Olej musztardowy – Przeciwwskazania i skutki uboczne

4
20969
olej musztardowy
Stosowanie oleju musztardowego może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi

Mieszkańcy Indii, a zwłaszcza ich wschodniej części, nie wyobrażają sobie gotowania bez oleju musztardowego. Jest on jednym z podstawowych składników w indyjskiej kuchni, cenionym również ze względu na prozdrowotne właściwości. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż olej ten może jednocześnie stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Zapoznaj się z 10 najczęstszymi skutkami ubocznymi, które łączą się z jego stosowaniem.

Nawet smakowite curry z rybą, przyrządzone na oleju musztardowym, może wywoływać skutki uboczne. Dowiedz się, co może ci grozić, jeśli stosujesz ów olej w kuchni.

Olej musztardowy i jego 10 niepożądanych działań:

1. Olej musztardowy zawiera kwas erukowy

Kilka różnych badań wykazało, iż olej musztardowy ma dużą zawartość (ok. 42-47%) kwasu erukowego. Jest to osobliwy kwas tłuszczowy (jednonienasycony kwas tłuszczowy omega-9), znany ze swojej wysokiej toksyczności. Ze względu na tak duże stężenie owej substancji, olej musztardowy może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Częste jego spożywanie może wiązać się z: chorobami układu krążenia oraz oddechowego, rozwolnieniem, anemią, rakiem, śpiączką, a w najcięższych przypadkach – nawet śmiercią.

2. Olej musztardowy ma wpływ na stan zdrowia serca

Ze względu na wysoką zawartość kwasu erukowego spożywanie oleju musztardowego nie pozostaje bez wpływu na zdrowie serca – w rzeczywistości może prowadzić do znacznych uszkodzeń. Substancja ta wywołuje określony problem natury medycznej, jakim jest stłuszczenie mięśnia sercowego, polegające na rozwoju zmian włóknistych we włóknach mięśnia sercowego, wynikającym z nawarstwiania się w nich trójglicerydów. Efektem są poważne uszkodzenia mięśnia sercowego, a nawet niewydolność serca.

3. Olej musztardowy zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc

Kwas erukowy ma negatywny wpływ również na płuca. W początkowym stadium zaburza działanie górnych dróg oddechowych, utrudniając oddychanie. Kiedy jednak do organizmu regularnie trafiają kolejne dawki, wzrasta ryzyko rozwoju raka płuc o skutkach śmiertelnych.

4. Stosowanie oleju musztardowego może prowadzić do powstawania puchliny

W 1998 roku rząd w Delhi zakazał użycia oleju musztardowego w celach kulinarnych, aby położyć kres gwałtownemu wzrostowi przypadków puchliny. Jest to najcięższa forma obrzęku, która charakteryzuje się tym, że tkanki miękkie puchną do znacznych rozmiarów ze względu na niezwyczajne nagromadzenie płynów.

5. Olej musztardowy wywołuje podrażnienia

Kolejnym szkodliwym związkiem chemicznym, który zawiera olej musztardowy, jest izotiocyjanian allilu. Jest to bardzo silna substancja drażniąca, która – przyjmowana doustnie – może stać się przyczyną zapaleń w obrębie wyściółki płuc, przewodu pokarmowego, jelit, itp. Drażniące właściwości oleju musztardowego mogą również wywoływać problemy takie jak: zaburzenia wydzielania łez, zwiększona wrażliwość oraz pobudzenie neuronów.

6. Olej musztardowy może powodować uszkodzenia skóry

Długoterminowe miejscowe stosowanie oleju musztardowego może zaszkodzić skórze na wiele różnych sposobów. Badania wykazały, iż narusza on funkcjonowanie bariery ochronnej skóry i zwiększa utratę wody przez naskórek, wydatnie zmieniając strukturę keratynocytów. Może nawet prowadzić do powstawania łagodnych oraz ciężkich postaci pęcherzy. Z tego powodu współczesna medycyna odradza używanie oleju musztardowego do masażu dzieci i niemowląt.

7. Olej musztardowy wywołuje wysypkę

Zewnętrzne stosowanie oleju musztardowego może być źródłem wysypki. Przypomina ona tzw. łupież różowy i ma łagodną postać. Tym niemniej, zaniedbana, może stać się przyczyną znacznego dyskomfortu.

8. Olejek musztardowy może wywoływać reakcje alergiczne

Jest to bardzo powszechny skutek uboczny stosowania oleju musztardowego. Jego użytkownicy najczęściej doświadczają alergii IgE-zależnych (związanych z nadprodukcją immunoglobulin klasy E). Nie są one bardzo ciężkie, zaś ich objawami mogą być: zaczerwienienie, swędzenie, sucha i popękana skóra, itp.

9. Olejek musztardowy powoduje katar

Nadmierne spożycie oleju musztardowego może stać się przyczyną nieżytu nosa, podczas którego następuje zapalenie błony śluzowej. Objawy to: kaszel, kichanie, zatkany i cieknący nos.

10. Olej musztardowy może zaburzać przebieg  ciąży

Kobiety w ciąży powinny unikać konsumpcji oleju musztardowego, gdyż zawiera on parę związków chemicznych, które są szkodliwe zarówno dla nich, jak i dla rozwijającego się płodu. Z badań wynika, iż mogą one nawet prowadzić do poronienia.

Na pewno niełatwo jest zrezygnować z czegoś, co stanowi nie tylko jeden z podstawowych pokarmów, lecz jest również częścią lokalnej tradycji kulinarnej. Nie jest jednak konieczne całkowite odstawienie oleju musztardowego, a jedynie jego ograniczenie. Pamiętaj, że stawką jest twoje zdrowie!

 

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Poprzedni artykułZastosowania oleju rycynowego dla zdrowia i urody
Następny artykułOlej z nasion marchwi – Korzyści dla zdrowia i urody
Jestem zawodową zielarką i fitoterapeutką absolutnie zakochaną w swojej pracy. Chętnie dzielę się swoją wiedzą na temat świata roślin, a w szczególności chętnie piszę o ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie. Interesują mnie szczególnie dawne przepisy oraz formuły lecznicze i pielęgnacyjne, z których wiele posiada już solidnie potwierdzone naukowo działanie. W większości przypadków moje artykuły nie powinny być jednak traktowane jako rodzaj porady medycznej, a jedynie inspiracja i wstęp do dalszych poszukiwań. Warto bowiem pamiętać, że niewłaściwe stosowanie ziół i innych roślin może przynosić skutki odwrotne od oczekiwanych.

4 KOMENTARZE

  1. Dramat. Bzdury jakich malo. Nie wiem po co ktos wypisuje takie brednie w internecie i zniecheca ludzi do uzywania naturalnych i tanich kosmetykow. Olej musztardowy jest bezpiczny na skore i wlosy. Jeden z lagodniejszych do stosowana na twarz. Stosuje od dawna a mam skore super wrazliwa i alergiczna.

    • Proszę jeszcze raz dokładnie przeczytać. Większość zastrzeżeń dotyczy stosowania wewnętrznego, czyli w jedzeniu. Olej musztardowy, jak wiele innych produktów powstających z ziaren i orzechów, może uczulać. Jeśli Pani nie jest na niego uczulona to super, ale jest wielu ludzi na świecie, którzy nie mają tego szczęścia i których warto przestrzegać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.