Dlaczego warto stosować olej kokosowy w diecie odchudzającej

2
9705
olej kokosowy w diecie
Spożywanie oleju kokosowego pozwala przyśpieszyć proces utraty wagi i zapewnić lepsze samopoczucie

Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak działa mechanizm metaboliczny organizmu i w jaki sposób skutecznie się odchudzać. Jest to bowiem proces złożony i wymagający odpowiedniej wiedzy. Poniżej przedstawiamy w jaki sposób wykorzystać olej kokosowy w diecie, by móc się cieszyć lepszym zdrowiem, większą energią oraz utratą zbędnych kilogramów.

W ostatnim czasie coraz częściej zwraca się uwagę na olej kokosowy w diecie jako jeden z najlepszych produktów spożywczych, przynoszących wiele korzyści zdrowotnych oraz przyśpieszających proces chudnięcia. Oczywiście należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku większości składników spożywczych, wymaga on pewnego umiaru i właściwego sposobu zastosowania.

Olej kokosowy rzeczywiście jest jedną z najlepszych i naturalnych opcji wspomagających proces utraty zbędnych kilogramów. Jego spożywanie zapewnia wiele korzyści, które bezpośrednio wpływają na lepsze samopoczucie, zmniejsza uczucie głodu, wyrównuje gospodarkę hormonalną, a także stabilizuje poziom cukru we krwi. Większość tych właściwości została potwierdzona w badaniach naukowych, a wszystkie z nich posiadają długą tradycję medycyny naturalnej, stosowanej w wielu kulturach na świecie.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy działania oleju kokosowego w codziennej diecie:

  1. Kwasy tłuszczowe z oleju kokosowego pomagają zrównoważyć gospodarkę hormonalną

Niewiele osób zdają sobie sprawę, jak ważna jest prawidłowa praca systemu hormonalnego organizmu dla utrzymania zdrowia i prawidłowej wagi ciała. Bez odpowiednich składników diety, w tym w szczególności cennych kwasów tłuszczowych lub ich pochodnych, organizm nie jest w stanie prawidłowo syntezować hormonów potrzebnych do regulowania takich stanów jak nastrój, funkcje tarczycy, trawienie, popęd płciowy czy wreszcie metabolizm. Pochodzące z oleju kokosowego trójglicerydy o średniej długości łańcucha doskonale wspomagają przemianę cholesterolu we krwi. Powstająca z niego endogenna substancja biochemiczna jest jednym z głównych prekursorów wytwarzania hormonów. A co to oznacza chyba nie trzeba zbyt wiele tłumaczyć.

Olej kokosowy w diecie wspomaga wytwarzanie zdrowych hormonów, które poprawiają trawienie, zmniejszają stres i niepokój, zwiększając energię organizmu oraz pomagając spalić zbędny tłuszcz.

  1. Olej kokosowy zwiększa poziom energii organizmu

Olej kokosowy składa się głównie z trójglicerydów o średniej długości łańcucha MCT – kwasu laurynowego. Ten niezbędny kwas tłuszczowy metabolizuje w odmienny sposób, w porównaniu do innych tłuszczów nasyconych, głównie tych zawartych w większości produktów mięsnych i mlecznych. Organizm ludzki nie przechowuje strawionego MCT w postaci tłuszczu, ale transportuje go bezpośrednio do wątroby, gdzie MCT jest szybko przekształcane w energię. Co to oznacza dla odchudzania?

Dodaj dwie do trzech łyżek oleju kokosowego do swojego codziennej diety. Gdy spożywany go w godzinach porannych olej kokosowy może zwiększyć Twój poziom energii średnio o 5% na następne dwadzieścia cztery godziny!

  1. Olej kokosowy zmniejsza uczucie głodu i pragnienia

Zawarte w oleju kokosowym średniołańcuchowe trójglicerydy podczas spożycia trafiają prosto do wątroby. Zapewnia to nie tylko wspaniały zastrzyk energii dla organizmu, gdyż przetwarzanie MCT posiada dodatkową i bardzo cenną w procesie odchudzania zaletę – wyraźnie zmniejsza głód i pragnienie.

Regularne i umiarkowane spożywanie oleju kokosowego pozwala redukować potrzebę podjadania między posiłkami.

  1. Olej kokosowy w diecie pozwala szybciej spalać tłuszcz

Jeśli chcesz zmniejszyć swoje dzienne spożycie kalorii i schudnąć bez uszczerbku na zdrowiu, jesteś we właściwym miejscu. Olej kokosowy w diecie zwiększa zdolność organów do trawienia pokarmu i wchłaniania substancji odżywczych, dzięki czemu można mniej jeść, bez poczucia osłabienia lub zmęczenia. Ponadto, ponieważ jest to naturalny środek zwalczający stres, dzienne spożycie oleju kokosowego sprawi, że poczujesz się bardziej zmotywowany, oraz zadbasz o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, który pomoże Ci spalić zapasy tłuszczu jeszcze szybciej.

Regularne spożywanie oleju kokosowego ma potencjał spalania tłuszczu, zwłaszcza zlokalizowanego wokół brzucha. Poprawia trawienie, reguluje apetyt i po prostu poprawia samopoczucie.

  1. Olej kokosowy pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi

Olej kokosowy wchłania się bardzo łatwo, bez konieczności stosowania enzymów trawiennych, dzięki czemu trzustka jest w stanie bardziej wydajnie produkować insulinę. Ponadto, olej kokosowy sprawia, że tłuszcze nasycone łatwiej wiążą się z komórkami insuliny podczas procesu trawienia. Kiedy organizm ma odpowiednią ilości insuliny, nasze komórki otrzymują glukozę, a organizm nie odczuwa wahnięć poziomu cukru we krwi. Jak to przełoży się na utratę wagi?

Codzienna porcja lub dwie oleju kokosowego może rzeczywiście pomóc organizmowi w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi, głównie poprzez stymulowanie skutecznej produkcji i wykorzystania insuliny, zapewniając tym samym więcej glukozy w celu uzyskania energii i pomocy w utracie wagi.

  1. Olej kokosowy pomaga organizmowi wchłaniać substancje odżywcze

Jak wcześniej wspomniano olej kokosowy w diecie pozwala poprawić proces trawienia. Co ważniejsze, codzienne stosowanie oleju kokosowego również pomaga bardziej wydajnie wchłonąć witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Stanowią one często jedne z podstawowych substancji aktywnych, odpowiedzialnych za regenerację komórek, zdrowie skóry i kości, poprawę nastroju i najważniejsze funkcje mózgu. Witamina D wspomaga trawienie przez stymulowanie wchłaniania ważnych składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, żelazo i cynk. Jak to może pomóc w odchudzaniu?

Kiedy organizm ma wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje, oznacza to mniej stresu, zmniejszenie głodu i wyższą motywację, aby osiągnąć swoje cele. Lepiej również gospodaruje energią i stymuluje proces metaboliczny. Spożywaj łyżkę lub dwie z oleju kokosowego każdego dnia, aby zachować swój organizm w sprawności, podobnie jak dobrze naoliwiona maszyna!

Pamiętaj: Wszystko z umiarem! Olej kokosowy jest bogaty w kalorie. Ogranicz spożycie do jednej lub dwóch łyżeczek dziennie, tak, aby nieświadomie nie sabotować swoich wysiłków w procesie odchudzania.

Poprzedni artykułOlejek imbirowy – Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie
Następny artykułOstropest plamisty w leczeniu i regeneracji wątroby
Jestem dietetyczką i na co dzień pomagam ludziom w układaniu zrównoważonego menu oraz kształtowaniu zdrowych nawyków żywienia. Swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielę się nie tylko w kontakcie bezpośrednim, ale także na łamach portali branżowych. W szczególności interesują mnie zagadnienia zapobiegania problemom zdrowotnym dzięki odpowiedniemu stosowaniu diety i zachowywaniu zdrowego stylu życia. Staram się również stale rozwijać własne kompetencje, uczestnicząc w rozmaitych szkoleniach oraz czytając najnowsze doniesienia naukowe. Piszę także regularnie o najzdrowszych produktach spożywczych i sposobach ich wykorzystania. Ponadto często dzielę się swoimi ulubionymi przepisami kulinarnymi. Mam głęboką nadzieję, że moja codzienna praca przyczyni się lepszego zrozumienia znaczenia żywienia oraz osiągania codziennych korzyści zdrowotnych oraz lepszego samopoczucia.

2 KOMENTARZE

  1. Stosowałam olej kokosowy ale zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu olej rzepakowo- lniany 🙂
    Olej nie zawiera alergenów a więc jest idealny nawet dla najbardziej wrażliwych organizmów 🙂 Polecam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.