Olej rzepakowy na włosy – Właściwości i zastosowania

0
26631
olej rzepakowy na wlosy
Olej rzepakowy może być bardzo skuteczny w pielęgnacji włosów

Olej rzepakowy na włosy to coraz bardziej popularna forma domowej pielęgnacji, wpisująca się doskonale w niezwykle dynamicznie rozwijający się trend samodzielnego wykonywania zabiegów upiększających, z zastosowaniem naturalnych składników spożywczych. Daje on wiele możliwości łączenia z innymi olejami, a także innymi produktami dostępnymi praktycznie w każdym domu. Doskonale sprawdza się w regeneracji i ochronie zarówno włosów, jak i skóry głowy. W niniejszym artykule prezentujemy najważniejsze wskazówki na temat możliwości zastosowania go w tym zakresie.

Olej rzepakowy powstaje z nasion rzepaku, które średnio zawierają ok. 45% kwasów tłuszczowych. Ze względu na fakt, że pierwotne odmiany rośliny zawierały znaczne ilości szkodliwego dla zdrowia kwasu eurykowego, obecnie stosuje się jedynie jego wyselekcjonowaną odmianę. W bardzo wielu krajach znalazł on szerokie zastosowanie jako podstawowy tłuszcz roślinny, stosowany w kuchni głównie do smażenia i pieczenia. Niestety, jako że najbardziej powszechnie stosowane są produkty oczyszczone, dzięki czemu cechują się wysoką temperaturą dymienia, to nie mają one większych właściwości zdrowotnych. O wiele lepszym wyborem jest olej rzepakowy tłoczony na zimno, którego jednak nie należny poddawać obróbce termicznej podczas gotowania.

Olej rzepakowy jest trzecim najpopularniejszym olejem roślinnym wykorzystywanym na świecie. Jest najpopularniejszym olejem roślinnym wykorzystywanym w Japonii oraz w Kanadzie, a drugim co do popularności w Meksyku oraz w Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce obok oleju słonecznikowego to najpopularniejszy spożywczy tłuszcz roślinny.

Zalety oleju rzepakowego

Zastosowanie oleju rzepakowego to doskonały i niezwykle tani sposób na samodzielne radzenie sobie z wieloma problemami w zakresie pielęgnacji włosów i skóry głowy. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe wykazują cenne właściwości nawilżające, które mają istotne znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji skóry głowy. W wielu przypadkach olej rzepakowy na włosy nadaje się lepiej, niż większość innych produktów tego typu. Ze względu na lekką teksturę dość łatwo wnika w strukturę włosów i doskonale je wygładzając i przywracając zdrowy wygląd.

[Przeczytaj: Olej rzepakowy – Główne właściwości zdrowotne]

Olej rzepakowy posiada także duży potencjał regeneracyjny i ochronny, a także sprawdza się w walce z rozdwajającymi się końcówkami. Swoje właściwości zawdzięcza między innymi obecności cennych steroli roślinnych, które wpływają na szybszą regenerację uszkodzonych komórek. Co więcej, olej rzepakowy jest bogaty w witaminę E, która z kolei pomaga w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom. Dzięki niej, posiada właściwości przeciwutleniające, które chronią tłuszcze oraz białka przed degradacją. Jest on także bogaty w białko i może być niezwykle pomocny dla każdego, kto kto stara się utrzymać długie włosy.

Olej z nasion rzepaku posiada względnie niską zawartość tłuszczów nasyconych, a jednocześnie wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Właściwość ta sprawia, że może on być skutecznym środkiem codziennej pielęgnacji włosów. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że jest tani i łatwo dostępny. Z tego powodu może być doskonałym składnikiem domowych preparatów do włosów.

Stosowany w codziennej diecie, olej rzepakowy może być również pomocny w zmniejszaniu ryzyka występowania chorób serca, chorób nowotworowych oraz utraty pamięci. Ważne jednak jest to, by stosować go regularnie, we właściwy sposób oraz korzystać z najwyżej jakości produktów.

Olej rzepakowy korzystnie działa na włosy i skórę głowy

Właściwości nawilżające oleju rzepakowego sprawiają, że jest on skutecznym środkiem w walce z suchą skórą. Jeśli jednak nie odpowiada wam zapach oleju rzepakowego, to możecie dodać do niego kilka kropli olejku eterycznego. W tym przypadku sprawdza się np. olejek lawendowy, olejek neroli, olejek różany czy olejek z drzewa sandałowego. Po zmieszaniu zawsze należy przechowywać go w szczelnej butelce i używać po kąpieli.

Jeśli chcecie mieć zdrowszą skórę głowy i zapewnić sobie lepszy wzrost włosów, to warto wypróbować nierafinowany olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia. Wystarczy jedynie kilka jego kropli, by skutecznie nawilżyć skórę głowy. Olej rzepakowy w połączeniu z innymi składnikami tworzyć może skuteczną maskę nawilżającą i regeneracyjną. Jego naturalne właściwości sprawdzają się w zapobieganiu wypadaniu włosów oraz łupieżowi. Olej rzepakowy na włosy doskonale sprawdza się w walce z ich nadmierną suchością, rozdwajaniem i utratą naturalnego blasku.

Jak stosować olej rzepakowy na włosy?

Jest wiele sposobów na wykorzystanie oleju rzepakowego podczas codziennej pielęgnacji włosów, szczególnie w celu ich naturalnej regeneracji i poprawy ogólnej kondycji. Poniżej omawiamy niektóre z nich.

  • Metoda 1 – Olejowanie włosów dla wygładzenia i poprawienia ogólnej kondycji

Pierwszą propozycją jest przygotowanie mieszanki olejowej, polegającej na połączeniu w równych ilościach oleju rzepakowego i oliwy z oliwek. Najlepiej wykorzystać do tego po ok. 2-3 łyżki obu tych produktów, a następnie całość umieścić w miseczce i trochę ogrzać. Dzięki temu domowy preparat stanie się bardziej płynny i łatwiejszy do zastosowania. Do zabiegu można także z powodzeniem wykorzystać olej kokosowy.

Do przeprowadzenia zabiegu warto wykorzystać kawałek bałwanionego wacika, który należy nasączyć mieszanką i nałożyć na skórę głowy oraz na całej długości włosów. Zabieg warto stosować szczególnie wtedy, gdy włosy są suche i wymagają znacznego nawilżenia. Warto także wykonać masaż głowy przez 10-15 minut i pozostawić mieszankę na włosach przez ok. 2-3 minuty. Po zabiegu głowę należy zmyć, najlepiej nieagresywnym szamponem naturalnym. Jednak nawet bez mieszania z innymi składnikami, można uzyskać pożądane rezultaty.

Gdy chcemy zastosować olej rzepakowy na włosy wystarczy podgrzać jego odpowiednią ilość, aż do osiągnięcia płynnej konsystencji. Następnie delikatnie masując nałożyć go na skórę głowy oraz na włosy. Przykryć włosy ręcznikiem lub nałożyć czepek. Pozostawić na włosach przez 20-30 minut, po czym całość dokładnie spłukać.

  • Metoda 2 – Olej rzepakowy na łupież

Kiedy występuje problem z łupieżem i nie ma się pomysłu na jego wyeliminowanie, to warto wykorzystać do tego olej rzepakowy. W tym celu najlepiej wymieszać go z olejkiem z drzewa herbacianego lub olejkiem rycynowym. Zawsze warto także wymieszać większą ilość oleju rzepakowego, jako bazowego, z niewielką ilością olejku leczniczego. Mieszankę olejów należy przed użyciem delikatnie podgrzać i stosować przez 3-4 tygodnie.

  • Metoda 3 – Olej rzepakowy na wypadające włosy

Wiele osób boryka się z problemem wypadających włosów, a ich przyczyny mogą być najróżniejsze, od prostych, czyli braku witamin, po bardziej złożone, czyli warunki zdrowotne. Jednak większość typowych problemów można rozwiązać domowymi sposobami, również z zastosowaniem oleju rzepakowego.

W przypadku nadmiernego wypadania włosów warto wymieszać równe części oleju rzepakowego z oliwą z oliwek lub olejkiem migdałowym. Można również spróbować dodać olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy, olejek z drzewa sandałowego czy olejek cytrynowy, by nadać całej mieszance lepszego aromatu. Uznaje się często, że stosowanie na włosy ciepłej mieszanki olejów sprawia, że włosy stają się mocniejsze i grubsze. Niezwykle ważne jest jednak, by regularnie wykonywać masaże głowy, dzięki którym cebulki włosowe otrzymać mogą lepsze ukrwienie oraz dostarczenie większej ilości składników odżywczych.

  • Metoda 4 – Nawilżanie włosów olejem rzepakowym

Olej rzepakowy słynie z wielu naturalnych funkcji pielęgnacyjnych i m.in. jest pomocny przy rozwiązywaniu problemów dermatologicznych. Dość często wykorzystuje się go do regeneracji i nawilżania włosów przesuszonych zabiegami chemicznymi i termicznymi. W tym celu można 3 łyżki oleju rzepakowego wymieszać z olejkiem migdałowym lub też olejkiem z drzewa herbacianego. Mieszankę należy wstępnie delikatnie ogrzać, po czym nałożyć na włosy i przykryć bawełnianą ściereczką. Pozostawić na włosach przed godzinę lub dwie, po czym umyć włosy za pomocą szamponu naturalnego.

  • Metoda 5 – Maseczka z piwem i jajkiem

Piwo to niskoprocentowy napój alkoholowy, który również można z powodzeniem wykorzystać do pielęgnacji włosów. Mało kto wie, że może mieć ono bardzo korzystny wpływ na wzrost włosów. Dlatego właśnie maska wykonana z oleju rzepakowego i piwa będzie doskonała dla ich wzmocnienia i regeneracji. W celu wykonania takiej maseczki należy dokładnie połączyć ze sobą pół szklanki piwa, łyżkę oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia oraz żółtko jaja kurzego. Następnie całość nałożyć na włosy i pozostawić na ok. 10-15 minut. Po tym czasie głowę należy zmyć przy użyciu zimnej wody. W celu osiągnięcia maksymalnych efektów maseczkę należy stosować regularnie. Można również przechowywać piwo w butelce z rozpylaczem i nakładać je w niewielkiej ilości na suche włosy.

  • Metoda 6 – Odżywcza maseczka do włosów z dodatkiem oleju rzepakowego

W celu stworzenia skutecznie działającej maski odżywczej dla włosów olej rzepakowy można połączyć z bananem. Mieszanka powinna składać się z kilku kropli miodu, połowy banana oraz kilku łyżek oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia. Przed zastosowaniem wszystko razem trzeba zmiksować na gładką masę. Tak przygotowaną pastę nakłada się na włosy i przykrywa ręcznikiem. Po pozostawieniu na włosach przez ok. 45 minut, całość należy spłukać zimną wodą. Ta metoda okazuje się szczególnie skuteczna w nawilżaniu i dostarczaniu białka niezbędnego do wzrostu włosów.

  • Metoda 7 – Maska do włosów z olejem rzepakowym i majonezem

Olej rzepakowy na włosy jest również stosowany w postaci skutecznie działającej maski, której jednym z podstawowych składników jest majonez. W tym celu należy wymieszać równe części oleju oraz majonezu, a dla poprawy aromatu mieszanki można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Czasami poleca się również, by całość uzupełnić dodatkiem oleju z wiesiołka. Po dokładnym połączeniu składników mieszankę należy wmasować we włosy i je przykryć. Pozostawić na włosach przez 2-3 godziny, po czym zmyć.

Na co zwrócić uwagę kupując olej rzepakowy?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ze względu na bardzo łatwą dostępność oleju rzepakowego, praktycznie każdy może cieszyć się z jego właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Ważne jest jednak by nabyć wysokiej jakości produkt, który dostarczy najwięcej wartości odżywczych. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić treść na etykiecie i zdecydować się jedynie na wysokiej jakości organiczny olej rzepakowy, najlepiej z pierwszego tłoczenia. Tego typu produkty naturalne coraz częściej dostępne są nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością, ale również w dobrych sklepach ogólnospożywczych. Dostępne są także dość powszechnie w sklepach internetowych, bardzo często prosto od producentów.

Zobacz także: Olejek makadamia na włosy – Właściwości i zastosowania

O czym warto pamiętać?

Coraz więcej osób stosuje olej rzepakowy na włosy i korzysta z licznych receptur kosmetycznych z jego udziałem. Bardzo rzadko zdarza się, by nie spełniał on oczekiwanych efektów, jednak i takie sytuacje się zdarzają. Należy bowiem pamiętać, że naturalne produkty tego typu mogą przyczyniać się do obciążania włosów i zmiany w zakresie ich podatności na zabiegi stylizujące. Dlatego często stajemy przed dylematem i wyborem pomiędzy zdrowym i naturalnym wyglądem włosów, a wyglądem bardziej fantazyjnym i ryzykiem nadszarpnięcia ich kondycji.

Olej rzepakowy na włosy można wymieszać z ciepłą wodą i umieścić w butelce z rozpylaczem. Doskonale nawilża włosy i zapobiega ich niekontrolowanemu skręcaniu. Jeśli nie chcecie wydawać na codzienna pielęgnację włosów dużych pieniędzy, to olej rzepakowy może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim dlatego, że jest on łatwo dostępny i stosunkowo tani.

Olej rzepakowy to produkt posiadający liczne zalety, które nie tylko poprawiają wygląd i kondycję włosów, ale również mogą istotnie wpłynąć na zdrowie naszego organizmu. Wysokiej jakości olej z pierwszego tłoczenia, wytwarzany z ekologicznych ziaren może być regularnie spożywany praktycznie bez obaw o skutki uboczne, nawet kiedy jest stosowany bardzo długo. Należy jednak wewnętrznie stosować w umiarkowanych dawkach, gdyż jego nadmierna ilość może już wywoływać pewne efekty niepożądane.

Olej rzepakowy może pomagać także w pozbyciu się sztywności oraz stanów zapalnych stawów. Korzystnie działa również na pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami, również w przypadku astmy i zaburzeń pracy jelit.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do skuteczności i sposobu korzystania z oleju rzepakowego jako wsparcia dla swojego zdrowia, zawsze lepiej najpierw skonsultuj się z lekarzem. Jeśli zdecydujesz się na jego korzystanie raczej decyduj się na sprawdzonego dostawcę, który zapewnia produkty najwyższej jakości.

 

Serwis Skarbnica Natury korzysta tylko z wysokiej jakości źródeł, w tym recenzowanych badań naukowych, aby treść naszych artykułów poprzeć faktami. Poznaj naszą politykę redakcyjną, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób sprawdzamy informacje i dbamy o to, aby nasze treści były precyzyjne, wiarygodne i godne zaufania.

 

Poprzedni artykułNalewka z piołunu – Przepis, właściwości i stosowanie
Następny artykułOlejek kamforowy – Właściwości i zastosowania
Kosmetologią interesuję się od kiedy pamiętam, a zawodowo zajmuję się nią całe swoje dorosłe życie. Staram się stale pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie, poszukując zarówno nowości, jak i tradycyjnych receptur oraz procedur pielęgnacyjnych. Kosmetologia to moja największa pasja, a także szeroka wiedza i doświadczenie, którymi z wielką satysfakcją dzielę się w każdej dostępnej formie. Szczególną uwagę zwracam na naturalne metody pielęgnacji, które wpisują się w niezwykle modny w ostatnich latach trend DIY. W miarę możliwości staram się opisywać najważniejsze i najbardziej popularne składniki kosmetyczne oraz prezentować sprawdzone formuły kosmetyków domowych. Mam głęboką nadzieję, że dzięki zawartych w moich artykułach informacjach oraz wskazówkach, czytelnicy mogą samodzielnie poszukiwać i stosować rozwiązania, odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wstaw swój comentarz!
Wpisz tutaj swoje imię

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.