Polecana przede wszystkim dla zdrowia, a nie smaku, nalewka z cebuli, stanowi domową i skuteczną recepturę na wiele dolegliwości. Pozwala lepiej zabezpieczać organizm przed rozmaitymi infekcjami, a także skuteczniej zwalczać niektóre rozwinięte już choroby. Poleca się ją przede wszystkim w trudnym okresie przesilenia jesienno-zimowego oraz w przypadku wyraźnego osłabienia organizmu. Poniżej przedstawiamy przepis na jej przygotowanie, a także liczne wskazówki w zakresie stosowania.
Nie jest tajemnicą, że cebula to jedno z ulubionych warzyw leczniczych, wykorzystywanych dla naturalnej ochrony organizmu przed infekcjami. Jej wyjątkowe właściwości antybiotyczne wykorzystywane są od wieków, w rozmaitych recepturach i przepisach medycyny ludowej. Jednym z najlepszych sposobów na wykorzystanie jej wspaniałych właściwości może być właśnie domowa nalewka cebulowa.
Cebula w naturalnej ochronie zdrowia
Cebula zwyczajna jest popularnym warzywem o działaniu leczniczym. W medycynie ludowej wywar z cebuli zalecany był w chorobach reumatycznych, syrop przy przeziębieniach, zaś wąchanie surowej cebuli przy odkażaniu zakatarzonego nosa i dróg oddechowych. Przez całe stulecia należała także do najcenniejszych leków przeciwszkorbutowych. Popularna cebula, podobnie jak czosnek, zawiera związki siarki oraz produkty ich rozpadu. O jej właściwościach zdrowotnych decydują takie związki jak flawonoidy, saponiny, pektyny, związki śluzowe, kwercetynę, glikozydy, enzymy, sterole i cukry. Zawiera także ważne dla zdrowia organizmu sole mineralne oraz witaminy z grupy B, C, E, K, PP, a także beta-karoten i kwasy organiczne. W sumie nawet ponad 17 makro- i mikroelementów.
Dzięki nim nim wszystkim, świeża cebula, ale także pozyskiwany z niej sok i wyciągi, wykazują cenne działanie przeciwbakteryjnie i mogą być stosowane przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Poza działaniem przeciwdrobnoustrojowym, obniżać mogą poziom lipidów i ciśnienie krwi, a także hamować agregację płytek krwi. Przy tym wszystkim cebula jest bardzo nisko kaloryczna, gdyż w 100 g zawiera zawiera jedynie 28 kalorii. Za jej ostry zapach i drażniące działanie odpowiedzialny jest enzym LFS. Związek ten jest bardzo lotny i szybko dostaje się do powietrza, rozpuszcza w łzach i podrażnia oczy, ale nie poprzez zakwaszanie, lecz działanie na receptory bólu.
Picie syropu, wina lub nalewki cebulowej w okresie jesienno-zimowym korzystnie wpływa na nasz system odpornościowy, zapobiegając cięższym infekcjom. Nalewka z cebuli może pomagać także w dolegliwościach przewodu pokarmowego i zaburzeniach trawienia, oraz zapewnić działanie przeciwzapalnie i żółciopędnie.
Nalewka z cebuli – Przepis, sposób wykonania i stosowania
Podstawowymi surowcami do sporządzenia nalewki jest oczywiście cebula, alkohol i woda. Do tego celu najlepiej użyć cebuli z własnej, nienawożonej sztucznie działki lub uprawy od sąsiadów czy znajomych. Dla poprawienia smaku i efektu działania możemy, w zależności od upodobań, stosować różnego rodzaju dodatki, np.: czosnek, miód, goździki, pieprz, papryczki chilli, imbir, czy owoce bzu czarnego. W zależności od użytych składników otrzymujemy nalewkę cebulowo-czosnkową, ognistą nalewkę z papryczką, nalewkę cebulowo-imbirową, itp. Dzięki temu możemy stworzyć nalewkę jedyną w swoim rodzaju i zupełnie unikalną. Aby tego dokonać możemy eksperymentować, mieszać składniki i zmieniać proporcje, ponieważ nie ma jednego, idealnego dla wszystkich przepisu.
Dla uzyskania dobrej nalewki niezwykle ważny jest czas maceracji. W przepisach znajdziemy bardzo rozbieżne informacje na jego temat, wynoszące od 24 godzin do nawet roku. Należy jednak pamiętać, że każda dobra nalewka jest jak wino, które z każdym dniem nabiera wartości.
Nalewka cebulowa z czosnkiem i owocami z czarnego bzu
Do przygotowania nalewki należy zastosować:
- 0,5 kg świeżej cebuli,
- 50 g owocu czarnego bzu,
- 4-5 ząbków czosnku,
- 0,5 l 90%-owego spirytusu,
- 0,5 l przegotowanej wody.
Cebulę, czosnek i owoce czarnego bzu należny dokładnie rozetrzeć w mikserze i pozostawić w ciepłym miejscu przynajmniej na tydzień. Po tym czasie całość trzeba przecedzić i kilka razy filtrować, do uzyskania przejrzystego płynu. Następnie do uzyskanego soku dolewamy 0,5 l spirytusu oraz 0,5 litra przegotowanej, ostudzonej wody. Po wymieszaniu, całość przelewamy do ciemnych butelek. Nalewka powinna odstać minimum 2 tygodnie.
Stosowanie nalewki cebulowej
Najczęściej zalecana dawka nalewki leczniczej to przyjmowanie 2 razy dziennie po jednej łyżeczce do herbaty, najlepiej przed obiadem i przed snem. Poleca się ją przede wszystkim stosować jako środka ułatwiającego trawienie i przyswajanie składników pokarmowych, a także jako lek żółciopędny. Nalewka z cebuli działa również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i żółciopędnie, także słabo moczopędnie, oraz reguluje przemianę materii. Może być pomocna w dolegliwościach wątroby i sprawdza się też jako naturalny środek odflegmiający. Wiele osób poleca ją również w dolegliwościach przewodu pokarmowego i zaburzeniach trawienia, także przy niewielkich uszkodzeniach wątroby i stanach zapalnych pęcherza moczowego. Może również wspaniale wspomóc organizm przy ogólnym osłabieniu.