Olej rycynowy – Właściwości pielęgnacyjne i lecznicze

120
225862
olej rycynowy
Olej rycynowy posiada wiele właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych

Olej rycynowy to bardzo powszechnie stosowany na całym świecie produkt naturalny, o wielu zastosowaniach pielęgnacyjnych i leczniczych. Chociaż wykorzystuje się go od czasów starożytnych, to w ostatnich latach zainteresowanie jego właściwościami znacznie wzrosło. Olejek rycynowy jest bowiem bardzo tani i łatwy w samodzielnym zastosowaniu, a zapewnić może bardzo dużo różnych korzyści. W niniejszym artykule wskazujemy najważniejsze informacje o tym pospolitym, a zarazem bardzo niezwykłym rodzaju tłuszczu roślinnego.

Nasze babcie polecały olej rycynowy jako remedium na niemal każdy problem pielęgnacyjny. Był on powszechnie uważany za uniwersalne domowe lekarstwo, sprawdzające się przy rozmaitych problemach dermatologicznych. Również dzisiaj coraz częściej olejek rycynowy wykorzystuje się w rozmaitych zabiegach i formułach leczniczych. Zanim jednak zagłębisz się w szczegóły, warto poznać jego pochodzenie i najważniejsze właściwości.

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy tłoczy się z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis) i należy do grupy bardzo często stosowanych w celach leczniczych i pielęgnacyjnych tłuszczów roślinnych. Sama roślina w naturze występuje w Afryce oraz Indiach, gdzie zapoczątkowano jej szerokie wykorzystanie. Obecnie olejek rycynowy znany jest praktycznie na świecie, głównie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jego medyczne i terapeutyczne właściwości czynią go popularnym w różnych branżach, głównie jednak medycznej i kosmetycznej.

Ten wyjątkowy olej może być wykorzystany na wiele różnych sposobów, głównie w pielęgnacji skóry, włosów, czy paznokci, ale także w naturalnej ochronie zdrowia. Jest również jedną z najszerzej stosowanych substancji w rozmaitych kosmetykach pielęgnacyjnych, preparatach terapeutycznych, tkaninach, olejkach do masażu oraz lekach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości i zastosowania tego wspaniałego daru natury w codziennej pielęgnacji i ochronie zdrowia.

Olejek rycynowy jest dość gęstą cieczą (0,947-0,970g/cm3), o kolorze białym lub jasnożółtym, a zamarznięciu ulega w temperaturze -24ºC. Jest prawie nierozpuszczalny w wodzie. W jego składzie znajduje się przede wszystkim gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego – ok. 80% oraz glicerydy kwasu:

  • oleinowego – 7%,
  • linolowego – 3%,
  • palmitynowego – 2%,
  • stearynowego – 1%.

Pod względem składników odżywczych posiada dość spore stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego zawiera witaminę E, białko i wiele rożnych minerałów.

Olejek rycynowy w ochronie i pielęgnacji skóry

Olejek rycynowy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry, ponieważ wykazuje zarówno właściwości ochronne, jak i terapeutyczne. Znany jest przede wszystkim z działania przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwgrzybiczego. Poniżej wskazujemy jego najważniejsze zastosowania w zakresie ochrony i pielęgnacji skóry.

  1. Remedium na problemy skórne

Olej rycynowy jest dobrodziejstwem, jeśli chodzi o problemy skórne takie jak: oparzenia słoneczne, trądzik, łuszczyca, sucha skóra i rozstępy. Pomaga również na takie przypadłości, jak: kurzajki, czyraki, grzybica międzypalcowa oraz chroniczne swędzenie. Aby zaradzić niektórym problemom skórnym, takim jak oparzenia słoneczne, kurzajki, infekcje grzybicze, zakażenia drożdżakami czy trądzik, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

  • przygotuj czysty wacik i zanurz go w oleju rycynowym,
  • olejek rycynowy nakładaj bezpośrednio na problematyczne rejony skóry,
  • po aplikacji pozostaw na godzinę, a po tym czasie dokładnie spłucz,
  • powtarzaj tę czynność rano i wieczorem dla uzyskania szybszych i trwalszych efektów,

Jeżeli problematyczny obszar skóry jest względnie mały, zamocz opatrunek w oleju rycynowym i nałóż na owo miejsce, a następnie przykryj czystym opatrunkiem. Jeżeli obszar ten jest duży, namocz czystą szmatkę w oleju i również nałóż na to miejsce. Pozostaw na godzinę, a następnie spłucz.

Przeczytaj również: Olej rycynowy na łuszczycę – Właściwości i stosowanie

  1. Wspomaganie leczenia liszaja

Olejek rycynowy skutecznie leczy liszaj, czyli dość oporny problem skórny oporny, powszechnie występujący wśród wszystkich grup wiekowych. W tym działaniu bardzo skuteczny okazuje się jeden z jego składników czynnych, zwany kwasem undecylenowym. Oto instrukcja postępowania krok po kroku:

  • rozcieńcz 2 łyżki stołowe oleju rycynowego 4 łyżkami oleju kokosowego – alternatywnie można umyć liście rącznika pod wodą i namaczać je w oleju kokosowym przez kilka godzin, a następnie delikatnie podgrzać,
  • nakładaj miksturę na problematyczne miejsce, a następnie przykryj je bawełnianą ściereczką,
  • aby uzyskać najlepsze rezultaty, pozostaw opatrunek na noc,
  • powtarzaj procedurę do całkowitego wyleczenia.

Należy jednak pamiętać, że wszelkie poważniejsze i bardziej uciążliwe dolegliwości należy konsultować z lekarzem.

  1. Zapobieganie zmarszczkom i liniom mimicznym

Nałożony na skórę olej rycynowy dość dobrze w nią wnika i stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny. W efekcie tego, pomaga m.in. zmiękczać i nawilżać skórę. Ponadto, dość skutecznie opóźnia pojawianie się zmarszczek oraz linii mimicznych, wygładzając, zmiękczając i odmładzając cerę. Dzięki jego regularnej aplikacji linie wokół oczu mogą zostać dość wyraźnie zredukowane, zapewniając efekt odmłodzenia. Aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści, warto stosować go codziennie po umyciu twarzy bezpośrednio na zmarszczki oraz linie mimiczne. Można również smarować nim skórę codziennie wieczorem przed pójściem do łóżka.

  1. Zwalczanie trądziku

Olej rycynowy obfituje w kwas rycynolowy, który zwalcza bakterie wywołujące trądzik. Ponadto, skutecznie przenika on poprzez warstwy skóry, co zapewnia wysoką skuteczność działania. Poniżej wskazujemy w jaki sposób najlepiej aplikować olej na cerę trądzikową:

  • umyj twarz ciepłą wodą, co pomoże otworzyć pory,
  • wmasuj olej w twarz okrężnymi i delikatnymi ruchami,
  • pozostaw nasmarowaną olejem cerę na całą noc,
  • rano opłucz twarz zimną wodą.

Olej ten może skutecznie wspomóc walkę z trądzikiem, ale raczej w mniej problematycznych przypadkach. W większości poważnych dolegliwości wymagane jest farmakologiczne leczenie pod okiem lekarza.

  1. Zapewnienie odpowiedniego nawilżania

Olejek rycynowy to przede wszystkim wspaniały środek nawilżający, chętnie wykorzystywany przez miłośników kosmetyków naturalnych. Zawarte w nim w dużym stężeniu kwasy tłuszczowe dość łatwo przenikają przez skórę, zapewniając dłogotrwałe efekty działania. Pomaga to usuwać płaty suchej skóry i przywraca odpowiednie nawilżenie. W tym celu wystarczy niewielka ilość oleju. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe wyróżniają go spośród innych olejów roślinnych. Znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, lecz najbardziej ceniony jest w dziedzinie pielęgnacji skóry ze względu na swoją zdolność do szybkiego nawilżania. Jeśli zatem szukasz niedrogiego środka nawilżającego, jest on odpowiednim wyborem dla ciebie.

Szybka porada:

  • Nałóż kilka kropli oleju na twarz
  • Wmasowuj starannie w skórę co wieczór

Podążaj za powyższymi wskazówkami, aby budzić się każdego ranka z gładką, jędrną i odżywiona cerą.

  1. Skuteczniejsze usuwanie blizn

Olej rycynowy dość często polecany jest do stosowania w celu redukcji widoczności blizn. Choć używany w zakresie działa powoli i dla uzyskania zauważalnych efektów powinien być aplikowany regularnie, jest zupełnie naturalnym i trwałym rozwiązaniem. W takim przypadku ponownie na ratunek przybywają cenne kwasy tłuszczowe. Wnikają głęboko w tkankę blizny i wypychają ją, jednocześnie stymulując wzrost zdrowej skóry. Dzięki temu blizny powoli zanikają i stają się znacznie mniej widoczne.

  1. Naturalna ochrona przed rozstępami

Olej rycynowy jest doskonałym środkiem na rozstępy, który w wielu miejscach na świecie kobiety wykorzystują od wielu setek lat. Oto wskazówki jego użycia w tym zakresie:

  • wetrzyj olej w rozstępy na brzuchu oraz na udach, także wywołane ciążą i/lub znacznym przyrostem wagi ciała,
  • stosuj regularnie, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Olej ten może stosowany jest również w celu wywołania porodu, chociaż współcześnie nie zaleca się jego stosowania w tym celu.

Przeczytaj również: Olej rycynowy na rozstępy – Właściwości i wskazówki

  1. Działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne

Olej rycynowy sprawdza się jako wspaniały środek dezynfekujący na otwarte rany. Jego właściwości antybakteryjne czynią zeń również skuteczne remedium na infekcje grzybicze skóry, takie jak liszaj, a także na skaleczenia i zadrapania. Może być używany jako lek pierwszej pomocy ze względu na to, iż koi ból oraz swędzenie. Owe właściwości pomagają także w leczeniu i łagodzeniu objawów drobnych infekcji skórnych. Ponadto, wzmacnia barierę ochronną skóry przed infekcjami wirusowymi.

Olej rycynowy w pielęgnacji włosów

Olej rycynowy na włosy stosowany jest od wielu wieków, m.in. w celu stymulacji ich wzrostu, leczenia infekcji skóry głowy czy poprawy wyglądu rzęs i brwi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zastosowania w tym zakresie.

  1. Stymulacja porostu włosów

Olejek rycynowy jest najlepszym lekarstwem na porost włosów. Często zaleca się jego zewnętrzne stosowanie na skórę głowy, aby wzmocnić cebulki włosowe. Dla lepszego działania można go wymieszać z olejem kokosowym lub migdałowym. Przede wszystkim doskonale pobudza krążenie krwi i jej dopływ do mieszków włosowych, przyspieszając wzrost samych włosów. Zawiera również kwasy tłuszczowe omega-6, odpowiedzialne za utrzymanie pełni zdrowia skóry głowy.

Aby uzyskać możliwie najlepsze rezultaty, często poleca się regularne nakładanie oleju i pozostawianie go na całą noc po przykryciu głowy czepkiem. Dzięki takim zabiegom będzie on mógł wniknąć głęboko i działać znacznie silniej. Następnego dnia należy jednak dokładnie spłukać olej i wymyć głowę delikatnym szamponem naturalnym. Pomaga on również na rozdwajające się końcówki oraz łamliwe włosy, a oprócz tego odżywia je i nawilża.

  1. Pogrubianie i wzmocnienie brwi oraz rzęs

Olej rycynowy wspomaga porost włosów i dzięki temu wzmacnia również brwi oraz rzęsy. Jego niepowtarzalny skład chemiczny chroni delikatne owłosienie oprawy oczu przed wypadaniem i łamliwością. Oto najważniejsze wskazówki w zakresie jego stosowania:

  • wetrzyj olej w rzęsy oraz brwi przed udaniem się do łóżka,
  • powtarzaj procedurę każdego wieczora, aż do uzyskania pożądanych rezultatów,
  • alternatywny sposób pielęgnacji to delikatny masaż brwi z użyciem oleju przez kilka minut,
  • pozostaw olej na owłosieniu przynajmniej na pół godziny,
  • użyj letniej wody oraz łagodnego środka oczyszczającego do spłukania oleju z twarzy.

Aby uzyskać pożądane rezultaty, czynność zaleca się powtarzać codziennie, przez okres co najmniej kilku tygodni.

  1. Skuteczniejsze leczenie infekcji skóry głowy

Infekcje skóry głowy wywołują poważne problemy z włosami, jak łysienie plackowate oraz uciążliwe swędzenie. Olej rycynowy ze swoimi właściwościami przeciwgrzybiczymi, antybakteryjnymi oraz antywirusowymi zwalcza różnego rodzaju patogeny i mikroorganizmy, które odpowiadają za wspomniane problemy. Jego regularne stosowanie pozwala zachować skórę głowy wolną od wielu nieprzyjemnych infekcji. Olej ten także często polecany preparat naturalny do leczenia łupieżu.

  1. Przyciemnianie włosów

Olej rycynowy delikatnie przyciemnia włosy i podkreśla ich koloryt. Jego właściwości nawilżające w połączeniu z zawartymi w nim substancjami odżywczymi pomagają w obrębie włosa lepiej zatrzymywać wilgoć. Dzięki temu staje się on ciemniejszy, ale także silniejszy i bardziej elastyczny. Przy jego stosowaniu warto skorzystać z poniższych wskazówek:

  • zastosuj olej rycynowy w ilości odpowiadającej ziarnku grochu,
  • wymieszaj go z naturalną odżywką bez spłukiwania lub pianką do włosów,
  • za każdym razem, gdy będziesz go używać, nakładaj olej równomiernie i rozprowadzaj po całej powierzchni włosów.

Regularne stosowanie tego wyjątkowego produktu naturalnego zapewnia włosom skuteczniejszą ochroną przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi oraz zwiększa atrakcyjność preferowanej fryzury.

  1. Ochrona i regeneracja paznokci

Olejek rycynowy to także dość dobrze znana i często stosowana naturalna odżywka do ochrony  regeneracji paznokci. Zawarta w nim witamina E sprawdza się szczególnie dobrze w leczeniu rozdwajających końcówek oraz obdartych skórek. W tym celu często poleca się regularne wmasowywanie olejku w płytki paznokci oraz skórki przez okres co najmniej 2-3 miesięcy. Po tym czasie pierwsze efekty powinny być dość dobrze zauważalne.

 


Polubienie naszej strony zapewnia szybki dostęp do najlepszych artykułów!


Olej rycynowy w ochronie zdrowia

Oprócz wspaniałych właściwości pielęgnacyjnych dla skóry ciała i włosów, olejek rycynowy wykazuje również cenne korzyści wspomagające leczenie wielu dolegliwości zdrowotnych. Poniżej wskazujemy na najważniejsze z nich.

  1. Wspomaganie leczenia zaparcia

Olej rycynowy jest silnym środkiem przeczyszczającym i w medycynie ludowej polecany był do leczenia cięższych zaparć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty polecało się przyjmować po jednej łyżeczce czystego, tłoczonego na zimno oleju przez trzy dni pod rząd. Pierwsze efekty działania zazwyczaj zauważa się po kilku godzinach.

Polecamy artykuł: Olej rycynowy na zaparcia i przeczyszczenie

Obecnie nie poleca się zazwyczaj doustnego stosowania oleju rycynowego, w szczególności w przypadku poważniejszych chorób lub ciąży.

  1. Pomoc przy artretyzmie i bólu stawów

Olej rycynowy to wspaniałe lekarstwo na artretyzm. Jego właściwości przeciwzapalne czynią zeń idealny olej do masażu leczniczego w celu uśmierzania bólu stawów, zapalenia nerwów oraz bólów mięśniowych. Oto wskazówki, jak krok po kroku stosować ten wyjątkowy olej na bolące stawy:

  • zastosuj kawałek czystej flaneli lub miękkiego bawełnianego płótna i złóż je w kwadrat,
  • namocz materiał w oleju rycynowym,
  • odciśnij nadmiar oleju i nałóż tkaninę na bolący staw, a następnie owiń całość plastikową folią,
  • umieść na opatrunku ciepły termofor lub poduszkę elektryczną – plastik ochroni je przed natłuszczeniem,
  • całość pozostaw na godzinę,
  • włóż nasączoną tkaninę do strunówki i przechowuj w lodówce – może być ona użyta ponownie w późniejszym czasie.

Dla uzyskania lepszych efektów zabieg powinien być powtarzany dwa razy w tygodniu.

  1. Wspomaganie leczenia zaburzeń pracy układu limfatycznego oraz wątroby

Powtórz wymienione wyżej kroki, tylko z wykorzystaniem większego kawałka tkaniny, aby pozbyć się nadmiaru płynów z układu limfatycznego oraz wątroby. Połóż nasączoną tkaninę na brzuchu i przykryj plastikową folią oraz starym ręcznikiem. Podłóż pod kolana poduszkę i połóż się płasko na plecach na co najmniej godzinę, aby odczuć ulgę. Zabieg powinien być w razie potrzeb cyklicznie powtarzany.

  1. Skuteczniejsze niwelowanie łagodnych guzów powierzchniowych

Dotychczas dowiedziono naukowo, iż olej rycynowy zwiększa w ludzkim organizmie produkcję limfocytów T. Warto wspomnieć, że jest on rekomendowany przez niektórych praktyków ochrony zdrowia jako naturalne lekarstwo na łagodne guzy powierzchniowe.

Pozostałe zalety stosowania oleju rycynowego

Oprócz wspomnianych wyżej zastosowań, ten wyjątkowy olej może być również wykorzystywany do wspomagania leczenia problemów takich jak:

Olejek rycynowy jako taki nie wywołuje żadnych poważniejszych skutków ubocznych. Jeśli jednak zamierzasz stosować go wewnętrznie, na przykład na zaparcia, upewnij się co do odpowiedniego dawkowania. Zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć potencjalnych komplikacji. Przed użyciem przeczytaj dokładnie wskazówki na etykiecie lub postępuj według wskazań farmaceuty.

Infografika – Najważniejsze właściwości i zastosowania oleju rycynowego

infografika olejek rycynowyCo jeszcze warto wiedzieć o olejku rycynowym

Uwaga: Olej rycynowy wydatnie pomaga na problemy skórne, nie należy jednak stosować go w zbyt dużych dawkach na twarz. Jest to spowodowane jego silnym nasyceniem – zbyt duża ilość może zatykać pory, prowadząc do podrażnień skóry i wyprysków.

Porada: Kobiety w ciąży oraz karmiące matki, osoby chorujące na niedrożność jelit, a także na zapalenie wyrostka robaczkowego, nie powinny spożywać tego oleju. Jeśli chcesz go w ten sposób użyć, najpierw skonsultuj się z lekarzem.

 

Wartość odżywcza oleju rycynowego: Duże stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, białek oraz minerałów w owym oleju czyni zeń niezwykle dobroczynną substancję odżywczą. Nie powinien być on jednak w żaden sposób stosowany jako suplement diety, a jedynie produkt zewnętrznego stosowania.

Cena i zakup: Ten wyjątkowy produkt naturalny jest nie tylko bardzo skuteczny, ale także niewiele kosztuje. Za 100 ml produktu zapłacić musimy od ok. 6 do nawet 30 zł. Warto jednak przed jego zakupem upewnić się, że jest to produkt bez żadnych domieszek i z pierwszego tłoczenia na zimno. Ten naturalny produkt jest powszechnie dostępny w różnych sklepach internetowych oraz aptekach.

Jak przechowywać olejek rycynowy?

Po zakupie i w okresie użytkowania olejku rycynowego warto upewnić się, że jest on właściwie chroniony przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Na początek, jeszcze podczas dokonywania zakupu, należy upewnić się, że butelka z produktem jest zamknięta i szczelnie opakowana. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet niewielka nieszczelność oznacza pogorszenie jakości oleju.

Olejek rycynowy najlepiej jest przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Ekspozycja na działanie wilgoci może bardzo niekorzystnie wpływać na jego jakość, gdyż będzie zwiększać szybkość jełczenia. Oleju tego nigdy nie powinno się przechowywać w bezpośrednim kontakcie ze światłem słonecznym, ponieważ nawet w suchym i chłodnym pomieszczeniu, może ono doprowadzić do szybkiej utraty cennych właściwości. Najlepiej będzie więc przechowywać go w zamkniętej szafce, która powinna być z dala od źródeł ciepła i wilgoci.

Zawsze warto starać się zużyć olejek rycynowy w ciągu 6 miesięcy od jego daty produkcji. Ponieważ jest niestabilny z natury, w większości przypadków nie będzie w stanie utrzymać korzystnych właściwości po upłynięciu daty ważności. Przechowywanie go w lodówce jest dobrym pomysłem, ale jest tam narażony na obecność światła w przypadku częstego otwierania drzwi. Ciemne i nieprzezroczyste butelki szklane są najlepszym wyborem do przechowywania olejów naturalnych.

Jeżeli posiadacie jakieś doświadczenia w zakresie stosowania oleju rycynowego chętnie o nich przeczytamy, w poniższym polu komentarza. Serdecznie zachęcamy do dyskusji! 😉

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Castor Oil: Properties, Uses, and Optimization of Processing Parameters in Commercial Production. Vinay R. Patel, Gerard G. Dumancas, Lakshmi C. Kasi Viswanath, Randall Maples, and Bryan John J. Subong, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5015816/ doi: 10.4137/LPI.S40233

Castor oil: a suitable green source of capping agent for nanoparticle syntheses and facile surface functionalization. M. B. Mensah, J. A. M. Awudza, and P. O’Brien. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6124130/ doi: 10.1098/rsos.180824

Diametral tensile strength and film thickness of an experimental dental luting agent derived from castor oil. Juliana Cabrini CARMELLO, Laiza Maria Grassi FAIS, Lígia Nunes de Moraes RIBEIRO, Salvador CLARO NETO, Dalton Geraldo GUAGLIANONI, and Lígia Antunes Pereira PINELLI. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3928766/ doi: 10.1590/S1678-77572012000100004

Castor oil induces laxation and uterus contraction via ricinoleic acid activating prostaglandin EP3 receptors. Sorin Tunaru, Till F. Althoff, Rolf M. Nüsing, Martin Diener, and Stefan Offermanns. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3384204/ doi: 10.1073/pnas.1201627109

Poprzedni artykułOlej z nasion pietruszki – Podstawowe walory zdrowotne
Następny artykułOlejek olibanowy – Korzyści dla ciała i umysłu
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

120 KOMENTARZE

  1. Witam wszystkich.
    Czy stosowanie okładów z oleju rycynowego może pomóc w torbielach na jajniku? Robiłam markery nowotworowe – są w normie. Czy takie okłady przyniosą jakieś rezultaty? miał ktoś z was podobne doświadczenie?

  2. Olejek rycynowy stosuję od dawna i jestem bardzo zadowolona. Nie wiedziałam, że ma tak wiele właściwości i tak długą tradycję wykorzystywania do celów zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Dla mnie to produkt absolutnie must have

  3. Witam,
    czy ktoś z Państwa stosował olejek na buczenie w uszach/głowie?? Usłyszałam niedawno, iż nawet takie dolegliwości olejek jest wstanie usunąć przy zastosowaniu kropelki dwa razy na dobę.
    Niestety boję się podjąć takie kroki, bo bardzo łatwo można sobie zaszkodzić niewiedzą i nie sprawdzeniem różnych informacji.

  4. Witam, mam pytanie o stymulację porostu włosów. Czy dotyczy to również włosów brody i wąsa? Chcę mieć brodę, ale włosy rosną mi mizernie – po tygodniu wyglądam jak owoc agrestu (na dole coś jest, ale na policzkach włosy są prawie transparentne). W sumie mógłbym się golić raz na 3 dni – wielkiej różnicy nie będzie widać… Drwaloseksualne to nie jest 😉 Jak ktoś ma jakiś pomysł na mój problem, z chęcią spróbuję.

  5. Byłam nad morzem i “przypiekło” mnie słońce…olej rycynowy zadziałał przeciwbólowo, nawilżająco, kojąco…i zniknęła opuchlizna!!!

  6. mam na łokciu kaszaka, niby nie trzeba go ruszać, ale jest nie estetyczny… wszyscy gapią się na ten łokieć, czy ciepłe okłady z olejem dadzą mu radę ?

    • a dlaczego nie spróbować??? Co ci szkodzi ciepłym natrzyj kaszaka i można iść spać. Od razu pisze ze to kilka miesięcy nacierania.

      • Kilka miesięcy, domyślam się iż nic nie działa natychmiast,
        a skalpel chwilka, tylko czy nic się nie przytrafi, szkoda, że wcześniej tu nie trafiłem 😉

    • ZAPOMNIAŁAM NAPISAC ZE KASZAK ODRASTA A OLEJ ZMNIEJSZYŁ JUZ GUZ NA TARCZYCY U MOJEJ SIOSTRY WIEC KASZAK PEWNO TEZ ZLIKWIDUJE

    • Hej mój ojciec miał kaszaka na przedramieniu o długości ok 15 cm myślę ze ok 3 cm wysoki. Mama zamawiała marynarki u krawcowej bo w sklepowych marynarkach nie wchodziła ręka. Będąc przez 70-siatka trafił do szpitala na przepuklinę. Chirurg który był osoba przed emerytura namówił ojca na operacje. Musze nadmienić ze lekarz myślał ze to tłuszczak bo była to twarda zbita konsystencja. Po rozcięciu reki okazało się ze to po pierwsze kaszak, po drugie w środku znajduje się ostry stan zapalny. Przed operacja lekarze szukali przyczyny złych wyników w krwi. Ojciec przez ten stan zapalny czul się osłabiony i ciągle chorował. Dlatego radze ci usunąć to operacyjnie. Kaszaki trzeba usuwać razem z tym woreczkiem, w którym się znajdują bo inaczej odnawiają się.

  7. Witam.wykryto u mnie w piersi masteopatie czy działanie olejku rycynowego moze zlagodzic lub calkiem zlikwidowac guzki?proszę o pomoc.

    • Jak najbardziej – rób okłady, wmasowuj ten olej i nagrzewaj. Polecam filmy na YouTube Barbary Kazany. Mówi, że nawet mięśniaki mogą być usuwane za pomocą okładów z oleju rycynowego. Powodzenia.

    • Na kamienie w woreczku żółciowym dobrze jest stosować zioła żółciopędne w połączeniu ze spożywaniem tłuszczów, oraz gorzkich pokarmów. Słyszałem , że w ten sposób można doprowadzić do rozpuszczenia kamieni. Odradzam pochopność w decyzji wycinania pęcherzyka żółciowego ( wyłączając ostre przypadki). Polecam posłuchać P. Zięby. Całkiem sensownie to wyjaśnia 🙂 .

  8. Powiem tak jestem po szkole medycznej uczyli nas wiele rzeczy ale mało praktycznych to samo dotyczy lekarzy…
    My mam wiedze ale mało praktycznej
    Zycie pokazuje czasami jak medycyna akademicka zawodzi
    Zawsze uważałam ze proste rzeczy jakie stosowały nasze babki a dziś wyśmiewane działają lepiej niż nie jedne lekarstwo które pomoże ale tez wyrządzi tez wiele szkód
    Wiec po co je brać…żeby znów iść do lekarza
    Trzeba słuchać swojego ciała co ci podpowiada jeśli masz na coś ochotę to twój mózg właśnie wysłał ci zapotrzebowanie na to co ci brak
    A co do oleju rycynowego to powiem ze od 2 miesięcy zaczęłam go używać …rewelacja…wystarczy poczytać o nim to samo dzierzga pszczela…organizm nic więcej nie potrzebuje…
    Duzo ludzi powraca do prostych rozwiazan

  9. Z ciekawości użyłem oleju rycynowego do impregnacji pochewki do noża. Spisał się idealnie nawilżając i odżywiając skórę. Rano kiedy się obudziłem, mój olejek rycynowy nawet przygotował humus, umył okna i pojechał zarabiać na gospodarstwo domowe abym ja, mógł się bawić.

    Cud nie olej!

  10. Z ręką na sercu polecam olej rycynowy mało kto wie że ma zastosowanie przeciwzapalne. Wiele lat temu miałam wypadnięty dysk z naciskiem na nerw. Groziła mi operację Pani którą mi nastawiła kręgi prosiła bym zastosowała ta kurację.Z przerwą gdy mam miesiączka. Można stosować we wszystkich stanach zapalnych. Podgrzać olej rycynowy w kąpieli wodnej. Nalać na gazie potem folie. I pas albo elastyczna bandaż. Nosić 4 godziny albo na noc około tygodniu przerwą 3 dni i znów. Wielokrotnie można gazie podgrzać. Ważne by było ciepłe i szybko na plecy. I można z tym robić. Życzę zdrowia!

  11. Olej rycynowy jest podstawą medycyny ayurwedyjskiej. Ogrzany służy do masażu całego ciała, głowy (łącznie z włosami), twarzy i oczu. Robi się dość szokująco wyglądającą “rynienkę” na oczy (pacjent leży na plecach) a następnie do rynienki wlewa się ciepły olej. Po chwili pacjent otwiera oczy, które natychmiast napełniają się olejem. Olej rycynowy zakrapla się do oczu. Nawet w dużych ilościach. Zawiera bowiem substancje PRZECIWJASKROWE!!! Ja stosuję kompresiki nasączane rycyną na oczy i dzięki temu powoli zapominam o zespole suchego oka. Okład stosuje się 1 raz dziennie (żeby nie przedobrzyć) przed snem. Czas od 1 godz do 20 min. Zdarza mi się przysnąć i okład pozostaje na oczach nawet 1,5 godz bez najmniejszych skutków ubocznych. Polecam wszystkim telemanom i komputerowcom. Ja długość zabiegu każdorazowo sprawdzam radiestezyjnie.
    Powyższy artykuł uważam za bardo dobry i niezwykle rzetelny. Wyrazy szacunku dla autora i podziękowania. Z Miłością
    Awa
    Mistrz Reiki
    radiesteta
    zielarz
    terapeuta medycyny Dalekiego Wschodu

  12. Od pół roku borykam się ze stanem zapalnym pochewek ścięgien na nogach i stawów barkowych – ból i ograniczone ruchy non stop.Apteczne cuda nic mi nie dały oprócz uczulenia.Dowiedziałam się że olejek rycynowy działa przeciwzapalnie i postanowiłam spróbować.Po 5 godzinnym okładzie na kolana ból ustąpił w ok.90%!!! Dzień wcześniej mogłam sięgnąć ręką jedynie do kolan a teraz dotykam podłogi całą dłonią!Mam nadzieję że na barki też pomoże ale trzeba czasu.Korzystajmy z darów natury bo warto

  13. Olej na wszystko….no ciekawe. Niesamowite. Gdyby tak było – nie było by żadnych innych leków a wszyscy leczyliby się rycyną w domu. Takie brednie o rycynie to tylko na internetach. Bzdury, bzdury, bzdury.

    • Niestety rzeczy oczywiste są najbardziej niedostępne. To “zasługa naszego wychowania i szkolnictwa”. Moja Babcia która nie miała wykształcenia z powodu wojny znała ok 150 ziół i nigdy ani nie chorowała ani e nie chodziła do lekarza. Sąsiad nasz który również żadnej szkoły nie skończył umiał naprawić sam każdy zegar, ciągnik, spawać, budować dom , przeciągnąć prąd i samemu zrobić hydraulikę. Przesadna wiara w tzw, zdrowe myślenie w społeczeństwie wynika z braku wiedzy tzw nienaukowej.

    • ludzie nie przejmujcie się komentarzami wnuczka ubeka , pewnie jest świeżo upieczonym wytresowanym konowałem, któremu wpoili to pustej głowy, że nie ma nic prócz antybiotyków…

  14. W ayurwedzie poleca się olejek rycynowy na zęby i dziąsła – codziennie rano przez 5 minut należy lyżkę oleju rycynowego ssać nie połykając, a następnie wypluć.
    Podobno bardzo skuteczne.

  15. W artykule napisano, że olejek rycynowy stosowany jest również przy leczeniu porażenia mózgowego, nie napisano niestety w jaki sposób się go stosuje i czy odnotowano jakieś zauważalne skutki stosowania tego olejku. Jeżeli ma ktoś wiedzę w tym zakresie chętnie skorzystam. Pozdrawiam.

  16. Zawsze mam olejek bo gdy brakuje mi na maści lub kremy to go wykorzystuje a od lat choruje na łuszczycę ,inne produkty są drogie nie ma co ukrywać bo to choroba dożywotnia więc olejek rycynowy pozwala jakoś natłuścić i nie powodować swędzenia skóry.tyle że na dzień raczej nie do końca jest przydatny chociaż szybko wsiaka

    • LUSZCZYCA JEST CHOROBA WYLECZALNA, NALEZY TAK BARDZO NIE SLUCHAC LEKARZY -PIGULARZY A skupic sie na leczeniu naturalnym calego organizmu , bo luszczyca to nie choroba skory tylko choroba wewnatrz organizmu. Posluchaj pana Zieby na YT

      • super to samo miałam napisac to tylko lekarze mowia ze łuszczyca jest nieuleczalna i ludzie ich słuchaja zamiast szukac innych alternatywnych metod

    • Łuszczyca jest ULECZALNA! Proszę się zapoznać z książkami Jerzego Zięby i zacząć suplementację dużymi dawkami witaminy D3 i K2MK7, do tego witamina A i witamina E w formie tokotrienoli. Polecam dobrego naturoterapeutę. Żaden lekarz nie włączy łuszczycy, bo go tego na studiach nie uczą!!! Życzę zdrówka!

    • Jedna ze znajomych również z przypadłością łuszczycy była owego czasu na morzem czarnym. Nacierała się tamtejszym piaskiem i objawy po jakimś czasie zniknęły… Dlatego mam podstawę twierdzić ze łuszczyca nie jest dożywotnia. Proszę spróbować. Pozdrawiam, Tomek

  17. Olejek rycynowy jest też polecany w przypadku, kiedy trzeba zrobić urografię (badanie polega na podaniu kontrastu i zrobieniu zdjęcia RTG, w celu sprawdzenia drożności ukł. moczowego). Zalecane jest spożycie 1-2 łyżek stołowych przeddzień badania, ja przed badaniem zaczęłam w piątek a badanie miałam we wtorek i szczerze lepszy efekt.

  18. Ja kupiłem olejek rycynowy i używam go do smarowania skóry głowy. Po upływie 1,5 miesiąca sama skóra jest wyraźnie bardziej odżywiona i ma lepszy kolor – to ważne ponieważ jestem łysy 😉

  19. Moim zdaniem olejek rycynowy to prawdziwy dar natury. Stosuje go na problemy ze skóra głowy i daje świetne rezultaty. Dawniej drapałam się bez przerwy, a teraz tematu nie ma. Polecam wszystkim.

    • Pytanie. Czemu pani się drapala sytuacje stresujące? Tryb życia? W jaki sposób aplikowala pani olejek na skórę głowy? ?
      Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

    • Likwidacja swędzenia skóry głowy olejem rycynowym, to może być likwidowanie objawów np.nietolerancji pokarmowej, która akurat manifestuje się na skórze głowy. Nietolerancja glutenu również potrafi dawać, właśnie objawy dokuczającego świądu.

  20. rewelacyjny lek- jak mnie bolą krzyże i sie nie mogę wyprostować to tylko smarowanie olejem mi pomaga- na różne boleści narządów wewnętrznych kobiecych , na noc posmarować olejem, dolałam go do szamponu- włosy sa grubsze , lepsze, , masuję nim buzie- skóra jest ładniejsza, opłukam nim usta- zabija bakterie w buzi- najlepiej, na chore dziąsła idealny- ssanie tego oleju .

  21. Na paznokcie działa rewelacyjnie. Moje rozdwajały się. Po dwutygodniowej kuracji są moce i gładkie. Ważna jest regularność. Codziennie moczyłam je w podgrzanym oleju następnie wmasowywałam go w paznokcie.

  22. Na paznokcie jest super.Stosuję go od kilku dni a płytka paznokcia się poprawiła ,mniej się rozdwaja i jest twarda no i ,ku mojej uciesze przestały mi pękać.:) Nakładam na noc na całą dłoń,wmasowuję w paznokcie i zakładam rękawiczki bawełniane.

    • estera,działa. zanim dowiedziałam się o olejku rycynowym, zaczęłam smarować paznokcie maścią tranową, ma podobne właściwości i dziś moje paznokcie są długie, a rozdwajały się przez półtora roku. Spróbuj, nic nie ryzykujesz, a na pewno efekt Cię zaskoczy.

  23. Tego olejku na włosy nakładajcie bardzo, bardzo mało! Ja nałożyłam malutko i zostawiłam na dosłownie minutę po czym dokładnie spłukałam, a rano wstałam ze strasznie tłustymi włosami… nie dało sie ich wyprostować, wysuszuć ani nic. Masakra ;-;

    • olejek rycynowy należy zmywać czy to z włosów ; czy skóry ; albo sprać z ubrania , wodą gorącą jeśli to możliwe albo letnią koniecznie z dodatkiem sody oczyszczonej.

    • Nie jestem pewna, czy istnieje jakikolwiek olejek, który po zmyciu tylko wodą, nie zostawi tłustych włosów. Zwłaszcza rycynowy, bo jest bardzo gęsty.
      Nie rezygnuj za to z olejów w pielęgnacji włosów, po prostu lepiej zmywać je szamponem (albo tą sodą oczyszczoną).

  24. Ok na włosy, na skórę tak ale na litość nie na przeczyszczenie, może tylko zaszkodzić, co więcej wywołać poronienie jeśli sięgnie po niego kobieta w ciąży.

  25. To jest nieprawda ze olejek rycynowy pomaga na tradzik. Ostatnio bylam w aptece i spytalam sie czy olejek rycynowy pomoze mi na tradzik odpowiedziala zdecydowanie nie poniewaz zatyka pory i powoduje ze gruczoly produkuja wiecej tradziku . Tak na marginesie

    • Proszę czytaj dokładnie. W artykule jest napisane, że ZBYT DUŻA ILOŚĆ olejku na twarz bardziej zaszkodzi nić pomoże, bo zatka pory. Pozdrawiam 🙂

      • Olej to olej, mała ilość też może zaszkodzić. Tak jak w przypadku oleju kokosowego, który jest komedogenny. Moim zdaniem, czytanie ze zrozumieniem w tym przypadku nic nie da, każdy ma inną postać trądziku, czy też zwykłych wągrów – należy indywidualnie obserwować reakcję skóry. Uwielbiam olej rycynowy i stosuje go praktycznie na wszystko ale wystarczy, że pod wpływem ciepła delikatnie przemieści się z brwi na skórę a mam wągry jakich świat nie widział – a stosuję go w minimalnej ilości.

    • A SŁUCHAJ TYCH Z AAPTEKI TO SIE DOWIOESZ BZDUR OLEJEK KOSZTUJE MAŁO A INNY SPECYFIK DUZO WIECEJ A O TO IM CHODZI JA ZACZĘŁAM STOSOWAC NIEDAWNO NA TWARZ I PAZNOKCIE OD 4 TYGODNI DOKŁADNIE I JAKI EFEKT JA KTÓRA NIGDY NIE MOGŁAM ZAPUSCIC PAZNOKCI

  26. Piszę pracę licencjacką i potrzebuję do bibliografii wiarygodnego źródła o oleju rycynowym. Mogę wiedzieć z czego korzystałaś przy pisaniu i nim? 🙂

  27. Dziewczyny kochane,
    olej rycynowy jest znakomity na rzesy i brwi. Mialam dawno temu zapalenie spojowek, ropne. Rzesy wypadaly bardzo, mama mi powiedziala o tym, zeby to lekko natluszczac, tak aby nie wprowadzic do oka( nawet jesli, to nic takiego sie nie stanie, tylko widzi sie przez mgle), rzesy, ktorych juz prawie nie mialam odrosly piekne. Mialam wtedy ok.19-20 lat. Polecam.
    Moja mama stosuje tez na hemoroidy. Mowi, ze przestaly ja swedzic i gdzies sie schowaly, a byly takie juz do operacji. Stosowala rano i na noc. Po prostu wcierala palcem w te bolesne miejsca. Leczmy sie sposobami naszych babc, bo ta chemia nas zabije.
    Pozdrawiam.

  28. Polecam!!! od kilku miesiecy stal sie moim ulubionym remedium na rzesy. W przerwach pomiedzy zakladaniem sztucznych, stosuje go przez 3-4 tygodnie jako odzywke i nakladm 3xdziennie ( no dobra 🙂 jeden raz w nocy tez 🙂 i nie dosc, ze wzmacnia rzesy, to nagle wszystkie zmarszcki wokol oczu i powiek zniknely! Zadna Helena Rubenstain nie dala takiego efektu jak to tanie cudenko 🙂

  29. Mam kilka pytań, jeżeli ktoś byłby w stanie odpowiedzieć było by świetnie. Mianowicie, skoro olej rycynowy przyciemnia włosy to jak działa na siwe?
    Czy olej rycynowy przyciemnia włosy na stałe? Czy jestem w stanie to zmyć? Bardzo lubię swój naturalny brązowy odcień. I jak szybko je przyciemnia na głowie i na brwiach?
    I jeszcze jedno pytanie, czy barwi kolor tylko w miejscu nałożenia? Czy jak będę go nakładać tylko na końce włosów to tylko w tym miejscu będzie przyciemniał stopniowo włosy? Mam nadzieje,że jest tu ktoś kto w przeciwieństwie do mnie zna odpowiedzi na te pytania. pozdrawiam 🙂

    • Litości
      Jest wyraźnie napisane, ze nawilża włosy i przez to wydają się ciemniejsze – bo są odżywione. Logiczne, że słabe włosy są wypłowiałe i bez “życia”, a nawilżone mają głęboki kolor.

      Olejek nie zawiera pigmentu wiec czym ma Ci niby te włosy zabarwić?

      Czytanie ze zrozumieniem wystarczy…

    • na siwe wlosy olej sezamowy polecam, tylko ten naturalny a nie z prazonego sezamu. Rycynowy jest ogolnie dobry na porost wlosow, niemniej przy czestym smarowaniu wysusza wlos. Tak wysusza.

  30. Trądzik jest paskudny – wiadomo. Tej wiosny walczę z nim na wszelkie możliwe sposoby i podczas buszowania po poradach trafiłam tutaj. Świetny post, polecam go innym!

    Pozdrawiam 🙂

  31. Kupilem dzis w aptece olej rycynowy do wcierania w skore glowy, gdyz odczuwam swedzenie. Zobacze jakie beda efekty. O nich bede informowal.

  32. witam,wlasnie zapominamy o babcinych starych formulach,kiedy byly tylko proste naturalne produkty,dlatego wacam biegiem do stosowania oleju i wody utlenionej na piekny wyglad,najlepsze,gdyz sprawdzone przez lata.

    pozdrawiam Jolanta.

  33. Bardzo dobry artykuł 😉 super opisane każde zastosowanie. Dowiedziałam się o nim od koleżanki z pracy i juz jest zakupiony od jutra zaczynam kuracje na rzęsy a zapewne skorzystam jeszcze na rozstępy, włosy i brwi 😉 a wszystko dzięki temu portalowi 🙂 dzieki bardzo pozdrawiam i polecam

  34. Właśnie zamówiłam na waptece olejek rycynowy. Zapomniałam o tej starej domowej metodzie na urode, ale juz nadrabiam zaległości, będę go stosować na włosy 🙂

  35. Witam
    Nie należy nakładać oleju rycynowego bezpośrednio na twarz. Jeśli ktoś chce stosować ten olej to tylko i wyłącznie z innym olejem bądź mieszaniną kilku. Nałożenie go samego spowodowałoby totalny kataklizm na twarzy. Nieco, że potwornie zapycha pory to jeszcze wysusza skórę.
    Stosuje się go w metodzie OCM, w stosunku najwyżej 3:10 (3 miarki olejku rycynowego, 7 innego/innych) to przy tłustej cerze.

    • To wszystko zalezy od rodzaju skory. Ja nakładam czysty olej rycynowy na twarz i nic mi się nie zatyka. Twarz gładka jak pupa niemowlaka. Oczywiście małe ilości. Najpierw rozcieram go w palcach a potem delikatnie wklepuje w twarz. Pod oczy, czoło. Doskonały rownież na piety.

  36. Najłatwiej w internecie. Ja od dłuższego już czasu kupuje oleje i inne produkty. Zamówienie zwykle wysyłają już następnego dnia. Mają różne oleje tłoczone na zimno (włącznie z rycynowym), na pewno coś znajdziesz. 😉

  37. Witam,
    Dziekuje bardzo za bardzo pouczajacy artykul. Probuje zdobyc olejek rycynowy z pierwszego tloczenia, tloczony na zimno ale na razie bez sukcesow. W aptece mozna dostac jedynie ten podstawowy olejek rycynowy (bez opisu jego tloczenia). Czy moglibyscie panstwo podac jakies namiary na sprawdzone zrodlo takiego pelnowartosciowego olejku? Wolalabym nie eksperymentowac na swojej skorze (doslownie). Od lat zmagam sie z problemem ostudy – bezskutecznie i moze to wlasnie jest rozwiazanie?
    Bardzo serdecznie dziekuje i pozdrawiam.
    Agnieszka

    • Olej rycynowy, olej rącznikowy (łac. Oleum Ricini, Oleum Palmae Christi) – produkt roślinny, otrzymywany z nasion byliny (w Polsce roślina roczna) – rącznika pospolitego przez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą. Takie postępowanie pozwala na rozkład toksycznej toksoalbuminy – rycyny, której obecność w nasionach sprawia, że ich zażycie może wywołać śmiertelne zatrucie. Olej zawwiera: kwas rycynolowy 89,5%, kwas dihydroksystearynowy 0,7%, kwas palmitynowy 1,0%,Kwas stearynowy 1,0%, Kwas oleinowy 3,0%, kwas linolowy 4,2%, kwas linolenowy 0,3%, kwas aarachidiwy 0,3%. Pozdrawiam. Jerzy

    • Witam, o ostudzie fajnie pisał Pan Michał Tombak, wg.niego problem ostudy zaczyna się w wątrobie i pęcherzyku żółciowym, sama zmagałam się z ostudą po ciąży jakieś 8 lat, polecam ostropest plamisty doustnie do stosowania na co dzień, z jogurtem,sałatką itp.przy okazji zlikwiduje chrostki na ramionach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.