Nagietek lekarski – Właściwości i zastosowania

5
12178
nagietek lekarski
Nagietek lekarski to wykorzystywane od wielu stuleci wspaniałe zioło lecznicze

Zioła są bogactwem rozmaitych związków chemicznych o właściwościach leczniczych, które nazywamy substancjami biologicznie aktywnymi. Związki te współczesna nauka potrafi doskonale rozpoznać, wyodrębnić i opisać. Jednak świat roślin ciągle jeszcze kryje przed nami wiele tajemnic, które czekają na swoje rozwiązania. Tajemnicy nie stanowi jednak nagietek lekarski, który od dawnych czasów jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych ziół leczniczych.

Nagietek lekarski jest rośliną leczniczą o wielowiekowej tradycji stosowania. Pierwsze wzmianki o jego medycznym zastosowaniu pochodzą z XII w. Oprócz właściwości leczniczych dawniej przypisywano mu również właściwości magiczne. Wysuszone płatki tego zioła rozsypywano pod łóżkiem lub wkładano pod poduszkę w celu zapewnienia spokojnego snu. Kwiaty nagietka służyły także jako naturalny barometr, który pozwalał przewidywać pogodę. Uważano, że jeśli rano płatki zioła są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, w ciągu dnia nie będzie deszczu.

W przeszłości liście nagietka były wykorzystywane jako warzywo. Obecnie świeże płatki są siekane i dodawane do sałatek, zaś suszone stanowią przyprawę do zup i ciast. Jako substytut szafranu używane są do doprawiania i barwienia ryżu i innych potraw. Jadalny, żółty barwnik otrzymywany z kwiatów stosowany jest także w przemyśle spożywczym do barwienia tłuszczów, np. margaryny i żółtych serów.

Nagietek lekarski – Ogólna charakterystyka

Nagietek lekarski Calendula officinalis to roślina jednoroczna, należąca do rodziny astrowatych. Ma też inne lokalne nazwy, a najczęściej występujące to pazurki i paznokietki. Prawdopodobnie pochodzi z obszarów śródziemnomorskich lub Iranu, jednak dobrze czuje się w naszym klimacie. Poznajmy jego najważniejsze właściwości i zastosowania.

Zakwita na przełomie maja i czerwca, a kwiaty pozostają do końca września, jednak przy sprzyjających warunkach pogodowych nawet do listopada. Jako roślina ozdobna nagietek jest chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Roślina sama chętnie się rozsiewa, pozostając na stanowisku wiele lat.

Naturalne siedlisko nagietka jest niepewne, jednak dziczejąca roślina jest najczęściej spotykana na nieużytkach, gruntach rolnych i wzdłuż dróg. Łodyga nagietka pokryta jest miękkimi, gruczołkowatymi włoskami, a w dotyku jest nieco lepka, żeberkowana i łamliwa. Kwiaty zioła przyjmują barwę od pomarańczowej do żółtej i cechują się przyjemnym, nieco balsamicznym zapachem. Owoce nagietka, w naszych warunkach, dojrzewają od sierpnia do listopada.

Nagietek lekarski jest jedną z najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych i kosmetycznych, o czym decyduje niezwykle bogaty skład substancji aktywnych. Zawiera  flawonoidy, karontenoidy, związki trójpenowe kumaryny, olejek eteryczny, saponiny i sterole. Liście nagietka bogate są w witaminy, m.in. A i C oraz minerały, podobnie do liści mniszka pospolitego. W płatkach kwiatowych są również związki śluzowe i żywicowe, gorycze, kwasy organiczne, poliacetyleny, polisacharydy i sole mineralne.

Nagietek charakteryzuje się wszechstronnym działaniem leczniczym, dlatego możemy wykorzystać go przy różnych dolegliwościach, jest to bowiem zioło zarówno przeciwzapalne, pzrzeciwgrzybiczne, rozkurczowe, jak i żółciopędne. Stosować go można zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Nagietek lekarski – Właściwości i zastosowania lecznicze

  1. Leczy stany zapalne

Zawarte w nagietku lekarskim związki aktywne pozwalają niszczyć drobnoustroje, które mogą sprzyjać stanom zapalnym śluzówki, owrzodzeniom żołądka i zapaleniu jelita grubego. Działają ochronnie na śluzówkę żołądka i jelit, pobudzając procesy regeneracyjne. Często nagietek podaje się pomocniczo w nieoperacyjnych postaciach raka żołądka, a także stanach przednowotworowych w przewodzie pokarmowym, w przypadku długo utrzymującego się stanu zapalnego błony śluzowej. Ponieważ zawarte w nagietku związki czynne działają w przewodzie pokarmowym rozkurczowo, pozwalają skutecznie łagodzić dolegliwości bólowe po operacjach żołądka i dróg żółciowych. Picie naparów z nagietka poleca się szczególnie osobom zagrożonym chorobą wrzodową, a wiele badań wskazuje na to, że mogą również zapobiegać rakowaceniu czynnych wrzodów żołądka i jelit.

Nagietek lekarski wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, radzi sobie także z paciorkowcami i gronkowcami, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych gardła, krtani, jamy ustnej, a także w zapaleniach spojówek i przemęczeniu oczu. Zapobiega także nadmiernemu wysuszeniu narządu wzroku i łagodzi jego podrażnienia, dlatego jest istotnym składnikiem niektórych kropli do oczu.

  1. Wspomaga pracę wątroby

Nagietek lekarski często stosuje się w stanach zapalnych dróg żółciowych, spowodowanych infekcją w zaburzeniach czynności wątroby, najczęściej po przebytym wirusowym zapaleniu lub uszkodzeniu przez trujące związki toksyczne, np. z grzybów. Obok ostropestu plamistego jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników naturalnych preparatów ochronnych dla wątroby. Zawarte w nagietku substancje czynne pozwalają przyśpieszać czynności wydzielnicze, zwiększając ilość soku żołądkowego i żółci, a także ułatwiając jej przepływ do dwunastnicy.

  1. Łagodzi kobiece dolegliwości

Dzięki działaniu rozkurczowemu nagietek lekarski pomaga przy zaburzeniach miesiączkowych, łagodząc bóle menstruacyjne, a także pomagając w dolegliwościach okresu przekwitania, czyli klimakterium. Napary z nagietka poleca się stosować do podmywania damskich narządów intymnych, a także do przeprowadzania nasiadówek w przypadku stanów zapalnych. Pomagają one dbać o właściwą higienę intymną, likwidując podrażnienia skóry, świąd i upławy.

  1. Działa wzmacniająco

Dzięki zawartości saponin trójterpenowych, podobnych do saponin żeń-szenia, nagietek stymuluje układ immunologiczny, zwiększając ogólną odporność i zdolność do obrony przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. Zwiększa również aktywność układu siateczkowo-śródbłonkowego i tym samym umożliwia skuteczną obronę przed zakażeniami. Pomaga także w procesach rekonwalescencji i odzyskiwaniu siły po chorobie.

  1. Przyśpiesza gojenie się ran

Obecność karotenoidów i trójterpenów przyśpiesza ziarninowanie i gojenie się wszelkich uszkodzeń naskórka oraz warunkuje prawidłowy wzrost nabłonka. Nagietek lekarski stymuluje także produkcję kalogenu w miejscach skaleczeń, dlatego jest skuteczny w zmniejszenia blizn oraz pomaga w likwidacji rozstępów. Można go stosować się w różnych uszkodzeniach skóry, w tym przy ranch, wrzodach, stłuczeniach i obtarciach naskórka, a także w owrzodzeniach żylakowych, zapaleniu skóry, żylakach odbytu, oparzeniach, ranach pooperacyjnych, odmrożeniach i wysypkach skórnych. Niektóre praktyki wskazują na wykorzystanie nagietka w postaci irygacji i tamponów do ochrony błon śluzowych przeciw rzęsistkom. Niektóre źródła wskazują nawet na wspomaganie leczenia wczesnych stanów nowotworowych.

  1. Poprawia stan skóry

Do wykorzystania zewnętrznego stosuje się zwykle alkoholowe i olejowe wyciągi z kwiatów nagietka, ponieważ podstawowe związki czynne tego zioła nie rozpuszczają się w wodzie. Preparaty nagietkowe doskonale regenerują skórę, a także pomagają uporać się z niemal wszystkimi jej niedoskonałościami, w tym z zaskórniakami, trądzikiem i nadmiernym łuszczeniem się. Przeciwdziałają rozstępom, likwidują szorstkość skóry, a także wspaniale nawilżają i zmiękczają. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym nagietek lekarski działa wygładzająco i ochronnie.

  1. Zmniejsza stres i poprawia nastrój

Olejek z nagietka doskonale sprawdza się w aromaterapii, gdyż wykazuje właściwości odprężające, zwalnia tętno i obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Domowe zastosowania nagietka lekarskiego

Aby zapewnić swojej skórze odpowiednią pielęgnację nie musimy bywać w gabinecie kosmetycznym. Ze względu na łatwą dostępność nagietka, wiele kosmetyków pielęgnacyjnych możemy w warunkach domowych wykonać samodzielnie. Poniżej przedstawiamy najpowszechniej wykonywane i stosowane domowe preparaty nagietkowe:

  • Napar z nagietka

Jedną łyżkę stołową suszonych płatków nagietka należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem około 15-20 minut, po czym całość odcedzić. W celu leczenia chorób wewnętrznych należy pić 3 napar razy dziennie przed posiłkiem. Do zastosowań zewnętrznych można naparem obmywać, stosować okłady na chore i zmęczone oczy, przeprowadzać irygację, która pomoże leczyć nadżerki macicy oraz stany zapalne spowodowane przez rzęsistka oraz upławy. Napar z nagietka można także stosować jako płukanki do włosów, zapewniając działanie wzmacniające, regenerujące i przeciwłupieżowe. Doskonale się sprawdza jako tonik do przemywania twarzy, a także preparat do płukania gardła w przypadku infekcji. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym wpływa na łagodzenie bólu gardła, a także pomaga leczyć owrzodzenia w jamie ustnej i wszelkie stany zapalne.

  • Domowy olej nagietkowy

Do przygotowania preparatu wystarczy garść świeżych płatków nagietka, które należy włożyć do słoika – powinien on zajmować ok. 1/3 pojemności. Całość zalać oliwą lub olejkiem arganowym, migdałowym lub ekologicznym olejem słonecznikowym, aby wypełnić cały słoik. Odstawić miksturę w ciepłe miejsce na co najmniej 14 dni, raz dziennie mieszając, żeby zioła cały czas były zakryte warstwą oleju. W przeciwnym razie zioła mogą zacząć się psuć i olejek będzie nadawał się do wyrzucenia. Po ok. 2 tygodniach całość należy odcedzić przez gazę. Tak przygotowany olej nagietkowy wykazuje wysoką skuteczność działania na rozstępy, łuszczącą się skórę, łuszczycę i blizny. Idealnie nawilża i koi, a także nadaje się do masażu całego ciała. Można jej również używać do pielęgnacji niemowląt, ponieważ działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

  • Olejek nagietkowy z propolisem i lawendą

Olejek nagietkowy należy wlać do słoiczka, a następnie połączyć z 20 kroplami propolisu i 20 kroplami olejku lawendowego. Całość trzeba dobrze wymieszać i odstawić na kilka dni, od czasu do czasu wstrząsając. Tak przygotowany preparat działa kojąco i leczniczo, a należy go wcierać w bolące miejsca. Może być stosowany na zadrapania, ukąszenia owadów, na wysypki, rozstępy, otarcia naskórka, siniaki i inne podrażnienia skóry.

  • Oliwa nagietkowa

Płatki kwiatów nagietka należy dokładnie i dość ciasno ułożyć w słoiczku, zalać dobrej jakości oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, a następnie zakręcić i przechowywać w ciepłym i ciemnym miejscu przez tydzień. Oprócz właściwości nagietka, oliwa zawiera dodatkowo cenne substancje czynne, które zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych oraz rogowaceniu się skóry. Oliwę nagietkową można w szczególności stosować na suchą, pękającą i podrażnioną skórę.

  • Krem nagietkowy

Do połowy szklanki wcześniej przygotowanej oliwy nagietkowej należy dodać ok. 30 g lanoliny, która jest dostępna w aptekach. Całość trzeba dobrze wymieszać do rozpuszczenia, a następnie dodać małe opakowanie naturalnego kremu do skóry. Ponownie całość wymieszać i przełożyć do odpowiednich pojemniczków. Krem nagietkowy należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Stanowi on nieco zmodyfikowaną wersję oliwki i może być stosowany w codziennej pielęgnacji cery suchej, podrażnionej, odwodnionej,a także mało elastycznej i zwiotczałej. Łagodzi świąd, likwiduje zaczerwienienia, zmiękcza zrogowaciałą skórę na stopach, łokciach i kolanach, a także leczy spierzchnięte dłonie i rozjaśnia naskórek.

  • Maść nagietkowa

Receptura na maść nagietkową jest bardzo stara i nie wszystkim odpowiada wykorzystanie tłuszczu zwierzęcego. Do jej przygotowania należy zdobyć kostkę gęsiego smalcu, a następnie rozgrzać ją w garnku. Do płynnego tłuszczu trzeba dodać 2 duże garście świeżych lub suszonych płatków nagietka i doprowadzić do wrzenia, cały czas mieszając. Po wszystkim całość należy odstawić do ostygnięcia. Po jakimś czasie znów podgrzać, ostudzić, przecedzić, a następnie odstawić do lodówki, aby maść stężała. Tak przygotowana mikstura była stosowana na oparzenia, wysypki, egzemy i trudno gojące się rany, jak również w leczeniu spękanej skóry.

  • Oryginalna maść nagietkowa według receptury ks. Kneippa na bazie smalcu wieprzowego

Wykonanie maści odbywa się jak wyżej, tylko zamiast smalcu gęsiego należy użyć smalcu wieprzowego. Według opinii wielu osób taka maść posiada bardzo skuteczne działanie. Jej wyjątkowość może wynikać z chemicznej budowy smalcu, która wykazuje duże powinowactwo do ludzkiego tłuszczu skórnego, czyli sebum. Dzięki temu maść bardzo dobrze przenika w głębokie warstwy skóry, a tym samym ma szybsze i silniejsze działanie od sporządzonych na innej bazie tłuszczów.

  • Nalewka nagietkowa

Do przygotowania nalewki należy jedną lub dwie garście suszonych kwiatów nagietka umieścić w słoiku i zalać ½ l wódki. Całość szczelnie zamknąć i odstawić na 14 dni w ciepłe miejsce. Co jakiś czas należy silnie wstrząsać słoikiem. Po tym czasie przecedzić nalewkę przez podwójną gazę i przelać do słoiczków. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Stosować zewnętrznie w rozcieńczonej formie. Nalewka alkoholowa pozwala na uzyskanie wysoko skoncentrowanego wyciągu z nagietka, o bardzo silnych właściwościach leczniczych. Ma zastosowanie przy skaleczeniach, dezynfekcji ran, do nasiadówek przy chorobach kobiecych oraz do płukania gardła przy anginie.

  • Odżywczy balsam do ust z nagietka i masła Shea

Do przygotowania domowego balsamu do ust należy użyć 1 dużej łyżki organicznego masła Shea, które można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet, a następnie połączyć je z 1 łyżeczką oleju z nagietka i dokładnie utrzeć. Po schłodzeniu balsam wykazuje doskonałe właściwości pielęgnacyjne na suche i spierzchnięte wargi.

  • Domowy peeling z płatków owsianych i nagietka

Garść płatków owsianych i taką samą ilość suszonego nagietka należy grubo zmielić, tak, aby uzyskać konsystencję peelingu. Do całości dodać łyżkę oliwy z oliwek i miodu, a następnie dokładnie wymieszać. Domowy peeling należy stosować na wilgotną skórę. Pozwala on naturalnie oczyszczać skórę, delikatnie wygładzać, koić i zapobiegać stanom zapalnym. Może być stosowany na trądzik.

  • Tonik nagietkowy

Do połowy szklanki naparu z nagietka dodajemy kilkanaście kropli nalewki nagietkowej, mieszamy, a następnie przelewamy do buteleczki i przechowujemy w lodówce. Tonik nagietkowy jest idealny do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej i z widocznymi niedoskonałościami. Stosowany regularnie likwiduje procesy zapalne, działa ściągająco, dezynfekuje i przyśpiesza gojenie.

Jak widać, nagietek lekarski to wspaniałe zioło, o wielu właściwościach i zastosowaniach leczniczych. Stanowi cenny składnik wielu preparatów i kosmetyków pielęgnacyjnych. Można je także w prosty sposób wykorzystywać, zupełnie domowymi sposobami. Warto zatem bliżej się z nim zapoznać i zacząć czerpać korzyści z jego cudownych mocy!

Poprzedni artykułOlej z dzikiej róży w ochronie zdrowia i urody
Następny artykułMąka kokosowa – Zalety i prawidłowe wykorzystywanie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

5 KOMENTARZE

  1. Maria Treben o nagietku pisze tak: “Nagietek lekarski zwany też nogietkiem zajmuje znaczące miejsce wśród rodzimych ziół leczniczych. Należy on do roślin, które pomagają w raku i rakowatych wrzodach. Na wsi można go spotkać w wielu ogródkach, a czasami rośnie zdziczały na osypiskach. Z powodu leczniczych właściwości stał się znowu popularną i poszukiwaną rośliną i dlatego jest uprawiany nie tylko w ogrodach, ale i na plantacjach. Nagietek ma wysokość od 30 do 60 cm, koszyczki kwiatowe błyszcząco-żółte do pomarańczowo żółtych. Łodygi i liście są soczyste i lepkie w dotyku. Jest wiele odmian o pełnych koszyczkach, jasnych lub ciemnych pręcikach. Pod względem działania leczniczego wszystkie one są równo-wartościowe. Jeżeli po siódmej rano koszyczki są zamknięte oznacza to, że będzie tego dnia padało. Niegdyś nagietek uważany był za roślinę zapowiadającą deszcz. Według zaleceń medycyny ludowej zbiera się i stosuje kwiaty łącznie z liśćmi i łodygami. Rośliny należy zbierać gdy mocno świeci słońce, bo wtedy działanie lecznicze jest silniejsze. Okazy nagietka można zbierać aż do późnej jesieni, o ile nie zostały zaatakowane przez mączniaka. Nagietek jest bardzo podobny do arniki, przewyższa ją jednak pod względem właściwości leczniczych. Arnika, na przykład, może być stosowana do wewnątrz tylko pod kontrolą lekarza, gdyż herbatka z niej może osobom chorym na serce przynieść więcej szkody niż pożytku. Natomiast herbatkę nagietkową można pić bez obaw. Nagietek będąc rośliną oczyszczającą krew jest bardzo pomocny w żółtaczce zakaźnej. Picie jednej do dwóch szklanek herbatki dziennie czyni cuda. Nagietek działa oczyszczająco, pobudza krążenie i przyspiesza gojenie się ran. Pewien mężczyzna miał wypadek. Piła tarczowa poraniła mu rękę. Także po wypisaniu ze szpitala odczuwał silne bóle ran. Gdy dowiedziałam się o tym, doradziłam mu, aby zastosował maść nagietkową. Był zachwycony jej działaniem i powiadomił mnie, że już po krótkim czasie bóle, z powodu których spędził wiele bezsennych nocy, ustąpiły. Od tamtej pory jego żona w ogródku uprawia nagietki.
    W czasie odwiedzin w Muhhńertel pani domu pokazała mi żylaki na nogach. Narwałam w ogrodzie nagietków zrobiłam z nich maść. Zaraz po przesączeniu maści, pozostałymi resztkami roślin opatrzyłam znajomej łydki (pozostałości roślin można użyć 4-5 razy). Potem już sama codziennie rozsmarowywała na lnianej ściereczce maść na grubość noża i obwiązywała łydki. Będziecie Państwo zdumieni gdy powiem, że cztery tygodnie później gdy przyjechała do mnie do Grieskirchen, żylaków nie było. Skóra na nogach była znowu gładka.
    Znajoma siostra zakonna opowiedziała mi, że któregoś dnia na ulicy zwróciła uwagę na kobietę, która miała wyjątkowo duże żylaki na nogach. Doradziła aby leczyć je maścią nagietkową. Była bardzo zaskoczona gdy po miesiącu kobieta, której udzieliła tej rady, niezmiernie uszczęśliwiona pokazała jej swoje nogi. Żylaki zniknęły a skóra odzyskała zdrowy wygląd. Maść nagietkowa pomaga bardzo szybko również przy zapaleniu żył, nie gojących się owrzodzeniach żylakowych, przetokach, odmrozinach i ranach oparzeniowych. Maść tę, a także resztki roślin po jej przygotowaniu, przykłada się na wrzody na piersiach nawet wtedy, gdy mają charakter rakowaty (rak sutka).
    Jedna z moich znajomych musiała mieć amputowaną pierś. W czasie gdy jeszcze leżała w szpitalu, a my wszyscy niepokoiliśmy się o nią, zrobiłam maść nagietkową. Smarowała tą maścią bardzo rozległą ranę pooperacyjną, w wyniku czego silne naprężenie rany szybko ustąpiło. W porównaniu z innymi pacjentkami, u znajomej blizny operacyjne goiły się lepiej i potrzebna była tylko jedna seria przewidzianych naświetlań.
    Maść nagietkowa jest również bardzo pomocna w grzybicy stóp. Potwierdza to wiele listów, a wśród nich, te od osób, u których wszystkie wcześniej stosowane leki zawiodły. Również odwar ze świeżego ziela nagietka może być stosowany w tym schorzeniu z dobrym skutkiem. W grzybicy okolic pochwy należy stosować podmywania lub półkąpiele. Na jedną półkąpiel bierze się 50 g suszonego lub cztery kopiaste garście świeżego nagietka. Ze Stuttgartu otrzymałam list od kobiety, której mąż cierpiał na grzybicę stopy. Czego to oni nie stosowali! Kąpiele, maści i pudry nie skutkowały. Wreszcie mąż spróbował maści nagietkowej. Po ośmiu dniach otwarte miejsca zagoiły się. Czy nie jest to zadziwiające? Oprócz maści należałoby także zrobić nalewkę nagietkową. Nalewka, rozcieńczona przegotowaną wodą, jest szczególnie przydatna do robienia okładów na rany, zmiażdżenia, krwawe wybroczyny, naciągnięte mięśnie, a nawet na ropiejące lub rakowate wrzody, otwarte odleżyny, guzy i narośla. Nie tylko ksiądz Kneipp, ale także znani lekarze, tacy jak dr Stager, dr Bohn, dr Halenser i inni opowiadali się za stosowaniem nagietka w wypadku złośliwych wrzodów. Dr Bohn uznaje nagietek za najważniejszy środek leczniczy w schorzeniach nowotworowych wtedy, gdy nie można już operować, i zaleca picie herbatki przez dłuższy czas. Świeżo wyciśnięty sok z nagietka może być stosowany z dobrym skutkiem nawet w raku skóry. Stosując przez dłuższy okres czasu, wielokrotnie w ciągu dnia, smarowanie świeżym sokiem można doprowadzić do zniknięcia naczyniaka jamistego, jak również plam barwnikowych i plam starczych. Można także w ten sposób usunąć szorstkie, rakowate plamy skórne. Niedawno również amerykański lekarz i badacz dr Drwey zwrócił uwagę na szczególne właściwości lecznicze nagietka w wypadku raka i uzyskał bardzo dobre wyniki leczenia.
    Nagietek stosuje się wewnętrznie w formie herbatki w schorzeniach przewodu pokarmowego, skurczach i wrzodach żołądka, jak również w zapaleniu jelita grubego, obrzękach i krwiomoczu. Pomaga ona również w chorobach wirusowych i bakteryjnych. Poniższe sprawozdanie, które przekazał mi pewien lekarz, świadczy o wspaniałym działaniu herbatki ze świeżego (nagietka: “Mała, dwu i pół letnia dziewczynka zachorowała po powtórnym szczepieniu przeciwko chorobie Heinego-Medina. Miała przewlekłą biegunkę, schudła, stwierdzono osłabienie wzroku, były kłopoty z karmieniem. Na podstawie badań przeprowadzonych w szpitalu stwierdzono paraliż i dziecko pozostawiono pod opieką kliniki.
    Po tygodniu podawania herbatki ze świeżego nagietka oraz kilku leków homeopatycznych, stan znacznie się poprawił, a w kale nie stwierdzono zarazków para tyfusu.”
    Stosowanie nagietka daje dobre rezultaty w żółtaczce zakaźnej i innych schorzeniach wątroby. Kwiaty, liście i łodygi zalewa się gorącą wodą, herbatki nie słodzi się. W obu wymienionych przypadkach można wypić trzy do czterech szklanek dziennie; po jednej łyżce stołowej co piętnaście minut. Herbatka przygotowana z jednej łyżki stołowej kwiatów i 1/4 litra wody działa czerwiopędnie. Sok ze świeżych łodyg usuwa brodawki i świerzb, a kąpiele chorych miejsc w przegotowanej herbatce leczą liszaje i obrzęki gruczołów. Regularne picie herbatki oczyszcza krew. Kąpiele oczu w letniej herbatce wzmacniają wzrok. Do tego zabiegu należy używać specjalnego kieliszka do płukania oczu. Napar przygotowany z nagietka i skrzypu, zmieszanych w równych ilościach, pomaga przy rakowatych wrzodach, guzach, próchnicy kości, owrzodzeniu ud, a także w wypadku ropiejących, nie gojących się ran. Dla podkreślenia szczególnych właściwości nagietka podam kilka przykładów sukcesów leczniczych uzyskanych dzięki jego stosowaniu: Pielęgniarka która od ośmiu lat chorowała na zapalenie jelita grubego, zgłosiła się do lekarza specjalisty. Zalecono jej picie herbatki z nagietka według przepisu podanego w mojej broszurze. W ciągu całego dnia wypijała po łyku dwie szklanki herbatki. Trudno jej było pojąć, że już po czterech dniach kuracji wszystkie dolegliwości ustąpiły.
    Siostra zakonna opowiedziała mi, że miała silną biegunkę. Mimo picia herbatki z rumianku nie było poprawy. Dopiero gdy zastosowała herbatkę nagietkową dolegliwości ustąpiły w krótkim czasie. Inna z kolei siostra z Bawarii od piętnastu lat cierpiała na grzybicę stopy, a ponadto często miała zapalenie żył. W końcu udało się jej wyleczyć stopę maścią nagietkową. Kwiaty nagietka, stosowane w ilości dwóch płaskich łyżeczek do herbaty na szklankę wody, są łagodnym środkiem przeczyszczającym. Strupy w nosie goją się szybko pod wpływem maści nagietkowej. Uwaga: jeśli ktoś nie znosi smalcu może do zrobienia maści użyć dobrego tłuszczu roślinnego i aby maść lepiej się rozsmarowywała dolać do jeszcze ciepłej masy trochę oleju.”
    Mam nadzieję że się przyda 😉

  2. Nagietek ze swymi pięknymi żółtymi i zabarwionymi na pomarańczowo kwiatami należy w naszych ogrodach do najczęściej hodowanych roślin leczniczych. Nazwa gatunku Calendula officinalis pochodzi od łacińskiego Calendae – kalendarz i wskazuje na długi okres kwitnienia; Francuzi nazywają go tout le mois, ponieważ kwitnie do późnej jesieni. Nagietek znany jest nie tylko jako roślina lecznicza, lecz także jako przyprawa kuchenna. Ususzone płatki kwiatów używane są zamiast szafranu do barwienia potraw, choć aromat nagietka nie przypomina aromatu szafranu. Wyciągi sporządzane na bazie płatków kwiatowych i mleka sprawiają, że nagietek oddaje swoją piękną żółtą barwę, która służy do zabarwiania masła, sera i ciastek.

  3. Polecam przygotowanie nalewki nagietkowej. Wystarczy tylko 5 g ususzonych płatków nagietka, 100 g alkoholu (70%). Ususzone płatki kwiatów przełożyć do ciemnego szkła aptecznego i zalać alkoholem. Przed odcedzeniem odstawić na 2-3 tygodnie w dobrze zamkniętej butelce w słonecznym lub innym ciepłym miejscu. Płatki po odcedzeniu dobrze wycisnąć na sitku. Nalewkę dodatkowo przefiltrować przez filtr do kawy.
    Nalewka rozpuszczona w ciepłej wodzie może być stosowana do wilgotnych ciepłych okładów, które są pomocne przy zanieczyszczonej, zaognionej cerze, przy obrzmieniach, napięciach mięśni i stłuczeniach. Jej głębokie działanie na mięśnie należy również wykorzystać przy napięciach wywołanych na przykład pracą jednostronnie obciążającą ciało. Zaleca się sporządzić większy zapas nalewki do apteczki domowej. Wyciąg alkoholowy z płatków kwiatów jest znakomitym środkiem w całej kosmetyce leczniczej.

  4. Badania i doświadczenia nad działaniem przeciwnowotworowym ziół, skierowały w ostatnich kilkunastu latach uwagę lekarzy zajmujących się ziołolecznictwem i homeopatią na nagietek lekarski. Od wieków jest on znany i wysoko ceniony we Francji, a także w wielu innych krajach. U nas jest uprawiany w ogródkach, ale występuje też w stanie dzikim. Kwiaty nagietka są używane także jako przyprawa kuchenna. Dawniej liście jadało się jako jarzynę, a soku ze zmiażdżonych płatków kwiatowych używano do farbowania sera i masła. Właśnie płatki mają najsilniejsze działanie lecznicze i to szczególnie te w intensywnie pomarańczowym kolorze.
    Z nagietka ulatnia się przenikliwy zapach aromatyczny i żywiczny. Karoteny nagietka i inne węglowodory, np. armodiol przechodzą w przewodzie pokarmowym człowieka w wit. A i tym tłumaczy się silne działanie nagietka w łączeniu wewnętrznym śluzówek, oczu, kiwi, dróg moczowych, mięśni, kości i skóry. Nagietek zawiera również witaminę C oraz inne witaminy z grapy B. Nie wszystkie składniki nagietka rozpuszczają się w wodzie i dlatego stosuje się roztwory w alkoholu (biorąc zazwyczaj wódkę 40 proc.) i w oleju.
    Nagietek działa moczopędnie, nieznacznie pobudzająco serca obniżając ciśnienie kiwi poprzez rozszerzenie obwodowych, rozkurczowo, przeciwuowotworowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i gojąco. Doskonale zewnętrzne, przyspieszając proces zi animowania i naskórka, działa uspokajająco i stymulująco wywołując nieznaczne zwiększenie wydzielania się żółci. Działa cudownie regulując o ua stany skurczowe w przewodzie pokannowym, zapobiegające na uszkodzenie błony śluzowej żołądka, przeciwszkorbutowo, łagodząco na bóle (używany do smarowania dziąseł).
    Stosowany wewnętrznie jest środkiem pomocniczym, m.in. w leczeniu stanów lękowych i bólów w okresie miesiączkowania, szczególnie u i anemicznych dziewcząt, stanów przekrwiennych wątroby, żołądka i jelit, nerwobólów reumatycznych, bólów szyi, Stosowany zewnętrznie pomaga leczyć poważniejsze oparzenia, uszkodzenia skóiy powierzchniowe i głębokie, brodawki, stany zapahie gardła, jamy ustnej spojówek formie kompresów), trądzik, egzemy, opiyszczkę itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.