Olej kokosowy dla dzieci i niemowląt

1
2308
olej kokosowy dla dzieci
Olej kokosowy doskonale sprawdza się w ochronie zdrowia dzieci i niemowląt

Olej kokosowy to osławiony produkt dietetyczny i kosmetyczny, który podbił serca ludzi na całym świecie. Jego wyjątkowe właściwości można wykorzystywać na niezliczone sposoby, a jednym z nich jest ochrona zdrowia dzieci. Olej kokosowy dla dzieci i niemowląt to niewątpliwie zupełnie naturalna i w pełni bezpieczna alternatywa dla wielu dostępnych na rynku produktów, które są znacznie bardziej  kosztowne i wysoko przetworzone.

Dojrzały miąższ kokosowy jest podstawą do produkcji słodko pachnącego oleju kokosowego, który stanowi naturalny i bardzo skuteczny krem nawilżający. Może być wykorzystywany na wiele sposób, w tym w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry.Istnieją jednak także inne zastosowania tego wspaniałego produktu naturalnego, które niewątpliwie warto rozpatrzyć.

Olej kokosowy dla dzieci i niemowląt

Olej koksowy dla dzieci wykazuje naturalne właściwości kojące i odżywcze, dlatego może być wykorzystywany do leczenia odparzeń pupy, nie pozostawia podrażnień i likwiduje swędzenie, pozostawiając skórę gładką i błyszczącą. Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów kokosowych dla dzieci i niemowląt, które warto umieć rozróżnić.

5 głównych typów oleju koksowego

 • Czysty olej kokosowy – olej otrzymuje się z suszonego miąższu orzecha kokosowego. Miąższ mieli się i rozdrabnia w celu wydobycia z niego olejku. Końcowy produkt nie zawiera żadnych dodatków, dlatego w produktach rynkowych określany jest jako czysty olejek kokosowy.
 • Rafinowany olej kokosowy – olej przechodzi przez proces rafinacji, wybielenia i dezodoryzacji. Obywa się to za pomocą procesów chemicznych i mechanicznych. Powstały olejek jest bezbarwny i bezzapachowy. Końcowy produkt ma dłuższą trwałość i wyższą temperaturę dymienia, dlatego może być stosowany do smażenia i pieczenia.
 • Dziewiczy olej kokosowy – olej kokosowy virgin otrzymuje się z mleka kokosowego, a nie miąższu. Ponieważ nie jest podgrzewany podczas ekstrakcji, olej ten ma nieprzyjemny zapach i smak. Zachowuje również swoje naturalne właściwości przeciwutleniające.
 • Organiczny olej kokosowy – ten rodzaj olejku kokosowego jest wyciągiem z palmy kokosowej, która rosła naturalnie bez sztucznych nawozów. Do ekstrakcji finalnego produktu nie używa się żadnych chemikaliów.
 • Organiczny olej kokosowy z pierwszego tłoczenia – ten rodzaj oleju powstaje z ekologicznie uprawianych roślin. Nie wykorzystuje się chemikaliów podczas ekstrakcji i przetwarzania.

Olej kokosowy dla dzieci i niemowląt – 10 najważniejszych korzyści

Stosując naturalny i ekologiczny olej kokosowy możemy uzyskać wiele cennych efektów zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Poniżej wymieniamy najważniejsze korzyści z jego stosowania podczas wykorzystywania u dzieci i niemowląt.

 1. Pielęgnacyjny olejek dla dzieci

Generalnie noworodki nie wymagają żadnych balsamów, gdyż rodzą się z naturalnym płaszczem ochronnym, który chroni je przed nowym środowiskiem. Olej kokosowy dla dzieci pomaga jedynie dodatkowo chronić skórę, a także dostarcza skórze witamin, zdrowych tłuszczów i zapewnia właściwości nawilżające. Zaleca się wykorzystywanie czystego olejku kokosowego, który nie posiada intensywnych zapachów.

 1. Leczenie odparzeń

Zamiast używać drogeryjnych kosmetyków z dodatkiem składników chemicznych lepiej przy każdej zmianie pieluszki smarować pupę dziecka olejkiem kokosowym. Zapewnia on właściwą ochronę skórze, a także leczy wszelkiego rodzaju wysypki. Antybakteryjne właściwości olejku koksowego dają gwarancję, że nie dojdzie do dalszych podrażnień.

 1. Leczenie ciemieniuchy

Ciemieniucha to stan grzybiczny, który występuje na skórze głowy u większości niemowlaków. Można go łatwo wyleczyć w domu przy pomocy olejku kokosowego. Posiada on naturalne właściwości antybakteryjne, które łagodzą stan zapalny i zapewnia odpowiednie nawilżenie, które sprawia, że płatki skóry się rozchylają i pozbywają nieprzyjemnej narośli.

 1. Leczenie wyprysków

Dzięki witaminom i właściwością antyoksydacyjnym olejek koksowy jest doskonałym rozwiązaniem dla suchej skróty z wypryskami. Po jego zastosowaniu należy dać skórze odpocząć w chłodzie, a wypryski po jakimś czasie powinny zniknąć.

 1. Olejek do masażu

Olej kokosowy idealnie nadaje się do masażu niemowlaka, gdyż jest wolny od chemikaliów i całkowicie naturalny. Dzieci wymagają masażu, by lepiej zasnąć, a także do aktywacji współczulnego układu nerwowego. Dzięki takim zabiegom mamy możliwość zwiększenia ilości bodźców, które pomagają dziecku w szybszym rozwoju.

 1. Usuwanie smółki

Smółka jest lepką substancją, która stanowi najczęściej pierwsze wypróżnienie niemowlaka. Najczęściej bardzo trudno usunąć ją ze skóry, jednakże olej kokosowy dla niemowlaka jest naturalnym i w pełni skutecznym środkiem oczyszczającym. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe rozpuszczają brud i nie podrażniają skóry.

 1. Leczenie pleśniawki Candida

Zarówno matka, jak i dziecko, narażeni są na pleśniawki powstałe w okresie karmienia piersią. Można użyć olejku kokosowego do ich złagodzenia. Zastosuj kilka kropli olejku, by wmasować go w sutki, usta i zatoki. Olej kokosowy pomaga również oczyścić skórę dziecka z pleśniawek na fałdach w okolicach styku z pieluszką.

 1. Dodatek do żywności dla niemowląt

Olej kokosowy to doskonały dodatek do żywności dla niemowlaka. Posiada właściwości hipoalergiczne, a także zawiera kwas laurynowy, który pomaga w trawieniu. Olej z kokosa pomaga również we wchłanianiu wartości odżywczych z warzyw, takich jak marchewka, miąższ z dyni czy zielone liściaste warzywa.

 1. Środek na gojenie się ran

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia, dzięki właściwościom przeciwutleniającym, pomaga w stymulacji produkcji kolagenu. Kiedy pęka skóra, jest kilka sposób, by ją uzdrowić. Kolagen w tym procesie jest niezbędny, a olej koksowy dla dzieci pomaga w jego wytwarzaniu.

 1. Naturalny środek przeciwbakteryjny

Jak dowodzą badania, olej kokosowy dla dzieci jest doskonałym środkiem antybakteryjnym. Zawarty w nim kwas laurynowy i średniej wielkości łańcucha kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za działanie antybakteryjne. Zwalcza grzyby, pierwotniaki, a także wirusy.

Czy istnieje jakieś ryzyko stosowania olejku kokosowego u niemowląt?

Rzadko kiedy pojawia się alergia na kokos. Objawy alergii to najczęściej kichanie, duszności czy kaszel.

W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić silniejsze objawy, takie jak obrzęk twarzy, brak możliwości oddychania, przyspieszone bicie sera i zawroty głowy. Objawy te są dość poważne, dlatego, jeśli się pojawią, należy udać się do lekarza. Warto również przed włączeniem oleju kokosowego do diety dziecka skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Poprzedni artykułSiemię lniane – Właściwości, zastosowanie i opinie
Następny artykułOlejek z bzu lilaka w codziennym zastosowaniu
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.