Olej kokosowy na rzęsy – Wskazówki i uwagi

0
10584
olej kokosowy na rzęsy
Olej kokosowy może służyć jako cenny kosmetyk naturalny do pielęgnacji rzęs

Olej kokosowy stał się w ostatnich latach podstawowym składnikiem wielu produktów zdrowotnych i kosmetycznych, ze względu na udowodnioną naukowo skuteczność działania. Od nawilżania i ochrony skóry oraz włosów, po działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze, w szerokim zakresie może pomóc w pielęgnacji rzęs. Jego dużą zaletą jest również niska cena i łatwość oraz bezpieczeństwo stosowania. W niniejszym artykule przytaczamy najważniejsze wskazówki jak i dlaczego warto stosować olej kokosowy na rzęsy.

Olej kokosowy może pomóc utrzymać zdrowe rzęs, dzięki czemu będą one pełniejsze i atrakcyjniejsze. Sprawdzić się on może w tym zakresie nawet lepiej niż wiele gotowych kosmetyków i preparatów do stylizacji rzęs. Wydaje się, że pod wieloma względami działać on może również podobnie do oleju rycynowego. Sprawdźmy zatem na co wskazują dostępne obecnie badania i praktyka w tym zakresie.

Czy olej kokosowy na rzęsy może być pomocny?

Dostępne badania wykazały, że olej kokosowy z pierwszego tłoczenia można bezpiecznie stosować na skórę i włosy w okolicach oczu. Oprócz tego, może działać podwójnie i zapewniać korzyści nie tylko dla rzęs, ale także dla skóry wokół oczu. Przede wszystkim działa w trzech kluczowych zakresach.

Silniejsze rzęsy

Istnieją dowody na to, że olej kokosowy może chronić włosy przed uszkodzeniem w trakcie mycia, a także stosowania niektórych produktów do włosów i ich stylizacji. Chociaż wszystkie dostępne wyniki badań koncentrują się na włosach na głowie, teoretycznie mogą dotyczyć również włosów na brwiach i rzęsach.

Przeczytaj także: Olej rycynowy na brwi – Jak stosować

Olej kokosowy zawiera cenne kwasy tłuszczowe, głównie kwas laurynowy, który wydaje się dobrze wchłaniać w strukturę włosów. Prawdopodobnie dlatego stosując olej kokosowy na rzęsy można zapewniać sobie lepszą i trwalszą ochronę w porównaniu z wieloma innymi olejami.

W jednym z badań zauważono, że nakładanie oleju kokosowego na włosy przed lub po myciu chroniło je poprzez zmniejszenie utraty białka. W odniesieniu do rzęs efekt ten może pomóc uchronić je przed uszkodzeniami, które mogłyby wyniknąć z powodu mycia twarzy lub usuwania makijażu z okolic oczu.

Ochrona przed bakteriami

Mikroorganizmy są w naturalny sposób obecne na rzęsach i potencjalnie mogą wywoływać różne infekcje bakteryjne i grzybicze. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak te występujące w oleju kokosowym, wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze, które mogą chronić przed zakażeniem. Kwas laurynowy ma bowiem największą aktywność przeciwbakteryjną ze wszystkich średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Nałożenie oleju kokosowego na rzęsy i skórę w okolicach oczu może ochronić przed infekcjami skórnymi, w tym zapaleniem mieszków włosowych. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla kobiet stosujących tusz do rzęs. Drobnoustroje z rzęs mogą potencjalnie zanieczyścić tusz do rzęs, szczególnie jeśli używa tej samej tubki i szczoteczki do aplikacji przez ponad trzy miesiące.

W badaniu pilotażowym zbadano wzrost ilości drobnoustrojów w dwóch markach tuszu do rzęs używanych codziennie przez trzy miesiące. Stwierdzono w nim większą o 36,4% ilość  drobnoustrojów, w tym Staphylococcus epidermidis, gatunki Streptococcus i grzyby. Z tego powodu olej rycynowy na rzęsy może spełniać ważne funkcje ochronne.

Pełniejsze rzęsy

Stosując olej kokosowy na rzęsy zapewnić można właściwą ochronę poprzez nawilżenie i zapobieganie utracie białka. Zakładając, że korzyści te dotyczą także włosów na rzęsach, może to skutkować mniejszą ilością wypadających włosków w okolicach oczu, dzięki czemu będą one gęstsze i pełniejsze.

Przeczytaj także: Olej rycynowy na rzęsy – Porady i wskazówki

Jak stosować olej kokosowy na rzęsy?

Istnieje kilka sposobów na zastosowanie olejku kokosowego do pielęgnacji rzęs, w tym w postaci serum do rzęs lub stosowania bezpośrednio oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia.

Na rynku dostępnych jest niezliczona wprost ilość tego rodzaju gotowych produktów, często sprzedawanych online lub w stacjonarnych sklepach drogeryjnych. Wiele z nich zawiera olej kokosowy, a także inne składniki, takie jak olejki eteryczne, olej rycynowy lub mineralny.

Zaletą stosowania gotowej odżywki do rzęs jest to, że zwykle jest wyposażona w aplikator, który ułatwia jego stosowanie. Natomiast minusem jest z kolei to, że niekoniecznie są w 100% naturalne. Mogą być również dość drogie, w zależności od marki i producenta.

Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia również jest dostępny online i w większości sklepów ze zdrową żywnością. Można go łatwo nakładać za pomocą czystego palca, pędzla do rzęs lub szczoteczki do aplikacji tuszu. Jednorazowe pędzle i szczoteczki do rzęs można kupić online lub w sklepach kosmetycznych.

Aby nałożyć olej kokosowy palcami należy przestrzegać pewnych reguł, z których najważniejsze to:

  • dokładne mycie rąk,
  • nakładanie niewielkiej ilości oleju z pojemnika za pomocą palca wskazującego,
  • wcieranie oleju kokosowego między dwa palce wskazujące.
  • zamykanie oczy i delikatnie pocieranie palcami wskazującymi z olejem wzdłuż linii rzęs.

Aby nakładać olej kokosowy za pomocą pędzla do rzęs lub szczoteczki należy:

  • zanurzyć nową szczotkę lub pędzelek w pojemniku z olejem kokosowym,
  • ostrożnie nałożyć olej na rzęsy, tak jak tusz do rzęs,
  • olej kokosowy należy nakładać na górne i dolne rzęsy równomiernie,
  • zaleca się zastosować wacik lub płatek higieniczny, aby delikatnie usunąć nadmiar oleju z rzęs lub skóry w okolicach oczu.

Środki ostrożności i ewentualne skutki uboczne

Alergie na kokos i olej kokosowy są bardzo rzadkie, ale mogą u niektórych osób. Z tego powodu warto wcześniej wykonać test alergiczny na przedramieniu. Olej kokosowy z pierwszego tłoczenia jest ogólnie bezpieczny do stosowania na skórę wokół oczu, ale nadal należy uważać, aby nie dostał się do śluzówki oczu.

Używanie organicznego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia jest najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ inne produkty mogą zawierać składniki, które mogą powodować podrażnienie lub reakcję alergiczną.

Należy także używać czystej i wilgotnej ściereczki do mycia, aby usunąć nadmiar oleju z okolic oczu. Jeśli zdarzy się, że dostanie się on do oczu i poczuje się podrażnienie, natychmiast należy oczy obficie przemyć wodą.

Olej kokosowy kontra olej rycynowy na rzęs

Podobnie jak olej kokosowy, olej rycynowy może mieć również pewne zalety, jeśli chodzi o pielęgnację włosów. Dostępne dowody naukowe ograniczają się jednak do włosów na skórze głowy, a nie do rzęs. Olej rycynowy jest popularnym domowym lekiem stosowanym do odżywiania i wzrostu włosów. Istnieją także pewne dowody na to, że może on pomóc ograniczyć wypadanie włosów.

Olej rycynowy jest również ogólnie bezpieczny, ale olej kokosowy może być lepszą opcją, jeśli chodzi o rzęsy. Badania na zwierzętach wykazały, że nierozcieńczony olej rycynowy może bowiem powodować poważne podrażnienie skóry.

W 2017 roku w opisie przypadku opublikowanym w International Journal of Trichology stwierdzono, że olej rycynowy może być odpowiedzialny za pewne problemy, takie jak wyraźne matowanie włosów.

Podsumowanie

Olej kokosowy oferuje niedrogą i ogólnie bezpieczną opcję, jeśli szuka się naturalnego sposobu na poprawę zdrowia i wyglądu swoich rzęs. Jest on również bardzo łatwy w wykorzystaniu i nie wymaga większej wprawy. Warto jednak postawić na produkt sprawdzony i certyfikowany, a przede wszystkim w pełni naturalny i bez żadnych domieszek innych składników.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Anagnostou K. (2017). Coconut allergy revisited. DOI: 10.3390/children4100085

Batovska DI, et al. (2009). Antibacterial study of the medium chain fatty acids and their 1-monoglycerides: Individual effects and synergistic relationships. pjm.microbiology.pl/archive/vol5812009043.pdf

Burnett CL, et al. (2011). Final report on the safety assessment of Cocos nucifera (coconut) oil and related ingredients. DOI: 10.1177/1091581811400636

Dias MFRG. (2015). Hair cosmetics: An overview. DOI : 10.4103/0974-7753.153450

Final report on the safety assessment of Ricinus communis (castor) seed oil, hydrogenated castor oil, glyceryl ricinoleate, glyceryl ricinoleate SE, ricinoleic acid, potassium ricinoleate, sodium ricinoleate, zinc ricinoleate, cetyl ricinoleate, ethyl ricinoleate, glycol ricinoleate, isopropyl ricinoleate, methyl ricinoleate, and octyldodecyl ricinoleate1. (2007). DOI:
10.1080/10915810701663150

Maduri VR, et al. (2017). “Castor Oil” – The culprit of acute hair felting. DOI: 10.4103%2Fijt.ijt_22_17

Mutalib HA, et al. (2015). A pilot study: The efficacy of virgin coconut oil as ocular rewetting agent on rabbit eyes. DOI: 10.1155/2015/135987

Pack LD, et al. (2008). Microbial contamination associated with mascara use. DOI: 10.1016/j.optm.2008.02.011

Wilson LA, et al. (1975). The survival and growth of microorganisms in mascara during use. DOI: 10.1016/0002-9394(75)90798-9

Poprzedni artykułOlejek eteryczny na grypę – Zastosowania i wskazówki
Następny artykułOlej z awokado na włosy – Właściwości i zastosowania
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.