Nalewka poziomkowa – Przepis, działanie i dawkowanie

0
9119
nalewka poziomkowa
Nalewka poziomkowa to świetny środek naturalny wspomagający leczenie przeziębienia i grypy

Nalewka poziomkowa to wspaniałą propozycja na niezwykle smaczny, ale i zdrowy trunek alkoholowy. Świetnie sprawdza się przede wszystkim jako naturalny środek leczniczy podczas przeziębienia i grypy. Niewątpliwie także będzie stanowić bardzo urokliwy i wysublimowany poczęstunek smakowy dla wybitnych gości.

Największym problemem jej przygotowania jest zdobycie całkiem sporej ilości owoców, które niestety dojrzewają w różnym czasie i trudno uzbierać ich większą ilość. Nie wszędzie można również dostać poziomki w sklepie, a jeśli już takie znajdziemy, zazwyczaj musimy liczyć się z ich dość wysoką ceną. Niewątpliwe jednak nalewka poziomkowa jest tego warta zachodu i wypróbowania.

Poziomka pospolita to dość popularny w Polsce dziko rosnący owoc, ale coraz częściej jest także uprawiana na działkach i w ogrodach. Charakteryzuje się dość krótką i przyziemną łodygą. Podobnie jak truskawki, poziomki kwitną na biało w okresie późnowiosennym, mniej więcej w maju i czerwcu. Ich owocami są małe jagody w kolorze bladoczerwonym, niezwykle smaczne i orzeźwiające. Owoce zazwyczaj można zbierać już w czerwcu i lipcu, jednak często także później.

Poziomki zawierają cenne sole mineralne, a także garbniki, witaminę C, kwas jabłeczny i cytrynowy oraz cu­kier. Znaleźć w nich można także pewne ilości wapnia, witaminy A oraz kwasu askorbinowego. Ze względu na niewielkie rozmiary ich wykorzystanie przemysłowe nie ma wielkiej skali. Stanowią natomiast doskonały surowiec do domowych przetworów oraz receptur zdrowotnych. Jednym z przykładów ich wykorzystania jest właśnie nalewka poziomkowa, która posiada zarówno bogate walory smakowe, jak i lecznicze. Do celów leczniczych również często wykorzystuje się liście poziomki, które zazwyczaj pozyskuje się ze stanu dzikiego.

Nalewka poziomkowa – Przepis

Istnieje wiele wariantów modyfikowania przepisu na poziomkówkę, jednak najistotniejszym etapem jest przygotowanie jej podstawowej wersji. Bardzo popularnym dodatkiem, który można zastosować opcjonalnie, jest sok z cytryny lub kwasek cytrynowy.

Składniki

  • 1 kg dojrzałych owoców poziomek,
  • 0,5 l 70%-owej wódki zrobionej ze spiry­tusu,
  • ok. szklanki cukru,
  • opcjonalnie sok z cytryny.

Przygotowanie

  • Dojrzałe owoce poziomek należy po zerwaniu dość szybko umyć i wsypać do słoja.
  • Całość zalewamy 70%-ową wódką ze spirytusu, w taki sposób, aby zakryła wszystkie owoce.
  • Słój należy dokładnie szczelnie zamknąć i postawić w ciem­nym i chłodnym miejscu na ok. 4-6  miesięcy.
  • Po okresie maceracji zlewamy i wstępnie przecedzamy płyn, dokładnie wyciskając owoce.
  • Do całości dodajemy cukier w ilości ok. 10 dag na litr i dokładnie go rozpuszczamy.
  • Opcjonalnie dodajemy sok z cytryny lub kwasek cytrynowy dla smaku.
  • Po roz­puszczeniu cukru nalewkę poziomkową filtrujemy przez gazę i przelewamy do szczelnie zamykanych butelek.
  • Nalewka poziomkowa powinna dojrzewać przez ok. pól roku w ciemnym i chłodnym miejscu.

Działanie

Poziomkówka przede wszystkim ma działanie przeciwgorączkowe, dlatego w celach leczniczych najczęściej stosuje się w trakcie za­ziębienia, podczas grypy i anginy. Doskonale sprawdza się w likwidowaniu problemów trawiennych i zaparć. Działa również wzmacniająco i oczyszczająco na krew.

Dawkowanie

W celach leczniczych podczas przeziębienia nalewkę z poziomek poleca się pić po 1 łyżce stołowej ok. 3 razy dziennie. W celach profilaktycznych zaleca się 1 łyżkę stołową raz dziennie. Dla smaku nalewkę najczęściej podaje się do ciast.

 

Poprzedni artykułOlejek kamforowy – Właściwości i zastosowania
Następny artykułWitamina E – Właściwości, działanie i stosowanie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.