Olej cedrowy – Właściwości, zastosowania i korzyści

1
34639
olej cedrowy

Olej cedrowy to jeden z olejków naturalnych, które są najczęściej wykorzystywane do celów leczniczych. Posiada on szereg przydatnych właściwości, pozwalających na pozbycie się wielu dolegliwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Doceniany jest zarówno przez medycynę naturalną, jak i przemysł kosmetyczny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze prozdrowotne właściwości olejku cedrowego.

Olej cedrowy jest pozyskiwany drogą destylacji parowej z kawałków drewna jałowca wirgińskiego (cedr wirgiński), noszącego łacińską nazwę Juniperus virginiana (czasem również: Cedrus doedara, Cedrus atlantica, lub Cedrus libani – zależnie od regionu, w którym występuje).

Jałowiec wirgiński jest rośliną naturalnie występującą w chłodnym klimacie i normalnie spotykaną na dużych wysokościach. Główne składniki olejku cedrowego to: alfa-cedren, beta-cedren, cedrol, widdrol, tujopsen oraz grupa seskwiterpenów, które wnoszą bardzo dużo do jego leczniczej wartości.

Prozdrowotną wartość olejku cedrowego powiązać można z jego właściwościami: przeciwłojotokowymi, antyseptycznymi, przeciwskurczowymi, wzmacniającymi, ściągającymi, moczopędnymi, wywołującymi miesiączkę, wykrztuśnymi, owadobójczymi, uspokajającymi i grzybobójczymi.

Spis treści

Olej cedrowy – Właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne

Oto jedne z najbardziej popularnych i najlepiej zbadanych właściwości leczniczych olejku cedrowego:

 1. Przeciwłojotokowe działanie oleju cedrowego

Łojotok lub egzema łojotokowa to paskudna choroba, spowodowana przez nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych. Jej objawy potęgowane są przez zwiększone wytwarzanie łoju oraz następującą w efekcie infekcję komórek naskórka. Wygląda to bardzo nieestetycznie, jako że skóra staje się biała lub jasnożółta i zaczyna się łuszczyć, w szczególności na głowie, w rejonie brwi, wnętrza uszu oraz we wszystkich tych miejscach, gdzie znajdują się mieszki włosowe. Olej cedrowy może być niezwykle pomocny w zwalczaniu owego stanu zapalnego oraz ograniczać łuszczenie się skóry, regulując wydzielanie łoju i lecząc infekcję. Specyfik ten zmniejsza również zaczerwienienie i inne zewnętrzne objawy schorzenia.

Przeczytaj także: Olej rycynowy na brwi – Jak stosować

 1. Olej cedrowy działa antyseptyczne

Olejek cedrowy zapobiega zakażeniom ran, a także chroni je przed tężcem. Można go bezpiecznie aplikować miejscowo na rany jako środek antyseptyczny – bywa on nawet składnikiem ziołowych kremów antyseptycznych. Chroniąc organizm przed działaniem toksyn, omawiany olejek odciąża białe krwinki i system odpornościowy, co pozwala im skuteczniej działać.

 1. Olej cedrowy posiada właściwości przeciwzapalne

Mimo że poparto to na razie głównie eksperymentami na zwierzętach, wyniki pierwszych badań na ludziach wypadły bardzo pozytywnie, jeżeli chodzi o skuteczność przeciwzapalnego działania olejku cedrowego w walce z artretyzmem. Zapalenie stawów i tkanek, którego efektem jest wyniszczający ból lub duży dyskomfort, może zostać złagodzone poprzez wdychanie lub miejscową aplikację olejku na skórę.

 1. Ekstrakt z cedru ma działanie wzmacniające

Olej cedrowy może być stosowany jako ogólny środek na wzmocnienie, gdyż wspomaga działanie narządów wewnętrznych i pobudza metabolizm. Wzmacnia mięśnie, skórę, układ nerwowy, żołądek, układ pokarmowy oraz mózg. Wspomaga funkcjonowanie nerek i wątroby, co z kolei poprawia ogólne zdrowie i samopoczucie.

 1. Przeciwskurczowe działanie olejku cedrowego

Łagodzenie skurczów to kolejna istotna właściwość olejku cedrowego. Działa on niemal na wszystkie rodzaje skurczów oraz związanych z nimi schorzeń. Dotyczy to również skurczów układu oddechowego, jelit, mięśni, serca i nerwów. Osoby, które mają problemy ze snem związane z zespołem niespokojnych nóg, drgawkami, astmą oraz innymi dolegliwościami, również mogą skorzystać z kojących właściwości olejku cedrowego.

 1. Olejek z cedru a działanie ściągające

Jako środek ściągający, olejek cedrowy pomaga leczyć bóle zębów, wzmacnia dziąsła, zapobiegając wypadaniu zębów. Poprawia również napięcie mięśniowe. Poza tym pomaga na biegunkę, zwierając podatne na skurcze mięśnie przewodu pokarmowego. Jako środek ściągający, olejek cedrowy jest również przydatny do ochrony skóry przed działaniem toksyn oraz bakterii. Oprócz tego wywołuje koagulację białek skóry, które w rezultacie wysychają i twardnieją, tworząc warstwę ochronną w rejonie, gdzie zaaplikowano olejek.

 1. Składniki oleju cedrowego mogą wywoływać miesiączkę

Kobiety, które mają problemy z nieregularną miesiączką lub jej zatrzymaniem, z całą pewnością zyskają na stosowaniu olejku cedrowego, który oprócz wywoływania menstruacji również reguluje cykl miesięczny. Ból oraz inne nieprzyjemne objawy towarzyszące, jak nudności, zmęczenie i huśtawki nastrojów również mogą być łagodzone poprzez regularne używanie olejku, gdyż ma on wpływ na funkcjonowanie gruczołów dokrewnych.

 1. Ekstrakty cedrowe mają działanie moczopędne

Moczopędne działanie olejku cedrowego jest pomocne w leczeniu licznych schorzeń, włączając w to otyłość, nadciśnienie, reumatyzm, artretyzm, podagrę, infekcje dróg moczowych oraz nadmierne nagromadzenie toksyn we krwi. Omawiany specyfik zwiększa częstotliwość oddawania moczu, dzięki czemu łatwiej usuwany jest z organizmu tłuszcz, nadmiar wody i toksyny w rodzaju kwasu moczowego. Owe toksyny oraz nadmiar wody, skumulowane w organizmie, są głównymi przyczynami wymienionych wyżej chorób.

 1. Olejek cedrowy wykazuje właściwości wykrztuśne

Jeśli męczy cię kaszel, katar i zatkany nos, powinieneś wypróbować olejek cedrowy, który łagodzi podrażnienia. Jest on środkiem wykrztuśnym i skutecznie uwalnia od kaszlu, usuwając flegmę z dróg oddechowych oraz płuc i odblokowując zatory. Przynosi również ulgę w bólach głowy, czerwonych i załzawionych oczach, a także innych objawach przeziębienia. Niewielka ilość omawianego olejku pomoże ci spokojnie zasnąć podczas choroby. Rozrzedza on flegmę, którą łatwiej dzięki temu usunąć z dróg oddechowych; jednocześnie chroni to przed gromadzeniem się toksyn oraz powstawaniem powikłań wynikających z nadmiaru nagromadzonej flegmy. Świetnie nadaje się do aromaterapii i często stosowany jest zamienne z olejkiem kamforowym lub eukaliptusowym.

 1. Olej cedrowy to naturalny środek owadobójczy

Naturalny olej cedrowy używany jest jako repelent przeciwko komarom oraz innym owadom. Stosowany w parownikach, przepędza komary, muchy i inne insekty na dużą odległość od domu. Regularne spryskiwanie nim poduszek lub prześcieradeł rozwiązuje problem uciążliwych owadów, które zakłócają sen.

 1. Olejek z cedru wykazuje działanie uspokajające

Olej cedrowy jest popularnym środkiem uspokajającym. Ma silne działanie kojące umysł, ponadto leczy zapalenia i swędzenie skóry, jednocześnie uwalniając od napięcia i niepokoju. Wspomniane właściwości owego specyfiku pomagają w osiągnięciu zdrowego, regenerującego i niezakłóconego snu, dlatego też często stosowany jest on u pacjentów cierpiących na bezsenność. Używany w ramach aromaterapii, zwiększa produkcję serotoniny, która jest w mózgu zamieniana w melatoninę. Ta z kolei wywołuje zmęczenie i przynosi spokojny, pokrzepiający sen. Z tego też powodu aromaterapia z wykorzystaniem olejku cedrowego polecana jest osobom cierpiącym na chroniczny lęk, stres i depresję. W tym celu często łączy się go z olejkiem lawendowym lub rozmarynowym.

 1. Olej cedrowy wykazuje działanie grzybobójcze

Olejek cedrowy może być stosowany do leczenia infekcji grzybiczych, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do leczenia skóry często stosuje się go z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego. Badania wykazały, iż jego wdychanie chroni organizm przed skutkami różnych typów skażenia żywności, a także przed grzybowymi patogenami roślin, zwierząt i ludzi.

Pozostałe korzyści oraz uwag względem używania oleju cedrowego

Olej cedrowy jest skuteczny w zwalczaniu trądziku, artretyzmu, zapalenia oskrzeli, zapalenia pęcherza, łupieżu, zapalenia skóry, stresu, schorzeń nerek oraz przetłuszczającej się cery. Jest składnikiem wielu kosmetyków naturalnych i organicznych, a także tradycyjnych preparatów zdrowotnych.

Olejek cedrowy dobrze komponuje się z olejkami z: bergamotki, cynamonu, kadzidłowca, jałowca, jaśminu, cytryny, limonki, lawendy, róży, neroli i rozmarynu.

Naturalny olej cedrowy może wywoływać podrażnienia cery, jeśli używa się go w wysokich stężeniach. Całkowicie powinny go unikać kobiety w ciąży, inne zaś osoby winny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania nowego specyfiku. W przeciwieństwie do niektórych innych olejków eterycznych, olejek cedrowy nie może być przyjmowany w nieograniczonych ilościach. Ma on silne działanie, w związku z czym może wywoływać wymioty, nudności, pragnienie, a nawet rozległe uszkodzenia układu pokarmowego.

Poprzedni artykułOlej tamanu – Właściwości i zastosowania
Następny artykułKwas oleinowy – Właściwości, zastosowania i korzyści
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

1 KOMENTARZ

 1. Olej i olejek to są dwie różne rzeczy. Może postaracie się być bardziej precyzyjni, bo trąci ten tekst amatorszczyzną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.