Olej rycynowy na łuszczycę – Właściwości i stosowanie

0
9765
olej rycynowy na łuszczycę
Olej rycynowy może być pomocny w łagodzeniu objawów łuszczycy

Chorzy dość często stosują olej rycynowy na łuszczycę w celu łagodzenia jej objawów. Co prawda nie ma bezpośrednich dowodów naukowych na jego skuteczność w tym zakresie, to u wielu osób może okazać się całkiem pomocny. Jak zatem działa olej rycynowy i w jaki sposób warto z niego korzystać? Polecamy przeczytać poniżej.

Łuszczyca dotyka nawet kilkaset tysięcy Polaków i jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób skóry. Objawy choroby to przede wszystkim widoczne zmiany skórne, które mogą być bardzo krępujące i wstydliwe. Chociaż istnieje wiele leków na receptę, które pomagają radzić sobie z łuszczycą, pacjenci zainteresowani znalezieniem domowych środków zaradczych mogą również znaleźć pewną ulgę stosując olej rycynowy.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która najczęściej objawia się widocznymi i uciążliwymi zmianami i podrażnieniami skóry. Wiele poważnych źródeł wskazuje, że stan ten zwykle rozwija się między 15 a 25 rokiem życia i może zwiększać ryzyko rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów.

Naukowcy nie są pewni, co powoduje łuszczycę, chociaż funkcje immunologiczne i genetyka należą do najbardziej prawdopodobnych czynników. Pacjenci cierpiący na łuszczycę borykają się z uciążliwymi problemami skórnymi, ponieważ jej komórki rosną szybciej powinny, co powoduje nadmierne gromadzenie się tkanki i związane z tym dolegliwości.

Istnieje kilka różnych rodzajów łuszczycy, a każda wiąże się z unikalnymi zmianami na skórze. Wynikowe zmiany dowolnego rodzaju mogą być swędzące i bolesne.

Dlaczego warto stosować olej rycynowy na łuszczycę?

Olej rycynowy pochodzi z nasion rośliny rącznika, której znacznie doceniano już 4000 tysiące lat temu i jej ślady znaleziono nawet w egipskich grobowcach.

Przez wiele lat olej rycynowy wykorzystywany był do leczenia wielu różnych dolegliwości zdrowotnych, w tym problemów z układem trawiennym, czynności wątroby i nerek oraz wywoływania porodu. Prawdopodobnie Aztekowie używali nasion rącznika do ulżenia przy hemoroidach i rożnych dolegliwościach dermatologicznych.

Nie ma nie zbitych dowodów na to, jak działa olej rycynowy, ale uważa się, że ma on zdolność stymulowania układu odpornościowego. Z tego powodu może mieć bezpośredni wpływ ograniczenie nawrotów i objawów łuszczycy.

Niektórzy naturopaci twierdzą, że olej rycynowy ma zdolność zwiększania ilości komórek T (rodzaj białych krwinek) w skórze, wzmacniając mechanizmy obronne organizmu. Komórki T zwalczają wirusy i grzyby, które wywołują infekcje w organizmie. Uważa się, że poprzez uruchomienie tych komórek w skórze występuje miejscowa odpowiedź immunologiczna, która ogranicza ryzyko choroby. Oprócz potencjalnych korzyści immunologicznych olej rycynowy wykazuje również cenne właściwości przeciwzapalne.

Kwas rycynolowy (RA) jest podstawowym składnikiem występującym w oleju rycynowym. Ma on przede wszystkim właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które mogą być cenne dla osób cierpiących na łuszczycę. Jedno z badań umożliwiło porównanie skuteczności działania kwasu rycynolowego z kapsaicyną u zwierząt ze stanem zapalnym. Wykazało ono, że oba środki działają podobnie, bez żadnych negatywnych skutków ubocznych obserwowanych przy kapsaicynie. Można zatem założyć, że stosując olej rycynowy na łuszczycę i inne dolegliwości skórne łagodzi się towarzyszące im stany zapalne.

Jak stosować olej rycynowy na łuszczycę?

Olej rycynowy można znaleźć w większości aptek, ale także w sklepach z kosmetykami naturalnymi. Jako pomoc z łagodzeniu dolegliwości łuszczycowych istnieje kilka różnych sposobów na jego wykorzystanie.

Miejscowo

Najłatwiejszym sposobem użycia oleju rycynowego jest nałożenie go bezpośrednio na zmiany chorobowe za pomocą wacika. Ponieważ nie wchłania się całkowicie, jak na przykład większość balsamów, należy odczekać pewien czas po jego aplikacji. Warto go stosować przede wszystkim na noc, zabezpieczając się przed pobrudzeniem. Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą być uczulone na ten olej, dlatego warto wcześniej wykonać test alergiczny.

Rozcieńczony

Innym rozwiązaniem jest nieznaczne rozcieńczenie oleju rycynowego w innym oleju, który może być lepiej wchłaniany. Sprawdzić się może np. oliwa z oliwek czy olej kokosowy. Niektórzy zalecają mieszankę oliwy z oliwek i oleju arachidowego w proporcji 50/50 z dodatkiem oleju rycynowego.

Podsumowanie

Podobnie jak w przypadku większości domowych środków zaradczych, znalezienie najlepszego rozwiązania może zająć trochę czasu i wiązać się będzie z popełnianiem błędów. Podobnie jest w przypadku oleju rycynowego, który nie jest cudownym panaceum na wszystko. Istnieje zatem ryzyko, że pomimo podejmowanych prób nie osiągnie się zamierzonego efektu. Jednak kiedy odczuwa się ból, a takie proste rozwiązanie dostępne bez recepty oferuje potencjalną ulgę, prawdopodobnie warto spróbować. Niemniej jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem w sprawie leczenia łuszczycy.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Born T. (2015). Topical use of castor oil. ndnr.com/dermatology/topical-use-of-castor-oil/

Drobot J, et al. (n.d.). Castor oil: An essential for health. marioninstitute.org/castor-oil-an-essential-for-health/

Mein EA, et al. (2005). Transdermal absorption of castor oil. meridianinstitute.com/reports/transdermal.pdf

National Psoriasis Foundation. (n.d.). About psoriasis. psoriasis.org/about-psoriasis

Pagano J. (n.d.). Psoriasis FAQ. psoriasis-healing.com/faq

Vieira C, et al. (2000). Effect of ricinoleic acid in acute and subchronic experimental models of inflammation. DOI: 10.1080/09629350020025737

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.