Nalewka eukaliptusowa – Przepis i zastosowanie

0
6835
nalewka eukaliptusowa

Nalewka eukaliptusowa znajduje przede wszystkim zastosowanie w leczeniu układu trawiennego i oddechowego. Można ją również z powodzeniem stosować od zewnątrz, gdyż działa znieczulająco i przeciwświądowo. Nalewka z eukaliptusa polecana jest również przy problemach neurologicznych, a dzięki zawartości cennego olejku eterycznego pozytywnie wpływa na sen i utrzymanie dobrego nastroju. Poniżej prezentujemy recepturę na jej przygotowanie oraz wskazówki względem stosowania.

Eukaliptus to drzewo lub krzew, które charakteryzuje się bardzo dużą ilością odmian. chociaż pochodzi z Australii i Polinezji, to zadomowił się również na terenach Azji, Afryki i Ameryki. Roślinę tę uprawia się głównie ze względu na nadzwyczajną szybkość wegetacji i doskonałe właściwości w zakresie osuszania bagien i moczarów, co ma szczególne ważne znaczenie w rejonach istotnie zagrożonych malarią.

Właściwości lecznicze eukaliptusa doceniane już były przez australijskich Aborygenów, którzy stosowali go w leczeniu m.in. szkarlatyny, tyfusu, malarii, czy cholery. Liście rośliny powszechnie stosowano na rany i stany zapalne skóry. W tradycyjnej medycynie chińskiej eukaliptus stosowano głównie przy problemach z artretyzmem i bólach głowy. Obecnie na całym świecie spotkać można rozmaite preparaty na jego bazie, m.in. nalewki eukaliptusowe, maści, olejki, itp.

Wykorzystywanym powszechnie surowcem zielarskim są liście eukaliptusa gałkowego, zbierane w okresie suchym ze starszych gałęzi rośliny. Wykorzystuje się je również do wytwarzania bardzo popularnego olejku eukaliptusowego, a także mogą stanowić surowiec do przygotowania rozmaitych naparów, nalewek, roztworu doustnego i suplementów diety. Liście eukaliptusa są także głównym pożywieniem żyjących na drzewach koali.

Właściwości eukaliptusa

Liście eukaliptusa przede wszystkim zawierają flawonoidy, takie jak rutyna, kwercytryna, kwercetyna, a także znaczne ilości olejku eterycznego, którego zawartość wynieść może w granicach 0,5-3,5%. W olejku eukaliptusowym obecny jest przede wszystkim cyneol, zwany też eukaliptolem. Eukaliptus zawiera także cenne garbniki, żywice, gorycze oraz woski.

Obecne w eukaliptusie garbniki wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Z kolei flawonoidy działają przeciwutleniająco, a także rozkurczowo, moczopędnie i przeciwzapalnie. Wytwarzany w procesie destylacji liści rośliny olejek eukaliptusowy ceniony jest za swoje właściwości antyseptyczne, a także aromatyzujące, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pochodzący z niego cyneol znajduje zastosowanie w wielu preparatach farmaceutycznych, przede wszystkim jako naturalny środek na przeziębienia i grypę, ale także na gorączkę, bóle gardła oraz kaszel. Wykorzystanie w aromaterapii oraz w inhalacjach, umożliwia skuteczne oczyszczenie górnych dróg oddechowych. Z kolei alfa-terpineol zapewnia właściwości chłodzące i kojące, szczególnie przydatne w preparatach do masażu ciała.

Olejek eukaliptusowy zapewnia naturalną ochronę przeciwbakteryjną, dlatego wchodzi w skład preparatów do higieny osobistej, takich jak płyny do płukania ust czy pasty do zębów. Pomaga w trudno gojących się ranach, w które wdały się bakterie, w walce z łupieżem, liszajami i innymi infekcjami skóry.

Produkty z eukaliptusa wykorzystuje na bóle reumatyczne, dolegliwości ścięgien, kości, stawów i mięśni, dzięki którym stają się mniej odczuwalne. Występuje powszechnie w postaci kremów, maści i balsamów. Z kolei wśród domowych sposobów na jego wykorzystanie bardzo popularna jest właśnie nalewka eukaliptusowa, której przygotowanie i stosowanie nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku.

Nalewka eukaliptusowa – Przepis i wskazówki

Do przygotowania domowej i leczniczej nalewki eukaliptusowej potrzebować będziemy:

  • 30 g wysuszonych i rozdrobnionych liści eukaliptusa,
  • 500 ml 70%-owego spirytusu.

Liście eukaliptusa należy umieścić w odpowiedniej wielkości słoju i całość zalać spirytusem, a następnie szczelnie zamknąć i umieścić w zaciemnionym miejscu na ok. 2 tygodnie. W okresie maceracji trzeba jednak co pewien czas wstrząsając jego zawartością. Po odstaniu masę ziołową należy silnie wycisnąć oraz przecedzić przez gazę lub bibułę filtracyjną. Nalewkę eukaliptusową poleca się przechowywać w szklanej i ciemnej butelce w zaciemnionym i chłodnym miejscu.

Sposób użycia, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania nalewki

Nalewka eukaliptusowa może być stosowana doustnie, a także do płukania oraz inhalacji parowej. Doustnie poleca się stosować po ok. 20- 40 kropli na ½ szklanki wody, najczęściej 3 razy dziennie po posiłku.

Doustne stosowanie nalewki

Nalewkę poleca się stosować jako naturalny środek o działaniu antyseptycznym i bakteriobójczym, a także wykorzystuje jej właściwości ściągające, wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Działa również w zakresie zwiększania wydzielania śluzu oraz hamowania rozwoju bakterii i grzybów. Może być szczególnie przydatna w leczeniu zapalenia oskrzeli, krtani, tchawicy, oraz jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania do podawania doustnego dotyczą przede wszystkim dzieci do 12 roku życia, ale także kobiet w ciąży, matek karmiących oraz osób z reakcjami alergicznymi na eukaliptus.

Nalewka z eukaliptusa do płukania i inhalacji parowej

Do płukania ust należy rozcieńczyć 10-15 kropli nalewki w 200 ml ciepłej, przegotowanej wody. Ilość zabiegów i czas trwania zabiegów musi być dobrana indywidualnie, w zależności od potrzeb i zaleceń. Do płukania i inhalacji nie należy stosować nalewki przez dłużej niż tydzień, gdyż może powodować nadmierne wysuszenie błon śluzowych. Tego rodzaju sposób na wykorzystanie nalewki zaleca się przede wszystkim na przeziębienia, przewlekły kaszel, katar oraz zapalenie zatok.

Stosowanie nalewki z eukaliptusa do inhalacji jest przede wszystkim przeciwwskazane u osób z reakcjami alergicznymi na eukaliptus, a także u dzieci poniżej 3 lat oraz w przypadku chorób krztuścowych, astmy oskrzelowej i skurczu oskrzeli.

Poprzedni artykułWitamina C – Właściwości i zastosowania kwasu askorbinowego
Następny artykułŚwierzb – Objawy, przyczyny i sposoby leczenia
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.