Olej jojoba na włosy – Właściwości i zastosowania

0
13380
olej jojoba na włosy
Olej jojoba to znakomity kosmetyk naturalny, zapewniający włosom wiele korzyści regeneracyjnych i ochronnych

Coraz więcej osób stosuje olej jojoba na włosy i skórę głowy, zarówno w czystej postaci, jak i wykorzystując gotowe produkty drogeryjne z jego zawartością. Często jednak można spotkać się z jego opisami działania, które nie mają potwierdzenia w wynikach badań naukowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto z niego korzystać. Olej jojoba to przede wszystkim bezpieczny i łatwy w zastosowaniu naturalny środek nawilżający, który może pomóc skutecznie kondycjonować oraz chronić włosy i skórę głowy. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje i wskazówki w tym zakresie.

Olej jojoba to oleisty wosk ekstrahowany z nasion rośliny jojoba (łac. Simmondsia Chinensis), która jest krzewem pochodzącym z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Rośnie głównie w pustynnych regionach Arizony, południowej Kalifornii i Meksyku. Do kosmetyków i żywności zaczęto go masowo dodawać dopiero w 1970 roku. Ze względu na swoje wszechstronne właściwości znalazł liczne zastosowania, których nie sposób zliczyć.

Jednym z jej najbardziej popularnych zastosowań są właśnie kosmetyki, przeznaczone również do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Często w tym kontekście porównuje się go do oleju arganowego. Występuje także w rozmaitych produktach drogeryjnych do skóry i paznokci, w których stanowi często zupełnie podstawowy składnik. Można również stosować olej jojoba na włosy, skórę i paznokcie w czystej postaci lub na jego bazie tworzyć domowe kosmetyki pielęgnacyjne.

Dlaczego warto stosować olej jojoba na włosy?

Olejek jojoba ma oleistą konsystencję, dzięki czemu można go przede wszystkim stosować jako naturalny środek nawilżający. Można go również dodać do odżywek do włosów, aby zapewnić dodatkową ochronę przed wysuszeniem, łamaniem włosów i rozdwajaniem ich końcówek. Olej ten może również skutecznie nawilżać skórę głowy i wspomagać leczenie łupieżu.

Coraz popularniejszy i chętnie stosowany na włosy olej jojoba jest bogaty w odżywcze witaminy i minerały, w tym witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę E, miedź i cynk. Ponieważ wzmacnia włosy, uważa się również, że może zapobiegać wypadaniu włosów i zwiększać ich grubość. Przede wszystkim jednak nawilża mieszki włosowe, co zapobiega ich wysuszeniu, które prowadzi do osłabienia włosów.

Olej jojoba jest również ceniony z powodu bio-zgodności z ludzkim sebum, dlatego na ogół nie powoduje żadnych podrażnień i reakcji alergicznych. Z tego powodu często występuje w rozmaitych produktach pielęgnacyjnych, przeznaczonych do stosowania na twarzy, ciele i włosach. Często poleca się go w rozmaitych recepturach i przepisach DIY. Ze względu na obecność witaminy E oraz cennych przeciwutleniaczy stanowi naturalny środek konserwujący. Olej jojoba cieszy się bardzo dobrą reputacją i często podkreśla się jego liczne zalety, m.in:

  • niemal idealną zgodność z ludzkim sebum,
  • dobrą wchłanialność przez skórę i włosy,
  • działanie regeneracyjne i ochronne,
  • ograniczanie procesów starzenia,
  • cenne właściwości odżywcze i nawilżające,
  • zapewnianie włosom elastyczności i naturalnego blasku,
  • wzmacnianie cebulek włosowych,
  • ułatwianie rozczesywania włosów,
  • zapobieganie elektryzowaniu się włosów,
  • hamowanie łojotoku i łupieżu.

Wiele z przypisywanych mu właściwości nie znajduje jednak potwierdzenia naukowego.

Skuteczność działania oleju jojoba w pielęgnacji włosów

Istnieje wiele różnych oczekiwań względem skuteczności działania oleju jojoba. Niektóre efekty jego stosowania są dość dobrze rozpoznane i poparte badaniami, podczas gdy inne są jedynie oparte na domysłach i przeświadczeniu.

Zastosowanie olejku jojoba jako naturalnego nawilżacza do włosów i skóry głowy jest szczególnie popularne, co potwierdza niedawny przegląd dermatologiczny. W ostatnim czasie stosuje się go również jako podstawowy składnik wielu szamponów i odżywek do włosów, w których spełnia również zadanie oleju nośnikowego i łączącego pozostałe składniki. Tego rodzaju mikroemulsje pomagają przede wszystkim zastosować inne aktywne składniki danego produktu. Podobnymi mikroemulsjami jest wosk pszczeli, wosk Carnauba lub wosk z ostnicy esparto.

Na podstawie badań wiadomo, że olej jojoba rzeczywiście może zapobiegać łamaniu się włosów i wzmacniać ich strukturę. Może być również pomocny w leczeniu łupieżu, suchej skóry skóry głowy i łagodzić jej swędzenie, a także może być stosowany jako środek przeciwzapalny i nawilżający.

Z drugiej strony reputacja olejku jako bezpośredniego stymulatora wzrostu włosów nie jest poparta wynikami poważnych badań. W jednym z nich przetestowano olej jojoba w kontekście porostu włosów i stwierdzono, że był mniej skuteczny niż minoksydyl i olejek miętowy.

Z tego powodu nie należy polegać na oleju jojoba jako środku leczniczym na łysienie typu męskiego lub żeńskiego, a także innych zaburzeń powodujących wypadanie włosów. Mimo to, może być świetnym i naturalnym produktem do pielęgnacji mocnych, jedwabistych i lśniących włosów.

Jak stosować olej jojoba na włosy?

Olej jojoba można stosować praktycznie do wszystkich rodzajów włosów, zarówno wysokoporowatych, jak i średnioporowatych i niskoporowatych. Istnieje także wiele sposobów na dodanie go do rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych, z których najpopularniejsze wymieniamy poniżej:

Czysty i ciepły olej jojoba na włosy

Delikatnie rozgrzej olej, aby łatwiej go nakładać. Można to zrobić w czystym garnku na płycie kuchennej lub w kuchence mikrofalowej. Poleca się zastosować około 1 łyżki na krótkie włosy i 2 łyżki na dłuższe. Ciepły olej jojoba nakłada się na włosy powyżej skóry głowy i równomiernie rozprowadza na ich końcówkach. Po odczekaniu około 20 minut można zastosować delikatny szampon do mycia.

Często poleca się unikać bezpośredniego nakładania oleju na skórę głowy, aby nie powodować zatkania porów. Jeśli aplikuje się go na suchą skórę głowy lub łupież, poleca się stosować bardzo małą ilość, najczęściej około 1–2 kropli.

Dodatek do produktów kosmetycznych

Olej jojoba na włosy można również stosować jako dodatek do ulubionych produktów pielęgnacyjnych. W tym celu poleca się zastosować kilka jego kropli na garść ulubionego szamponu lub odżywki. Całą procedurę pielęgnacyjną przeprowadza się zgodnie z zaleceniami dla danego produktu kosmetycznego.

Gotowe produkty z olejem jojoba

Można także kupić szampon lub odżywkę, która zawiera olej jojoba jako jeden z naturalnych i podstawowych składników. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów korzystania z jego właściwości.

Wskazówki względem stosowania oleju jojoba

Czy stosowanie oleju jojoba jest całkowicie bezpieczne? Oficjalny przegląd bezpieczeństwa naukowego z 1992 roku wskazuje dość jednoznacznie, że jest to produkt niepowodujący żadnych istotnych skutków ubocznych. Chociaż badanie to zostało ukończone ponad dwie dekady temu, informacje na ten temat praktycznie nie zostały podważone.

Testy na zwierzętach w przeglądzie wykazały, że nadmierne stosowanie może powodować niewielkie przekrwienie, a tym samym możliwe uszkodzenie serca. Było to jednak spowodowane wewnętrznym przyjmowaniem oleju, którego nie próbowano na ludziach. W testach alergicznych na zwierzętach i ludziach wykazały rzadko występujące reakcje.

Stosowanie oleju jojoba miejscowo, szczególnie w przypadku pielęgnacji włosów, jest uważane za dość bezpieczne. Nie zaobserwowano również żadnych przeciwwskazań, by korzystać z niego w ten sposób również w ciąży lub w czasie karmienia piersią. Mimo wszystko, zawsze zaleca się zachowanie ostrożności. Przy pierwszych niepokojących objawach zawsze zaleca się zaprzestanie stosowania danego produktu, a w razie potrzeby skorzystanie z porady lekarskiej.

Jeśli używa oleju jojoba w czystej postaci i dodaje się go do gotowych produktów, warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Ścisłe przestrzeganie dawek i wskazówek powinno pomóc uniknąć wszelkich problemów.

Przeczytaj także: Olej rycynowy na włosy – Jak i kiedy stosować

Podsumowanie

Olejek jojoba może być świetnym dodatkiem do rutynowych działań w zakresie pielęgnacji włosów. Zwiększa działanie kondycjonujące włosy, zapewniając im większą siłę, połysk i łatwiejsze stylizowanie.

Nie ma jednak dowodów na to, że stosując olej jojoba na włosy spowoduje się ich szybszy wzrost, czy też całkowicie zapobiegnie się ich wypadaniu. Z drugiej strony olej jojoba może być bardzo pomocny w leczeniu problemów z suchą skórą głowy i łupieżem. Jest również bogaty w witaminy i minerały, które z czasem dobrze odżywiają włosy i skórę głowy.

Olej jojoba ma również dobrą opinię w zakresie bezpieczeństwa stosowania. Przypadki reakcji alergicznych są rzadkie, a do tego można z niego korzystać w czasie ciąży lub karmienia piersią. Warto jednak zawsze wcześniej wykonać odpowiedni test alergiczny.

Olej jojoba na włosy i skórę głowy można stosować na wiele różnych sposobów i nie trzeba mieć w tym większego doświadczenia. Warto jednak korzystać z produktów sprawdzonych i markowych, które nie mają żadnych sztucznych domieszek.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

5 Final report on the safety assessment of jojoba oil and jojoba wax. (1992). DOI: 10.3109/10915819209141992

Emeish S. (2012). Production of natural B-carotene from Dunaliella living in the Dead Sea. jjees.hu.edu.jo/files/VOL4/4-%20ms8%20mod.pdf

Hloucha M, et al. (2013). Shampoo composition having improved care properties. google.com/patents/US8343470

Oh JY, et al. (2014). Peppermint oil promotes hair growth without toxic signs. DOI: 10.5487/TR.2014.30.4.297

Pazyar N, et al. (2013). Jojoba in dermatology: a succinct review. sidemast.org/download/sidemast_20140401124048.pdf#page=137

Undersander DJ, et al. (2017). Jojoba. hort.purdue.edu/newcrop/afcm/jojoba.html

 

Poprzedni artykułOlej z awokado na włosy – Właściwości i zastosowania
Następny artykułOlej migdałowy na włosy – Właściwości i zastosowanie
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.