Olej rycynowy na brodę – Jak i kiedy stosować

0
24526
olej rycynowy na brodę
Olej rycynowy to wspaniały kosmetyk naturalny, który doskonale sprawdza się w pielęgnacji męskiej brody

W ostatnich latach w modzie męskiej wróciły do łask różnego rodzaju brody i stylowy zarost na twarzy. Coraz większa rzesza zwolenników takiego stylu decyduje się również na profesjonalną pielęgnację. Męski zarost wymaga bowiem regularnego i właściwego stosowania kosmetyków, m.in. takich jak olejek rycynowy. Coraz częściej wybierany olej rycynowy na brodę można stosować na wiele różnych sposobów, zapewniających zdrowy i elegancki wygląd mężczyzny. Sprawdźmy w jaki sposób warto to robić.

Olej rycynowy jest jasnożółtym olejem, który jest ekstrahowany z nasion rośliny rącznika pospolitego. Prawdopodobnie jego stosowanie rozpoczęli Egipcjanie i Hindusi, także w zakresie pielęgnacji zarostu. Istnieje wiele różnych zastosowań oleju rycynowego dla włosów, skóry i zdrowia, a nawet w rolnictwie i przemyśle. Ponieważ olej rycynowy działa bardzo dobrze na włosy, dość szybko zaczęto go stosować również na zarost twarzy.

Olej rycynowy w pielęgnacji zarostu

Olej rycynowy zawiera kwas rycynolowy, który jest nienasyconym kwasem tłuszczowym omega-9, luźno związanym z dwoma związkami pozytywnie wpływającymi na wzrost włosów:

 • PGD2 – może wzmacniać mieszki włosowe i zapobiegać wypadaniu włosów,
 • PGE2 – środek przeciwzapalny, który sprawia, że ​​włosy stają się gęstsze.

Dzięki właściwościom nawilżającym i odżywczym oleju rycynowego wiele osób chwali jego szeroki zakres zastosowań, w tym:

 • zmniejszanie stanów zapalnych,
 • stymulowanie mieszków włosowych,
 • poprawa przepływu krwi,
 • zapewnienie nawilżenia,
 • ochrona włosów.

Od wielu wieków uważa się, że jest skuteczny w zapewnianiu lepszego wzrostu włosów. Mnóstwo produktów z jego obecnością w składzie, przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy i włosów ma stymulować ich wzrost i zapewniać zdrowy wygląd. Ale czy olej rycynowy na brodę i zarost twarzy jest skuteczny? Badania wskazują, że raczej w ograniczonym zakresie. Generalnie nie potwierdzają stymulowania i zapewniania szybszego wzrostu. Jednak w połączeniu z innymi produktami mogą zapewnić zdrowy i atrakcyjny wygląd zarostu.

Dostępne rodzaje oleju rycynowego

Zanim wybierze się olej rycynowy do pielęgnacji brody, warto poznać różnice między różnymi jego rodzajami, które najczęściej można znaleźć w sklepach:

 • Olej rycynowy – Świeże nasiona rącznika są tłoczone na zimno, co oznacza, że ​​olej jest wydobywany poprzez zastosowanie ekstremalnego ciśnienia za pomocą urządzenia prasującego podobnego do tego używanego do wyciskania soku.
 • Czarny olej rycynowy – Nasiona rycynowe są najpierw prażone, a następnie podgrzewane przed wydobyciem oleju poprzez prasowanie.
 • Jamajski olej rycynowy – Nasiona rycynowe są wstępnie prażone, kruszone i mielone, a następnie podgrzewane w wodzie do wrzenia i prasowane za pomocą urządzenia prasującego.

Podobno jamajski olej rycynowy jest najbardziej korzystny w pielęgnacji zarostu, ponieważ zazwyczaj nie jest przetwarzany chemicznie. Jego ciemny kolor wynika z procesu prażenia, co może powodować, że broda będzie wyglądać ciemniej.

Nie ma jednak dotychczas żadnych wyników badań, które ostatecznie wykazałyby, że jeden z tych olejów jest bardziej korzystny niż inne. Nie stwierdzono również, aby olej rycynowy przyczyniał się znacząco do wzrostu włosów. Jednak są pewne efekty, które mogą pośrednio pomóc w rozwoju włosów na brodzie. Jego zdolność do zwalczania bakterii lub wzrostu grzybów na skórze może pomóc chronić mieszki włosowe przed uszkodzeniem, co może utrzymać zdrowe włosy i promować ich wzrost.

Hamowanie wypadania włosów dzięki obecności PGD2 może również przynieść pewne korzyści włosom na głowie, a nawet rzęsom i brwiom. Ale ta zdolność nie została przetestowana na włosach brody.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów rycynowych. Wybór niewłaściwego może nie przynieść spodziewanych korzyści dla zarostu. W rzeczywistości może nawet być niekorzystny. Warto zatem pamiętać, aby podczas zakupu oleju rycynowego sprawdzić następujące czynniki:

 • olej powinien być świeży,
 • najlepiej unikać przetworzonych lub rafinowanych olejów rycynowych,
 • powinien zawierać dużą ilość kwasu rycynolowego.

Środki ostrożności i skutki uboczne

Nie ma nic złego w stosowaniu odrobiny oleju rycynowego na twarzy, ponieważ ma on wiele innych właściwości dla skóry, w tym przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Stosując go należy jednak zachować pewną ostrożność, ponieważ może podrażniać, jeśli jest nie postępuje się właściwie. Nie należy nakładać go na otwarte rany lub podrażnioną skórę.

Oto niektóre możliwe działania niepożądane, które mogą wystąpić, jeśli użyje się go za często lub niewłaściwie:

 • Podrażnienie skóry – Jeśli ma się zapalenie skóry lub jakąkolwiek aktywną wysypkę lub podrażnienie na powierzchni skóry, po aplikacji może wystąpić negatywna reakcja.
 • Podrażnienie oka – Może się to zdarzyć, jeśli olej rycynowy dostanie się do oka, np. przypadkowo przecierając je podczas nakładania oleju na twarz.
 • Skurcze żołądka, nudności lub wymioty – Może się to zdarzyć w przypadku spożycia oleju rycynowego.

Czy istnieją alternatywne sposoby na porost włosów?

Oto kilka najlepszych praktyk, które pomagają brodzie rosnąć szybciej lub wyglądać atrakcyjniej:

 • Regularnie myj, przycinaj i nawilżaj brodę, aby wyglądała na grubszą i zdrowszą.
 • Spróbuj użyć oliwy z oliwek i olejku z awokado w połączeniu z olejem rycynowym do smarowania włosów i mieszków włosowych, aby lepiej chronić zarost.
 • Wypróbuj odżywki bez spłukiwania, aby utrzymać nawilżone włosy na brodzie. Może to mieć podobny efekt jak w przypadku innych naturalnych olejków.
 • Połącz olej rycynowy z olejem bazowym, takim jak olej kokosowy lub olej migdałowy, aby zwiększyć jego właściwości nawilżające.
 • Zwiększ krążenie w skórze, co może pomóc w szybszym wzroście włosów na brodzie. Może to obejmować ćwiczenia, masowanie twarzy lub przyjmowanie suplementów witaminy E i B.
 • Utrzymuj równowagę poziomu testosteronu dzięki dobrej diecie i regularnym ćwiczeniom. Spożywaj pokarmy bogate w białko, żelazo, zdrowe węglowodany i cynk.

Zwiększenie wzrostu brody dzięki zabiegom medycznym

Lekarz może zalecić jeden z poniższych zabiegów w celu stymulowania wzrostu włosów na brodzie:

 • Minoksydyl – Jest to powszechny produkt na porost włosów na głowie, który może działać również na brodę. Może on jednak powodować pewne nieprzyjemne skutki uboczne. Musi również pozostawać na włosach i skórze przez wiele godzin po każdej aplikacji, więc może być dość uciążliwy.
 • Testosteron – Jeśli ma się niski poziom testosteronu, leczenie hormonalne może pomóc stymulować wzrost włosów na twarzy. Tego rodzaju leczenie może mieć drastyczny wpływ na organizm, dlatego można je stosować tylko, jeśli ma się zdiagnozowany niski poziom testosteronu i robi się to pod kontrolą lekarza.
 • Implanty brody – Włosy mogą być przeszczepiane chirurgicznie również na brodzie. Jeśli ma się problemy z porostem włosów na twarzy, ta procedura może pomocna. Jest ona jednak najbardziej kosztowna i może nie zapewnić pożądanego wyglądu.

Jak stosować olej rycynowy w pielęgnacji brody?

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak zastosować olej rycynowy na brodę, która jest nieco gęsta, a zatem może być trudna w pielęgnacji. Można jednak użyć innych olejów bazowych, aby obejść ten problem. Olej jojoba, kokosowy i olej ze słodkich migdałów to jedne z najlepszych produktów tego rodzaju.

Krok 1

Oczyść brodę i skórę pod nią. Dobrym pomysłem jest stosowanie w tym procesie ciepłej wody. Ciepła woda otworzy pory skóry i pozwoli olejowi rycynowemu wniknąć w nią głęboko. Przed nałożeniem oleju upewnij się, że broda została dobrze osuszona ręcznikiem.

Krok 2

Zaaplikuj kilka kropli oleju rycynowego na dłoniach. Delikatnie potrzyj dłonie, aby go rozgrzać, a następnie zacznij równomiernie nakładać olej na brodę. Warto zacząć od korzeni, a następnie przejdź do wskazówek. Upewnij się, że równomiernie nakładasz olej na całą brodę. Użyj grzebienia, aby równomiernie rozprowadzić olej.
Pamiętaj, aby podczas nakładania oleju stosować ruchy okrężne, które masują skórę twarzy i zwiększają korzyści z działania oleju rycynowego.

Krok 3

Można pozostawić olej na noc lub przynajmniej na kilka godzin. Po tym czasie należy zmyć nadmiar oleju z brody, a następnie wytrzeć twarz do sucha. Najlepiej zrobić to ręcznikiem papierowym, aby uniknąć infekcji bakteryjnej.

zabieg należy powtarzać co najmniej dwa razy w tygodniu. Można nawet stosować go co drugi dzień, aby poprawić efekty.

Zaleca się również mieszać olej jojoba z olejem rycynowym, aby uzyskać dodatkowe korzyści, ponieważ olej jojoba może zwiększyć wchłanianie oleju rycynowego. Mieszanie obu olejków może zrobić cuda dla twojej brody. Warto zastosować poniższe proporcje:

 • olej jojoba – 1/2 łyżki stołowej,
 • olej rycynowy – 10-12 kropli.

Olej rycynowy na brodę – Zalecane środki ostrożności

Olej rycynowy może w niektórych przypadkach powodować wysypkę i podrażnienie. Dlatego najlepiej jest wykonać test płatkowy przed nałożeniem oleju rycynowego na brodę. Warto pamiętać także o zmieszaniu oleju nośnego z olejem rycynowym, co zapewni przyjemniejszy zapach, ułatwi wchłanianie oleju przez skórę i zapobiegnie różnym skutkom ubocznym, których można doświadczyć. Olej rycynowy na brodę warto stosować przez ok. 1-3 miesięcy, aby uzyskać widoczne efekty.

Najczęściej zadawane pytania

Pytanie 1: Czy olej rycynowy pomaga we wzroście brody?

Stosowanie oleju rycynowego jest jednym z najlepszych sposobów na zapuszczenie brody. Zawiera on znaczną ilość kwasu rycynolowego, który poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co zapewnia odżywienie mieszków włosowych. Olej rycynowy natłuszcza włosy i skórę, co pomaga w ich pielęgnacji. Aby uzyskać najlepsze wyniki, warto wymieszać go z innymi olejkami, takimi jak olej jojoba, oliwkowy i migdałowy. Nie należy jednak spodziewać się, że włosy na brodzie będą rosły szybciej.

Pytanie 2: Czy olej z brody może zarastać brodą?

Olejek rycynowy to świetna odżywka do pielęgnacji męskiego zarostu. Czasami można spotkać produkty, które są mieszanką oleju rycynowego, arganowego, czy jojoba, które pomagają stworzyć warunki do zdrowego wzrostu włosów. Dzięki temu broda znacznie zdrowiej i atrakcyjniej.

Pytanie 3: Czy jamajski olej rycynowy wzmacnia zarost?

Jamajski olej rycynowy pomaga poprawić krążenie krwi w skórze, a tym samym wspomaga porost włosów na twarzy. Olejek odżywia również skórę głowy i wzmacnia cebulki włosów, tym samym lecząc przerzedzoną brodę. Pomaga sprawić, że włosy brody są grubsze, pełniejsze i bardziej błyszczące.

Pytanie 4: Jak stosować olej rycynowy na brodę?

Olej rycynowy jest bardzo dobry do pielęgnacji brody, którą można elegancko połączyć z odpowiednimi olejkami nośnikowymi i olejkami eterycznymi. Aby uzyskać spodziewane efekty warto krok po kroku nakładać olej rycynowy na brodę:

 • Przed użyciem umyj lub spłucz twarz.
 • Osusz twarz ręcznikiem lub ściereczką, najlepiej pozostawiając delikatnie wilgotną brodę.
 • Zacznij nakładać olej na brodę, głaszcząc ją w dół. Używaj delikatnego nacisku, zapewniając że olej dostanie się na skórę pod owłosieniem.
 • Zastosuj olej na podbródku, okolicach warg, a także szyi.
 • Zostaw olej na twarzy i brodzie od 40 minut do dwóch godzin, a następnie wytrzyj ją z resztek.

Możesz pozostawić olejek na noc lub na cały dzień. Nie należy jednak z nim przesadzać, ponieważ może zatykać pory twarzy i powodować pryszcze.

Pytanie 5: Czy mogę codziennie stosować olej rycynowy?

Olej rycynowy na brodę można nakładać codziennie. Wystarczy go rozgrzać w dłoniach i wklepać w skórę twarzy ze skąpym zarostem.

Pytanie 6: Który olej najlepiej nadaje się do pielęgnacji brody?

Obecnie jamajski czarny olej rycynowy zyskuje wiele uwagi jako naturalny środek na brodę i stymulator wzrostu włosów. Wydaje się jednak, że może on nieco przyciemniać zarost, dając wrażenie większej grubości i atrakcyjności.

Pytanie 7: Czy olejki do pielęgnacji brody naprawdę działają?

Udowodniono, że olejki do brody mogą pomagać porostowi włosów. Często składają się z mieszaniny olejków nośnikowych, takich jak kokos, argan i jojoba, a także olejków eterycznych, takich jak z rozmarynu, drzewa sandałowego i drzewa cedrowego. Połączone razem odżywiają i stymulują wzrost włosów. Olej rycynowy jest uważany za jeden z najlepszych olejków do wzrostu brody, dlatego często stanowi jeden z głównych składników gotowych produktów drogeryjnych.

Podsumowanie

W dostępnych badaniach naukowych nie wykazano, że olej rycynowy ma jakiś istotny wpływ na szybkość wzrostu włosów na brodzie. Posiada jednak pewne właściwości, które pozwalają utrzymać zarost w zdrowiu i atrakcyjnym wyglądzie. Można go stosować regularnie, a szczególnie w połączeniu z masażami skóry twarzy, odpowiednią dietą i innymi zabiegami, może zapewnić wspaniałe efekty pielęgnacyjne.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Castor oil – castor oil liquid. (2018). dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=9db0811c-aa22-437b-9c86-cb0b5de9a2b9

Maduri VR, et al. (2017). “Castor oil” — the culprit of acute hair felting. DOI: 10.4103/ijt.ijt_22_17

Nieves A, et al. (2014). Does prostaglandin D2 hold the cure to male pattern baldness? DOI: 10.1111/exd.12348

Park JY, et al. (2006). Prostaglandin E2 synthesis and secretion: The role of PGE2 synthases. DOI: 10.1016/j.clim.2006.01.016

Poprzedni artykułMiód z cynamonem – Właściwości i działanie
Następny artykułOlejek z drzewa herbacianego na łupież
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.