Olejek rycynowy wytwarza się z nasion rośliny Ricinus communis i powszechnie stosowany jest w medycynie tradycyjnej jako środek leczniczy na wiele różnych dolegliwości. Okłady z olejku rycynowego to jeden z domowych sposobów na jego zastosowanie, głównie na problemy skórne, trawienne i związane z krążeniem krwi. Przygotowuje się go bardzo łatwo, wykorzystując kawałek szmatki nasączonej olejkiem rycynowym, dzięki czemu można go wygodnie aplikować zewnętrznie. W niniejszym artykule przybliżamy jak stosować okłady z oleju rycynowego oraz jakie może zapewnić efekty działania.
Olejek rycynowy to tradycyjny środek leczniczy, wykorzystywany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Stanowi on również ceniony środek kosmetyczny, który można wykorzystywać do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jednak jedną z najbardziej tradycyjnych metod wykorzystania jego właściwości jest przygotowywanie okładów leczniczych, które mogą wspomagać łagodzenie różnych dolegliwości. Można je samodzielnie przygotować w domu, przy wykorzystaniu zupełnie prostych i łatwych w użyciu środków. Specjaliści zalecają jednak, by stosowany w tym celu olejek rycynowy nie zawierał heksanu.
Przygotowanie okładu z olejku rycynowego
W celu przygotowaniu okładu leczniczego z olejku rycynowego należy zaopatrzyć się w:
- olejek rycynowy,
- bawełnianą lub flanelową szmatkę,
- średni pojemnik lub miseczkę,
- szczypce,
- nożyczki,
- folię z tworzywa sztucznego.
Okład z oleju rycynowego krok po kroku
- W pierwszej kolejności należy pociąć flanelową lub bawełnianą szmatkę na prostokątne kawałki o wymiarach około 30 na 40 cm. Można również pociąć ją na paski lub mniejsze kwadraty, w zależności od tego, gdzie będzie się je stosować.
- Do wykonania okładu należy użyć co najmniej trzech do czterech kawałków materiału.
- Olejek rycynowy należy wlać do pojemnika lub miseczki, aby móc w nim całkowicie namoczyć kawałek przyciętego materiału.
- Materiał powinien dobrze nasiąknąć olejkiem rycynowym, aby po podniesieniu szczypcami z niego kapał.
- Namoczony materiał należy położyć na przygotowanym kawałku folii.
- Następnie należy namoczyć w olejku pozostałe dwa lub więcej kawałków materiału w ten sam sposób.
- Nasiąknięte kawałki materiału kładziemy na płasko na pierwszym z nich.
Jak stosować okłady z olejku rycynowego?
- Połóż się na dużym ręczniku lub prześcieradle, który będzie mógł być pobrudzony olejem rycynowym.
- Umieść okład z oleju rycynowego na leczonym obszarze – np. w przypadku zaparć lub innych problemów trawiennych należy umieścić go na brzuchu.
- Umieść mały plastikowy arkusz na okładzie, co pomaga mu się podgrzać i docisnąć do skóry.
- Można umieścić butelkę z ciepłą wodą lub termofor na okładzie, aby uzyskać więcej ciepła. Uważaj, aby nie zasnąć podczas podgrzewania pakietu oleju rycynowego, ponieważ może to doprowadzić do poparzeń lub innych obrażeń.
- Pozostaw okład na leczony miejscu na około 45 minut do godziny.
- Po tym czasie zdejmij okład i wytrzyj obszar skóry do czysta ciepłym, wilgotnym ręcznikiem.
- Można przechowywać okłady z olejku rycynowego w pojemniku używanym do ich namaczania. Należy go jedynie przykryć i schłodzić. Każdego z nich można użyć ponownie do 30 razy.
Skutki uboczne i bezpieczeństwo
Niektóre osoby mogą być uczulone na olejek rycynowy. Podczas stosowania na ciele może powodować wysypkę skórną i reakcję alergiczną. Jeśli wcześniej nie stosowało się okładu z oleju rycynowego, warto wcześniej wykonać test. W tym celu należy wetrzeć kilka kropli oleju rycynowego na niewielkim kawałku skóry na wewnętrznej części uda i pozostawić na 24 godziny. Jeśli nie nie pojawi się żadna niepokojąca reakcja, okłady z olejku rycynowego powinny być bezpieczne w zastosowaniu.
Do czego stosuje się okłady z oleju rycynowego?
Okłady z olejku rycynowego stosuje się na zewnątrz ciała, z użyciem dodatkowego źródła ciepła lub bez. Generalnie okład jest nasączony większą ilością oleju, niż można po prostu wetrzeć w skórę. Dzięki temu lepiej się wchłania i może oddziaływać na organy wewnętrzne.
Niewiele jest jednak dotychczas wyników badań, które potwierdzałyby efektywność zastosowania tego rodzaju okładów na problemy zdrowotne. Nie oznacza to jednak, że takie działanie nie występuje.
Pielęgnacja skóry
Kwas rycynolowy, główny składnik oleju rycynowego, posiada udowodnione właściwości przeciwbólowe, które mogą łagodzić oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów lub wysypki alergiczne. Przeciwzapalne działanie oleju rycynowego może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie skóry, obrzęki i swędzenie.
Ponadto, olej rycynowy jest dobrym środkiem nawilżającym i pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Może pomóc wyleczyć spierzchniętą skórę i usta oraz wyrównać drobne linie mimiczne i zmarszczki.
Metoda leczenia zaparć
Niektóre osoby przyjmują olej rycynowy doustnie jako środek przeczyszczający. W ten sposób stosuje się go w celu sprawniejszego wypróżnienia i oczyszczenia układu trawiennego. Stosowanie zewnętrznych oleju rycynowego w formie okładów może również pomóc w leczeniu zaparć.
W jednym z badań przetestowano stosowanie okładów z oleju rycynowego w leczeniu ciężkich zaparć u osób starszych. Tę metodę stosowano przez 3 dni. Naukowcy odkryli, że w jej wyniku nie zmieniła się liczba wypróżnień, ale je ułatwiła, a także złagodziła i zmniejszyła objawy zaparć.
Przeczytaj także: Olej rycynowy na zaparcia i przeczyszczenie
Naturalny sposób na ból stawu
Ból w kolanach, nadgarstkach, palcach i innych stawach może być spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów lub chorobą zwyrodnieniową stawów. W tego rodzaju dolegliwościach stan zapalny może prowadzić do silnego bólu i obrzęku.
Niektóre osoby używają rozgrzanych okładów z oleju rycynowego na bolesne stawy, aby zmniejszyć stan zapalny i odprowadzić zablokowane płyny, które mogą powodować większy obrzęk. Chociaż nie ma dowodów klinicznych na skuteczność tej metody to wiadomo jednak, że kwas rycynolowy może zmniejszać stany zapalne i łagodzić ból w przypadku stanów zapalnych w stawach.
Zdrowie wątroby i pęcherzyka żółciowego
Wątroba jest głównym narządem oczyszczającym organizmu. Rozkłada i pozbywa toksyn, martwych komórek i odpadów metabolicznych. Wątroba wytwarza również płyn trawienny zwany żółcią, który pomaga rozkładać tłuste pokarmy, aby mogły być właściwie wykorzystywane przez organizm. Żółć przepływa z wątroby do pęcherzyka żółciowego i jest przechowywana, dopóki nie będzie potrzebna do trawienia pokarmów.
Niektórzy praktycy zalecają stosowanie okładów z oleju rycynowego na brzuchu nad obszarem wątroby. Zabiegi tego rodzaju mogą pomóc wątrobie w przemieszczaniu cząstek i oczyszczaniu organizmu. Konieczne są jednak badania medyczne w tym zakresie, aby potwierdzić zasadność stosowania oleju rycynowego w tym celu.
Wskazówki względem stosowania oleju rycynowego w postaci okładów
- Nie należy stosować okładów z olejów, jeśli jest się w ciąży lub karmi piersią. Wpływ oleju rycynowego na dziecko w łonie matki nie jest bowiem dotąd znany.
- Nie należy podgrzewać oleju rycynowego i okładów w kuchence mikrofalowej.
- Nie poleca się stosowania tego rodzaju okładów w przypadku świeżych obrażeń lub otwartej lub podrażnionej skóry.
Podsumowanie
Badania medyczne pokazują, że olej rycynowy wykazuje pewne zalety lecznicze. Obejmują one właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Potrzebne są jednak dalsze badania nad tym, jak przydatne są okłady z oleju rycynowego dla wspomagania leczenia różnych dolegliwości.
Zawsze zaleca się kontakt z lekarzem w celu leczenia, jeśli ma się infekcję lub przewlekłe schorzenie, takie jak zapalenie stawów, astma lub zaparcia. Okłady z zastosowaniem oleju rycynowego nie powinny stanowić jedynego sposobu leczenia. Można wypróbować ich działania w przypadku łagodnych objawów lub wraz z innymi sposobami leczenia, zaleconymi przez lekarza.
Źródła
Arslan G, et al. (2011). An examination of the effect of castor oil packs on constipation in the elderly. DOI: 10.1016/j.ctcp.2010.04.004
Ayuba L, et al.(2017). Efficacy of castor oil in the control of throat, skin and enteric bacteria. DOI:
10.22606/afse.2017.13001
Therapies: Castor oil packs. (n.d.). edgarcayce.org/the-readings/health-and-wellness/holistic-health-database/therapies-castor-oil-packs/
Momoh AL, et al. (2012). Evaluation of the antimicrobial and phytochemical properties of oil from castor seeds. repository.elizadeuniversity.edu.ng/jspui/handle/20.500.12398/307
Vieira C, et al. (2000).Effect of ricinoleic acid in acute and subchronic experimental models of inflammation. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1781768/