Olej kokosowy dla dzieci i niemowląt

1
1239
olej kokosowy dla dzieci
Olej kokosowy doskonale sprawdza się w ochronie zdrowia dzieci i niemowląt

Olej kokosowy to osławiony produkt dietetyczny i kosmetyczny, który podbił serca ludzi na całym świecie. Jego wyjątkowe właściwości można wykorzystywać na niezliczone sposoby, a jednym z nich jest ochrona zdrowia dzieci. Olej kokosowy dla dzieci i niemowląt to niewątpliwie zupełnie naturalna i w pełni bezpieczna alternatywa dla wielu dostępnych na rynku produktów, które są znacznie bardziej  kosztowne i wysoko przetworzone.

Dojrzały miąższ kokosowy jest podstawą do produkcji słodko pachnącego oleju kokosowego, który stanowi naturalny i bardzo skuteczny krem nawilżający. Może być wykorzystywany na wiele sposób, w tym w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry. Olej koksowy dla dzieci wykazuje naturalne właściwości kojące i odżywcze, dlatego może być wykorzystywany do leczenia odparzeń pupy, nie pozostawia podrażnień i likwiduje swędzenie, pozostawiając skórę gładką i błyszczącą. Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów kokosowych dla dzieci i niemowląt, które warto umieć rozróżnić.

5 głównych typów oleju koksowego

 • Czysty olej kokosowy – olej otrzymuje się z suszonego miąższu orzecha kokosowego. Miąższ mieli się i rozdrabnia w celu wydobycia z niego olejku. Końcowy produkt nie zawiera żadnych dodatków, dlatego w produktach rynkowych określany jest jako czysty olejek kokosowy.
 • Rafinowany olej kokosowy – olej przechodzi przez proces rafinacji, wybielenia i dezodoryzacji. Obywa się to za pomocą procesów chemicznych i mechanicznych. Powstały olejek jest bezbarwny i bezzapachowy. Końcowy produkt ma dłuższą trwałość i wyższą temperaturę dymienia, dlatego może być stosowany do smażenia i pieczenia.
 • Dziewiczy olej kokosowy – olej kokosowy virgin otrzymuje się z mleka kokosowego, a nie miąższu. Ponieważ nie jest podgrzewany podczas ekstrakcji, olej ten ma nieprzyjemny zapach i smak. Zachowuje również swoje naturalne właściwości przeciwutleniające.
 • Organiczny olej kokosowy – ten rodzaj olejku kokosowego jest wyciągiem z palmy kokosowej, która rosła naturalnie bez sztucznych nawozów. Do ekstrakcji finalnego produktu nie używa się żadnych chemikaliów.
 • Organiczny olej kokosowy z pierwszego tłoczenia – ten rodzaj oleju powstaje z ekologicznie uprawianych roślin. Nie wykorzystuje się chemikaliów podczas ekstrakcji i przetwarzania.

Olej kokosowy dla dzieci i niemowląt – 10 najważniejszych korzyści

 1. Pielęgnacyjny olejek dla dzieci

Generalnie noworodki nie wymagają żadnych balsamów, gdyż rodzą się z naturalnym płaszczem ochronnym, który chroni je przed nowym środowiskiem. Olej kokosowy dla dzieci pomaga jedynie dodatkowo chronić skórę, a także dostarcza skórze witamin, zdrowych tłuszczów i zapewnia właściwości nawilżające. Zaleca się wykorzystywanie czystego olejku kokosowego, który nie posiada intensywnych zapachów.

 1. Leczenie odparzeń

Zamiast używać drogeryjnych kosmetyków z dodatkiem składników chemicznych lepiej przy każdej zmianie pieluszki smarować pupę dziecka olejkiem kokosowym. Zapewnia on właściwą ochronę skórze, a także leczy wszelkiego rodzaju wysypki. Antybakteryjne właściwości olejku koksowego dają gwarancję, że nie dojdzie do dalszych podrażnień.

 1. Leczenie ciemieniuchy

Ciemieniucha to stan grzybiczny, który występuje na skórze głowy u większości niemowlaków. Można go łatwo wyleczyć w domu przy pomocy olejku kokosowego. Posiada on naturalne właściwości antybakteryjne, które łagodzą stan zapalny i zapewnia odpowiednie nawilżenie, które sprawia, że płatki skóry się rozchylają i pozbywają nieprzyjemnej narośli.

 1. Leczenie wyprysków

Dzięki witaminom i właściwością antyoksydacyjnym olejek koksowy jest doskonałym rozwiązaniem dla suchej skróty z wypryskami. Po jego zastosowaniu należy dać skórze odpocząć w chłodzie, a wypryski po jakimś czasie powinny zniknąć.

 1. Olejek do masażu

Olej kokosowy idealnie nadaje się do masażu niemowlaka, gdyż jest wolny od chemikaliów i całkowicie naturalny. Dzieci wymagają masażu, by lepiej zasnąć, a także do aktywacji współczulnego układu nerwowego. Dzięki takim zabiegom mamy możliwość zwiększenia ilości bodźców, które pomagają dziecku w szybszym rozwoju.

 1. Usuwanie smółki

Smółka jest lepką substancją, która stanowi najczęściej pierwsze wypróżnienie niemowlaka. Najczęściej bardzo trudno usunąć ją ze skóry, jednakże olej kokosowy dla niemowlaka jest naturalnym i w pełni skutecznym środkiem oczyszczającym. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe rozpuszczają brud i nie podrażniają skóry.

 1. Leczenie pleśniawki Candida

Zarówno matka, jak i dziecko, narażeni są na pleśniawki powstałe w okresie karmienia piersią. Można użyć olejku kokosowego do ich złagodzenia. Zastosuj kilka kropli olejku, by wmasować go w sutki, usta i zatoki. Olej kokosowy pomaga również oczyścić skórę dziecka z pleśniawek na fałdach w okolicach styku z pieluszką.

 1. Dodatek do żywności dla niemowląt

Olej kokosowy to doskonały dodatek do żywności dla niemowlaka. Posiada właściwości hipoalergiczne, a także zawiera kwas laurynowy, który pomaga w trawieniu. Olej z kokosa pomaga również we wchłanianiu wartości odżywczych z warzyw, takich jak marchewka, miąższ z dyni czy zielone liściaste warzywa.

 1. Środek na gojenie się ran

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, dzięki właściwościom przeciwutleniającym, pomaga w stymulacji produkcji kolagenu. Kiedy pęka skóra, jest kilka sposób, by ją uzdrowić. Kolagen w tym procesie jest niezbędny, a olej koksowy dla dzieci pomaga w jego wytwarzaniu.

 1. Naturalny środek przeciwbakteryjny

Jak dowodzą badania, olej kokosowy dla dzieci jest doskonałym środkiem antybakteryjnym. Zawarty w nim kwas laurynowy i średniej wielkości łańcucha kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za działanie antybakteryjne. Zwalcza grzyby, pierwotniaki, a także wirusy.

Czy istnieje jakieś ryzyko stosowania olejku kokosowego u niemowląt?

Rzadko kiedy pojawia się alergia na kokos. Objawy alergii to najczęściej kichanie, duszności czy kaszel.

W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić silniejsze objawy, takie jak obrzęk twarzy, brak możliwości oddychania, przyspieszone bicie sera i zawroty głowy. Objawy te są dość poważne, dlatego, jeśli się pojawią, należy udać się do lekarza. Warto również przed włączeniem oleju kokosowego do diety dziecka skonsultować się z lekarzem pediatrą.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię