Nalewka z pokrzywy – Właściwości i zastosowanie

0
45965
nalewka z pokrzywy
Nalewka z pokrzywy to wspaniały sposób na korzystanie ze wspaniałych właściwości rośliny

Nalewka z pokrzywy to wspaniały sposób na wydobycie z tej niepozornej rośliny najcenniejsze składniki lecznicze, które wspomóc mogą organizm w zapobieganiu i leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Jest bardzo łatwa do przygotowania, a najlepszym do tego okresem jest wiosna, kiedy rośliny są młode i świeże. Poniżej prezentujemy przepis na przygotowanie nalewki ze świeżych pędów pokrzywy oraz jej właściwości i zastosowania.

Pokrzywa to roślina, która wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia po jej kontakcie ze skórą. Nie brak opinii, że pokrzywa to zwykły chwast, którego należy się pozbyć ze swojego otoczenia za wszelką cenę. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że posiada ona wiele cennych właściwości leczniczych. W medycynie ludowej zioło to od setek lat stosowane jest podczas leczenia różnego rodzaju dolegliwości i chorób. Robi się z niej herbaty, sok, a nawet sałatkę. Doskonałe właściwości zdrowotne posiada również dość łatwa do przygotowania nalewka z pokrzywy.

[Przeczytaj: Pokrzywa – Właściwości, działanie, przeciwwskazania]

Jak przygotować nalewkę z pokrzywy?

W zasadzie nalewkę z pokrzywy można wykonać na dwa sposoby – wykorzystując jej liście lub korzenie. Oba przepisy są szybkie i łatwe do wykonania.

Nalewka z liści pokrzywy

Do przygotowania nalewki z liści potrzebny jest sok z pokrzywy w ilości ok. 0,5 litra oraz 0,5 litra 40%-owej wódki. Niekiedy poleca się stosować czysty spirytus. Młode liście pokrzywy należy zaparzyć wodą, a następnie osuszyć i za pomocą sokowirówki wycisnąć z nich sok, aż do uzyskania pół litra płynu. Następnie wystarczy połączyć go z wódką lub spirytusem, i odstawić na co najmniej kilka dni. Aby tak przygotowana nalewka z pokrzywy zyskała lepszy smak, należy odczekać co najmniej dwa tygodnie, jednak niektóre osoby korzystają z niej praktycznie od razu po przygotowaniu.

zbieranie pokrzywyLiście pokrzywy najlepiej jest zbierać wiosną, kiedy rośliny są młode i najszybciej rosną. Warto do tego użyć rękawic i nożyczek, dzięki czemu operację będzie można przeprowadzić szybko i bezboleśnie. Do zbioru surowca warto poszukać odpowiedniego miejsca, z dala od wszelkich zanieczyszczeń. Najlepiej jest korzystać jedynie z kilku górnych liści wraz z drobnymi łodyżkami.

Nalewka z korzeni pokrzywy

Do przygotowania nalewki z korzeni należy zdobyć ok. 0,5 kilograma świeżych korzeni pokrzywy oraz pół litra wódki. Najlepiej wykonać ją jesienią lub wiosną. Młode korzenie pokrzywy należy dokładnie umyć, osuszyć i pokroić na mniejsze kawałki, które następnie umieszczamy w butelkach. W następnej kolejności zalewa się je wódką i odstawia na miesiąc w chłodne i zacienione miejsce. W tym czasie najważniejsze składniki pokrzywy mogą się wydobyć do płynu, a także dokładnie ze sobą przegryźć i połączyć. Podczas procesu maceracji często poleca się regularne wstrząsanie butelką dla osiągnięcia lepszych efektów.

Właściwości lecznicze nalewki z pokrzywy

Pokrzywa to roślina niezwykle bogata w cenne witaminy i składniki mineralne. Przede wszystkim jest znana jako wspaniałe zioło o skutecznych właściwościach oczyszczających. Herbaty, soki czy nalewki z pokrzywy są polecane wszystkim tym osobom, które potrzebują wsparcia dla detoksykacji organizmu. Regularne spożywanie nalewki pokrzywowej to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą oczyścić swój organizm z zalegających w nim toksyn i zanieczyszczeń. Proces oczyszczania wpływa korzystnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a jednocześnie jest to skuteczny sposób na pozbycie się stresu i zmęczenia fizycznego.

Pokrzywa jest również pomocna w przypadku różnego rodzaju problemów, które mają związek z nieprawidłowym działaniem układu pokarmowego. Regularne picie nalewki pokrzywowej poprawia apetyt i przyspiesza procesy trawienne. Oprócz tego, gdy jest stosowana w niewielkich ilościach, skutecznie chroni wątrobę. Przydaje się podczas silnych biegunek czy przy leczeniu nieżytu żołądka. Substancje wchodzące w skład rośliny są też odpowiedzialne za odprowadzanie złogów żółciowych, co pozwala na skuteczniejsze oczyszczanie całego układu trawiennego.

Nalewka z pokrzywy jest polecana także wszystkim osobom, które zmagają się na co dzień z chorobami nerek, np. kamica nerkową. Ponadto, sprawdza się dobrze w leczeniu artretyzmu i często poleca się ją jako naturalny lek na serce. Już jedna łyżka napoju dziennie reguluje pracę serca i pozwala na uporanie się z nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym, zarówno zbyt niskim, jak i zbyt wysokim.

Dla kogo jest nalewka z pokrzywy?

Powszechnie uważa się, że kurację nalewką z pokrzywy powinny stosować osoby osłabione po długotrwałej kuracji antybiotykowej oraz wszyscy ci, u których zdiagnozowano guza ziarnicowego. Przeprowadzone badania dowiodły, że regularne jej stosowanie pomaga w pozbyciu się niektórych objawów, o ile zostaną wykryte w początkowej fazie.

Za sprawą zwiększenia produkcji przeciwciał, regularne picie nalewki z pokrzywy zaleca się osobom, które są mocno narażone na obniżenie odporności, a więc dzieciom czy osobom w podeszłym wieku. Może stanowić doskonałe uzupełnienie dla fitoterapii herbatą z czystka czy czarnego bzu.

Jedynie jedna łyżka dziennie może być już ratunkiem dla wszystkich zmarzluchów. Doskonale pobudza ona bowiem krążenie krwi, ponieważ w szybkim tempie dostaje się do wszystkich kończyn ciała. Nalewka z pokrzywy to również doskonała propozycja dla diabetyków i osób zmagających się z zaburzeniami metabolicznymi. Wszystko dlatego, że ta niepozorna roślina zielna skutecznie pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Dawkowanie nalewki z pokrzywy

Stosowanie nalewki pokrzywowej poleca się przy wielu różnych dolegliwościach, a także w celach prewencyjnych. Jej dawkowanie zależy w dużej mierze od potrzeb i wieku danej osoby. Najczęściej zaleca się ok. 1 – 3 łyżeczek herbaty dziennie. Mocniejsze nalewki zaleca się przed zastosowaniem rozcieńczać z wodą. Można również dodawać do nich miód lub sok owocowy, np. z czarnego bzu.

Z oczywistych względów nie poleca stosować nalewki alkoholowej u kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób ciężko chorych. Zaleca się natomiast często picie pokrzywy w formie herbaty.

Inne zastosowania pokrzywy

Pokrzywa, w tym nalewka pokrzywowa, polecana jest osobom zmagającym się z zaburzeniami hormonalnymi. Herbata z pokrzywy może być niezwykle pomocna przede wszystkim podczas zmiennych nastrojów u kobiet ciężarnych. Wszystko wskazuje na to, że pokrzywa za sprawą swoich wyjątkowych właściwości, skutecznie łagodzi bóle mięsiączkowe, zmniejsza objawy PMS i pomaga w pozbyciu się trądziku, który często pojawia się na twarzy kobiet w czasie ostatnich dni cyklu.

Pokrzywa, także w postaci nalewki, stosowana bywa również zewnętrznie. Przyłożenie do krwawiącego nosa chusteczki nasączonej ekstraktem ziołowym pomaga zatamować wypływ krwi. Sprawdza się ona również dobrze w łagodzeniu objawów alergii. W tym przypadku stosowana może być zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Zwarte w niej minerały – magnez, wapń czy żelazo skutecznie pomagają zwalczyć denerwujące i uciążliwe swędzenie skóry.

Pokrzywa jest też rośliną, która doskonale wpływ na kondycję włosów. Niewielką ilość nalewki pokrzywowej można dodać do odżywki lub szamponu, aby włosy uzyskały blask i się naturalnie wzmocniły. To także świetny sposób na zapobieżenie ich wypadaniu. Również regularne picie pokrzywy doskonale wpływa na utrzymanie właściwej kondycji włosów.

[Przeczytaj: Pokrzywa na włosy – Wskazówki i efekty]

Pokrzywa okazuje się być nie tyle chwastem, co ziołem o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Warto z niej korzystać jak najczęściej, zwłaszcza, że jest łatwo dostępna i prosta w zastosowaniu. Dzięki niej, także pod postacią nalewki, niewątpliwe można cieszyć się z lepszego zdrowia i samopoczucia.

Poprzedni artykułKwiatowy krem do mycia twarzy
Następny artykułOlejek z oregano – Właściwości, zastosowania, skutki uboczne
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.