współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF-6. Nie jest w pełni wystarczające dla ochrony skóry w przypadku pełnej ekspozycji na słońce w letni dzień, ale może wystarczyć na szybki wyjście na zewnątrz, gdy niebo nie jest w pełni rozchmurzone.

Przy stale rosnących obawach, związanych z możliwością niekorzystnego wpływu chemikaliów, zawartych w filtrach przeciwsłonecznych masło karite może być dobrym pomysłem alternatywnym. Szczególnie jako podkład przed nałożeniem na skórę kolejnej warstwy ochrony przeciwsłonecznej. Przeciwzapalne działanie masła jest także bardzo pomocne w zmniejszeniu pieczenia i bolesność po mniej poważnych oparzeniach i podrażnieniach skóry po opalaniu.

 1. Sprawdza się jako naturalny balsam do ust

To wyjątkowe masło może posłużyć do stworzenia własnego balsamu do ust. Ponieważ w temperaturze pokojowej pozostaje w stanie stałym nie ma kłopotów z używaniem go jako bazy przy tworzeniu domowych produktów kosmetycznych. Masło shea pozwoli zachować usta odpowiednio nawilżone, a zawarte w nim witaminy A i E wspaniale odżywią delikatną skórę i utrzymają ją w zdrowej kondycji.

Aby wykonać najprostszy balsam do ust do codziennego użytku dodaj 2-3 krople olejku z mięty pieprzowej, olejku cynamonowego lub olejku z oregano do łyżki masła shea. Następnie dokładnie je wymieszaj i umieść w małym pojemniku. Jeśli chcesz bardziej solidnego balsamu do ust w formie sztyftu, zmieszaj masło karite z równą ilością roztopionego w garnku wosku pszczelego. Można dla uzyskania koloru do całości dodać naturalnych pigmentów, takich jak proszek z buraków.

 1. Pozwala zmniejszyć lub zapobiec powstawaniu rozstępów w czasie ciąży

Powstawanie rozstępów najczęściej zależy od warunków genetycznych, a także innych czynników, takich jak szybki przyrost masy ciała. Podczas ciąży związane jest ze zwiększonym brzuszkiem lub nadmierną ilością płynu owodniowego. Utrzymując jednak skórę bardziej nawilżoną można zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów, a na pewno zmniejszyć ich rozmiary. Ponieważ substancje chemiczne wraz z kosmetykami mogą być wchłaniane przez skórę to najlepiej jest polegać na naturalnych i nietoksycznych substancjach nawilżających, takich jak masło karite.

Przyczyną widoczności rozstępów jest podział warstw skóry z powodu silnego rozciągania. Zawarte w maśle kwasy tłuszczowe, dzięki podobieństwu składu do ludzkiego sebum, mogą pomóc je odpowiednio odżywiać i uczynić bardziej elastycznymi, również poprzez stymulowanie produkcji kolagenu. Podczas czasie ciąży regularne stosowanie masła shea na brzuchu, udach i piersiach może być kluczem do bezpiecznego uniknięcia rozstępów.

 1. Pomaga wygładzić pomarszczoną skórę

Masło shea ma wyższą zawartość kwasu stearynowego niż inne oleje roślinne, co w składzie chemicznym znacznie przybliża go do tłuszczów zwierzęcych. Generalnie sprężystość i elastyczność skóry jest utrzymywana przez kolagen, czyli strukturalne białko, które wiąże ze sobą komórki skóry. Ze względu na proces starzenia i ekspozycji na promieniowanie słoneczne następuje znaczny ubytek kolagenu, co jest główną przyczyną zmarszczek. Odwodnienie skóry jeszcze bardziej pogarsza ten stan, gdyż tkanki się kurczą.

Zawarty w maśle karite profil kwasów tłuszczowych pozwala na lepsze wchłanianie do głębszych warstw skóry, odpowiedniego ich odżywiania oraz wsparcie produkcji kolagenu. Aktywne substancje nawilżające masła pomagają przywrócić odpowiednią kondycję skóry, czyniąc ją bardziej jędrną i widocznie gładszą. Regularne stosowanie skutecznie chroni przed utratą odpowiedniej wilgotności. Masło shea może być z powodzeniem stosowane zarówno na dzień, jak i na noc, głównie z powodu braku efektu pozostawiania nadmiernie tłustej powierzchni. Stanowi ono także nietoksyczny sposób na ochronę skóry przed regularną ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

 1. Pomaga zmniejszyć stany zapalne skóry

Masło karite zawiera w sobie kilka naturalnych substancji przeciwzapalnych, takich jak kwas cynamonowy. Ponieważ doskonale wnika głęboko w poszczególne warstwy skóry, może przyczynić się do zmniejszenia powstałego stanu zapalnego i przyspieszyć proces gojenia.

Naturalne masło shea potrafi także zdziałać cuda w wyniku stosowania w okolicach oczu. Dzięki niemu można pozbyć się nieestetycznej opuchlizny i cieni wokół oczu. W pewnych przypadkach, stosowane miejscowo na trądzik może przynieść wyraźną poprawę. Również osoby cierpiące z powodu trądziku różowatego także powinny poczuć ulgę, szczególnie w wyniku regularnego stosowania. Masło powinno okazać się skuteczne także w przypadku innych stanów zapalnych skóry, które mogą wynikać z nadmiernego opalania, poparzeń, czy odmrożenia.

 1. Sprawdza się w pielęgnacji skóry dzieci

Masło shea jest nietoksyczne i wystarczająco delikatne do stosowania na skórę dziecka. Należy jednak zachować ostrożność i używać tylko produktów ekologicznych ze sprawdzonego źródła, zawierających bezzapachowy i czysty surowiec.

Masło karite można stosować zamiast oliwy z oliwek do masażu niemowląt. Zawartość kwasu oleinowego jest porównywalna do oliwy z oliwek, ale ma większą zawartość kwasu stearynowego. Ta właściwość sprawia, że masło shea jest bliższe składowi chemicznemu ludzkiego sebum. Z tego względu masło może być stosowane na całym ciele lub tylko na selektywnych obszarach, takich jak łokcie, kolana czy policzki, które mają u niemowląt i małych dzieci tendencję do szybszego wysychania.

Dodanie łyżki masła shea do kąpieli to kolejny sposób na wykorzystanie go w pielęgnacji dzieci. Utworzy ono dobrą warstwę ochronną na skórze, która zabezpieczy nawilżenie i będzie działać jako bariera ochronna dla kurzu i innych zanieczyszczeń środowiskowych. W celu zmiany naturalnego orzechowego zapachu masła można dodać kilka kropli któregoś z czystych olejków eterycznych. Należy się jedynie upewnić czy może on być stosowany podczas pielęgnacji dzieci.

Jak korzystać z masła shea dla zachowania pięknych i zdrowych włosów

Masło karite to idealny produkt organiczny, który zapewnia skuteczną pielęgnację włosów i skóry głowy. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stanowi często jeden z głównych składników rozmaitych kosmetyków naturalnych.

 1. Chroni włosy przed promieniami UV i zanieczyszczeniami środowiska

Nawet, jeśli nie jest regularnie używane, masło doskonale nawilża włosy i skórę głowy, a także można regularnie korzystać z jego właściwości ochronnych. Wystarczy zastosować jego niewielką ilość i wygładzić nim końcówki włosów. Masło shea naturalnie posiada filtr SPF 6, który zapewnia organiczną i łatwą ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. Działa także jako skuteczna bariera ochronna dla zanieczyszczeń chemicznych z powietrza.

 1. Może być stosowane jako naturalny zmiękczacz włosów

Właściwości masła shea pozwalają zmiękczyć włosy kręcone i uczynić je bardziej elastycznymi, dlatego od dawna jest wykorzystywane przez rdzenne ludy afrykańskie. Może być stosowane do powlekania pasm włosów lub wmasowane w skórę głowy. Po nałożeniu na włosy, zapobiega ich wysychaniu i zniszczeniu, co jest wspólnym problemem w gorących i wietrznych klimatach. Doskonale zabezpiecza przed utratą nawilżenia przez pokrycie każdego kosmyka włosów cienką i nietłustą warstwą.

W celu zmiękczenia włosów użyj łyżeczki masła shea i rozetrzyj je w dłoniach. Gdy masło stopnieje nałóż je na część włosów, rozczesując przy użyciu obu rak. Powtarzaj ten zabieg, aż wszystkie włosy zostaną pokryte. Na koniec dokładnie rozczesz włosy.

 1. Sprawdza się do masażu dla skóry głowy

Masło shea wmasowane we włosy pomaga złagodzić wiele problemów skóry głowy, takich jak łupież i ciemieniucha u niemowląt. Może być używane niezależnie od tego, czy skóra głowy jest sucha czy tłusta. Na tłustej skórze pomaga zmniejszyć nadmierną produkcję łoju przez gruczoły skórne. Można nim nawilżać suchą skórę głowy i zmniejszyć jej łuszczenie. Dużą zaletą masła jest to, że nie pozostawia włosów zbyt tłustych. Ponadto, może być ono względnie łatwo spłukiwane.

Do masażu skóry głowy zastosuj niewielką ilość masła. Po roztopieniu w dłoniach zastosuj je bezpośrednio na skórę głowy. Powinno zostać dość szybko i niemal całkowicie wchłonięte. Regularne stosowanie 2 lub 3 razy w tygodniu pomoże stymulować zdrowy wzrost włosów.

Korzyści zdrowotne ze stosowania masła shea

Ten wyjątkowy produkt naturalny, oprócz oczywistych właściwości pielęgnacyjnych i kosmetycznych, wykorzystywane jest również do celów leczniczych i rehabilitacyjnych.

 1. Daje ulgę w bólu

Wmasowywane w obolałe stawy oraz obszary objęte stanem zapalnym, masło shea może zapewnić wyraźną ulgę. Może być ono bardzo przydatne w przypadku osób cierpiących na bóle artretyczne i reumatyczne. Dla uzyskania silniejszego efektu można dodać olejki eteryczne, z takich roślin jak lawenda czy rumianek rzymski.

Zastosowanie masła shea może zmniejszyć bolesność mięśni, powstałego w wyniku forsownych ćwiczeń, treningu sportowego lub ciężkiej pracy fizycznej. Zawarte w nim triterpeny mogą nawet przyspieszyć regenerację i zmniejszyć stany zapalne. Zastosowanie masła, zarówno przed, jak i po wysiłku, zapewnia znacznie większą ulgę w bólu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować nierafinowane, organiczne masło karite.

 1. Zapewnia ulgę po ukąszeniu owadów

Masło shea jest tradycyjnie stosowane w zapewnianiu ulgi po ukąszeniach owadów. Jego aplikacja na problematyczny obszar ciała szybko łagodzi piekący ból. Przeciwzapalne właściwości masła pozwalają na zmniejszenie uczucia swędzenia i bolesności. Może być stosowane do leczeniu ukąszeniach komarów i użądleniach pszczół. Wykazuje także skuteczność po oparzeniach przez meduzy.

Masło karite może być bardzo przydatne podczas wakacyjnych wycieczek. Zastosowanie na odsłoniętych częściach ciała pomaga odeprzeć gryzące i krwiopijne owady. Jeżeli nie jest tak skuteczne jak chemiczne środki, to z pewnością jest znacznie bezpieczniejsze. Szczególnie, gdy konieczne jest wielokrotne użycie.

   1. Pomaga na przeziębienie i infekcje zatok

W Nigerii masło shea stosowane jest w celu złagodzenia uczucia zatkanego nosa oraz rozluźnienia zatkanych zatok. W badaniach eksperymentalnych rzeczywiście wykazano jego skuteczność w porównaniu do tradycyjnych kropli do nosa oraz wazeliny. Miało ono bardziej trwałe efekty, utrzymujące się nawet przez 5-8 godzin. Zwykle również udawało się skutecznie odblokować kanał nosowy po aplikacji na błonie śluzowej.

Leczenie kropelkami do nosa było co prawda szybsze w udrażnianiu nosa, ale przestawały one działać w ciągu 2-4 godzin. Co ważniejsze, regularne stosowanie kropli przyczyniało się do podrażnień nosa i wyraźnego przekrwienia. Wazelina z kolei nie robiła praktycznie żadnej różnicy.

Co jeszcze warto wiedzieć o maśle shea

Naturalny aromat nierafinowanego masła karite jest często opisywany jako lekko orzechowy lub dymny, dlatego może być ciężki do tolerowania przez niektórych ludzi. Jednak świetnie nadaje się do mieszania z organicznymi substancjami zapachowymi i jest dobrym tłuszczem nośnym dla olejków eterycznych. Świetnie nadaje się także do samodzielnego wytwarzania domowych kosmetyków naturalnych, ponieważ dobrze łączy się z lżejszymi olejami, takimi jak olej kokosowy.

Masło shea jest zasadniczo hipoalergiczne, jednak jak w przypadku większości substancji nanoszonych na skórę w celach kosmetycznych lub terapeutycznych, powinno być poprzedzone testem alergicznym.

 

Źródło:

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Shea_butter
 2. http://aakpersonalcare.com/wp-content/uploads/2016/01/AAK-Shea_butter_extract_for_bioactive_skin_care-2015.pdf
 3. https://rucore.libraries.rutgers.edu/rutgers-lib/33959/PDF/1/play/
Poprzedni artykułOlej z kocanki – Zastosowania, korzyści i receptury
Następny artykułJagody Goji – Działanie, właściwości i opinie
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

3 KOMENTARZE

 1. Masło shea zastępuje mi wiele kosmetyków. Stosuje je do pielęgnacji swojego dziecka, zamiast balsamu po kąpieli. A u mnie idealnie się sprawdza jako krem do twarzy, szczególnie jesienią i zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.