Olej babassu – Właściwości i sposoby wykorzystania

0
5779
olej babassu
Pozyskiwany z nasion palmy olej babassu posiada doskonałe właściwości kosmetyczne

Bardzo często można natknąć się na informacje o korzyściach zdrowotnych wynikających ze stosowania oleju kokosowego. W rzeczywistości, aż do niedawna byliśmy pewni, że jest to najlepszy z najlepszych rodzaj tłuszczu, który warto stosować w różnych sytuacjach, nie tylko w diecie. Nadszedł jednak czas, aby zrobić miejsce na półce obok zaufanego słoika oleju kokosowego i odkryć być może coś jeszcze lepszego, czyli olej babassu.

Ten nowo przybyły na scenę naturalnej pielęgnacji zdrowia i urody produkt, jest bardzo podobny w działaniu do oleju kokosowego. Również pochodzi z owoców palmy i w temperaturze pokojowej przyjmuje stałą konsystencję. Rozpływa się jednak pod wpływem ciepła skóry, a zawierte w nim witaminy i kwasy tłuszczowe bardzo przypominają skład oleju kokosowego. Jednakże, istnieje wiele właściwości oleju babassu, dzięki którym staje się on lepszą alternatywą dla swojego o wiele bardziej słynnego kuzyna.

Olej babassu – Ogólna charakterystyka

Olej babassu (Orbignya oleifera) pozyskiwany jest z orzechów drzewa palmowego atalia, naturalnie występującego na rozległym obszarze Ameryki Południowej i Afryki. Olej wytwarza się w procesie tłoczenia na zimno, a następnie poddaje się procesowi oczyszczania. Olej ma naturalną postać miękkiego i jasnego masła, które pod wpływem niewysokiej temperatury zmienia się przezroczysty płyn.

Z uwagi na swoje wspaniałe właściwości fizyczne, odżywcze i ochronne, a także stosunkowo niską cenę coraz chętniej wykorzystywany jest w kosmetyce, w szczególności jako baza produktów pielęgnacyjnych, takich jak kremy nawilżające czy balsamy do ciała. Można go również spotkać w składach INCI pomadek do ust czy wosków do pielęgnacji włosów. Olej babassu w czystej postaci można kupić w coraz większej ilości drogerii z kosmetykami naturalnymi, a także w licznych sklepach internetowych.

Wartość energetyczna oleju babassu wynosi 884 kcal w 100 g czystego produktu. Składa się głównie z kwasów tłuszczowych:

  • kwasy tłuszczowe nasycone 81 g,
  • kwasy tłuszczowe wielonienasycone 1,6 g,
  • kwasy tłuszczowe jednonienasycone 11 g.

Najważniejsze właściwości oleju babassu

  1. Lekka konsystencja

Jedną z największych bolączek stosowania oleju kokosowego w kosmetyce jest jego ciężkość, odczuwana zarówno na włosach, jak i skórze. Po zastosowaniu go na włosach trzeba umyć głowę w celu usunięcia tłustej warstwy. W rezultacie stosowanie oleju kokosowego na włosy może być dość czasochłonne.

Podczas zabiegów pielęgnacyjnych olej babassu sprawia, że ​​cały proces jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Można uzyskać te same efekty odżywcze, jak za pomocą oleju kokosowego, ale nie trzeba go zmywać. Około godziny po prawidłowym nałożeniu na włosy, a trochę krócej w przypadku skóry, jest prawie niezauważalny. Po odczekaniu do wyschnięcia i wchłonięcia nie czuć tłustej warstwy. Lekka konsystencja tego kosmetyku naturalnego to niewątpliwe jeden z podstawowych argumentów za jego stosowaniem.

  1. Nie zatyka porów skóry

Masło babassu nie zatyka porów, tak jak olej kokosowy. Jeśli posiadasz tłustą cerę i jesteś podatna na trądzik, ten wyjątkowy produkt kosmetyczny jest nie tylko znacznie lepszy, ale również może być stosowany do codziennej pielęgnacji i nawilżania cery twarzy.

  1. Szybciej się wchłania

Chcesz ukoić suchą skórę od razu i po prostu nie masz czasu, aby czekać na wchłoniecie się balsamu czy innych kosmetyków? Olej babassu wchłania się znacznie szybciej niż większość olejków naturalnych. Babassu pozostawia włosy i skórę miękką i gładką, bez tłustego połysku, a także po zastosowaniu nie musi być zmywany ani ścierany.

  1. Nie plami

Jak, że masło babassu wchłania się znacznie szybciej niż olej kokosowy, zapewnia znacznie mniejszą szansę, że przypadkowo zaplami ubrania, czy inne przedmioty, które będziemy dotykać. Po około trzydziestu minutach do godziny, w zależności od rodzaju skóry i wilgotności powietrza, olej babassu będzie praktycznie niezauważalny. Oczywiście, oprócz tego, że skóra i włosy będą wyglądać i czuć się o wiele lepiej.

  1. Ma bardzo łagodny zapach

Inną wadą, choć niewielką, stosowania oleju kokosowego jest to, że wydziela dość silny i wyraźny zapach, szczególnie ten nierafinowany. Szczególnie dla mężczyzn korzyści zdrowotne, wynikające z użycia oleju kokosowego, mogą być przysłonięte przez wizję zapachu kokosa przez cały dzień. Również niektóre sytuacje ograniczają ludzi w zakresie stosowania jakiejkolwiek formy pachnących produktów w pielęgnacji skóry i włosów. Olej babassu rozwiązuje ten problem, oferując te same zalety, bez przytłaczającego aromatu. Zapach masła babassu jest praktycznie niewyczuwalny.

  1. Lepiej się miesza

W przeciwieństwie do oleju kokosowego, olej babassu dobrze miesza się z większością innych olejów. Fakt ten sprawia, że idealnie nadaje się jako wspaniały dodatek do domowych produktów leczniczych i pielęgnacyjnych, jako ich baza.

  1. Pomaga leczyć uszkodzoną skórę

Oprócz zdolności do głębokiego nawilżania skóry, masło babassu wykazuje cenne właściwości przeciwbakteryjne i zapewnia odpowiednią ilość witaminy E, która z kolei skutecznie pomaga w regeneracji komórek. Idealnie nadaje się do leczenia spierzchniętych ust, łagodnych oparzeń, płytkich ran, popękanych pięt i innych drobnych problemów dermatologicznych. Dodając do niego antybakteryjne olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, dodatkowo zwiększy się jego dezynfekujący potencjał.

  1. Zmniejsza zaczerwienienia i stany zapalne

Kwas laurynowy, główny składnik olej babassu, wykazuje naturalne działanie przeciwzapalne. Delikatnie nanieś niewielką ilość masła na ugryzienia, ukąszenia, wysypki, obszary dotkniętych egzemą, łuszczycą czy trądzikiem różowatym, a także na popękaną, oparzoną lub inaczej podrażnioną skórę, w celu łagodzenia dolegliwości i zmniejszenia zaczerwienienia oraz stanu zapalnego.

  1. Delikatna ochłoda

Nieprzyjemnie gorąco na zewnątrz? Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to nałożenie ciężkich kosmetyków na całe ciało. Na szczęście, kiedy olej babassu zetknie się ze skórą, daje efekt lekkiego chłodzenia. To sprawia, że idealne nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry latem, a także może przynieść ulgę łagodząc różnego typu dolegliwości i stany zapalne, spowodowane poparzeniem słonecznym.

  1. Naprawia, zmiękcza i oczyszcza włosy

Masło babassu działa świetnie jako głęboko wnikająca odżywka do włosów. Po kilku tygodniach stosowania oleju na włosach, można zauważyć dużą różnicę, w tym m.in. znacznie mniej rozdwojonych końców. Można również dodać olej do stosowanego na co dzień szamponu i odżywki. Wystarczy kilka kropel, choć może warto dodać trochę więcej ;). Wystarczy podgrzać olej do około 25ºC, a następnie dodać go do kosmetyku i dobrze wymieszać.

  1. Odżywia skórę głowy

Olej babassu jest nie tylko idealny dla Twoich włosów. Stanowi on także cudownie kojący i odżywczy olejek do masażu dla skóry głowy. Ze względu na swoją lekkość i szybkość z jaką wchłania się, babassu nie będzie trudny do zmycia ze skóry głowy, tak jak olej kokosowy.

Jeśli masz skłonność do łupieżu i innych podrażnień skóry głowy, babassu może pomóc! Oprócz tego, że jest głęboko nawilżający, jest także naturalnie przeciwzapalny i przeciwbakteryjny.

  1. Zapewnia zdrowe paznokciom i skórkom

Olej babassu jest bogaty w witaminę E, która jest jedną z głównych substancji odżywczych odpowiedzialnych za zdrowie skóry i paznokci. Przy regularnym stosowaniu na dłoniach i stopach zmiękczy skórki i wzmocni paznokcie, poprzez zapewnienie im dawki wilgoci bogatej w składniki odżywcze. Ponadto, ponieważ masło babassu zawiera wysokie stężenie kwasu laurynowego, który jest naturalnie przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczny. Kwas laurynowy to trójgliceryd o średniej długości łańcucha, który niszczy bakterie i inne organizmy, przez rozpuszczenie ich ścian komórkowych.

  1. Zapobiega utracie wilgotności

Ponieważ olej babassu wchłania się szybko i nie musi być zmywany sprawia, że ​​jest niezwykłym balsamem do ciała. Można stosować go na skórę lub zafundować sobie ciepłą kąpiel po dodaniu masła do wody. Zaledwie kilka łyżeczek zapewni skórę miękką i gładką, kiedy wyjdziesz z wanny. Należy także rozważyć dodanie filiżanki soli Epsom do kąpieli, dla jeszcze bardziej odmładzającego działania.

  1. Zapobieganie poceniu

Ze względu na charakter antybakteryjny, olej babassu stanowi doskonałą bazę do przygotowywania domowych dezodorantów. Połącz 2 łyżki sody oczyszczonej, około 6 łyżek proszku maranta oraz 10 – 15 kropli ulubionego olejku lub olejków, z 1/2 szklanki roztopionego masła babassu. Tak przygotowany kosmetyk działa podobnie jak dezodorant z oleju kokosowego, ale z mniejszym czasem schnięcia, dzięki czemu można go używać bez obaw o zaplamienie ubrania.

  1. Zdrowa alternatywa dla oleju spożywczego

Babassu może być wykorzystywany do gotowania, tak jak olej z orzecha kokosowego. Jego znacznie mniej wyraźny, orzechowy aromat sprawia, że często jest lepszym uzupełnieniem dla szerokiej gamy produktów spożywczych. Po spożyciu, zapewnia taką samą imponującą listę właściwości zdrowotnych jak olej kokosowy, w tym poprawę poziomu cholesterolu, zrównoważenie poziomu cukru we krwi, zwiększenie energii i metabolizmu hormonów, a także zdrowsze i silniejsze funkcje mózgu.

Jak korzystać z babassu do gotowania? Spróbuj skropić nim warzywa, używaj go do pieczenia, dodaj go do popcornu przed prażeniem, lub użyj babassu w miejsce masła.

  1. Zdrowie zwierząt domowych

Podobnie jak ludzi, olej babassu może poprawić zdrowie Twoich pupili. Istnieje długa lista sposobów w jaki można wykorzystać masło do pielęgnacji zdrowia zwierząt domowych. Gdy jest spożywany, poprawia trawienie, higienę jamy ustnej, równowagę hormonalną, kontroluje wagą oraz ogólnie wzmacnia. Miejscowo, można użyć małych ilości oleju babassu w leczeniu łupieżu, dezodoryzować brzydki zapach, leczyć małe rany i podrażnienia skóry, a nawet czyścić uszy!

  1. Renowacja powierzchni drewnianych

Ta sama właściwość, która sprawia, że ​​olej babassu jest tak wspaniały dla skóry i włosów, doskonale wpływa na drewno. Przetrzyj swoje deski do krojenia i drewniane naczynia olejem babassu, aby przedłużyć ich życie i powstrzymać rozwój bakterii. Można również stworzyć własny, domowy środek polerujący do mebli za pomocą masła babassu i kilku kropli olejku z cytryny.

Domowa pielęgnacja masłem babassu

  • Pielęgnacja problematycznej skóry głowy – Olej należy dokładnie wmasować w skórę głowy, a następnie pozostawić na godzinę. Po tym czasie głowę można umyć delikatnym szamponem bez SLS i innych dodatków chemicznych.
  • Przeciwzmarszczkowa pielęgnacja cery twarzy – Masło babassu należy stosować 2 – 3 razy w tygodniu bezpośrednio na umytej wcześniej skórze twarzy. Pozwoli ono powstrzymać szkodliwe działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie cery.
  • Nawilżanie skóry ciała – Olej babassu warto stosować w trakcie lub po kąpieli, dodając do ciepłej wody lub rozcierając po wcześniejszym ogrzaniu w dłoniach. Zatrzyma ono wilgoć z kąpieli na dłużej, zapewni delikatność i przyjemność w dotyku.
  • Olejowanie włosów – Masło babassu należy nałożyć na suche włosy i pozostawić przynajmniej  na godzinę. W następnej kolejności warto umyć je dokładnie delikatnym szamponem naturalnym i wysuszyć. W przypadku włosów bardzo suchych i łamliwych olej należy trzymać na głowie przez całą noc. Po umyciu włosy nie będą potrzebowały odżywki.
  • Masaż – Masło babassu doskonale nadaje się do stworzenia własnego balsamu do masażu, poprzez dodanie do niego olejków eterycznych. W przypadku masażu antycellulitowego warto dodać olejek cynamonowy, cytrynowy lub grejpfrutowy.
Poprzedni artykułZielona herbata w kosmetyce i domowych zabiegach
Następny artykułSiemię lniane – Właściwości, zastosowanie i opinie
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.