Olej rycynowy na rzęsy – Porady i wskazówki

0
10321
olej rycynowy na rzęsy
Zastosowania oleju rycynowego w pielęgnacji rzęs

Olejek rycynowy to bez wątpienia jeden z najbardziej popularnych kosmetyków naturalnych. Sprawdza się doskonale zarówno w czystej postaci, jak i dodatek do rozmaitych formuł pielęgnacyjnych. Doskonale wspomaga ochronę i regenerację skóry i włosów, a także zaleca się jego stosowanie w przypadku problemów z paznokciami, brwiami, a nawet rzęsami. Stosując olej rycynowy na rzęsy zapewniamy wiele cennych korzyści, m.in. ich wzmocnienie, pogrubienie, przyciemnienie oraz zapobieganie wypadaniu. Sprawdźmy zatem jak i dlaczego warto go stosować w tym zakresie.

Która kobieta nie marzy o grubych, gęstych i ciemnych rzęsach? Nie ma się co dziwić, bo powszechnie uważa się, że dzięki nim oczy stają się pełniejsze i wyglądają znacznie atrakcyjniej. Nie mniej jednak nie wszyscy mają to szczęście, by mieć takie piękne i zadbane rzęsy. Dla takich osób jest jednak dobra wiadomość, ponieważ istnieje wiele naturalnych środków, które pomagają w ich wzroście. Jednym z nich jest niewątpliwe olejek rycynowy.

Dlaczego warto zacząć stosować olej rycynowy na rzęsy?

W dzisiejszych czasach ludzie są gotowi wydawać duże kwoty pieniędzy na różne produkty kosmetyczne, które pomogą osiągnąć cel pięknych i grubych rzęs. Wśród tych kosmetyków najszerzej akceptowanym jest tusz do rzęs, który uwielbiany jest przez większość kobiet. Wszystko dlatego, że długie i piękne rzęsy można za pomocą tuszu do rzęs osiągnąć w bardzo krótkim czasie. Nie mniej jednak, takie sztuczne metody nie będą działały przez dłuższy czas. Najważniejsze jest to, że jeśli chce się mieć atrakcyjne rzęsy, to warto rozejrzeć się wokół siebie i wybrać naturalną alternatywę, zamiast wydawać dużych pieniędzy na sztuczne produkty.

Regularne stosowanie olejku rycynowego na włosy sprawić może, że będą bardziej lśniące, gęstsze i można skuteczniej zapobiec ich wypadaniu. Z tego powodu warto dowiedzieć się jak stosować olej rycynowy na rzęsy, aby uzyskać wymarzone efekty. Dzięki temu będzie można również skuteczniej zapobiegać ich łamliwości, a także pomóc w ich wzroście w miejscach, gdzie nie ma ich zbyt wiele.

Olej rycynowy to bogactwo cennych składników odżywczych

Olej rycynowy składa się m.in. z cennych kwasów tłuszczowych, witaminy E, minerałów, a także białek. Co więcej, produkt ten posiada również właściwości antybakteryjne. Również obecność trójglicerydów kwasów tłuszczowych  sprawia, że może być skutecznym środkiem leczniczym z bardzo szerokim spektrum działania. Zwiększenie wzrostu rzęs jest tylko jedną z takich właściwości zdrowotnych oleju rycynowego.

Olejek rycynowy działa wzmacniająco i kojąco na rzęsy, a tym samym zapewnia im dogodne środowisko, które pozwala im rosnąć bez problemu. Szeroka gama korzyści, jakie oferuje olej rycynowy na rzęsy sprawia, że jest on bardzo łatwo akceptowanym wyborem. Wielu użytkowników potwierdza również skuteczność jego działania. Teraz przyjrzyjmy się, w jaki sposób te wszystkie składniki odżywcze wpływać mogą na wzrost rzęs.

Dzięki obecności wielu ważnych składników odżywczych olej rycynowy jest szeroko stosowany w przypadku wielu problemów zdrowotnych, m.in. wynikających także z braku właściwego odżywiania skóry. Jest to dobrze znany produkt przeciwzapalny, który może także zapewnić naturalne nawilżenie. Jest również w stanie głęboko wniknąć w skórę, a tym samym działać również od wewnątrz.

Zastosowanie oleju rycynowego na rzęsy krok po kroku

Warto postępować według sprawdzonych kroków, by efektywnie wykorzystać olej rycynowy do naturalnego promowania wzrostu rzęs.

  • W pierwszej kolejności trzeba umyć twarz wodą, by usunąć wszelkie zabrudzenia oraz resztki makijażu, w szczególności pozostałe na oczach.
  • Warto upewnić się, że stosuje się tłoczony na zimno olej rycynowy. Wszystko dlatego, że taki produkt jest czysty i naturalny, a także będzie działał najbardziej efektywnie.
  • W następnej kolejności należy w oleju rycynowym umieścić pędzelek, pozbywając się ewentualnego nadmiaru.
  • Za pomocą pędzelka ostrożnie nakładamy olejek rycynowy na rzęsy.
  • Najlepiej stosować olej rycynowy na rzęsy przed snem, czyli na noc. Pozostawiony na całą noc z pewnością lepiej zadziała.
  • Rano, za pomocą środka do demakijażu można usunąć resztki oleju rycynowego z rzęs.

W zależności od indywidualnych preferencji można wprowadzić pewne zmiany w przestawionych krokach działania. Zobaczenie efektów jego działania może jednak trochę potrwać. Dlatego właśnie tak ważne jest stosowanie go regularnie, przynajmniej przez kilka tygodni.

W jaki sposób olej rycynowy zapobiega utracie rzęs?

W miarę wzrostu rzęsy same zaczynają rozpadać się lub wypadać. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki skóry znajdującej się wokół oczu. Stopniowo skóra staje się mniej jędrna, a mieszki włosowe przestają się w niej dobrze trzymać. Dlatego właśnie nawet niewielki kontakt z rzęsami może spowodować, że zaczynają wypadać. W dużym stopniu możemy zapobiec temu procesowi poprzez stosowanie mieszanki oleju rycynowego z innymi olejkami. Mieszki włosowe z łatwością wchłoną olej rycynowy, a tym samym pomogą głęboko wniknąć w wewnętrzną strukturę tkanki.

Najlepszym możliwym połączeniem będzie wymieszanie kilku kropli olejku rycynowego z olejkiem migdałowym oraz olejem z pestek winogron. Taką mieszankę można nakładać na rzęsy i pozostawić na nich przez godzinę, po czym delikatnie zmyć. Najlepiej, jeśli będzie się to wykonywać rutynowo przez co najmniej kilka tygodni.

Maska wykonana z oleju rycynowego oraz witaminy E również może być użyta do tego zadania. Najlepiej nakładać ją przed pójściem spać, ponieważ da to masce więcej czasu na głębsze wniknięcie w skórę. Można ją zmyć z rzęs rano po przebudzeniu. Regularne stosowanie takiej maski przez 2 do 3 tygodni na pewno przyniesie pożądane efekty.

Najlepszy czas na nałożenie oleju rycynowego na rzęsy

Wiele źródeł wskazuje, że dobrze jest nakładać olej rycynowy na linię podstawy rzęs. Do aplikowania olejku rycynowego na rzęsy poleca się zawsze stosowanie specjalnych akcesoriów, które mogą być w tym przypadku bardzo pomocne. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie pędzelka typu Eyeliner Brush.

Przede wszystkim warto stosować olej rycynowy na noc, a nakładać na rzęsy nawet kilka godzin przed snem. Chociaż korzystanie z niego w ciągu dnia jest również korzystne, to nakładanie go na noc przynosi więcej korzyści. Wszystko dlatego, że daje się więcej czasu na nasycenie oraz rozpoczęcie procesu, który wspiera wzrost rzęs. Należy jednak zachować ostrożność, by olej rycynowy nie przedostał się do oczu. Nie mniej jednak kiedy już taka sytuacja zaistnieje, to należy natychmiast przemyć oczy, ponieważ może dojść do silnego podrażnienia.

Można rano zacząć dzień od usunięcia oleju rycynowego z rzęs. W tym celu często wykorzystuje się wodę lub środek do demakijażu. Należy jednak unikać pocierania i ciągnięcia rzęs, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do ich wyrwania.

Ważne jest, aby dać olejowi rycynowemu wystarczająco dużo czasu, by poprawił on kondycję rzęs. Czasami na widoczne efekty będzie trzeba poczekać kilka tygodni. Nie mniej jednak bardzo ważne jest, by stosować go regularnie, ponieważ tylko wtedy można spodziewać się widocznych efektów, które poprawią wygląd oraz kondycję rzęs.

Sekrety piękna oleju rycynowego

Biorąc pod uwagę właściwości olejków naturalnych, które liczą się w poprawie urody skóry, to olej rycynowy zawsze znajdował się na wysokiej pozycji tej listy. Jest to bowiem produkt bogaty w kwas rycynolowy, który zapewnia m.in. właściwości antybakteryjne.

Olej rycynowy może być dobrym produktem kosmetycznym, jeśli jest stosowany miejscowo. Często może zadziałać cuda, jeśli jest wykorzystywany w domowych zabiegach kosmetycznych. Zawsze warto wybierać naturalne produkty, ponieważ drogeryjne środki kosmetyczne są prawie pozbawione właściwości odżywczych, które liczą się dla naszego zdrowia. Poniżej przedstawione są niektóre z możliwych zastosowań kosmetycznych oleju rycynowego.

  • Płyn do mycia twarzy – Olejek rycynowy okazuje się bardzo dobrym środkiem do mycia twarzy. W szczególności, jeśli jest połączony z innymi olejkami nośnikami, które mogą pozostawić na skórze świeży i świecący wygląd. Jeśli używa się olej rycynowy w połączeniu z wodą, to może okazać się skutecznym środkiem do demakijażu. Wyniki stosowania oleju rycynowego na twarz są czasem nawet prawie pięciokrotnie lepsze, niż wykorzystywanie innych chemicznych środków do mycia twarzy. W związku z tym, jeśli jeszcze nie próbowaliście właściwości oczyszczających oleju rycynowego to czas najwyższy to zrobić.
  • Zagęszczenie brwi – Stosowanie oleju rycynowego w optymalnych ilościach może zdziałać cuda przy zwiększeniu gęstości brwi. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie potrzeba poświęcać wiele czasu na jego stosowanie w tym zakresie. Wszystko dlatego, że wystarczy tylko przetrzeć olejem rycynowym brwi przed snem.
  • Wzrost włosów – Już dawno ludzie w niektórych zakątkach naszej ziemi doszli do wniosku, że olej rycynowy może pomagać również w promowaniu wzrostu włosów. Może on działać skuteczniej w połączeniu z olejem kokosowym. Najlepiej takiej mieszanki użyć co najmniej godzinę lub dwie przed snem. Delikatnie należy ją wmasować w skórę głowy i poczekać aż się dobrze wchłonie. Jednocześnie należy się upewnić, że nie zastosowało się zbyt dużej ilości mieszanki. Po przebudzeniu rano można umyć włosy, zmywając ze skóry głowy mieszankę olejków. Uznaje się powszechnie, że olej rycynowy jest skuteczny w odnowie utraconych włosów, a także w poprawie ich wyglądu.
  • Rozwój rzęs – Olejek rycynowy jest bardzo bogaty w składniki odżywcze, dzięki czemu nawet jego niewielka ilość może zdziałać cuda dla rzęs. Niektórzy ludzie sceptycznie podchodzą do stosowania oleju rycynowego tak blisko oczu, ponieważ może to w skrajnych przypadkach doprowadzić do podrażnienia. Dlatego właśnie zawsze lepiej jest używać pędzelka do rzęs, by nakładać na nie olejek bardziej precyzyjnie.

Skutki uboczne działania oleju rycynowego

Wiele osób nie ma wątpliwości co do tego, że stosując olej rycynowy na rzęsy uzyska się ich mocniejszą i grubszą strukturę, a dodatkowo nie będą się tak szybko łamały. Może on zatem sprawić, że rzęsy w krótszym czasie urosną dłuższe i gęstsze. Liczba osób, które skorzystały z tych bogatych korzyści na pewno przewyższa liczbę osób, które doznały skutków ubocznych spowodowanych zastosowaniem oleju rycynowego.

Zakłada się, że stosując umiarkowaną dawkę oleju rycynowego działa on dobrze bez skutków ubocznych. Nie mniej jednak, nadal nie zaleca się doustnego stosowania oleju rycynowego przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Wszystko dlatego, że olejek rycynowy może doprowadzić do zapalnych chorób jelit oraz do bólu brzucha.

Jeśli chce się stosować olej rycynowy jednocześnie na brwi i rzęsy, to należy uważać z jego ilością, by nie doszło do kontaktu z oczami. Każdy tego rodzaju kontakt może prowadzić do ekstremalnego podrażnienia oczu, powodując zaczerwienienie lub silny ból.

Jak wybrać najlepszy olej rycynowy?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, to sprawdzenie, czy zakupiony olejek rycynowy jest właściwym rodzajem produktu naturalnego. W tym celu należy zapoznać się z treścią na etykiecie, czy jest to w stu procentach tłoczony lub przetwarzany na zimno olej. Wszystko dlatego, że tylko taki produkt jest w pełni czystym i naturalnym.

W celu zakupienia najlepszego organicznego oleju rycynowego najlepiej udać się do lokalnego sklepu ze zdrową żywnością. Można również poszukać takiego produktu w Internecie.

Podsumowanie

Uzyskanie pięknych rzęs za pomocą oleju rycynowego jest dość prostym zadaniem, nie mniej jednak, należy go używać regularnie, by zobaczyć efekty. Jego stosowanie do poprawy grubości rzęs jest jednym z najstarszych domowych sposób zwiększania atrakcyjności okolic oczu. Wystarczy stosować go raz dziennie, najlepiej na noc przed snem. Wystarczy nałożyć olej rycynowy na rzęsy i pójść spać, by produkt ten wniknął w głąb tkanek i zaczął skutecznie wspierać ich wzrost.

 

Źródła

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Castor oil and its chemistry. (n.d.). chem.uwec.edu/chem491_w01/%20Pharmacognosy%20491/castor%20bean%20chemistry.pdf

Final report on the safety assessment of Ricinus communis (castor) seed oil, hydrogenated castor oil, et al. (2007). DOI: 10.1080/10915810701663150

Fong P, et al. (2015). In silico prediction of prostaglandin D2 synthase inhibitors from herbal constituents for the treatment of hair loss. DOI: 10.1016/j.jep.2015.10.005

Iqbal J, et al. (2012). Antioxidant, antimicrobial, and free radical scavenging potential of aerial parts of Periploca aphylla and Ricinus communis. DOI: 10.5402%2F2012%2F563267, ISRN Pharmacology
Volume 2012, Article ID 563267, 6 pages

Garza LA, et al. (2012). Prostaglandin D2 inhibits hair growth and is elevated in bald scalp of men with androgenetic alopecia. DOI: 10.1126/scitranslmed.3003122

Gilad R, et al. (2017). Castor oil for induction of labor in post-date pregnancies: A randomized controlled trial. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.wombi.2017.06.010

Salihu BZ, et al. (2012). Castor oil plant (Ricinus communis L.): Botany, ecology and uses. International Journal of Science and Research (IJSR) ISSN (Online): 2319-7064 Impact Factor (2012): 3.358

Poprzedni artykułOlejek z czarnuszki na włosy i skórę głowy
Następny artykułOlejek cyprysowy – Właściwości i zastosowania
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.