Olej migdałowy na włosy – Właściwości i zastosowanie

1
15059
olej migdałowy na włosy
Olej migdałowy to uznany i bezpieczny kosmetyk naturalny, często polecany do pielęgnacji włosów i skóry głowy

Olej migdałowy na włosy można stosować na wiele różnych sposobów, a ponadto świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry głowy. Często można go również spotkać w rozmaitych przepisach i recepturach pielęgnacyjnych, przeznaczonych również do nawilżania suchej cery, wykonywania peelingu, a także jako składnik kremu pod oczy, maseczki łagodzącej poparzenia słoneczne, czy balsamu do ust. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze właściwości i zastosowania oleju migdałowego w zakresie pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Olejek migdałowy wytwarza się w procesie tłoczenia nasion drzewa migdałowego, czyli popularnych migdałów, które ze względu na liczne właściwości zdrowotne doceniane były już w wielu starożytnych kulturach. Posiadają one potwierdzony naukowo potencjał leczniczy i pielęgnacyjny, głównie dzięki wysokiemu poziomowi białka, kwasów tłuszczowych omega-9 i witaminy E. Stosując olej migdałowy na włosy można przede wszystkim poprawić ich połysk i siłę. Posiada on jednak o wiele więcej potencjalnych korzyści, z których dość łatwo jest samodzielnie korzystać w domowych warunkach. Często poleca się go stosować w czystej postaci lub jako dodatek do rozmaitych produktów kosmetycznych. Z tego powodu warto poznać jego właściwości i zastosowania.

Dlaczego warto stosować olej migdałowy na włosy

Dość powszechnie wiadomo, że olej migdałowy przy regularnym stosowaniu doskonale odżywia włosy, przywracając im naturalny blask i wspomagając procesy regeneracyjne.  Można go z powodzeniem stosować na wiele różnych sposobów, zapewniając sobie skuteczność jego działania.

Olej migdałowy ceniony jest przede wszystkim za bezpieczne działanie, a także łatwość zastosowania. Wśród najważniejszych właściwości można również wymienić:

  • delikatność i nie powodowanie podrażnień,
  • szybkość wchłania się w skórę,
  • nawilżanie i delikatne natłuszczanie włosów puszących się,
  • tworzenie powłoki ochronnej na strukturze włosów,
  • ochrona przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi,
  • poprawa ukrwienia skóry głowy i aktywowanie pracy cebulek włosowych,
  • ochrona włosów przed zniszczeniem podczas zabiegów stylizacyjnych,
  • zapobieganie rozdwajaniu końcówek włosów,
  • nadawanie blasku i zdrowego wyglądu,
  • możliwość łatwego dodawania do stosowanych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Poniżej prezentujemy najważniejsze efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać, włączając go do codziennej rutyny w zakresie pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Zmiękczenie i uelastycznienie włosów

Olejek migdałowy jest naturalnym środkiem zmiękczającym, który ​​może pozytywnie wypełniać na włosy na poziomie komórkowym. Dzięki temu stają się one gładsze w dotyku i bardziej elastyczne. Stosując olej migdałowy na włosy można także ułatwić sobie ich rozczesywanie i stylizowanie. W tym celu wystarczy niewielką jego ilość rozprowadzić na włosach za pomocą dłoni.

Wzmocnienie i regeneracja włosów

Używanie niektórych olejków do pielęgnacji włosów może sprawić, że staną się one wyraźnie mniej podatne na łamanie i rozdwajanie się końcówek. Właściwości odżywcze i nawilżające olejków orzechowych pozwalają na zmniejszenie efektu tarcia podczas zabiegów stylizacji. Jedno z badań nad właściwościami oleju z orzechów brazylijskich, który podobnie jak olej migdałowy przede wszystkim zawiera kwas oleinowy i kwas linolowy, wykazał znaczny potencjał w zakresie poprawy sprężystości włosów. Na tej podstawie można domniemywać, że podobne właściwości posiada również olej migdałowy, który w ostatnim czasie stał się niezwykle popularnym kosmetykiem naturalnym do pielęgnacji włosów.

Zdrowy wzrost włosów

Dotychczas nie ma wyników badań klinicznych, które dowodzą, że olejek migdałowy skutecznie wspomaga wzrost włosów. Z pewnością może jednak sprawić, że włosy będą mocniejsze i mniej podatne na rozdwajanie końcówek. Oznacza to, że ​​wzrost włosów nie zostanie spowolniony przez ich zniszczenie i utratę. Olej migdałowy zawiera duże ilości witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem wspomagającym pielęgnację włosów i skórę głowy. Wiadomo, że przeciwutleniacze zwalczają stres oksydacyjny, spowodowany działaniem szkodliwych warunków zewnętrznych. Dzięki temu włosy mogą wyglądać znacznie młodziej i zdrowiej.

Lepsza kondycja skóry głowy

Olejek migdałowy można również stosować w leczeniu łuszczącej się skóry głowy – łojotokowe zapalenie skóry oraz łuszczycy. Chociaż nie ma dostępnych wyników badań, które jednoznacznie wskazywałyby na jego skuteczność w tym zakresie, od wielu wieków z powodzeniem stosowany jest w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Wcieranie niewielkiej ilości olejku migdałowego bezpośrednio w skórę głowy zwiększa przepływ krwi i chroni komórki skóry przed procesami utleniania.

Jak stosować olej migdałowy na włosy?

Często poleca się stosować olej migdałowy bezpośrednio na włosy, wcześniej rozcierając niewielką jego ilość między dłońmi. Jeśli chce się zwiększyć połysk i miękkość włosów, warto zwrócić szczególną uwagę na końcówki. Warto zadbać o dokładne jego rozprowadzenie i pozostawienie na dłuższy czas.

Można również użyć olejku migdałowego jako składnika odżywczej maseczki do włosów. W tym celu poleca się wymieszać 2 części oleju kokosowego o temperaturze pokojowej z 1 częścią oleju ze słodkich migdałów oraz kremowym, naturalnym środkiem kondycjonującym, takim jak awokado. Tego rodzaju domową maseczkę do włosów nakłada się na czyste i suche włosy, a następnie pozostawia na ok. 40 minut.

Czasami poleca się używać oleju migdałowego w kapsułkach lub w postaci płynnej jako suplementu diety. Nie wiemo jednak, czy takie zastosowanie istotnie wpływa na zdrowie i wygląd włosów. Z pewnością jednak zapewnia sporą dawkę witaminy E i kwasów tłuszczowych omega-9, które mogą poprawić ogólny stan zdrowia. Suplementy z olejem migdałowym można znaleźć w prawie każdym sklepie ze zdrową żywnością.

Przeczytaj także: Olej jojoba na włosy – Właściwości i zastosowania

Potencjalne ryzyko i skutki uboczne

Olej migdałowy na włosy jest ogólnie bezpieczny dla każdego, kto może go stosować na skórze. W przypadku posiadania poważnej alergii na orzechy nie należy go stosować zarówno na włosy, jak i w żadnym innym celu, ponieważ wywoływana przez niego reakcja alergiczna może być poważna. Nie zaleca się stosowania czystego olejku migdałowego na włosy przed stylizacją na gorąco. Podgrzany olej może poparzyć skórę głowy lub uszkodzić trzony włosów.

Podsumowanie

Stosowanie olejku migdałowego na włosy, w celu zwiększenia ich siły i blasku, nie powoduje większego ryzyka skutków ubocznych i i może być skuteczne. Dostępnych jest jednak niewiele wyników badań, wskazujących na jego skuteczność w zakresie wspierania szybszego wzrostu włosów. Zawarte w nim aktywne składniki odżywcze i właściwości sprawiają jednak, że włosy stają się mocniejsze, bardziej miękkie i lśniące. Dodatkową korzyścią jest jego łagodne działanie na skórę głowy i przyjemny aromat.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Gavazzoni Dias MFR. (2015). Hair cosmetics: An overview. DOI: 10.4103/0974-7753.153450

Shi Z, et al. (1999). Analysis of physicochemical property and composition of fatty acid of almond oil. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12552899

Vitamin E: Fact sheet for health professionals. (2016). ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-HealthProfessional/

Zeeshan A. (2010). The uses and properties of almond oil. DOI: 10.1016/j.ctcp.2009.06.015

Poprzedni artykułOlej jojoba na włosy – Właściwości i zastosowania
Następny artykułOkłady z olejku rycynowego – Jak i kiedy stosować
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.