Olej kokosowy na włosy – Zastosowanie i efekty

3
39630
olej kokosowy na włosy
Olej kokosowy to jeden z podstawowych składników wielu kosmetyków naturalnych do pielęgnacji włosów

Olej kokosowy jest niezwykle popularnym i często preferowanym do pielęgnacji włosów składnikiem kosmetycznym. Zanim zaczniesz go używać, dla bardzo wielu korzyści zdrowotnych, warto poznać jego podstawowe właściwości. Z nami dowiesz się dlaczego olej kokosowy na włosy jest wybierany jako jeden z podstawowych kosmetyków naturalnych na świecie.

Wielu ludzi mieszkających na ciepłych obszarach przybrzeżnych na całym świecie, w szczególności na obszarach, gdzie można spotkać palmy kokosowe w znacznej obfitości, tradycyjnie stosowany olej kokosowy na włosy jest jednym z podstawowych sposobów pielęgnacyjnych. Głównie dotyczy to krajów obszary położonych na subkontynencie indyjskim, Sri Lance, Indonezji, Malezji, Birmy, Filipin oraz znacznej części Karaibów.

Dlaczego warto stosować olej kokosowy na włosy?

Olej kokosowy jest niezwykle bogaty w cenne węglowodany, witaminy i minerały, które stanowią naturalne wsparcie funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jego stosowanie nie jest jednak ograniczone jedynie do włosów, ale również przy jego użyciu wytwarza się mydła, kremy kosmetyczne, a także peelingi i preparaty regeneracyjne. W krajach azjatyckich jest również często stosowany jako jeden z podstawowych składników codziennej diety, dostarczając potrawom charakterystycznego smaku i zapachu.

W wielu zakątkach świata olej kokosowy jest stosowany jako naturalny olejek do włosów od wielu setek lat, udowadniając znakomite efekty zdrowotne i pielęgnacyjne. Niektóre składniki w nim zawarte pozwalają utrzymać mocne i odżywione włosy, chronione przed skutkami przedwczesnego starzenia się, w szczególności łysienia i osłabienia włosów. Poniżej przedstawiamy dlaczego warto stosować olej kokosowy na włosy i jakich efektów można się po nim spodziewać.

Olej kokosowy na włosy – Właściwości i zastosowania

Tłuszcz kokosowy to wspaniały produkt naturalny, o wielu cennych właściwościach pielęgnacyjnych. Stosowany na włosy przynieść może wspaniałe efekty nawilżające , odżywcze i regenerujące.

 1. Wypadanie włosów

Olej kokosowy do pielęgnacji włosów jest w Indiach stosowany co najmniej od czasów starożytnych. Na jego bazie przygotowuje się wiele różnych preparatów leczniczo-pielęgnacyjnych, pozwalających zapobiegać wypadaniu włosów. Zawierają one również najczęściej spore bogactwo ekstraktów ziołowych, m.in. szałwii, będącej jednym z najczęściej wykorzystywanych składników aktywnych. Tworzone w ten sposób mieszanki powinny być regularnie stosowane na skórę głowy, w celu poprawy zdrowia i wyglądu włosów, a w szczególności zapobieganiu ich utracie. W tym wypadku, zastosowany olej kokosowy na włosy posiada funkcje wspomagające, głęboko odżywcze i doskonale nawilżające.

Często wykorzystywanym w tradycyjnej medycynie Ajurwedy sposobem na ratowanie się przed utratą włosów jest mieszanie oleju kokosowego z wodą wapienną lub też z agrestem. W tym celu gotuje się owoce agrest bezpośrednio w oleju kokosowym, a następnie po wystygnięciu stosuje się tak przyrządzony preparat bezpośrednio na głowę.

 1. Uszkodzenia włosów

Często stosuje się olej kokosowy na włosy w celu zmniejszeniu utraty białka, które może skutkować uszkodzeniem ich struktury oraz utratą zdrowego i ładnego wyglądu. Wysoką skuteczność regeneracyjną olej kokosowy zawdzięcza bogactwu w kwas laurynowy, który posiada wysokie pokrewieństwo biologiczne z białkami włosów oraz łatwo przenika do wnętrza struktury włosów, co wynika z jego niskiej masy cząsteczkowej. Może on być stosowany samodzielnie do olejowania włosów przed ich myciem, a także dodawany do praktycznie wszystkich środków myjących i pielęgnacyjnych.

 1. Zatrzymywanie nawilżenia

Olej kokosowy posiada wysoką zdolność powstrzymywania przed utratą wilgoci, zabezpieczając przed odparowywaniem i podnosząc stabilność równowagi higroskopijnej głowy. Pozwala zatem utrzymywać właściwy poziom nawilżenia, zapewniając delikatną miękkość fryzury i zapobiegając pękaniu struktury włosów.

Zobacz także: Olejek makadamia na włosy – Właściwości i zastosowania

 1. Rozdwajające się końcówki

Jeśli doświadczysz problemów z rozdwajaniem końcówek włosów zazwyczaj otrzymasz poradę ich ścięcia. W celu zapobiegania i radzenia sobie z tym problemem warto jednak przede wszystkim zastosować mieszankę oleju kokosowego i olejku migdałowego. Po dokładnej aplikacji należy odczekać dłuższy czas, w celu aktywowania procesów regenerujących. Tak zastosowany olej kokosowy na włosy pozwoli utrzymać właściwe nawilżenie w strukturze włosów, zapobiegając jej rozpadowi.

 1. Odżywienie włosów

Olej kokosowy to doskonała i zupełnie naturalna odżywka do włosów, posiadająca lepsze właściwości, niż jakikolwiek dostępnych na rynku syntetyczny środek pielęgnacyjny. Regularne korzystanie z ciepłego oleju kokosowego na włosy pomaga w utrzymaniu ich naturalnie lśniącego wyglądu i miękkości w dotyku. Poleca się go stosować na noc, przed porannym myciem włosów. Powtórzenie takich zabiegów co kilka dni przynosi włosom naturalnie zdrowy i silny wygląd, znacznie je odświeżając i poprawiając atrakcyjność.

 1. Suchość skóry głowy i łupież

Zawarte w oleju kokosowym cenne kwasy tłuszczowe mogą służyć jako bardzo skuteczny środek przeciwłupieżowy, przewyższając swoimi efektami wiele markowych i specjalistycznych szamponów. Jego regularne stosowanie może pomóc pozbyć się tej przykrej przypadłości praktycznie na zawsze.

Bardzo dobre efekty daje metoda mieszania oleju kokosowego z olejem rycynowym oraz z niewielką ilością letniej wody, a następnie wykorzystanie tak przygotowanego preparatu do masażu skóry głowy. W wyniku takich zabiegów większość ludzi osiąga wspaniałe rezultaty lecznicze, bez stosowania zbędnych środków aptecznych i wydawania znacznej ilości pieniędzy.

Kolejnym sposobem na przygotowanie domowego kosmetyku przeciwłupieżowego jest zmieszanie oleju kokosowego z olejem sezamowym. Zwykle stosuje się go poprzez dokładną aplikację na włosy i skórę głowy, odczekanie co najmniej 30 minut, a następnie użycie naturalnego szamponu bez sls i innych środków chemicznych.

 1. Pielęgnacja włosów suchych

Dla wielu osób z suchymi włosami, które mają dość szorstką i cienką charakterystykę, codzienna pielęgnacja włosów może przysparzać wiele problemów. Warto pamiętać, że użycie większości silnych produktów do pielęgnacji włosów, w celu skutecznego oczyszczania, tonizowania i odżywiania może prowadzić do bardziej suchej i łuszczącej się skóry głowy. W takim przypadku olej kokosowy może być niezwykle skutecznym i uniwersalnym antidotum, pomagającym utrzymać właściwe i długotrwałe nawilżenie.

 1. Ochrona przed pasożytami

Ochrona przed pasożytami jest szczególnie ważny podczas podróży w mniej rozwinięte rejony świata, gdzie trudno zachować standardowe zasady codziennej higieny osobistej. Jednym z podstawowych problemów są niewątpliwie wszy, które jednoznacznie kojarzone są z brudem i biedą. Warto pamiętać, że dość łatwo się nimi zakazić i mają one tendencję do nawrotów. Istnieje wiele produktów chemicznych dostępnych do leczenia wszawicy, ale niestety ze względu na swój agresywny skład w większości mogą powodować uszkodzenia owłosionej skóry głowy i włosów. Czesanie gęstym grzebieniem mokrych włosów jest dobrym antidotum na pozbycie się wszy, jednak może ono znacznie uszkodzić mokre włosy, szczególnie gdy są długie. Wobec tych problemów zastosowanie oleju kokosowego na włosy jest jednym z najlepszych i zupełnie bezpiecznych sposobów na pozbycie się tego wielce nieprzyjemnego problemu, a także trwałe zabezpieczenie przed ewentualnym zarażeniem.

 1. Tonizowanie włosów

Zastosowany olej kokosowy na włosy pomaga w tonizowaniu, szczególnie suchych włosów. W tym celu warto zastosować ciepłą mieszankę oleju kokosowego i olejku lawendowego jako terapię na całą noc, a następnie umyć głowę i wypłukać włosy dopiero następnego dnia rano. Warto powtórzyć tę metodę co najmniej kilkukrotnie w odstępach 2-3 dni, aż do pojawienia się oczekiwanych efektów.

 1. Kondycjonowanie włosów

Istnieje wiele sposobów na samodzielne przygotowanie w domu przy użyciu oleju kokosowego skutecznej odżywki do włosów. Będzie ona niewątpliwie nie tylko bardzo pomocna, ale również zupełnie bezpieczna i pozbawiona efektów ubocznych. W tym celu warto wymieszać z olejem kokosowym niewielką ilość henny i ciepłego mleka, by uzyskać konsystencję lejącego ciasta. Po zaaplikowaniu na głowie należy utrzymać je przez co najmniej 20 minut, a następnie dokładnie spłukać letnią wodą. Tego typu domowa odżywka do włosów jest niezwykle pożyteczna i skuteczna, zwłaszcza w przypadku suchych włosów.

 1. Infekcje skórne

Niektórzy ludzie doświadczają stanów zapalnych skóry głowy, a nawet czyraków, szczególnie w wyniku długotrwałego przegrzewania. W celu ich unikania należy przede wszystkim zachowywać w czystości, zarówno włosy, jak i skórę głowy. Warto również zastosować mieszankę oleju kokosowego i oliwy z oliwek, która wykazuje naturalne właściwości antyseptyczne i zapobiegnie nieprzyjemnym dolegliwościom. Warto jednak pamiętać, że jeśli problem będzie się powtarzał zawsze wskazane jest skontaktowanie się ze swoim lekarzem rodzinnym lub specjalistą.

 1. Siwienie i łysienie

W wielu miejscach na świecie olej kokosowy na włosy stosuje się w celu zapobiegania ich wypadaniu i przedwczesnemu siwieniu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się gotową mieszankę Bhringraj, opartą na wyciągu z rośliny Eclipta Alba. Po dodaniu oleju kokosowego należy stosować bezpośrednio na skórę głowy i włosy.

 1. Stylizacja włosów

Stosując olej kokosowy na włosy można również bardzo dobre efekty stylizacyjne. Dzięki temu, że po rozgrzaniu staje się on płynny, daje się łatwo aplikować. Bardzo dobrze rozprowadza się po strukturze włosów i skórze głowy, równomiernie się rozkładając. Po jakimś czasie staje się on nieco bardziej gęsty i tężeje, długotrwale utrzymując zamierzony efekt ułożonych włosów. Dzięki kontaktowi z powietrzem ulega kondensacji, przynosząc efekty działania żelu lub wosku do włosów.

 1. Właściwości chłodzące

W wielu krajach stosowany olej kokosowy na włosy ma również za zadanie podnieść efektywność chłodzenia głowy, które ma szczególne znaczenia podczas wysokich, tropikalnych temperatur. Pozwala on złagodzić odczucie upałów, a także zmniejszyć uczucie dolegliwości nadmiernego pocenia.

Olej kokosowy jest obecnie dość powszechnie dostępny na rynku, w różnych wariantach jakościowych. Wiele osób wybiera bezwonny olej rafinowany, jednak może on nie przynosić równie spodziewanych efektów. Dobrym rozwiązaniem jest zdobycie wysokiej jakości i świeżości nierafinowanego oleju kokosowego, zachowującego wszystkie najlepsze właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne.

Olej kokosowy jako składnik szamponów i innych kosmetyków do włosów

Wielu ludzi nie jest świadomych, ale znaczna ilość szamponów naturalnych zawiera przynajmniej niewielką ilość oleju kokosowego, przyczyniając się do wzmocnienia właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych. Coraz częściej wybiera się składniki naturalne, nie tylko ze względu na potwierdzoną skuteczność, ale również większe bezpieczeństwo stosowania, a także stale rosnącą modę na ekologiczny styl życia. Do stosunkowo niedawna stosowanie oleju kokosowego na włosy, a także wielu innych tradycyjnych metod pielęgnacji urody, uważało się za przejaw zacofania i braku postępu. Dzisiaj jednak powrót do naturalnych sposobów staje się niezwykle popularny, praktycznie na całym świecie, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych.

Do niedawna najbardziej powszechnym wzorcem urody były puszyste, o jaśniejącym blasku włosy, będące efektem stosowania drogeryjnych środków kosmetycznych, zawierających wiele agresywnych i szkodliwych związków syntetycznych. Nadmierne i zbyt intensywne stosowanie takich produktów przyczynia się jednak do nadmiernego wysuszania, a w konsekwencji łamania i rozdwajania końcówek, a tym samym niszczenia włosów i drażnienia skóry głowy. Obecnie, coraz częściej przeciwstawia się temu włosy naturalnie lśniące, z głębią koloru i bardziej podatne na układanie. Dlatego naturalny olej na włosy staje się coraz bardziej popularny i podobnie jak w przypadku olejku arganowego, można go również spotkać w coraz większej ilości środków kosmetycznych.

Olej kokosowy na włosy w produktach kosmetycznych

Wiele dostępnych obecnie na rynku produktów naturalnych, zawierających w swoim składzie olej kokosowy, w szczególności szamponów, odżywek i masek, przynosi znakomite efekty pielęgnacyjne. To właśnie dzięki niżej wymienionym właściwościom coraz częściej i chętniej stosuje się olej kokosowy na włosy, w wielu różnych wariantach i połączeniach.

 • Zapewnienie zdrowego wyglądu

Zastosowanie oleju kokosowego na włosy przynosi wiele korzyści, takich jak znakomite odżywienie, ochrona przeciw starzeniu Anti-Age, zatrzymanie właściwego nawilżenia czy dostarczenia niezbędnej witaminy E, dlatego zapewnia on utrzymanie zdrowego i naturalnego wyglądu. W celu zwiększenia efektu jego działania często zaleca się także jego połączenie z innymi olejami naturalnymi, takimi jak olejki eteryczne czy też olej sezamowy lub lniany.

 • Odpowiednie nawilżenie i delikatny połysk

Wiele szamponów z zawartością detergentów przyczynia się suchości, szorstkości, twardnienia i wybielenia włosów. Z tego powodu często można doświadczyć trudności przy używaniu grzebienia czy szczotki. Alternatywne zastosowanie oleju kokosowego zapewnia delikatną gładkość i naturalny połysk, uwydatniający naturalny koloryt włosów.

 • Doskonały, świeży aromat

Zastosowany na włosy olej kokosowy przynosi również charakterystyczny i orzeźwiający zapach, doskonale podnoszący nastrój i polepszający samopoczucie.

Jak stosować olej kokosowy na włosy i skórę głowy?

Oto kilka sposobów na zastosowanie oleju kokosowego, aby poprawić zdrowie włosów.

 • Jako odżywka: Umyj włosy jak zwykle, a następnie przeczesz je palcami nawilżonymi olejkiem kokosowym, od ich połowy do końca.
 • Jako środek do stylizacji: Po umyciu włosów szamponem i właściwym odżywieniu przetrzyj włosy olejem kokosowym, aby chronić je podczas szczotkowania.
 • Jako maska ​​do włosów: Wcieraj olej kokosowy we włosy i pozostaw na kilka godzin (lub nawet na noc) przed umyciem.
 • Jako środek do ochrony przed myciem: Wcieraj olej kokosowy we włosy przed ich umyciem.
 • Jako zabieg na skórę głowy: Przed snem wmasuj niewielką ilość oleju kokosowego w skórę głowy. Zostaw na noc i rano zmyj delikatnym szamponem.

Techniki te można stosować regularnie lub od czasu do czasu, w zależności od rodzaju włosów. Dzięki temu będzie można uzyskać piękne, zdrowe i lśniące włosy.

Ilość potrzebnego oleju kokosowego zależy od długości i rodzaju włosów. Większość ludzi używa tylko tyle, aby delikatnie je nawilżyć i uniknąć przetłuszczania. Najlepszym podejściem jest zacząć od najmniejszej ilości, która Twoim zdaniem będzie potrzebna, i w razie potrzeby stopniowo ją zwiększać.

Jeśli ma się krótkie lub bardzo cienkie włosy, można potrzebować zaledwie jednej łyżeczki do herbaty oleju. Jednak w przypadku długich i grubych włosów może być potrzebne użycie nawet dwóch łyżek stołowych.

Istnieje również wiele różnych rodzajów oleju kokosowego do wyboru. Niektóre osoby wolą wybierać olej kokosowy z pierwszego tłoczenia (nierafinowany), ponieważ używają go również w swojej diecie. Jednak nie ma żadnych szczegółowych badań, czy jeden rodzaj oleju kokosowego jest lepszy dla twoich włosów niż inny. Dodatkowo, zarówno nierafinowany, jak i rafinowany olej kokosowy mają te same właściwości nawilżające.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Healthy hair: what is it? J Investig Dermatol Symp Proc. 2007 Dec;12(2):2-5.

Hair cosmetics: an overview. Int J Trichology. 2015 Jan-Mar;7(1):2-15. doi: 10.4103/0974-7753.153450.

Hair breakage index: an alternative tool for damage assessment of human hair. J Cosmet Sci. 2011 Mar-Apr;62(2):203-7.

Effect of mineral oil, sunflower oil, and coconut oil on prevention of hair damage. J Cosmet Sci. 2003 Mar-Apr;54(2):175-92.

UV damage of the hair. Coll Antropol. 2008 Oct;32 Suppl 2:163-5.

In vitro sun protection factor determination of herbal oils used in cosmetics. Pharmacognosy Res. 2010 Jan;2(1):22-5. doi: 10.4103/0974-8490.60586.

UV-blocking potential of oils and juices. Int J Cosmet Sci. 2016 Aug;38(4):354-63. doi: 10.1111/ics.12296. Epub 2016 Jan 29.

Nutritional factors and hair loss. Clin Exp Dermatol. 2002 Jul;27(5):396-404.

Clinical trial showing superiority of a coconut and anise spray over permethrin 0.43% lotion for head louse infestation, ISRCTN96469780. Eur J Pediatr. 2010 Jan;169(1):55-62. doi: 10.1007/s00431-009-0978-0. Epub 2009 Apr 3.

Commentary: healthy hair and protein loss. J Am Acad Dermatol. 2010 Mar;62(3):409-10. doi: 10.1016/j.jaad.2009.07.020.

Fatty acids and derivatives as antimicrobial agents. Antimicrob Agents Chemother. 1972 Jul;2(1):23-8.

Malassezia Fungi Are Specialized to Live on Skin and Associated with Dandruff, Eczema, and Other Skin Diseases. PLoS Pathog. 2012 Jun; 8(6): e1002701. Published online 2012 Jun 21. doi: 10.1371/journal.ppat.1002701

 

Poprzedni artykułOlejek bazyliowy – Właściwości i korzyści zdrowotne
Następny artykułMasło kakaowe – Właściwości i zastosowanie
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

3 KOMENTARZE

 1. Olej kokosowy wspaniale sprawdza się w przypadku moich włosów. Świetnie po nim wyglądają, lepiej się układają i nie mam postrzępionych końcówek.

 2. Od dawna stosuję olej kokosowy do pielęgnacji. Najczęściej nakładam na włosy przed myciem oraz smaruję ciało po kąpieli. Super sprawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.